Bugün birini mutlu etmenin 32 yolu

Tüm bunlar başkalarını mutlu etmek adına seni harekete geçirmeye yetmelidir. Başkasını mutlu etmek hayatında alacağın en önemli karar olacaktır. Hem kendi hayatını hem de karşındaki kişinin hayatını değiştirmiş olacağını unutmamalısın. Şimdi kolları sıvama ve bugün birini mutlu etme vakti.

Kendin için mutlu bir hayat yaratmanın en iyi yollarından biri başka insanları mutlu etmektir. Çünkü birinin yüzü sevinçle dolduğunda kendini daha mutlu hissedersin. İyi bir şey yaptığını hissettiğin için benlik saygın yükselir. Diğer taraftan başkalarına ne kadar değer katarsan gelecekte o kadar değer görürsün.

Tüm bunlar başkalarını mutlu etmek adına seni harekete geçirmeye yetmelidir. Başkasını mutlu etmek hayatında alacağın en önemli karar olacaktır. Hem kendi hayatını hem de karşındaki kişinin hayatını değiştirmiş olacağını unutmamalısın. Şimdi kolları sıvama ve bugün birini mutlu etme vakti.

Birini mutlu etmek için 20 hızlı yol

Birçok olumlu şey söylenemez. Bu yüzden bugüne birine samimi bir iltifat edin. Özellikle diğer kişinin kalbine yakın bir şekilde hareket edersen daha etkili bir iş yapmış olursun. Belki uzun süredir beklediği iltifatı sonunda almış olabilecektir. Henrik Edberg‘in dediği gibi bu ufak ama etkili bir başlangıçtır.

Hızlıca Birini mutlu etmek (bölüm 1)

 1. Araba kullanıyor musun? Biliyorum, özellikle İstanbul gibi bir yerde yaşıyorsan trafik bir çiledir. Ama bugün bir farklılık yapmanı istiyorum. Yolda giderken biriyle şeridini paylaşmayı dener misin? Bu ufak iyilik gününü stresten uzaklaştıracaktır.
 2. Markete girdin ve ardından bir kişi geliyor. Kapıyı sadece birkaç saniye daha açık tutabilir misin? İşte bu kadar basit. Karşındaki kişiye ufak bir iyilik yaptın ve bunun için çok çaba sarf etmedin. Karşındaki kişinin yüzümde ufak bir tebessüm oluşması bile seni mutlu edecektir.
 3. Önüne sunulanlar için teşekkür ettin mi? Annenin veya eşinin bu akşam yaptığı yemeği yedikten sonra onlara teşekkür edebilirsin. Her gün yapmak durumunda oldukları bu görev için onlara minnettar olduğunu göstermek iyi bir fikirdir.
 4. Bisküviyi paylaşmaya ne dersin? Lezzetli yemeğinin bir kısmını arkadaşınla paylaşabilirsin. Bunun bisküvi olmasına gerek yoktur. Ekmek, dondurma, çikolata veya başka bir şey olabilir. Bunu yaparak onlarla bir şey paylaşma mutluluğuna erişebilir ve aynı zamanda onları mutlu edebilirsin.
 5. Hobini paylaşabilirsin. Örneğin, bu akşamı oyun oynayarak geçireceksen bir arkadaşını oyuna davet edebilirsin. Böylece birlikte stres atabilirsiniz. Bu zamanını arkadaşınla paylaşman anlamına geleceği için onu mutlu etmiş olacaksın.

Hızlıca birini mutlu etmek (bölüm 2)

 1. Kendin için hazırladığın şeyleri paylaşabilirsin. Pekmez, reçel, turşu gibi şeyleri bir komşuya/akrabaya vermeye ne dersin? Bunlar yoğun emek gerektiren şeylerdir. Bunları bir başkasıyla paylaştığın zaman hem kendini hem de karşındaki kişiyi mutlu etmiş olursun.
 2. Teşvik etmelisin. Bazen insanlar iyimser olmak yerine kötümser olmayı tercih ederler. Böyle durumlarda cesaret edip sorumluluk alarak karşındaki kişiyi iyimser olmak için ikna etmeye çalışabilirsin. Bu onun olaya bakış açısını değiştirecek ve daha mutlu olmasını sağlayacaktır.
 3. Komik veya ilgi çekici bir hikaye anlatabilirsin. Örneğin, geçen hafta başından geçen bir hikayeyi arkadaşınla paylaşabilirsin. Komik veya ilgi çekici olması önemlidir. Böylece onunla bir şey paylaştığın için arkadaşın mutlu olacaktır.
 4. Komik bulduğun bir şeyi paylaşabilirsin. İnternet ortamında gezerken çok komik bir paylaşıma denk geldin mi? Hemen onu dedikoduların döndüğü WhatsApp grubuna atabilirsin. Böylece bir anlık mutluluğunu herkese bulaştırmış olursun.
 5. Dinlediği müzik türüne hayran olduğun bir arkadaşın var mı? Onunla bir çalma listesi paylaşabilirsin. YouTube ve Spotify gibi platformlarda oluşturduğun çalma listelerini onunla paylaşıp yeni keşifler yapmasını ve mutlu olmasını sağlayabilirsin.

Hızlıca birini mutlu etmek (bölüm 3)

 1. Bir yabancıdan iltifat alsaydın kendini nasıl hissedersin? Biraz garibine giderdi ama sonuçta mutlu olurdun öyle değil mi? İşte aynısını bir yabancıya yapabilirsin. Pek tanımadığın birisine iltifat ederek onun mutlu olmasını sağlayabilirsin. Örneğin taktığı şapkanın çok şık olduğunu söyleyebilirsin.
 2. Pratik tavsiyeler sunabilirsin. Bir arkadaşın senden yardım istediği zaman ona problemini çözecek cinsten tavsiyeler sunmalısın. Ne aradığını bulmak için ona yol gösterebilir veya web ortamında onun yerine araştırma yapmayı tercih edebilirsin.
 3. Çiçek almaya ne dersin? Sevgiline her zaman onu sevdiğini söyleyebilirsin. Ama bir çiçek alarak sevgini anlatmaya çalışman bambaşka bir iletişim türüdür. Her zaman kolaya kaçıp kırmızı gülle yoluna devam etmeni önermem. Bazen menekşe, orkide ve karanfil iyi bir fikir olabilir.
 4. Sarılmaya ne dersin? Annene, babana, kardeşine, eşine, sevgiline vb. birine sarılmayı deneyebilirsin. Bu gerginliği üzerinden atmak ve olumsuz düşünceleri ortadan kaldırmak için oldukça pratik bir adımdır. Bunu yaptığın zaman ayrıca karşındaki kişinin ruh halini değiştirmiş olursun.
 5. Yemek işini halletmeye ne dersin? Eşinin, sevgilinin veya annenin günü çok kötü geçmişse bir günlüğüne yemek işini üstlenebilirsin. Bu sorumluluk için yemeği kendin yapmak zorunda değilsin. Dışarıdan yemek söyleyerek günü kurtarmayı başarabilirsin.

Hızlıca birini mutlu etmek (bölüm 4)

 1. Kahve molasına daveti düşünebilirsin. İş yerinde günü çok iyi geçmeyen bir arkadaşını kahve molasına davet ederek ona destek olmayı düşünebilirsin. Bazen çay tiryakileri planı bozabilirler. Önemli olan karşındaki kişinin derdini dinlemek ve ona destek olmaktır.
 2. Sadece gülümseyin. Doğru duyduğuna emin olabilirsin. Sadece gülümseyerek bile yakınındaki insanları mutlu etme şansın vardır. Gülümsemek kimyasal bir iştir. Mutluluğu anında etrafındaki kişilere bulaştırır. Yeri geldiğinde ondan destek alabilirsin.
 3. Sadece dinleyici olun. Bazen insanların başkalarına bir şeyler anlatmak istemeleri doğaldır. Bu gibi durumlarda gönüllü olarak dinleyici olmayı düşünebilirsin. Bu seni biraz üzebilecek ve strese sokabilecektir ama karşındaki kişiyi rahatlatacak ve mutlu edecektir.
 4. İyi niyet mesajını paylaşabilirsin. Küçük bir kağıt parçasına güzel bir iltifat, iyi bir teşekkür veya iyi bir sevgi dileği çok şeyi değiştirebilir. Bu ufak kağıt parçasını kim için hazırlıyorsan ona gizlice sunmayı düşünebilirsin. Örneğin, her zaman kullandığı bardağın altına koyabilirsin.
 5. Olumlu düşünceleri öne çıkarabilirsin. Olumluluk, iyimserlik, mutluluk ve iyi enerji hepsi aynı kaynaktan beslenirler. Bu yüzden hangisini öne çıkarırsan devamında diğeri de gelir. Mutlu görünmeyen birini mutlu etmek istiyorsan olumlu bakış açısını tavsiye olarak sunabilirsin.

Arkadaşlarını mutlu etmenin 6 yolu

Arkadaşlarını mutlu etmek istiyorsan öncelikle duygusal açıdan destekleyici olman gerekir. Herkes sevildiğini ve takdir edildiğini bilmek ister. Arkadaşlarını hayallerini takip etmeye teşvik edebilirsin. Klare Heston‘ın dediği gibi sadece arkadaşların için orada bulunmak ve sorumluluk almak bile değerlidir.

1. neşelendirmeye çalışabilirsin

Arkadaşına gülümsemek iyi bir fikirdir. Arkadaşın ile çok samimi bir ilişkin varsa ona sarılmayı dahi düşünebilirsin. İyi eğlenceye dönüştürecek mini bir parti bile planlamayı düşünebilirsin. Bu tür şeyler onları neşelendirmek için yapacağın şeylerdir. Bazen küçük bir hediyenin çok daha etkili olabileceğini unutmamalısın.

Elbette her durumda arkadaşını neşeli hale getirme fırsatın olmayabilir. Ama çabaların denemeye değer olacaktır. Arkadaşın, onu neşelendirmek için çabanı takdir edecektir. Gerçekten çok üzgün ise yapılacak en iyi şey orada olmak ve hiçbir şey söylemeden bile ona destek çıkmaktır.

2. Dinleyici olabilirsin

Birisini mutlu etmenin en kolay yolu onu dinlemektir. Düşüncelerini anlamaya çalışın ve onlar gibi düşünmeye çalışın. Düşünceli sorular sorun, ara vermeden dinleyin. Anlattıkları sana anlamlı gelmiyorsa farklı bakış açıları geliştirmeyi deneyebilirsin.

Yeterince dikkat çekmediğini düşünen bir arkadaş ile karşı karşıya olabilirsin. Bunun için onu dinlemek adına biraz ekstra çaba gerekebilecektir. Arkadaşını dinlediğini ispat etmek istiyorsan onunla konuşurken vücudunu ona doğru çevirmeli ve göz temasında bulunmalısın.

3. Hediye alabilirsin

Kişiye uygun özel bir hediye almak için zaman ayırın. Hediyeyi ne kadar çok düşünürsen pozitif enerjini ve pozitif düşünceyi yansıtma şansı bir o kadar yüksek olur. Arkadaşına rastgele bir şey almak yerine gerçekten isteyebileceği ve ihtiyaç duyduğu bir şeyi almayı düşünebilirsin.

Arkadaşın için benzersiz bir şey bulmak için çaba harcaman onun anında mutlu olmasını sağlayacaktır. Her ne kadar doğum günü gibi özel günlerde hediye almak daha mantıklı gibi gelse bile rastgele günlerde alınan hediyelerin değeri çok daha fazladır.

4. Sadece arayıp konuşabilirsin

Bir arkadaşının canının sıkkın olduğunu biliyorsan ona merhaba demek iyi bir fikir olabilir. Bir arkadaşı mutlu etmek için daha farklı bir şeye ihtiyacın yoktur. Bu küçük jest büyük bir fark yaratabilir. Arkadaşına onunla gerçekten ilgilendiğini ve hayatında neler olduğunu bilmek istediğini göstermiş olursun.

Birkaç dakikaya sahip olduğunda onu arayıp gününün nasıl gittiğini, ev, iş ve arkadaş çevresinde durumun nasıl olduğunu sorabilirsin. Karşılığında hiçbir şey istemeden ilgini göstermek için ona zaman ayırmalısın. İnsanların birbiriyle eskisi kadar sohbet etmediğini unutmamalısın.

5. Ona yardım edebilirsin

Bir arkadaşını mutlu etmenin en kolay yollarından biri ona yardım etmektir. Bu, çok yoğun bir şey yapman gerektiği anlamına gelmez. Arkadaşın yoğun bir günden geçiyorsa işlerinin bir kısmında ona yardımcı olmayı teklif edebilirsin. Bir yere gitmesi gerekiyorsa ona yolculukta eşlik edebilirsin.

Küçük şeyler bile olsa yardımcı olmak için çaba harcamak bile arkadaşının yüzünün gülmesine neden olabilecektir. Bazı insanlar ihtiyaç duyduklarında dahi yardım istememe konusunda katı bir yaklaşıma sahip olabilirler. Yardım sunduğun zaman kabul etme olasılıklarını yükseltmiş olacaksın.

6. Onunla ilgili olumlu konuşabilirsin

Arkadaşını mutlu etmenin bir başka yolu o etrafta yokken onu övmektir. Dedikodu yapmak ve onun hakkında olumsuz şeyler konuşmak yerine onun giyim anlayışını veya varsa çeşitli becerilerini övmeyi düşünebilirsin. Onun hakkında güzel bir şeyler söylemek onu mutlu edecektir.

Olumsuz şeyler söylemek yerine onun hakkında nazik bir şeyler söylersen arkadaşının bunu duyacağından emin olabilirsin. Ayrıca, arkadaşın hakkında olumlu şeyler söylemen ve bunu etrafta kendisi yokken yapman, benzer davranışı gerçekleştirme konusunda ona ilham verecektir.

Aileni mutlu etmenin 6 yolu

Ailene karşı her seferinde büyük bir vaatte bulunmak iyi bir fikir değildir. Bunun yerine dürüstlüğü bir politika haline getirmelisin. Beyaz yalanlar bile küçük ihanetler gibi hissedilebilir. Aileni mutlu etmek istiyorsan yapabileceğin en iyi şeylerden biri onların güvenine layık olmaktır.

1. Onlarla zaman geçirmelisin

Sadece onları önemsediğini göstermek yetmez. Aynı zamanda onlarla vakit geçirirken keyif aldığını göstermen gerekir. Bu çok fazla zamanını almaz. Televizyonu kapatarak, oturarak ve konuşarak başlaman iyi bir fikirdir. Balık tutmaya gitmek bile iyi bir fikir olabilecektir.

Ailenle vakit geçirirken yapacağın şeyin sıkıcı olmasına gerek yoktur. Farklı bir yere gidebilir ve eğlencenin tadını çıkarabilirsin. Ailen seninle her şeyden daha fazla zaman geçirmek isteyecektir. Bu yüzden onların etrafında olarak daha mutlu olmalarına yardımcı olabilirsin.

2. Onları takdir edebilirsin

Onlara sevdiğin bir şey söyleyerek içtenlikle iltifat edebilirsin. Ailene, senin için yaptıkları her şey için minnettar olduğunu göstermelisin. Her zaman onlara teşekkür etmeli ve onlara teşekkür etmeden bir günün geçip gitmesine izin vermemelisin.

Bu şekilde ailen daha mutlu olacaktır. Çünkü onları takdir ettiğini fark edeceklerdir. Ailen hakkında bir şeyler söylerken kalıbın dışına çıkmayı düşünebilir ve onlara önem verdiğini göstermek için çaba gösterebilirsin. Bunu yaparken onların kendi hedefleri, duyguları ve ihtiyaçları olduğunu unutmamalısın.

3. Kendinle mutlu olmalısın

Kendin mutlu olduğun zaman ailen otomatik olarak mutlu olacaktır. Aradığın aşkı bulmak, anlamlı bir kariyer edinmek, seni mutlu eden bir hobiye sahip olmak gibi seni mutlu eden şeylerle uğraşmayı düşünebilirsin. Araştırmalar, ebeveynlerin çocuklarına mutlu olmaları için yatırım yaptığını gösterir.

Öyleyse bu araştırmaların sonucunu ailene göstermelisin. Senin mutlu olduğunu gördükleri zaman bundan memnuniyet duyacaklardır. İşin veya hayatın hakkında can sıkıcı şeylerden bahsetmen durumunda onları üzmüş olursun. Dürüst olmak önemlidir ama olumlu düşünmek için çaba sarf etmeyi ihmal etmemelisin.

4. Ev işlerinde yardımcı olabilirsin

Aileni mutlu etmenin bir başka yolu ev işlerinde onlara olabildiğince yardım etmektir. Bu, ev işlerini erken yapman gerektiği anlamına gelmez. Ancak ekstra çamaşır yıkamak, mutfak tezgahlarını silmek ve hatta evi süpürmek gibi senden beklenmeyen şeyleri yapmak için gönüllü olabilirsin.

Ailen yaptığın ekstra çabayı gerçekten takdir edecek ve sonuç olarak daha mutlu olacaklardır. Bu, bazı ev işlerinin yapılması için ek iş gücüne ihtiyaç duydukları zaman onları mutlu edecektir. Ev işlerini tamamladığın zaman onları doğal bir şekilde mutlu etmiş olacaksın.

5. Onlara yemek pişirmeyi deneyebilirsin

Özellikle kadınlar bu konuda daha rahat olacaklardır. Onlara güzel bir yemek pişirmeyi düşünebilirsin. Aileni mutlu etmek için yapabileceğin başka bir şey onları güzel ve ev yapımı bir yemekle şaşırtmaktır. Çok ayrıntılı bir şey yapmak zorunda olmadığını bilmelisin.

Önemli olan bir aşçı gibi şahane bir yemek ortaya koymak değildir. Sadece bugünün yemek işini bir günlüğüne ertelemelerine yardımcı olmuş olacaksın. Hiçbir şey onları güzel bir ev yapımı yemek kadar mutlu edemez. Bunu değerlendirmeyi başarırsan onları mutlu etmeyi başarmış olursun.

6. Neler olduğunu kontrol edebilirsin

Hiçbir sebep olmadan onları kontrol edebilirsin. Aileni muhtemelen bir şeye ihtiyacın olduğunda veya yalnızca cevaplayabilecekleri bir sorun olduğunda onları aramana alışkındır. Onları mutlu etmek istiyorsan sadece merhaba demek ve ne yaptıklarını görmek için onları arayabilirsin.

Onlarla ilgilendiğini gördükleri zaman bundan mutluluk duyacaklardır. Basit bir arama ile onlara vakit ayırmış olacaksın. Aynı zamanda sadece ihtiyaç duyduğunda onları aramaya çalışmadığını göstermiş olacaksın. Üstelik bunun için saatlerini ayırmak zorunda kalmayacaksın.

Umarım bu yazı birini mutlu etmek için yapılacakları bulma konusunda sana yardımcı olmuştur. Eklemek veya sormak istediğin bir şeyler varsa hemen yorum yapabilirsin. Ayrıca, yazımı beğendiysen onu arkadaşlarınla paylaşabilir misin?

Paylaşmaya ne dersin?
Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist, astrolog veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri onlarla buluşturmaktır.

Yorum yapıp katkı sağla...