Başarılı olmadan önce başarısız olan 12 ünlü

Zorluk yoksa ilerleme olmaz. Şimdi seni birkaç ünlü isimle daha yakından tanışmaya davet ediyorum. Bunlardan bazılarını daha önce tanıyor olduğundan eminim. Ama geçmişlerindeki başarısızlık öykülerini bilmediğinden de eminim. Bu insanlar limitlerini zorlayarak kendilerini başarıya ulaşmış kişilerdir.

Onların isimlerini biliyoruz. Onları zaman zaman duyuyoruz. Ancak bilmediğimiz şey başarılı olmadan önce başarısız olduklarıdır. Genel olarak sanat, eğlence ve iş dünyasında insanların yaşadığı kişisel problemler genelde dikkate alınmaz. Bu nedenle tanıdığımız kişileri hep başarı öyküleriyle anarız.

Zorluk yoksa ilerleme olmaz. Şimdi seni birkaç ünlü isimle daha yakından tanışmaya davet ediyorum. Bunlardan bazılarını daha önce tanıyor olduğundan eminim. Ama geçmişlerindeki başarısızlık öykülerini bilmediğinden de eminim. Bu insanlar limitlerini zorlayarak kendilerini başarıya ulaşmış kişilerdir.

Jim Carrey

jim-carrey

Jim Carrey ismini genel olarak Maske, Salak ile Avanak ve Hayvan Dedektifi gibi filmlerden biliyoruz. Fakat onun yaşadığı zorluklar konusunda pek bilgi sahibi olduğumuzu söyleyemeyiz. İşini sürdürmekte zorlanan bir babası vardı ve ailesinin gelir düzeyi düşüktü.

Jim Carrey, 15 yaşındayken liseden ayrılmak zorunda kaldı. Çünkü ailesini desteklemek için hademe olarak çalışması gerekiyordu. İlk stand-up şovunda sahneden indirildi. Daha sonra Saturday Night Live için seçmelere katıldı ama başarılı olamadı.

Nitekim, sonraki başarıları hepimizin malumu. Genç yaşında yapmak zorunda olduklarına aldırış etmeden hayalinin peşinden gitti. İlk sahneye çıktığında protesto edildi ama yılmadı. Yıllar sonra ise unutulmayacak filmlerin bir parçası olarak karşımıza çıkmayı başardı.

Katy Perry

katy-perry

Katy Perry adını birçoğumuz biliyoruz. Fakat peşinde olduğu atılımı elde etmek için yaşadığı mücadeleler konusunda pek fikir sahibi değiliz. Katy Perry, kariyerine 1999 yılında birinci sınıftan sonra liseyi terk edip şarkı söyleyerek başladı. İlk albümünü 2001 yılında piyasaya sürdü ama tam bir başarısızlık örneğiydi.

İlk albümü 200 kopya sattıktan sonra anlaşma bozuldu. Katy Perry yılmadı, popüler müziğe geçiş yaptı ve Los Angeles’a giderek yapımcı Glen Ballard ile çalışma şansı buldu. Sonra Island Def Jam ve Columbia Records ile çalışma fırsatı buldu. Fakat bunlarda da başarılı olamadı.

Üç farklı kayıt şirketinde başarısız olmasına rağmen yılmadı. Kariyerini devam ettirmek için çabaladı, arka planda vokalist oldu ve 2006 yılında kurulan Capitol Music Group ile anlaşma yaptı. Bu anlaşma ilk ticari başarısı olan “I Kissed a Girl” çalışmasının çıkışı demekti.

Oprah Winfrey

oprah-winfrey

Oprah Winfrey hayata karmaşık bir başlangıç yaptı. Düşük gelirli genç bir annenin kızıydı. İlk yıllarından itibaren Oprah için hayat çok ama çok zordu. 9 yaşından itibaren kuzeni, amcası ve aile arkadaşı tarafından cinsel istismara uğradı. 14 yaşında hamile kaldı ancak oğlu doğumdan kısa süre sonra öldü.

Bununla birlikte 14 yaşındayken Oprah babasının yanına gönderildi. Babası eğitimine odaklanmasına yardım etti. Daha sonra üniversiteden tam burs aldı. Lisede ve ilk iki yılında yerel bir radyoda staj yaptı. Bu onun medyada bir temel geliştirmesine yardımcı oldu.

Oprah yerel bir kanalda çalışmaya başladı ama işler yolunda gitmedi. Çünkü televizyon için uygun olmadığı düşünülerek kovulmuştu. Daha sonra 1983 yılında düşük dereceli bir şovun sunucusu oldu. Birkaç ay içinde şov derecelendirmede zirveye yerleşti.

Jay-Z

jay-z

Erken yaşlardan itibaren Jay-Z’nin ritmi yakalama konusunda bir ustalığı vardı. Fakat yükselişi bir gecede gerçekleşmedi. Nihai başarıya giden yolda birçok engelle karşı karşıya kaldı. Örneğin, 1995 yılında bir plak şirketiyle anlaşmaya çalıştı ama kimse oralı olmadı. Sonra gidip kendi plak şirketini kurma kararı aldı.

Kendi plak şirketini kurduktan sonra ilk albümünün yayınlanması için bir dağıtım anlaşması yapmak için yorulmadan çalıştı. Sonunda, Priority ile başarılı bir sözleşme imzaladı. Daha sonra “Reasonable Doubt” adlı ilk albümünü yayınlama başarısı gösterdi.

Hayatı boyunca başarısızlıklarla karşılaşmaya devam etti. Kariyerinin başlangıcında değil ötesinde bile sorunlar yaşadı. Bir partide birini bıçaklamakla suçlandı. Yargılandı, suçsuz olduğunu ileri sürdü ancak daha sonra üç yıl denetimli serbestlikle cezalandırıldı. Fakat o yılmadı ve yoluna devam etti.

J. K. Rowling

jk-rowling

J. K. Rowling, modern zamanın en ilham verici başarı öykülerinden birinin sahibidir. Birçok insan onu Harry Potter’ı yaratan kadın olarak tanıyor. Fakat, çoğu insanın bilmediği şey, başarıya ulaşmadan önce neler yaşadığıdır. J. K. Rowling’in hayatı boyunca muazzam bir şekilde mücadele etti.

J. K. Rowling, Harry Potter fikrini ilk olarak 1990 yılında ortaya attı. Öfkeyle yazmaya başladı. Bununla birlikte, o yılın sonuna doğru annesi hayata veda etti. 1992 yılında evlendi ama 1993 yılında boşandı. Kız kardeşine daha yakın olmak için İskoçya’ya gitti. Şimdiye kadar üç Harry Potter bölümünü tamamlamıştı.

J. K. Rowling kendini başarısız olarak görmeye başladı. Depresyon nöbetleri geçirdi. Sonunda devlet destekli programa katıldı ve zorluklarıyla mücadele etti. 1995 yılında 12 yayıncıdan ret cevabı aldı. 1997 yılında kitabı yayına çıktı. Bu çıkış onu kariyerinin zirvesine taşıyacak en önemli basamaktı.

Stephen King

stephen-king

Stephen King, çoğu film haline getirilen ve eleştirmenlerce beğenilen birçok romanıyla ünlü bir isimdir. Onun ilk romanı Carrie, yayınlanmadan önce 30 kez reddedilmiştir. Stephen King normalde yazılarını çöpe atmıştır. Fakat eşi bu yazıları onun hayaline inanan eşi tarafından çöpten geri alınmıştır.

Stephen King’in çocukluk yılları da pek parlak değildir. İngilizce öğretmeni olarak dergilere kısa öyküler satarak gelir elde etti. Bugün, Stephen King’in 50’den fazla romanı vardır. Böyle başarılı bir yazarın bir zamanlar birçok kez reddedildiğini hayal etmek zor bir şeydir.

Bill Gates

bill-gates

Microsoft doğmadan önce Bill Gates iş dünyasında başarısızlığa uğramıştır. Bugün dünyanın en zengin adamlarından biri olarak bilinen Bill Gates’in orta direk ailesi, başarısızlıklarının tam zıttı bir karakterdeydi. Ancak, Bill Gates ailesine bağlı kalmadı.

Onun iş zekası rakipsizdi. İlk işi gerçekten başarısızlıktı. İlk işi mühendisler için ham trafik verilerinden raporlar oluşturmaktı. Trafik verilerini işlemede başarı söz konusuyken aktarmada sorun çıktı. Fakat bu sorun aynı zamanda Bill Gates ve ortağı Paul Allen’ın Microsoft ile büyük başarı elde etmesine yol açacaktı.

Bill Gates ilk işinde başarısız olmasına rağmen tekrar denemekten vazgeçmedi. Vazgeçmek istemiyordu çünkü iş anlayışı onun ilgisini çekiyordu. Kişisel bilgi işlem pazarında devrim yaratan bir şirketi akıllıca bir araya getirebildi. Bu sayede büyük başarısını yakalayacak adımı atmayı başardı.

Henry Ford

henry-ford

Çoğu insan Henry Ford adını büyük otomotiv şirketi Ford ile duymuştur. Bununla birlikte bilmedikleri şey, Ford şirketinin geçmişte iki kez iflas etmesine neden olacak şekilde başarısız olmasıdır. Henry Ford başarısızlığa yabancı değildi. Bu yüzden hiçbir zaman vazgeçmeyi düşünmedi.

Henry Ford ilk şirketi olan Detroit Automobile Company şirketini 1899 yılında kurdu. Bu şirket iflas ettikten sonra 1901 yılında daha sonra Cadillac Automobile Company adını alacak şirketini kurdu. Bu şirket de bir başarısızlık örneğiydi. Üçüncü denemesi ise Ford Motor Company ile oldu ve başarı geldi.

Umarım bu yazı başarılı olmadan başarısızlığın kaçınılmaz olduğunu fark etme konusunda sana yardımcı olmuştur. Eklemek veya sormak istediğin bir şeyler varsa hemen yorum yapabilirsin. Ayrıca, yazımı beğendiysen onu arkadaşlarınla paylaşabilir misin?

Paylaşmaya ne dersin?
Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist, astrolog veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri onlarla buluşturmaktır.

2 Comments

    • Merhaba,

      Değerli yorumunuz için teşekkür ederim. Araştırmalarım sürüyor. Hikayesi buraya uygun olan bir başarı hikayesi yakaladığımda ekleyeceğim.

Yorum yapıp katkı sağla...