Seni başarıya götürecek 18 başarı kitabı

İş başarısı, kişisel başarı, ilişki başarısı ve fiziksel başarı gibi çok farklı başarı türleri vardır. Bu başarı kitaplarının temel amacı iş hayatında ve kişisel gelişiminde sana yol göstermeye çalışmalarıdır. Bir nevi bunlar, başarı yolunda senin en iyi dostların olmaya adaydırlar.

Bazı insanlar için başarı çok para kazanmakla aynı şeydir. Bazıları için ise başarı, sevdiğin bir şeyi en iyi şekilde yapmaktır. Birçok için ise zor olanı gerçekleştirmek için çok çalışmak ve sonunda o hedefe ulaşmaktır. Başarının en iyi yanı bir hedef olması ve peşinden gidilmesidir.

İş başarısı, kişisel başarı, ilişki başarısı ve fiziksel başarı gibi çok farklı başarı türleri vardır. Bu başarı kitaplarının temel amacı iş hayatında ve kişisel gelişiminde sana yol göstermeye çalışmalarıdır. Bir nevi bunlar, başarı yolunda senin en iyi dostların olmaya adaydırlar.

1. Neden ile Başla

neden ile başla simon sinek

Büyük liderler, insanlara harekete geçmeleri için ilham verebilirler. Ve ilham verebilenler, insanlara herhangi bir dış teşvik veya kazanılacak yararla pek ilgisi olmayan bir amaç veya aidiyet duygusu eklerler. Bu açıdan “neden” sorusu amacın, sebebin ve inancın olacaktır.

İnsan davranışını etkilemenin yalnızca iki yolu vardır. İnsanı manipülasyon yoluyla yönlendirirsin veya ona ilham vererek yapmak istediğini yaptırırsın. Neden ile başlamak manipülasyonu es geçer ve ilham vererek ilerlemeyi sağlar.

2. Azim: Sabır, Tutku ve Kararlılığın Gücü

azim sabır tutku ve kararlılığın gücü angela duckworth

Röportajlarla dolu bu kitap azim üzerine resmedilmiş birbirinden farklı hikayeleri içerir. Olağanüstü başarının sırrı yetenek değil azimdir. Azim, tutku ve kararlılığın bileşiminden oluşmuş özel bir karışımdır. Azim, uzun vadeli hedefler için çaba göstermek ve tutkulu olmak demektir.

Azimli insanlar, başarısızlık ve zorluklarla karşılaştıklarında hemen pes etmezler. Bunun yerine kararlılıklarını korumayı başarırlar ve motivasyonlarının uzun süre devam etmesini sağlarlar. Kısacası kitaba göre azim, aynı üst düzey hedefi uzun süre sürdürmekle ilgilidir.

3. Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı

etkili insanların 7 alışkanlığı stephen r. covey

Bu kitabı kısaca özetlemek gerekirse onun zamansız ve sınır tanımayan prensiplere yer veren bir eser olduğunu söyleyebilirim. Söz konusu prensipler insanların sahip olabileceği alışkanlıklardır. Etkili İnsanların Yedi Alışkanlığı bunu açık bir biçimde ortaya koyar.

Başarıya giden yolda en büyük destekçin olacak kitaplardan yararlanırken bu tür zihin açıcı eserleri göz önünde bulundurman gerekir. Başarmak istediğin hedefi dalda duran elma olarak düşünürsen tek sıçrayışta onu yakalayıp dalından düşürebilecek kadar istekli olman gerekir.

4. İktidar: Güç Sahibi Olmanın 48 Yasası

iktidar güç sahibi olmanın 48 yasası robert greene

Kitabın insan doğasının gerçekliğine dayandığını peşinen söylemek gerektiğini düşünüyorum. Ustayı asla gölgede bırakmamalısın. Yukarıda olanlara göre kendinizi rahat hissedin. Onları memnun etme ve etkileme arzusunda çok ileri gitmeyin.

Bu kitapta yaşamda, iş dünyasında ve daha fazlasında güce kavuşmanın detayları yer alır. Yasaları uygulamaya geçirirken her birinin tarihsel örneklerini bulabileceksin. Bu nedenle yasaların her birini anlamak ve nasıl uygulanacağını belirlemek için çaba göstermelisin.

5. Zengin Baba Yoksul Baba

zengin baba yoksul baba robert t. kiyosaki

Kitap yoğun içeriği sayesinde para ve kişisel finansman söz konusu olduğunda sana daha iyi ve daha etkili yaşamak için eksiksiz bir dizi sağlam ve kullanışlı ilkeler sunar. Çeşitli finansal ilkelerin öğretilmesi için kitapta zengin ve yoksul arasındaki iki zıt karakterin durumu kullanılır.

Birincil tarafta parayla ilişkisi iyi olmayan ve daha az paraya sahip olanlar yer alır. Diğer tarafta ise parayla ilişkisi daha iyi olan, parayı nasıl çalıştıracağını öğrenen bireyler yer alır. Bu iki zıt durum detaylıca incelenir ve okuyucuya doğru tarafta yer alması için tavsiyeler sunulur.

6. Düşüncenin Gücü

düşüncenin gücü james allen

Bu kitap, hayatında ustalaşmanı sağlayacak en önemli gücün düşünce olduğunu anlatan oldukça kısa ama etkili bir eserdir. Düşüncelerinin gücünü kullanarak pozitif bir tutum sergileyebilirsin. En önemlisi başarılı bir kişinin felsefesine sahip olabilirsin.

Son derece ilham veren kitaplardan birisi olduğunu söylemeliyim. Yazarın bizzat kişisel gelişimin öncülerinden birisi olduğunu unutmamak gerekir. Bunu en iyi şekilde kullanmayı başarmış olan yazar herkesin cebine sığabilecek düşünce merkezli bu eseri hazırlamıştır.

7. Akıllı Yatırımcı

akıllı yatırımcı benjamin graham

Bu kitap, mevcut piyasayı göz ardı ederek yüksek iç değere sahip şirketleri seçim istikrarlı, uzun vadeli kazançlar elde etmeye odaklanan değer yatırımına yönelik bir dizi açıklamalar yapar. Bir anlamda okuyucuyu bu yöndeki fikre ikna etmeye çalışır.

Akıllı yatırım yapmanın üç ilkesi vardır. Uzun vadeli analiz, kayıplardan korunma ve çılgın kazançlar elde etmemeye çalışma. Kitap özellikle pazara orta ve kısa vadede güvenmeyi aşırı mantıksız bulur. Başarı, tüm yatırımları katı bir formüle uyarlayıp ona bağlı kalmakla ilişkilendirir.

8. Sıfırdan Bire

sıfırdan bire peter thiel

Bu kitap yazarın başarılı olma girişimine felsefi ve stratejik bir bakıştır. Kendisi PayPal’ı kurup satmış, Facebook’a yatırım yapmış ve bu süreçte milyarder olmayı başarmıştır. Milyarder olmayı başarırken öğrendiği dersleri ise kitap haline getirmiştir.

Kitap sana yazarın düşünce şeklini anlama, işe nasıl yaklaştığını görme ve kendi girişimini inşa etmek adına bir fırsat sunacak. Bu süreçte dünyanın geleceğini şekillendirmek için neler yapabileceğini öğretecektir. Kısacası, öğretici ama bir o kadar ilham verici bir eserdir.

9. Düşün ve Zengin Ol

düşün ve zengin ol napoleon hill

Düşün ve Zengin Ol, kişisel gelişim kitaplarının babası olarak nitelendirilen bir isim tarafından yazılmıştır. Kitabın içerisinde insanların hedeflerine doğru yönelmeleri için onlara destek olabilecek birbirinden farklı felsefi düşünceler yer alır.

Başarılı olmak için deyim yerindeyse seni gaza getirebilecek ve senin daha fazla inanmanı sağlayacak bir kitap arıyorsan bu kitabı mutlaka kitaplığına eklemelisin. Bu kitap kişisel gelişim konusunda size tavsiyeler verecek herhangi bir listede yer alacak başyapıtlardan birisidir.

10. Yalın Startup

yalın startup eric ries

Kitap, girişimcilere ve girişimci olmak isteyenlere doğrulama kullanarak, karlı bir iş modeli bularak ve bir büyüme motoru yaratarak bir iş kurmak için yarı bilimsel ve gerçek dünya yaklaşımı sunar. Bu yaklaşım sayesinde girişimcilerin ve girişimci olmak isteyenlere bir başarı yolu vaat eder.

Kitabın en önemli öğreticisi kesinlikle doğrulama yoluyla çalışan bir modeli bulmakla ilgilidir. Ayrıca, israfın değerini anlamak için ayrık test (split test) yaklaşımının kullanılmasını önerir. Son olarak gösteriş yanlısı metriklerden olabildiğince uzak durulmasını önerir.

11. İknanın Psikolojisi

iknanın psikolojisi teori ve pratik bir arada robert b. cialdini

Bu kitap, insan iknasının ardındaki altı temel ilkeyi ortaya koyan ve bunları sayısız pratik örnekle açıklayan bir eserdir. İnsanlar neden evet derler? Neden bir şey satın alırlar? Bu kitap, insanların ikna edilme durumlarının arkasında yatan bilimsel gerçekliğe uzanır.

Sosyal kanıt, otorite, karşılıklılık gibi değerlerin önemini gösterecek ve evet cevabını alabilmenize yardımcı olacaktır. İnsanlar kararlarını çoğu zaman rasyonel bir argümanla ve iyi düzenlenmiş planlarla almazlar. İnsanların seçim kararlarını etkileyen yolları öğrenmek bu nedenle çok önemlidir.

12. Babil’in En Zengin Adamı

babil'in en zengin adamı geroge s. clason

Eski Babil zamanlarından efsaneler ve benzetmelerle anlatılanlar, bugün uygulayabileceğin sağduyulu finansal tavsiyeleri içerir. Yaşadığın ekonomik sıkıntıları aşıp zincirlerinden kurtulman konusunda sana yardımcı olabilecek bir kitaptır.

Sunulan yöntemlerin her birisi parayla ilgilidir. Eser, paraya değer vererek gelecek inşa etme gibi bir yaklaşım ortaya koyar. Kitabın sunduğu en önemli öğüt “her ne kadar kazanıyorsan kazan mutlaka kazandığının bir kısmını kenara ayır” şeklindedir.

13. Dünyadaki En Büyük Satıcı

dünyadaki en büyük satıcı og mandino kitap

Bu eser, her yerde ve her alanda daha iyi bir insan olmanı sağlayacak satış ve pazarlamada daha iyi olman yardımcı olacak klasik eserlerden birisidir. Örneğin, bir şeyleri satmak için yapabileceğin en üretken şeyin diğer insanları sevmek olduğunu öğütler.

Kitap asla pes etmemeyi ama hazırlıksız bir biçimde yola çıkmamak gerektiğini belirtir. Neyi başarmak istiyorsan duygularını kontrol etmeden hareket etmemen gerektiğinden bahseder. Bu açıdan hem kendini geliştirmeni hem de yaptığın işte iyi olmanı sağlayan bir eserdir.

14. Dost Kazanma ve İnsanları Etkileme Sanatı

dost kazanma ve insanları etkileme sanatı dale carnegie

Bu eser sana sevilen biri olmak, ilişkilerini iyi idare etmek, başkalarını kazanmak ve müdahaleci olmadna davranışlarını değiştirmelerine yardımcı olmak için sayısız ilke öğretir. Bu kişisel gelişim kitabı zamana yenik düşmeyen eserler arasında yer alır.

Kısaca bu kitap insanın sahip olduğu duygusal zekayı tanımlar ve bu zekayı nasıl kullanılabileceğini anlatır. Kullanım alanın iş hayatın olabileceği gibi kendi yaşantın da olabilir. Önemli olan durum duygusal zekanın ne olduğunu anlamak ve onu kullanabilecek beceriye sahip olabilmektir.

15. İçinizdeki Lideri Geliştirmek

içinizdeki lideri geliştirmek john c. maxwell

Bu kitap işletme kitapları açısından klasikler arasında yer alır. Eğlenceli bir tarzı ve kolay anlaşılabilir bir dili vardır. Temelde eser liderlik becerilerini geliştirmenin anahtarlarını sunar. Kişisel ve profesyonel yaşamında etki yaratacak ve başarıyı teşvik edecek değişikliklerle ilgilidir.

Kitabın en büyük öğüdü kimsenin lider olarak doğmadığıdır. Liderliğin herkes tarafından geliştirilebilir bir nitelik olduğundan söz edilir. Önemli olan doğru becerilere, niteliklere ve yeteneklere odaklanarak bir şeyler başarmaya çalışmaktır.

16. İyiden Mükemmel Şirkete

Bu kitap, sıradan şirketlerin mükemmel hale gelmesi ve rakiplerinden daha iyi performans göstermesi için başarıyla dönüşüm yaşamış 28 şirketi analiz ederek inceler. Ayrıca kötü alışkanlıklarına yenik düşerek hedefinden sapan şirketlerin bir kısmını da mercek altına alır.

Kitap özellikle “kirpi” adı verilen bir stratejiyi hayata geçirmeyi önerir. Kirpi stratejisi dışarıdan gelen saldırılara karşı savunmada olmak ve aynı zamanda gelişimi elden bırakmamakla ilgilidir. Yeni teknoloji gerekliyse bunu hedefe ulaşmada yardımcı oluyorsa benimsemeyi öğütler.

17. İnsanın Anlam Arayışı

insanın anlam arayışı viktor e. frankl

Bu kitap, hayatta kalma mücadelesi verirken hayatın anlamını arayan bir insanın hikayesini anlatır. Anlam yoluyla terapi adını taşıyan bir yöntemin fikir babası olan yazar İkinci Dünya Savaşı sırasında soykırımdan kurtulmuş bir isimdir.

Bu kitap onun soykırım kamplarında elde ettiğini deneyimleri içerir. Kitabın standart bir kişisel gelişim kitabı olduğunu söylemek doğru değildir. Bu kitap yaşanan olayların geleceğe aktarılmasıdır. Her ne zaman okunacak olursa olsun canlı ders örneğidir.

18. Vermek ve Almak

vermek ve almak adam grant

Başarı peşinde koşanların akıllarına gelen ilk şey başarılı olmak için bir şeyleri yenmeye yöneliktir. Bu düşünce sağlıksızdır çünkü aşacak olduğun engellerin miktarını düşünmeden hareket etmiş olursun. Bir hedef uğruna irili ufaklı binlerce engeli aşman demek çok uğraşmak demektir.

Diğer taraftan bu yaklaşım ne olursa olsun zirveye çıkmalıyım demenin başka bir yoludur. Bu ise yanlış yolda olduğunun göstergesidir. Esere bir şans tanımalı ve seni gerçek anlamda başarıya ulaştırabilecek detayları öğrenmelisin.

Paylaşmaya ne dersin?
Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist, astrolog veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri onlarla buluşturmaktır.

Yorum yapıp katkı sağla...