Ayrıldıktan sonra hayata devam etmenin 9 yolu

İnsanları sosyal hayvanlar olarak görmek mümkündür. Bir ilişkide olmak hepimiz için doğal bir yol gibi görünür. Hayatın belirli noktasında ruh eşimizi bulmak için çaba gösteririz. Fakat bir ilişkide iki tarafın çaba göstermesi başarı için yeterli değildir.

İnsanları sosyal hayvanlar olarak görmek mümkündür. Bir ilişkide olmak hepimiz için doğal bir yol gibi görünür. Hayatın belirli noktasında ruh eşimizi bulmak için çaba gösteririz. Fakat bir ilişkide iki tarafın çaba göstermesi başarı için yeterli değildir.

Bazen farklılıklar ortaya çıkar, çoğalırlar ve sonunda iltihap kaparlar. Sorunlar nedeniyle ilişki başarısız olur. Sonra yeterli olduğuna karar verilir ve ayrılık kararı alınır. İşte bu noktadaysan artık ayrıldıktan sonra hayata devam etmenin yollarını arıyorsun demektir.

1. Her şeyin değişmesini beklememelisin

Bahsetmek istediğim ilk şey hayatında her şeyin bir anda değişmesiyle ilgilidir. Böyle bir şey yaşanmayacaktır. Birçok insan, bir ayrılıktan sonra geçmişi tamamen temizleme çabası içerisine girer. Aslında buna gerek yoktur. Çünkü hayatında aynı kalması gereken bazı şeyler vardır.

Telefonda arkadaşlarınla sohbet edebilirsin, en sevdiğin kahvaltıyı yapmaya devam edebilirsin, işten eve en sevdiğin yollardan geçerek dönebilirsin, en sevdiğin kitabı okumaya devam edebilirsin. Tüm bunlar hayatının devam ettiğinin göstergesidir.

Bir dönem sevgilinle yaptığın hemen hemen her şeyi tek başına yapabilme cesaretine sahip olmalısın. Normalde yanında o varken yaptığın şeyleri yaparken kendini farklı hissedebilirsin. Fakat bu yapılanların yanlış veya eksik olduğu anlamına gelmeyecektir.

2. Her şeyi denemelisin

Bireysel olarak ne yapmaktan hoşlandığını hatırlamak biraz zor olabilir. İlişkiye başlamadan önce neler yaptığını hatırlayabilirsin. Bunlar bireysel olarak kendini tekrardan keşfetmene yardımcı olacak şeylerdir. Örneğin kendine aşağıdaki gibi sorular sorabilirsin:

 • Küçükken eğlenmek için ne yapmak isterdim?
 • Buraya ilk taşındığımızda eğlenmek için ne yapardım?
 • Şimdi gerçekten boş vaktimi nasıl geçirmek isterdim?

Bu tür sorulara vereceğin cevaplar tekrar denemek istediğin ama bir şekilde radarından uzakta kalmış şeyleri keşfetmen anlamına gelebilir. Bunları keşfederek hayata yeniden tutunmayı başarabilirsin. En önemlisi bireysel olarak hayatın tadını çıkarmaya başlamalısın.

Ayrıca birçok yeni şey denemek için eline fırsat geçtiğini unutmamalısın. En basitinden kendine bir blog açıp kendini yazmaya verebilirsin. Tasarım konusunda kendini geliştirmeye çalışabilirsin. Haftada bir kitap okuma gibi bir hedefe sahip olabilirsin.

Peki bunları neden yapmalısın? Ayrıldıktan sonra ihtiyacın olan şey hayatını kontrol altına alabildiğini ispatlamaktır. Tüm bu adımlar hayatını kontrol altına alabildiğinin birer göstergesi olacaktır. Böylece ayrılıktan sonra yaşayacağın en kötü hissin üstesinden gelebileceksin.

3. Kötü alışkanlıkları iyi olanlarla değiştirmelisin

Genellikle, bir ilişkiyi sona erdirmek, eskiden olduğundan çok daha fazla boş zamana sahip olduğun anlamına gelir. Bu zamanı anlamlı, ilginç, üretken çalışmalarla doldurmak için harika bir fırsattır. Başlangıç için daha önce vakit ayırmakta zorlandığın faydalı alışkanlıklara göz atabilirsin.

Bu sadece yeme içme veya egzersiz hedefleriyle sınırlı olmamalıdır. Aynı zamanda sahip olduğun daha büyük ölçekli yaşam hedeflerine doğru ilerlemen söz konusu olacaktır. Büyük bir yaşam değişikliği, iş hayatının bir sonraki adımlarını düşünmek ile ilgili de olabilecektir.

Bir başka ifadeyle kendine daha fazla vakit ayırabileceğinin farkında olmalısın. Eğer bir zaman “Sevgilim olmasaydı bunu kesin yapardım.” dediğin bir şeyler varsa bu hedefleri gözden geçirmelisin. Artık bu hedeflerin peşinden gitmeyi düşünmelisin.

4. Yalnız olmadığını bilmelisin

Ayrılmış olmak muhtemelen sana korkutucu geliyor olabilir. Fakat hayata doğru şekilde tutunmayı başardığın zaman bunun üstesinden gelebilirsin. Doğru insanlarla tanıştığın müddetçe bağımsızlığı keşfetmek gerçekten eğlenceli olabilecektir.

Bunun için yapman gereken seni farlı şekillerde tanımış olan insanlarla konuşmaktır. Burada söz konusu insanları farklı yaşam değişiklikleriyle tanımış olman önemlidir. Bu tür insanlar üstesinden geldiğin diğer zorlukları hatırlamana yardımcı olabilirler.

Arkadaşlar, aile fertleri, teyzeler ve diğer akrabalar nezdinde değerinin ne olduğunu fark etmelisin. Ayrılığın geçici bir yaşam değişikliği olduğuna inanabilirsin. Molly Beck’in dediği gibi tüm bu insanlara ayrılıkla başa çıkma konusunda neler yaptıklarını sorabilirsin.

5. Zamanı dost olarak görmemelisin

Ayrıldıktan sonra bağımsızlığını ve bireyselliğini tekrardan kazanmak takip edilmesi gereken bir öge gibi bir şey değildir. Kendini harika hissetmek zaman alıcı bir iştir. Her gün biraz daha fazla çaba sarf ettiğin bir durumla karşı karşıya kalabilirsin.

Buna rağmen yataktan kalktığında hissettiğin duyguya bir anlam vermen gerekir. Korkuyor veya üzülüyor olabilirsin ama yoluna devam etmek zorunda olduğunu bilmelisin. Her şeyi zaman bırakarak kendini kandırmamalı ve zamanı dost olarak görmemelisin.

Ayrıldıktan sonra büyük değişimler yapmaya çalışmak yerine hayatına katkı sağlayacak ufak değişiklikler yapmaya çalışmalısın. Böylece kişiliğini ve ilgi alanlarını pek zorlamamış olursun. Ayrıca, stresli bir yaşam değişikliğini olumlu bir duruma dönüştürme fırsatı elde edersin.

6. Sınırlar oluşturmalısın

Bir ayrılıktan sonra eski sevgilinle yol kesişmelerini önlemek bazen kolay olsa bile bazen oldukça zordur. Özellikle küçük bir kasabada yaşıyorsan veya tanıdığın ortak insan sayısı çok fazla ise sorun yaşarsın. Bu nedenle ilerleyen zamanlardaki iletişimler için net sınırlar belirlemen gerekir.

 • Biraz zaman ayırmalısın: Sevgilinle ayrılırken arkadaşlığını sürdürmek istiyor olabilirsin. Fakat ne olursa olsun ondan bir süre ayrı kalman gerekir. Mesajlaşma ve takılma gibi durumlara ara vermek ikiniz için de bir iyileşme fırsatı olacaktır.
 • İhtiyaçlara saygı göstermelisin: Arkadaş kalmak istesen bile eski sevgilin herhangi bir temas istemiyorsa buna saygı duymalısın. Bu gelecekteki arkadaşlık şansının zarar görmesi anlamına gelecektir. Ayrıca ondan gelen iletişim taleplerini geri çevirmelisin.
 • Fiziksel ve duygusal mesafe koymalısın: Eski kalıplara ve davranışlara dikkat etmelisin. Olası bir kriz durumunda sana yardım etmek istediğini görebilirsin. Bu yanlış bir durum olmasa bile ayrılık için sorun yaratabilecek bir şeydir. Bu yüzden mesafeyi korumalısın.
 • Bir karar vermelisin: Sevgilinden ayrıldıktan sonra onunla zaman zaman karşılaşabilirsin. Belki aynı yerde çalışıyor bile olabilirsin. Bunun için karşılaşma gibi durumların nasıl ele alınması gerektiğini onunla tartışmalı ve birlikte net bir karar vermelisiniz.

7. Kendine iyi bakmalısın

Ayrılık sonrası sınırları net bir şekilde belirlemenin ardından mutlaka kendine bakmalısın. Bu hayatına devam etmek için ihtiyaç duyduğun motivasyonu sana sunacaktır. Eğer kendine iyi bakmazsan ayrılık sonrası kaybeden taraf sen olursun.

 • Kişisel sağlığına önem vermelisin: Gün içerisinde uygulayacağın kişisel bir rutin geliştirmelisin. En sevdiğin hobilerine zaman ayırabilirsin. Egzersiz yapabilirsin. En önemlisi yeterince uyuduğundan emin olmalısın.
 • Keyif aldığın şeyler yapmalısın: Bir ayrılık sonrası daha fazla boş vaktin olacaktır. Bunları olumlu yönde kullanmaya çalışmalısın. Örneğin ilişkin varken daha az kitap okuyorsan artık daha fazla kitap okumaya başlayabilirsin.
 • Duygularını ifade etmelisin: Bir ayrılık sonrası belirli duyguların birikmesi normaldir. Özellikle öfke, üzüntü, keder, kafa karışıklığı ve yalnızlık gibi duygularla baş etmek zorunda kalırsın. Bunların zararsız bir biçimde dışarı çıkmasını sağlamalısın.
 • Duygularda boğulmamalısın: Ayrılık sonrası çeşitli duygular yaşaman çok doğaldır. Bunların dışarı çıkmasını sağladıktan sonra onlardan kurtulman gerekir. Onların içinde yaşamaya çalışırsan kısa süre içerisinde boğulma tehlikesi yaşayabilirsin.

8. Sosyal medyayı iyi yönetmelisin

Bir ayrılık sonrası baş ağrıtıcı olabilecek en önemli nokta sosyal medyadır. Dijital etkileşimle ilgili sınırların nasıl belirleneceğini bilmek her zaman kolay değildir. Fakat neler yapman gerektiğini ve neler yapmaman gerektiğini bilirsen bu konuda çok daha rahat edeceğin kesindir.

 • Sosyal medya kullanımını azaltmalısın: Bir ayrılıktan sonra sosyal medyaya biraz ara vermelisin. Sosyal medyayı kullanmak, eski fotoğraflarını veya eşsiz güzellikte olan diğer çiftlerin fotoğraflarını görmen anlamına gelir. Bu duygusal bir problem yaratabilecektir.
 • Ayrılık hakkında paylaşım yapmamalısın: Birinden ayrıldığını herkese duyurmak zoruna değilsin. Özellikle eski sevgilin hakkında iğneleyici paylaşımlar yapmaktan kaçınmalısın. Tüm bunları özel mesajlara saklaman çok daha doğru olacaktır.
 • Eski sevgilini takipten çıkmalısın: Bir ayrılık sonrası en ihtiyaç duyduğun şey bu olacaktır. İyi bir şekilde ayrılmışsan bunu yapmana gerek kalmayabilir. Fakat diğer koşullarda mutlaka eski sevgilini takipten çıkmayı düşünmelisin.
 • Paylaşımlarını takip etmemelisin: Her ne olursa olsun onun tarafından yapılan paylaşımları takip etmemelisin. Belki bir başkasıyla sevgili olduğunu öğrenebilirsin. Belki daha farklı gerçeklerle yüzleşmen gerekebilir. Bu yüzden takip etmemelisin.

9. Ortak arkadaşlara dikkat etmelisin

Ortak arkadaşların muhtemelen bir ayrılıktan sonra ne olduğunu bilmek isterler. Ayrıntılara girmekten kaçınmak genellikle en iyi fikirdir. Çünkü ortak arkadaşların birbirinden tamamen iki farklı hikaye dinlemeleri söz konusu olabilir. En önemlisi ortaya bir dedikodu çıkabilecektir.

Arkadaşların gerçek olmayan şeyler duydularsa onlarla gerçekleri paylaşmak isteyebilirsin. Duygusal olarak verilecek cevaplardan kaçınmalısın. Ayrıldığın sevgilin hakkında olumsuz şeyler söylemeden gerçekleri sakince söylemeye çalışmalısın.

Bazı arkadaşların taraf tutabileceğini unutmamalısın. Bu durumda kimseyi seninle arkadaş olmaya zorlayamazsın. Healthline’da belirtildiği gibi bu tip durumlarda eski sevgilin hakkında olumsuz şeyler söyleme isteğine karşı durmalısın.

Paylaşmaya ne dersin?
Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist, astrolog veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri onlarla buluşturmaktır.

Yorum yapıp katkı sağla...