Bir erkeği kendine nasıl aşık edersin?

Bir erkeğin senden hoşlanmasını nasıl sağlarsın? En önemlisi bir erkeğin sana aşık olmasını nasıl sağlarsın? Bu soruların değerli olduğunu biliyorum. Aşk büyülü, gizemli ve açıklanamaz bir şeydir. Ancak göründüğü kadar rastgele olduğunu düşünmek doğru değildir. Arkasında çok ciddi bir dayanak vardır.

Bir erkeğin senden hoşlanmasını nasıl sağlarsın? En önemlisi bir erkeğin sana aşık olmasını nasıl sağlarsın? Bu soruların değerli olduğunu biliyorum. Aşk büyülü, gizemli ve açıklanamaz bir şeydir. Ancak göründüğü kadar rastgele olduğunu düşünmek doğru değildir. Arkasında çok ciddi bir dayanak vardır.

Bu nedenle, bazı insanlara anında çekildiğimizi hissederiz ama bazılarını daha az önemseriz. Neden bazı insanlar bu ilk çekimden sonra bizim ilgimizi çekerken diğerleri pek ilgilenmiyor? Bunun sebebi çekiciliğin arkasında bir dayanağın olmasıdır. Bu dayanak güçlü hisler beslememize neden olan etkendir.

1. Sık sık seni görmesini sağlamalısın

Aşinalık durumu çekiciliği besler. Yapılan araştırmalar, biri ne kadar çok görürsen, o kişinin sana o kadar çekici geleceğini gösterir. Bu, gerçekte ne kadar çekici olursan ol veya seni ne kadar çekici bulursa bulsun böyledir. Tanıdık ve arkadaşça bir yüz hakkında takdir ettiğimiz bir durum söz konusudur.

Bize her zaman önemli olanın ilk izlenim olduğu söylendi durdu. Fakat gerçeğin bu olmadığını bilmelisin. Özellikle kadınlar söz konusu olduğunda erkekler için bir evet veya hayır ikileminin olması söz konusu olabilir. Ancak çekim gerçekten sabit bir şey değildir.

Birinin kişiliğinin onu bizim için daha çekici hale getirebilmesi söz konusudur. Fakat birini tanımak zaman alıcı bir iştir. Senden önce ve sonra fantastik bir mizah anlayışına sahip olduklarını keşfedebilirler. Diğer taraftan benzer keşif akıllı olma durumları için geçerlidir. Ama nihayetinde aynı yüzlere sahiptirler ve bu çekiciliğin bir parçasıdır.

Bir erkeği kendine aşık etmek istiyorsan onunla yüz yüze görüşmelisin. Bunu doğal olarak yapabiliyorsan en iyisini yaparsın. Bir sapık gibi davranarak beklenmedik her yerde onun karşısına çıkmaya çalışmamalısın. En önemlisi ona görüneceğim diye abartıya kaçıp her gün ama her gün şansını denememelisin.

Örneğin, bir doğum günü partisi söz konusu olsun. Normalde bu partiye gitmek gibi bir niyete sahip değilsin. Fakat sevdiğin erkeğin orada olacağını öğrendiğinde fikrini değiştirip partiye katılabilirsin. O parti için geldiğini düşünecektir. En azından verilen ipucu bu şekilde olacaktır.

Onu çok sık görüyorsan ve o da seni çok sık görüyorsa, buna rağmen herhangi bir adım atmıyorsa bunun nedeni istememesidir. Aşinalık çekiciliği besler ama aşağılamayı da doğurabilecek bir şeydir. Her madalyonun iki yüzü olduğunu bilmeli ve adımları körü körüne takip etmemelisin.

2. Onu taklit etmelisin

Onu çok görmek onu sana daha çok çekebilir ama ona bu kıvılcımı, bu bağlantıyı nasıl hissettirebilirsin? Vücut dilini yansıtmak sana yardımcı olabilir. Yansıtma, birinden hoşlandığımız zaman bilinçaltında yaptığımız bir şeylerdir. Kollarını bağlar, sen de bağlarsın, ileri doğru eğilir, sen de eğilirsin vb. şeklinde devam eder.

Bunu normal bilinçaltında yapıyor olman bilerek yapamayacağın anlamına gelmez. Ondan hoşlandığını ve onun gibi hissettiğini söylemenin bir yolu olarak onu taklit edebilir ve böylece yakınlık duygusu yaratabilirsin. Çok zor olacağını düşünüyor musun? Düşünmemelisin çünkü göründüğünden daha kolaydır.

Etkileşimde bulunduğumuz biri onu ne kadar çekici bulursak bulalım fark etmez, vücut dilimizi yansıttığında beynimizdeki ödül merkezinde hareketlenme olduğunu gösterir. Bunun nedeni, bir eş seçerken, kolayca anlayabileceğimiz ve işbirliği yapabileceğimiz birini bulmakla ilgilidir. Aynı hareketi yapan daha ideal adaydır.

Diyelim ki doğum günü partisindesin. Sevdiğin erkek pastasından bir ısırık aldıysa biraz bekleyip sen de aynısını yapmalısın. Eğilir ve kollarını masanın üzerine koyarsa sen de benzer şeyi yapmalısın. Seninle konuşurken başını eğiyorsa aynı şekilde karşılık vermelisin. Kurnazca onu taklit etmelisin.

3. Ona karşı biraz açık olmalısın

Biraz savunmasız gibi davranmak iyi bir fikir olabilir. Bu savunmasızlık nedeniyle biraz yakınlık duygusu oluşturabiliriz. Gerçekten samimi bir bağlantı kurmanın yolunu açan şey tam olarak budur. Yapılan araştırmaları kendini ifşa etmenin yani karşı tarafa açılmanın inanılmaz işe yaradığını göstermektedir.

Kendileri hakkında daha kişisel şeyler ifşa eden insanlar, ifşa etmeyenlere göre daha çok sevilme eğiliminde olurlar. Ayrıca, her iki yönde de geçerlidir. Çünkü başkalarına daha kişisel şeyler açıkladığımız zaman onları daha çok seviyor oluruz. Burada birazcık kısırdöngü oluşturabileceğimizi bilmemiz gerekir.

Bir erkeği kendine aşık etmek istiyorsan ona karşı gerçekçi olmalısın. Normalden biraz daha fazla açık olmalısın. Biraz vurgulardan yararlanmalısın. Elbette sepetteki tüm yumurtaları ona göstermemelisin ancak yumurtaların üstünü tamamen kapatarak onu bunaltmaktan da uzak durmalısın.

Biraz daha özgün olman gerekir. Nerede çalıştığını sorarsa bunu ona söylemelisin ve işinin neden anlamlı olduğundan bahsetmeye çalışmalısın. İşinden hoşlanmıyorsan bu konuda dürüst olabilirsin. Tam anlamıyla şikayetçi olmadan önce ne yapmak istediğinizi söylemelisin.

4. İyi bir kişiliğe sahip olmalısın

Fazla güzel birisi değilsen sana iyi bir haber verebilirim. Kişilik sandığından çok daha önemlidir. Bir araştırmada araştırmacılar erkeklere en zayıftan en şişman olana kadar kadın fotoğrafları gösterirler. Ancak bir grup fotoğrafları görüntülemeden önce kadınların kişilikleriyle ilgili bilgileri görürken, diğer grup sadece fotoğrafları görür.

Araştırmanın sonucunu merak ediyor musun? O halde kişiliğin önemli olduğunu bilmelisin. Erkekler görsel varlıklar olabilirler ama sadece görüntüyü önemsemezler. Fotoğraflarla ilişkilendirmek için olumlu kişilik özellikleri verilen erkekler, verilmeyen gruba göre daha geniş bir vücut ölçülerine doğru çekildiler.

Erkekler, iyi kişilikleri olduğu söylendiğinde aşırı kilolu kadınlara dahi ilgi duyabilirler. Bunda tam tersi de geçerlidir. Çok zayıf olan ama kötü kişilikli kadınlardan uzak durma eğilimindedirler. Bu nedenle bir erkeğin ilgisini nasıl çekebileceğini düşündüğünde aklına kişilik gelmelidir.

Kendin olmalısın. Kendin olmadığın zaman onu kendine aşık edemezsin. Sahip olduğun şeylerle bunu başarabilirsin. İyi yönlerini düzeltmelisin ve kötü yönlerini geliştirmek için çalışmalısın. Hepimiz onlara sahibiz ve kimse mükemmel değildir. Bunu asla aklından çıkarmamalısın. Tekrar ediyorum kimse mükemmel değildir.

Bunu yapabilmek için biraz içe dönük olmalısın. Kendine karşı dürüst davranmalısın. Bu gerçek anlamda zorlayıcı olabilir. Kendini harika bir insandan daha uzakta tutan nedeni kimse bilmek istemez. Geçmişte olumsuzluğa neden olan şeyleri düşünmeli ve bununla başa çıkmalısın. Ne kadar iyi olursan o kadar fazla ilgi çekersin.

5. Kırmızı giyinmelisin

Kırmızı, tutkunun ve sevginin rengi olarak bilinir. Fakat görünüşe göre sadece sembolik bir şey değildir. Kırmızı giymek aslında bir erkeğin seni çekici giyme olasılığını artırabilir. Araştırmalar hayvan dünyasında bunun geçerliliğini göstermişlerdi. Benzer araştırma insanlar üzerinde yapıldı ve önemli sonuçlar elde edildi.

Bir deneyde, kırmızılı kadınlarla konuşan erkekler, yeşil giyen kadınlar karşısında sorduklarından daha samimi sorular sordular. Daha önce bahsettiğim gibi kendini açığa vurma çekiciliğin anahtarıdır. Senin hakkında daha fazla şey öğrenmek istiyorsa, senden hoşlanıyor demektir.

Başka bir deneyde erkeklerin mavi giyinen kadınlar yerine kırmızı giyinen kadınlara daha yakın oturmayı seçtiler. Erkekler senden hoşlandıklarında sana yakın olmak isterler. Bu deneyleri yürüten bilim adamları, kırmızının erkekler için “seks” anlamına geldiğini belirtirlerken bunun biyolojik bir saptama olduğunun altını çizdiler.

Bu durumda bilimi avantajına kullanmaya çalışmalısın. Birkaç iyi kırmızı parçaya yatırım yapmalısın. Bu bir fular gibi ince bir dokunuş veya kıvrımlı bir elbise gibi cesur bir adım olabilir. Diğer taraftan kırmızı bir rujla denemeler yapabilirsin. Temel olarak onun olacağı bir yere giderken daha stratejik düşünmelisin.

6. Heyecan verici bir şey yapmalısın

Erkekler biraz adrenalin bağımlısıdırlar. Heyecan ararlar ve heyecan çekim hissini artırabilir. Bu adrenalin sevgisi, uyarılma duygularını taklit eder. Bu nedenle çekim duygularını takip etmesi garantidir. Sadece eğlenmekle kalmayacak ve bağ kurabileceğiniz yeni bir paylaşılan deneyim olmayacaktır.

Heyecan verici veya korkutucu bir deneyim sizi birbirinize daha çok çekecektir. Araştırmalar, korkutucu veya heyecan verici bir şey yaşandıktan sonra erkeklerin bir kadını çağırma olasılığının daha fazla olduğunu göstermiştir. Öyleyse bu kurala sadık kalıp heyecan verici bir şey yapmaya çalışabilirsin.

Sevdiğin erkek adrenalin bağımlısı değil mi? Sorun değil çünkü onu kendine aşık etmek için sadece korkutucu şeylere ihtiyacın yoktur. Düzenli fiziksel aktiviteden kaynaklanan adrenalindeki artış da işe yarayabilir. Erkek arkadaşının sporcu kimliği olduğunu biliyorsan bundan yararlanabilirsin.

Bir erkeği kendine aşık etmek istiyorsan uçaklardan atlamana veya ölüme meydan okumana gerek yoktur. Bazen rekabetçi bir oyun dahi yeterli olabilecektir. Adrenalini neyin artırdığını düşünmeli ve daha fazlasını istediğini bildiğin biriyle takılırken bunun farkında olman yeterlidir.

7. Dokunmaya çalışmalısın

Doğal olarak ve genel olarak sevdiğimiz insanlara dokunmak isteriz. Çoğumuz dokunulmaktan hoşlanır, en azından benim gibi OKB olmayan herkes için durum böyledir. Bu nedenle dokunmanın cazibe oluşturduğunun gösterilmesi şaşırtıcı değildir. Araştırmalar birine dokunduğun zaman çekiciliğin arttığını gösterir.

Dokunmak, içimizde kimyasal bir reaksiyona neden olabilir. Bir başkası hakkında nasıl hissettiğimizi değiştirebilir. Bir ilişkinin ilk aşamalarında dokunmak, kendimizi yüksek hissetmemize neden olan bir dopamin hücumuna neden olur. Dolayısıyla aşkın gerçekten bir tür kafa yapıcı etken olduğu doğrudur.

Göz teması ile birlikte dokunmak kalp atışlarının artmasına ve arzunun artmasına neden olur. Sevilebilir olmayı ve çekiciliği artırmak için yalnızca kısa dokunuşların yeterli olması söz konusudur. Bir ilişki boyunca dokunma önemli kalır. Zaman geçtikçe, dokunmak bizi şehvetle doldurmaz ama bağlanma ve rahatlık duyguları yaratır.

Bir erkeği kendine aşık etmek istiyorsan onun üzerine abanmana gerek yoktur. Fiziksel teması artırmaya çalışmak yeterli olacaktır. Bir ilişkideysen el ele tutuşun veya kucaklaşın. Araştırmalar, yüze dokunmanın ve elle tutmanın diğer dokunma biçimlerinden daha samimi olarak kabul edildiğini göstermektedir.

Henüz bir çift olamadıysanız, ona dokunmanın ince yollarını bulun ve nasıl karşılık verdiğini görün. Kısa dokunuşlar iyidir ve bu kısa dokunuşlarla fark yaratman mümkündür. Araştırmalara göre erkek müşterilere hafifçe dokunan kadın garsonların daha yüksek bahşiş aldığı bile ortaya konmuştur. Sanırım daha fazla şey söylememe gerek yok.

8. İlgi çekici olmalısın

Bu kadar çok şey anlattım ama aslında en basit olanı en sona sakladım sanırım. Her şeyden önce bir erkeği kendine aşık etmek istiyorsan ve onun ilgisini çekmek istiyorsan ilgi çekici olmalısın. Bunu söylemek için dahi olmaya gerek yoktur. İlginç olan insanların cezbetmesi insanın doğasında vardır.

Çok yönlü bir hayat yaşamalısın ama en önemlisi kendin için yaşamalısın. Neyi önemsiyorsun? Zamanını nasıl geçirmeyi seversin? Neyi ilginç buluyorsun? İlişkilere karşı takıntılı olmamalısın ve değer duygunu kazanmak için etrafta bir erkeğin olup olmamasına aldırış etmemelisin.

Paylaşmaya ne dersin?
Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist, astrolog veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri onlarla buluşturmaktır.

Yorum yapıp katkı sağla...