Başarıyı ölçmenin 9 kolay yolu

Başarılı olmak her insanın hayatında önemli bir hedef durumundadır. Hedeflerine ulaşabilmek için önce başarı nasıl ölçülür bunu öğrenmelisin.

Başarılı olmak her insanın hayatında önemli bir hedef durumundadır. Hedeflerine ulaşabilmek için önce başarı nasıl ölçülür bunu öğrenmelisin.

Hayatın iki farklı yanı vardır: Birisi içinde yaşadığın hayat, diğeri ise senin dışında gelişen hayattır. Başarılı olmak için tek yönlü bir bakış açısı geliştirmek yeterli değildir. Hayatını her açıdan düşünmeli ve ona etki eden durumları hesaba katarak bir ölçüm ortaya koymalısın.

Özet: Başarıyı ölçmenin yolları

Başarıyı ölçülebilir bir boyut olarak görmemen gerekir. Herkes hayatta başarılı olmak ister. Standart ve global bir başarı eşiği söz konusu değildir. Çünkü insanın başarısı kendi değerleri ve hedefleri doğrultusunda kendine özgü bir şekilde ölçülür..

“Başarılı olup olmadığımı bilmek istiyorum.” diyorsan aşağıdaki maddelere göz atabilirsin. Bu maddelerin her birisi özettir. Daha fazlasını öğrenmek istiyorsan yazıyı incelemeye devam etmelisin:

 1. Hedeflerini düşün.
 2. Kariyerini geliştir.
 3. Dengeyi gözet.
 4. Başarıyı paylaş.
 5. Sağlıklı olmaya bak.
 6. Aileni önemse.
 7. Zoru hedef al.
 8. Öğretici ol.
 9. Dürüst ol.

1. Hedefleri düşün

Başarıyı ölçmenin ilk adımı doğrudan kariyerinle ilgili olabilir. Kariyer senin için oldukça önemliyse bu durumda kariyer hedeflerini bilmeli ve onları elde etmek için çaba göstermelisin. Her kariyer hedefinin sonunda maddi kazanımın olmasına gerek yoktur ama hedefin açık bir şekilde ortaya konmasına gerek vardır.

Bir işten milyarlar kazanmak bir hedef olabilir. Ancak, tecrübe edinmek, sektörde bilinmek, müşteriler tarafından sevilen birisi olmak, sunulan hizmeti her zaman eksiksiz noktaya taşımak ve buna benzer diğer durumlar da hedef olabilir. Ne olduğunu bilmediğin sürece bir hedefi yerine getirmen neredeyse imkansızdır.

Bu yüzden başarıyı ölçmek istiyorsan ilk yapman gereken hedeflerini tanımlamak olmalıdır. Hedefler kişiden kişiye değişiklik gösterse bile net bir tavır ortaya koyman önemlidir. Hedeflerin konusunda tavrın net olduğu müddetçe başarıya çok daha yakın olacağını unutmamalısın.

2. Kariyerini geliştir

Kariyerinde hangi noktada olursan ol bir gelişim fırsatının olduğunu unutmamalısın. Bu gelişim fırsatını görmezden geldiğin sürece hep aynı noktada kalırsın. Kariyerini büyümekte olan bir çocuğa benzetmek iyi bir fikir olabilir. Bir çocuğun gelişimini önemseyen ebeveynler gibi kariyerinin büyümesini önemsemen gerekir.

Kariyerinde zirveden başlama şansın yoktur. Hatta böyle bir şansa sahip olsan dahi onu reddetmeni öneririm. Çünkü tepeden bir noktaya konmak demek geriden gelerek elde edilecek tecrübeleri ıskalamak demektir. Gelişim bir süreçtir ve bu sürece sadık kaldığın sürece başarılı olabilirsin.

3. Dengeyi gözet

Hayatın kariyerden ibaret olduğunu düşünmemelisin. Kariyer sadece hayatın bir parçasıdır. Büyük bir holding sahibi olduğun zaman bile hayatta tüm hedeflerini yerine getirmiş olmazsın. Bu nedenle her zaman hayatının her alanında dengeyi gözetmen gerekir.

Hayatına yönelik başarı ölçümü yapmaya çalıştığın zaman verimli sonuçlarla karşılaşman söz konusu olmayabilir. Bunun en büyük sebebi hayatında dengenin olmamasıdır. Denge olduğu zaman başarıyı ölçmek çok daha kolay olur. Kısa süreli mutluluklar ve sağlıksız bir hayat başarısızlığın en önemli göstergeleridir.

4. Başarıyı paylaş

Başarı peşinde koşmak istiyorsan paylaşımcı olmak zorundasın. Senin olanı başkasıyla paylaşman gerekir. Bu para, zaman, sabır veya akıl olabilir. Önemli olan onu paylaşmayı düşünmek ve yardımsever olabilmektir. Tek başına her şeyi başarabilirsin ama başarını sadece kendinle paylaşamazsın.

Bu yaklaşım başarıyı değerli kılmaz. En önemli hedeflerinin arasında her zaman merhamet, iyi niyet, hoşgörü ve yardımseverlik olmalıdır. Bunlara sahip olduğunda ortaya kötü sonuçlar çıkacağını inanıyorsan bundan vazgeçmelisin. Bu duygulara sahip olduğun sürece başarı omzuna konup bir daha gitmeyen kuş olacaktır.

5. Sağlıklı olmaya bak

Hayatın en acımasız yanı sağlıksız olmaktır. Sağlıksız olduğun sürece hayatta başarılı olmanın pek bir önemi olmayacaktır. Sağlıksız biri olduğun sürece büyüttüğün kariyerinin peşinden gidemezsin ve sahip olduğun ailenle ilgilenmeyi başaramazsın. Bu nedenle başarı kriterinde sağlık her şeyden önce gelmelidir.

Sağlık birisi olmak aslında bir lütuftur. Sağlıklı olabildiğin sürece başkalarına yardım edebilirsin. Sağlıklı olabildiğin müddetçe başarıya doğru gidebilecek mekanizmanın çalışmasını sağlayabilirsin. Formül aslında gayet basittir: Sağlık yoksa adım atamazsın, adım atamazsan başarılı olamazsın.

6. Aileni önemse

Aile demek hayatın yarısı demektir. Hayatta ne gibi bir role sahip olursan ol ailen seni desteklemediği sürece başarı şansın %60 azalacaktır. Aile hayatta sahip olabileceğin en büyük sevgi ve destek kaynağıdır. Yeri geldiğinde bu güzide ağaçtan meyve koparıp tatmasını bilmen gerekir.

Bir şey yapmaya çalıştığın zaman desteğe ihtiyaç duyarsın. Ne kadar riskli olursa olsun yanında sana destek olan insanlar olduğu müddetçe bu riski göze almayı düşünebilirsin. Risk demek başarısızlığı göze almak demektir. İhtiyaç duyduğun sevgiyi ve desteği hissettiğin sürece ibreyi başarıya doğru döndürebilirsin.

7. Zoru hedef al

Başarıyı ölçmek isterken genelde başvurulan ufak bir hile vardır. Bu hile sürekli kolay işleri yaparak başarılı olduğuna inanmaktır. Bu bir tür aldatmaca ve bir tür göz boyamaca girişimidir. Başarılı olmak istiyorsan zoru hedef alarak hareket etmen gerekir.

Zoru hedef aldığın sürece ona doğru ilerlerken karşına çıkacak engelleri aşmak için daha fazla motivasyona sahip olabilirsin. Zor hedefi yerine getirmek için çizecek olduğun rota sana küçük hedefleri keşfetme şansı sunacaktır. Küçük hedefleri tek tek yerine getirdiğin müddetçe başarını ispatlaman mümkün olabilir.

Ray Zinn‘ın belirttiği gibi “büyük lokmaları halledersen küçük lokmaları kolaylıkla ortadan kaldırabilirsin” düşüncesine sahip olmalısın. Hayatta her zaman bir önceliğe sahip olmalısın. Başarı için önce en kötü ve en büyük olanı ortadan kaldırmayı düşünmek senin için çok daha iyi bir seçenek olacaktır.

8. Öğretici ol

Başarı ölçümü yapmak istiyorsan öğreticilik durumunu gözden geçirmelisin. Hayatta herkesin öğretmen olmasını beklemek doğru olmasa bile herkesin öğretmen olabileceği bir gerçektir. Bir çocuğa yürümeyi öğretmek, bir çalışana mevcut iş hakkında bilgi vermek veya bir insana yol göstermek seni öğretici yapabilir.

Örneğin, benim için öğretici olmak bu yazıları yazmaktır. Hayatın karmaşık bir yapıda olduğuna inanan ama ona çözüm getirilebileceğini düşünen birisiyim. Bu nedenle öğrendiklerimi başkalarıyla paylaşmak için yazıyorum. Bir bakıma bilgimi paylaşarak insanların başarılı ve iyi birer birey olması için çaba gösteriyorum.

9. Dürüst ol

Dürüstlük ve haysiyet başarı ölçümünün önemli bir parçasıdır. Çünkü dürüst birisi olduğun sürece başarılı olabilirsin. Bu konuda taklit yapmak seni başarılı biri olarak göstermeyecektir. Sahip olduğun dürüstlük ve haysiyet olgusu kendine olan saygının çok daha yüksek olmasını sağlayacaktır.

İnsanların sosyal varlıklar olduğunu unutmamalısın. Etrafında bulunduğun herhangi bir topluluğu bir arada tutan durum dürüstlük, saygınlık ve haysiyettir. Bunlar olmadığı sürece bir toplumun ayakta kalabilmesi oldukça güçtür. Başarılı olduğuna inanmak istiyorsan yaşadığın topluma neler kattığına bakman gerekir.

Umarım bu bilgiler başarıyı ölçme konusunda sana yardımcı olmuştur. Eklemek istediğin bir şeyler varsa hemen yorum yapabilir veya önerilerimi beğendiysen yazımı arkadaşlarınla paylaşabilirsin.

Paylaşmaya ne dersin?
Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist, astrolog veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri onlarla buluşturmaktır.

2 Comments

 1. sanki artık bu yazdıklarınızı yazan değil de politik olanlar başarılı oluyor.Ve ben dürüst hassas olduüğum için hep iş hayatımda başarısız oldum oluyorumolacağım:(

  • Merhaba,

   Yorumun için çok teşekkürler. Bu durumda ben başarısız olmuş oluyorum sanırım. Belki öyle bile olabilir emin değilim tabi… İş hayatında başarısız olduğunuzu düşünmenizin sebebini bilmiyorum. Neye göre? Kime göre? Hangi hedefi belirlediniz ama bir türlü ulaşmayı başaramadınız? Bunları bilmek ve ona göre yorum yapmak çok daha doğru olacaktır.

   Sağlıcakla kalın, iş hayatınızda başarılar dilerim. Dilediğiniz zaman yorum, e-posta, Facebook veya Twitter yoluyla iletişim kurarak bana ulaşabilirsiniz.

   E-posta: [email protected]
   Facebook: http://www.facebook.com/Grisayfalar
   Twitter: https://twitter.com/grisayfalarcom

Yorum yapıp katkı sağla...