Başarılı insanlardan 10 motivasyon önerisi

Hayallerine ulaşmak için disiplin, azim, cesaret ve güçlü vizyona ihtiyacın olacak. Yıllarca sıkı çalışmalısın. Fakat bunların yanı sıra oldukça motive olmalısın. Motivasyon olmadan, erteleme veya tükenmişlik yaşarsın. Gerçek olacağına yemin ettiğin o hayale olan ilgini kaybedeceksin.

Hayallerine ulaşmak için disiplin, azim, cesaret ve güçlü vizyona ihtiyacın olacak. Yıllarca sıkı çalışmalısın. Fakat bunların yanı sıra oldukça motive olmalısın. Motivasyon olmadan, erteleme veya tükenmişlik yaşarsın. Gerçek olacağına yemin ettiğin o hayale olan ilgini kaybedeceksin.

Hepimizin, pes etmek istediğimizde bile bizi ileriye götürmeye devam eden güçlü bir motivasyona ihtiyacı vardır. Oldukça başarılı insanlardan gelen 10 farklı motivasyon önerisiyle hayallerini gerçekleştirmene yardımcı olmaya çalışacağım. Böylece hayallerin uğrunda çabalamaktan vazgeçmeyeceksin.

Büyük hayaller kurmalısın

Herkes için ilk motivasyon önerisi bu olacaktır. Büyük hayaller kurmalısın. Gerçekten motive olmak için hedeflerini yüksek tutmalısın. Dünyanın en başarılı insanlarından bazıları birçok insanın imkansız olduğunu düşündüğü şeyleri yapmışlardır.

İnsanların uçması için bir yol bulacaklarını söylediklerinde çoğu insan Wright kardeşlerin deli olduğunu düşünmüşlerdir. Pek çok insan otomobillerin asla iyi bir ulaşım şekli olamayacağına inanıyordu. Büyük hayaller kurmak bu nedenle önemlidir.

Küçük hayaller kurarsan küçük getiriler kazanırsın. Küçük hayaller ve hedefler yaratmak seni harika şeyler yapmaktan alıkoyacaktır. Yapmadığın zamanlarda gerçekten önemli bir şey yaptığını düşünmeni sağlayacaktır. Bu yüzden daima yükseğe nişan almalısın.

Meraklı kalmalısın

Tartışmasız bir biçimde zamanımızın en önemli bilim insanlarından birisi olan Stephen Hawking, merak ettiği için evrenin gizemlerini çözmeyi başarmış bir isimdir. Teorik fizik, kara delikler ve tekilliklere olan derin merakı birçok teoriye yol açtı ve uzay, zaman ve evren anlayışımızı genişletti.

Hedeflerine doğru çalışırken her zaman meraklı olmalısın. Araştırmanı yapmalısın. İşini kolaylaştıracak yeni uygulamaları ve teknolojileri merak etmelisin. Kendi inançlarını, varsayımlarını ve fikirlerini merak etmelisin. Her zaman bir şeyler yapma şeklini sorgulamalısın.

Doğru yolda olduğunu düşündüğünde bile diğer insanlar seninle şeytanın savunuculuğunu oynamalarını isteyin. Böylece doğru yönde ilerlediğinden emin olmak için meraklarını kullanmalarını sağlayabilirsin. Meraklı olmak evrenin olmasa bile hayatının sırlarını keşfetmene olanak sağlayacak bir durumdur.

Harika insanların yanında olmalısın

Çevremizi çevreleyen insanların yaşamlarımız ve kişisel gelişimimiz üzerinde büyük etkisi vardır. Bu, en çok gözden kaçan motivasyon önerilerinden biri olabilir. Çünkü insanlar genellikle sadece kendilerine bakarlar ve çevrelerine bakmayı reddederler.

Hiç olumsuz bir insanın etrafında bulundun ve olumsuz veya alaycı hissederek oradan uzaklaştın mı? Günün geri kalanında pozitif birinin yanında oldun ve kendini daha mutlu hissettin mi? Bunları yaşamış ama fark etmemiş olabilirsin. Kısacası mutlu insanlarla çevrili olmalısın.

Olumsuz insanlardan olabildiğince kaçınmalısın. Kendini, daha yükseğe ulaşman ve kendinizin daha iyi bir versiyonu olman için sana ilham verecek insanlarla çevrelemelisin. Sürekli mazeret uydurmak yerine harekete geçen insanlar bulmalısın. Başarıya odaklanan bir insan topluluğu oluşturmalısın.

Başarısızlığı motive olmak için kullanmalısın

Başarısızlık seni geride tutabilir veya başarmana yardımcı olabilir. Başarısızlıktan korktuğum için harekete geçmekten kaçınırdım. Reddedilmekten korktuğum için o kadınla konuşmaya çekinirdim. Yüksek maaşı olan bir işe başvurmazdım çünkü işe alınmamaktan korkardım.

Sonunda başarısızlığın en büyük hedeflerime ve hayallerime ulaşmak için ihtiyacım olan motivasyon olduğunu anladım. Pek çok kadınla konuştuktan sonra bir kadının telefon numarasını alabilme başarısını gösterecek noktaya gelebilirsin. Burada başarısızlıklar seni başarıya doğru itmiş demektir.

Egonu denklemden çıkarmalısın. Yeterince iyi olmadığını kanıtı olarak başarısızlığa bakmayın. Bunun yerine, her bir başarısızlığa pürüzlü yanlarını düzeltmek ve seni hedeflerine biraz daha yaklaştırmak için bir fırsat olarak kullanmalısın. Böylece başarısızlığı motivasyon aracı olarak kullanabilirsin.

Farklı olmalısın

Teknolojiye meraklıysan Apple markasını mutlaka duymuş olmalısın. Bu markanın sloganı bir zamanlar “farklı düşün” şeklindeydi. Diğer şirketler para kazanmaya, maliyetleri düşürmeye ve rakiplerinin tasarımlarını kopyalamaya odaklanırken Apple, işleri farklı şekilde yapmaya odaklandı.

Bunu, olağanüstü bir kullanıcı deneyimi sağlayan harika ürünler yaratarak başardılar. Yenilikçi, tasarımı basit ve kullanımı çok kolay ürünler sundular. Bu, işleri farklı şekilde yapma ihtiyacı teknoloji piyasasında umulmadık başarıların beraberinde gelmesine yol açtı.

Bu daha önce duyduğun bir motivasyon önerisi olmayabilir ama farklı olmaktan korkmamalısın. Hepimizin benzersiz olduğunu unutmamalısın. Farklı güçler, zayıflıklar, yetenekler ve becerilerle doğduk. Seni benzersiz kılan, seni farklı kılan şeylerdir. Seni hayallerine ulaştıracak bu eşsiz hediyeleri ve güçleri kullanmalısın.

Başarılı insanlar hakkında bilgi edinmelisin

Nasıl motive olacağını öğrenmenin en harika yolu süper başarılı insanlar hakkında bir şeyler okumaktır. Bu bir kitap olabileceği gibi bir blog gönderisi de olabilir. İşler zorlaştığında bile motive olmak için attıkları adımları özetleyen biyografilerini, otobiyografilerini veya yazdıkları diğer kitapları okuyabilirsin.

Otobiyografileri ve biyografileri gerçekten çok severim. Çünkü yüksek performans gösterenlerin zihinlerini ve yaşamlarını derinlemesine incelerler. İnsanlar korkunç sıkıntılarla karşı karşıya kaldıklarında insan kararlılığının gücünü gösterirler. Başarılı olmak için inanılmaz olasılıkları nasıl yeneceğimizi öğretirler.

Harekete geçmelisin

Bir şeyi yapmak istedin ama o kadar çok analiz ettin ki hiç bir şey yapmadın mı? Muhtemelen analiz felcinden mustaripsindir. Bu da bir şeye başlamak için gerekenden daha fazla bilgiye ihtiyacın olduğunu düşünmene neden olacak bir durumdur.

En başarılı insanlar anında harekete geçerek motive olurlar. Jeff Bezos, Amazon’u başlatmadan önce on milyonlarca dolarlık risk sermayesi finansmanı almayı beklemedi. Bill Gates, Microsoft’u piyasaya sürmeden önce 80 kişiyi işe almadı ve Microsoft Office paketinin ilk yinelemesini geliştirmedi.

Bir fikrin varsa onu gerçeğe dönüştürmek için harekete geçmeye başlamalısın. Karşılaşacağın tüm sorunların tüm çözümlerine asla sahip olamazsın. Fikri uygulamaya başlamalı ve ilerledikçe öğrenmelisin. Asla yanıtların tamamını veya hatta çoğunu önceden almaya çalışmamalısın.

Harekete geçmelisin. Ne kadar çok işlem yaparsan o kadar çok sorunla karşılaşırsın. Ne kadar çok sorunla karşılaşırsan, o kadar çok çözüm bulursun. Engel üstüne engelleri aşarken kısa sürede başarıya giden yolda iyi olduğunu fark edeceksin.

Hayatın için sorumluluk almalısın

Hayatında olanlar üzerinde hiçbir kontrolün olmadığına inanıyorsan motive olmak zordur. Kontrol edemediğimiz pek çok şey vardır. Ancak düşüncelerimiz, inançlarımız, davranışlarımız ve büyük ölçüde kaderimiz gibi kontrol edebileceğimiz bir çok şey de vardır.

Genel olarak hayatlarının kontrolüne sahip olduklarına inanan insanlar içsel bir kontrol odağına sahiptirler. Öte yandan, dış güçlerin yaşamlarını kontrol ettiğine inanan insanlar, dışsal bir kontrol odağına sahiptirler. Bunlar bir sistemin, politikacıların, kötü şansın ve diğer şeylerin hayatlarını kontrol ettiğine inanan insanlardırlar.

Dış güçlerin hayatını kontrole ettiğine inanabilirsin ama ortada temel bir sorun vardır. Hayatının sorumluluğunu üstlenemezsin. Harika bir hayat yaşamak için gerekli değişiklikleri yapabileceğine inanmıyor olabilirsin. Bu büyük bir hatadır.

Kontrol edebileceğin ve değiştirebileceğin en büyük şeye odaklanmalısın. Peki bu nedir? Bu kendinden başka bir şey değildir. Hayatının kontrolüne sahip olduğuna inandıktan sonra seni en büyük hayallerine yaklaştıracak olumlu değişiklikleri yapabilirsin.

İnsanlara yardım etmelisin

Başarılı insanların diğer insanlara yardım etmeyi sevmesinin bir nedeni var. Diğer insanlara yardım etmek harika hissettirir. Dünyayı daha iyi bir yer haline getirmene yardımcı olur. En iyi motivasyon önerilerinden biri diğer insanlara yardım etmekten başka bir şey değildir.

Çok ağır bir depresyon sürecinden geçtikten sonra tek amacım iyi bir iş bulmak, para kazanmak ve etliye sütlüye karışmadan hayatıma devam etmekti. Eğitimlerimi en iyi şekilde tamamladık ve neredeyse 10 yılı aşkın süredir yazarlık yapıyorum. Bu benim için harika bir kariyer demek.

Çok para kazandığımı söyleyemem. Zaten paranın beni mutlu ettiğini iddia eden insanlardan birisi değilim. Hiç yeni bir şey satın aldığında kısa süreli bir mutluluk yaşadın mı? Dur tahmin edeyim o mutluluk bir süre sonra ortadan kayboldu öyle değil mi?

Ben böyle bir mutluluk istemiyordum. Bu yüzden kısa sürede insanlara nasıl daha fazla yardımcı olabileceğimin planlarını yapmaya başladım. Bir lütuf olan yazarlık becerimi bu uğurda kullanmaya başladığımda ise çok daha fazla değer görmeye başladım. Kısacası insanlara yardım etmeye başladığımdan itibaren daha mutlu bir insan oldum.

Sevdiğin işi yapmalısın

Bu muhtemelen başarılı olmana yardımcı olacak en önemli motivasyon önerisidir. Uzun saatler çalışacağın, hoşlanmadığın insanlarla çalışacağın veya hoşlanmadığın şeyler yapacağın zamanlar olacaktır. Yaptığın işi sevmezsen, işin olumsuz ve sıkıcı yönleriyle baş etmekte çok zorlanacaksın.

Çoğumuz uyanık olduğumuz saatlerin çoğunu çalışarak geçiririz. Tutkulu olduğun bir şeyi yapmak çok daha mantıklı bir şeydir. Sevdiğin bir şeyi yaptığında, daha yaratıcı olacak ve en iyi çalışmanı ortaya koymak için ekstra çaba göstermeyi göze alacaksın. Bu yüzden sevdiğin işi yapmak için çaba göstermelisin.

Paylaşmaya ne dersin?
Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist, astrolog veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri onlarla buluşturmaktır.

Yorum yapıp katkı sağla...