İlham veren 16 başarı hikayesi

Birbiriyle rekabet edebilme okullar, kolejler veya çalışma ofisleri gibi herhangi bir yerde sıklıkla fark edilebilir. Başarıya ulaşma çabamızdan hep daha fazlasını bekleriz. İlham verici başarı hikayeleri neden bunun böyle olduğunu sana anlatacaklardır. En önemlisi sana yol göstereceklerdir.

Başarılı olmak yaşayan her insanın içinde bulunan arzulardan biridir. Çocuk, genç veya yaşlı fark etmeksizin herkesin bir başarı arzusu vardır. Yaşamımızın her aşamasında başarılı olmak ve her zaman daha büyük başarılara imza atmak isteriz.

Birbiriyle rekabet edebilme okullar, kolejler veya çalışma ofisleri gibi herhangi bir yerde sıklıkla fark edilebilir. Başarıya ulaşma çabamızdan hep daha fazlasını bekleriz. İlham verici başarı hikayeleri neden bunun böyle olduğunu sana anlatacaklardır. En önemlisi sana yol göstereceklerdir.

1. Steve Jobs

steve jobs portre

Steve Jobs adını sıkça duymuş olabileceğin biridir. Apple’ın büyük bir şirket olmasında en büyük pay ona aittir. Bugün 4.000’den fazla kişinin çalıştığı şirketin bir garajda sadece iki kişi tarafından kurulmuş olması epey ilgi çekicidir.

Steve Jobs şirketi kurmuş olmasına rağmen kendi şirketinden kovulmuş bir isimdir. Fakat pes etmemiştir; markasını büyük bir bir şirkete dönüştürmek için çalışmaya devam etmiştir. Şirketine geri döndüğünde markayı bulunduğu yerden zirveye çıkarmayı başarmıştır.

2. Bill Gates

bill-gates

Bill Gates başarısızlıktan başarı çıkarmayı başarmış bir isimdir. Microsoft gibi bir markanın kurucusu olan bu isim Harvard’a giderken okulu bırakan bir isimdir. Ayrıca, en büyük başarısızlığı Traf-O-Data olarak bilinen girişimdir.

Bu girişimin ardından Bill Gates’in tüm yatırımı ortadan kalkmıştır. Eğitimini tamamlayamamıştır. Buna rağmen bilgisayara programlamaya olan yoğun ilgisi ve tutkusu Microsoft adındaki büyük yazılım şirketinin kurulmasını sağlamıştır.

3. Albert Einstein

albert einstein portre

Albert Einstein, büyük buluşları ve bilime olan katkıları nedeniyle hemen hemen birçok kişi tarafından tanınmış bir bilim adamıdır. Başarının ilerlemekte olan bir başarısızlık olduğu inancına sahipti. Çocukluk dönemi bir yığın başarısızlıkla doluydu.

Okuldan atıldıktan sonra dokuz yaşına kadar akıcı bir biçimde konuşmayı başaramadı. Zürih Politeknk Okulu’na başvurusu herhangi bir şekilde dikkate alınmadı. Fakat tutarlı bir biçimde kendisini bilime ve teknolojiye adayarak kendini bu alanda kanıtlamayı başardı.

4. Abraham Lincoln

abraham lincoln portre

Abraham Lincoln, eski ABD başkanlarından biridir. Kariyeri her yıl düzenli büyük başarısızlıklarla geçmiştir. 1831 yılında yaptığı iş girişiminde başarısız olduktan sonra 1836 yılında büyük bir sinir krizi geçirerek neredeyse tüm varlığını ortadan kaldırmayı düşünmüştü.

1856 yılındaki başkanlık seçimlerinde başarısız oldu. Fakat pes etmedi, sürekli mücadele etmeye devam etti. 1861 yılında ise ABD başkanı olarak seçilerek kariyerinin en büyük başarısına imza attı. Tarihe adını ABD’nin on altıncı başkanı olarak yazdırmayı başardı.

5. J. K. Rowling

jk-rowling

J. K. Rowling her ne kadar iş hayatında başarısız gibi gözükmese bile normal yaşantısında büyük bir başarısızlığa imza atmış isimlerden biridir. Kendisinin aktardığı gibi evliliği başarısızla sonuçlanmış, yalnız bir insana dönüşük ve bütün hayatı bir anda başarısızlığa doğru yelken açmıştır.

O dönem hayatta ona eşlik edecek bir arkadaşı olmamıştır. Aynı zamanda hayatta kalmayı başaracak bir işi de olmamıştır. Bu durum onu bir yazar olarak yeni bir hayata yönlendirmiştir. Yaratıcılığı sayesinde Harry Potter serisiyle büyük bir üne kavuşmuştur.

6. Michael Jordan

michael jordan portre

Michael Jordan başarısız hikayesiyle ünlü bir isimdir. Çünkü spor ile uğraşan hemen hemen herkese onun bu hikayesi anlatılır. Basketbol tarihinin en bilinen isimlerinden biri olmasına rağmen çocukluk dönemi biraz çalkantılıdır.

Kısa boylu olduğu için basketbol takımına her başvurusu geri çevrilmiştir. Büyüdükten sonra bir basketbol oyuncusu olmuştur. Dokuz binden fazla şutu başarısız olmuştur. Yüzlerce maç kaybetmiştir ama pes etmemiştir. Kararlılığıyla arzu ettiği kariyeri elde etmeyi başarmıştır.

7. Walt Disney

walt disney portre

Walt Disney adını çocukluğundan beri duymuş olabilirsin. Ünlü Mickey Mouse ve Donald Duck gibi figürlerin yaratıcısıdır. Fakat hayatında her şey başarı çizgisinde gitmemiştir. Silahlı kuvvetlere katılma konusunda başarısız olmuştur. Okulunu bırakmış ve çalışmalarına ara vermiştir.

Laugh-O-Gram Studios adındaki girişiminde iflas etmiştir. Ardından Missouri Gazetesi adlı bir ajansa katılmıştır. Beklentileri karşılayamadığı için buradan da kovulmuştur. Fakat asla pes etmemiş, çalışmalarına devam etmiş ve ünlü figürleri yaratmayı başarmıştır.

8. Vincent van Gogh

vincent van gogh portre

Vincent van Gogh insanlık tarihinin en büyük ressamlarından biri olarak kabul edilir. Bununla birlikte akıl hastalığı ve ilişkilerde uygunsuz bağlar gibi sürekli başarısızlıklarla mücadele etmek zorunda kalmıştır. Henüz 37 yaşındayken intihara yelken açmıştır.

Hayatı boyunca yaşadığı bunalımlardan kurtulması söz konusu olmamıştır. Yine hayatı boyunca sadece bir resim satabilmiştir. Bu resim onun ünlü olmasını sağlayan dahiyane resim olarak tarihe geçmeyi başarmıştır. O değeri sonradan anlaşılan isimlerden biridir.

9. Stephen King

stephen-king

Stephen King dünyanın en tanınmış yazarlardan biridir. Her ne kadar çok ünlü ve başarılı bir isim olsa bile ömrü boyunca birçok talihsizlik ve başarısızlıkla karşılaşmıştır. Çocukluğu, uyuşturucu ve alkol bataklığında geçmiş ve yoksulluğun tadına en derinden bakmıştır.

Buna rağmen yazmaya dayalı olan alışkanlığından hiç vazgeçmemiştir. Yeni bir yazı stili geliştirerek bunu profesyonelleştirme yoluna gitmiştir. Sonunda bu adımları ona başarıyı getirmiş ve dünyaca ünlü yazarlardan birisi olmasını sağlamıştır.

10. Steven Spielberg

steven spielberg portre

Steven Spielberg onlarca farklı ödülle aradığı mükafatı kazanmış yönetmenlerden biridir. Fakat hayatı sürekli bu kadar toz pembe olmamıştır. Eğitim yıllarında sınavlarında iyi notlar alamadığı için üniversiteden tam üç kez uzaklaştırılmıştır.

Tutkusunun ve bağlılığının ardından giderek harika filmler yaratmaya başladığında talihinin geri kazandığının farkındaydı. Çekmiş olduğu filmlerle kitlelerinin beğenisini kazandı. Sonunda sayısız Oscar kazanmayı başardı.

11. Hamdi Ulukaya

hamdi ulukaya portre

Hamdi Ulukaya, Erzincan’ın pek bilinmeyen bir köyünde dünyaya gelmiştir. Çocukken ailesi süt ve yoğurt satarak geçimini sağlardı. Yıllar sonra bayrağı kendisi devraldı. Dil öğrenmek için gittiği ABD’de yoğurtları yeteri kadar kaliteli bulmadı ve bu işe girişti.

Şu anda ABD’de yoğurt denildiğinde akla ilk gelen isimlerden birisidir. 2012 yılında aldığı girişimcilik ödülü dahi bunu kanıtlamak için yeterlidir. Durmadan çalıştı ve çabaladı. Sonuçta ailesiyle aynı işi farklı bir boyutta yaparak başarıya ulaşmış oldu.

12. Eren Bali

eren bali portre

Eren Bali, web ortamında pek çok denk gelmiş olabileceğin Udemy platformunun kurucusudur. Malatya’da bir dağ köyünde doğan bu isim lisede matematik olimpiyatlarında madalya almayı başarmıştır. Bu başarısı talihinin dönmesini sağlamıştır.

Buna rağmen Harvard ve MIT gibi önemli kuruluşlardan gelen teklifleri geri çevirmiştir. Üniversiteyi yarıda bırakıp Silikon Vadisi’ne katılmıştır. Ortaya attığı fikir onlarca yatırımcı tarafından reddedilmiştir. Fakat o yılmamış Udemy platformunu kurarak başarıya ulaştırmıştır.

13. Eren Özmen

eren özmen portre

Eren Özmen bugünün uzay yarışları içerisinde önemli bir paraya sahip isimlerden birisidir. Çünkü sahibi olduğu Sierra Nevada isimli şirket NASA’ya uzay aracı yapan ve 4.000’den fazla çalışana sahip bir firmadır. Elbette bu başarısı aniden gelmiş bir başarı değildir.

Türkiye’de öğrenim gördükten sonra İngilizce öğrenmek için ABD’ye gitmiştir. 1988 yılında girdiği Sierra Nevada isimli şirketi birkaç yıl sonra büyük bir borç yükünün altına girerek satın almıştır. Durmadan çalışmayı sürdürmüş ve sonuç olarak ABD’nin sayılı zenginlerinin arasına girmiştir.

14. Muhtar Kent

muhtar kent portre

Muhtar Kent bir anlamda hayata sıfırdan başlamayı tercih etmiş isimlerden biridir. Babası bir diplomat olan bu isim New York’ta dünyaya gelmiştir. Hindistan ve İran gibi farklı ülkelerde yaşaması söz konusu olmuştur. Fakat lise öğrenimini Türkiye’de tamamlamıştır.

Liseyi bitirdikten sonra ABD’ye dönüp ekonomi okumuş ve ardından Coca Cola’ya işe girmiştir. Coca Cola’ya ilk hizmeti marketlere kola götürüp market raflarını düzenlemek olmuştur. Kariyer basamaklarını tek tek çıkarak zaman içerisinde markanın tepe yöneticisi olmayı başarmıştır.

15. Colonel Sanders

colonel sanders portre

Colonel Sanders başarı hikayeleri listelerinin vazgeçilmezidir. Çünkü hayatındaki çöküş bir türlü bitmek bilmemiştir. Henüz 6 yaşında babasını kaybetmiştir. 16 yaşında okulu bırakmak zorunda kalmıştır. Sonraki bir yıl içerisinde dört farklı işte çalışmış ve hepsinden kovulmuştur.

Okumak için tekrar bir hamle yapsa bile hukuk fakültesi tarafından kabul edilmemiştir. Daha sonra aşçı ve bulaşıkçı olarak çeşitli işlerde çalışma fırsatı elde etmiştir. 65 yaşında intiharı düşünmüş ama daha sonra vazgeçmiştir. 70 yaşında ise KFC markasının kurucusu olmuştur.

16. Jeff Bezos

jeff bezos portre

Jeff Bezos dünyanın en başarılı iş adamlarından biridir. Çocukluğundan itibaren ilham kaynakları konusunda hiçbir sıkıntı çekmeyen isimlerden biridir. Annesi onu kitaplarla tanıştıran kişidir. Babası ise bir uzay araştırmaları şirketinde çalışıp ona ilham veren isimdir.

İnternet altın yıllarına yaklaştığı sırada büyük bir fırsatı fark ederek Amazon’u kurmuştur. Borç para alarak garajı üzerinden çevrimiçi kitap satışına başlamıştır. Bu süreçte pek çok zorlukla karşılaşmış ama pes etmeyi hiç düşünmemiştir. Bugün dünyanın en zenginleri arasındadır.

Paylaşmaya ne dersin?
Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist, astrolog veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri onlarla buluşturmaktır.

Yorum yapıp katkı sağla...