Badem sütünün pek bilinmeyen 8 faydası

Badem sütü mineraller ve vitaminler açısından çok zengindir. Badem sütünün faydalarını öğrenerek sağlıklı bir süt tüketicisi olabilirsin.

Badem sütü mineraller ve vitaminler açısından çok zengindir. Badem sütünün faydalarını öğrenerek sağlıklı bir süt tüketicisi olabilirsin.

Günlük süte alternatif arayan insanlar sıklıkla badem sütü tüketmeyi tercih ederler. Özellikle vegan olan insanlar inek sütü yerine badem sütü içerler. Badem sütü her ne kadar inek sütüne ideal alternatif olsa bile onun kadar kalsiyum içermez. Badem sütünün faydalarını öğrenmeye hazır mısın?

Özet: Badem sütünün faydaları

Badem sütü gün geçtikçe popülerliğini artıran bir içecektir. Belirttiğim gibi kalsiyum ve protein açısından inek üstüne eşdeğer değildir. Fakat badem sütünün bilinmeyen çok fazla faydası vardır. Bu faydalardan yararlanmak için badem sütü satın alırken en az koruyucu içereni tercih etmek gerekir.

“Badem sütünün tüm faydalarını öğrenmek istiyorum.” diyorsan aşağıdaki maddeleri değerlendirmeye çalışmalısın. Bu maddelerin her birisi özettir. Daha fazlasını öğrenmek istiyorsan yazıyı incelemeye devam etmelisin:

  1. Kilo vermede yardımcı olur.
  2. Kalp sağlığını destekler.
  3. Kemikleri güçlendirir.
  4. Cilt sağlığını destekler.
  5. Diyabet riskini azaltır.
  6. Kasları güçlendirir.
  7. Sindirimi kontrol altında tutar.
  8. Laktoz içermez.

1. Kilo vermede yardımcı olur

Sıkı diyet yapan insanlar yediklerine ve içtiklerine çok dikkat ederler. Bir bardak badem sütü yaklaşık 60 kalori içerir. Bu kalori miktarı neredeyse inek sütünün yarısı kadardır. Kilo vermek istiyorsan ve süt tüketmek vazgeçmem diyorsan badem sütü senin için çok iyi bir alternatiftir.

Normalde badem kalori ve yağ açısından yoğun bir gıdadır. Healthline sitesinde yer alan bilgiye göre badem sütü işlenme biçiminden ötürü bu kalorilerin ve yağların bir kısmından kurtulmuş olur. Bu nedenle badem sütü kalori kesmek ve kilo vermek isteyenler için ideal bir üründür.

2. Kalp sağlığını destekler

Badem sütü kalp sağlığını destekler. Badem sütünde kolesterol veya doymuş yağ yoktur. Ayrıca bu süt çok az sodyum içerirken aynı zamanda yüksek miktarda sağlıklı yağ içerir. Bu yağlar yüksek kan basıncına ve kalp hastalıklarına karşı doğal koruma sağlarlar.

Kalp sağlığı açısından badem sütü tüketirken dikkat edilmesi gereken ufacık bir durum vardır. Everyday Health sitesinde yer alan bilgiye göre badem sütünü şeker ilave ederek içmemek gerekir. Bu durum hem badem sütünün faydalarını azaltır hem de kalp sağlığın açısından sorun yaratır.

3. Kemikleri güçlendirir

Badem sütünün inek sütü kadar kalsiyum içermediğini tekrar hatırlatmalıyım. Badem sütü günlük kalsiyum ihtiyacının %30’unu ve D vitamini ihtiyacının %25’ini karşılar. Böylece kemikleri güçlendirerek vücudun sağlıklı olmasını sağlar.

Kalsiyum ve D vitamini açısından elverişli bir gıda olması artrit gibi eklem iltihaplarının yaşanma riskini azaltır. Aynı zamanda bağışıklık fonksiyonunu iyileştirerek daha sağlıklı olmana yardımcı olur. Bu açıdan badem sütünün düzenli tüketimi oldukça faydalıdır.

4. Cilt sağlığını destekler

Antioksidan özellikle vücudunu sağlıklı tutmak için gereklidir. Badem sütünün içerisinde cilt sağlığını destekleyebilecek oranda antioksidan bulunur. Bununla birlikte vücudunu güneş ışınlarının oluşturduğu zararlı etkilerden koruyabilir.

Badem sütü günlük E vitamini ihtiyacının %50’sini tek başına karşılar. Her ne kadar badem sütü protein açısından çok zengin bir besin olmasa bile sahip olduğu yüksek miktarda E vitamini ile cildini korur ve cilt sağlığını destekler.

5. Diyabet riskini azaltır

Badem sütü katkı maddesi içermediği sürece karbonhidrat açısından düşüktür. Karbonhidrat açısından düşük bir gıda olduğundan kan şekeri seviyende önemli ölçüde artışlara neden olmaz. Böylece diyabet riskinin azalması söz konusu olur.

Badem sütü sahip olduğu nitelikler ile karbonhidratların enerji olarak kullanımını destekler. Bu destek sayesinde şekerler vücudunda yağ olarak depolanmaz. Böylece çok daha sağlıklı bir vücuda sahip olmayı başarabilirsin.

6. Kasları güçlendirir

Badem sütünün protein açısından çok zengin olmadığını belirtmiştim. Badem sütünde porsiyon başına yaklaşık 1 gram protein bulunur. Buna rağmen demir ve riboflavin gibi bol miktarda B vitamini içermesi kas gelişimini desteklemesini sağlar.

Badem sütü magnezyum bakımından zengindir. Riboflavin açısından iyi bir kaynak olması kas büyümesini ve gelişimini desteklemesini sağlar. Muscle Prodigy sitesinde yer alan bilgiye göre badem sütü glikoz metabolizması için enerji üretilmesine yardımcı olur.

7. Sindirimi kontrol altında tutar

Lif bitki kaynaklı bütün besinlerin insan sağlığı açısından iyi olmasının temel sebeplerinden biridir. Yeterli miktarda lif alımı sindirim sisteminin desteklenmesini sağlar. Badem sütünün her bir porsiyonunda 1 gram lif yer alır.

Bununla birlikte badem sütü sindirim sisteminde yaşanacak kronik hastalık riskini azaltır. Bunun sebebi lifin sindirim sisteminde yer alan milyonlarca farklı bakteriyle mücadele etme konusunda etkin olmasıdır. Badem sütü tüketerek vücudunun lif ihtiyacını karşılamayı başarabilirsin.

8. Laktoz içermez

İnsanların bir kısmı ineğin sütünde yer alan şekeri sindirme açısından zorlanırlar. Badem sütü bu açıdan inek sütü için iyi bir alternatiftir. Tabi burada katkı maddesiz veya katkı maddesi az olan badem sütlerini tercih etmen önemlidir.

Krissy Brady‘nin belirttiği gibi badem sütü “laktoz içermeyen” bir süttür. İnek sütünü tükettikten sonra karın ağrısı, şişkinlik veya kramp gibi sorunlarla karşı karşıya kalıyorsan laktoz sana dokunuyor demektir. Bu durumda laktoz içermeyen alternatiflere yönelmek gerekir.

Umarım bu bilgiler badem sütünün faydalarını öğrenme konusunda sana yardımcı olmuştur. Eklemek istediğin bir şeyler varsa hemen yorum yapabilir veya önerilerimi beğendiysen yazımı arkadaşlarınla paylaşabilirsin.

Not: Burada yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler tıbbi tavsiye, teşhis veya tedavi yerine geçmez. Tıbbi durumla ilgili soruların için daima doktora başvurmalısın.

Paylaşmaya ne dersin?
Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist, astrolog veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri onlarla buluşturmaktır.

Yorum yapıp katkı sağla...