Aşkın bilmeniz gereken 6 önemli tanımı

Aşk farklı duyguların buluşmasıdır. Aşk saf, acı verici veya tatlı olabilir. Aşkın tanımını yapmak istesen sen hangisini seçerdin?

Aşk farklı duyguların buluşmasıdır. Aşk saf, acı verici veya tatlı olabilir. Aşkın tanımını yapmak istesen sen hangisini seçerdin?

Aşkın tanımı insandan insana değişir. Çünkü herkes kendi hissini anlatma konusunda farklı kelimeler kullanma yoluna gider. Aşk sağlıklı, mutlu ve huzurlu bir yaşam için bir zorunluluktur. Peki aşkın gerçek tanımı nedir? Bu öğrenmek ister misin?

Özet: Aşkın tanımları

Aşk çok çeşitli duyguları aynı anda yaşamaktır. Aşk bir insanla fiziksel olarak ilgilenmekten daha fazlasını yapmak, duygusal bağ kurmak demektir. Aşk bir insanın başka bir insan için hissettiği duygudur. Aşk derin bir biçimde birine bağlı olmak demektir.

“Aşkın tanımını merak ediyorum.” diyorsan aşağıdaki maddeleri incelemeye çalışmalısın. Bu maddelerin her birisi özettir. Daha fazlasını öğrenmek istiyorsan yazıyı okumaya devam etmeni öneririm:

  1. Aşk sanılanın aksine acele etmemektir.
  2. Aşk kıskanç olmak değildir.
  3. Aşk kendine bir şans tanımaktır.
  4. Aşk beklentiye girmemektir.
  5. Aşk mahremiyeti korumaktır.
  6. Aşk yanlış anlaşılmalardan uzak durmaktır.

1. Aşk aceleye gelmez

Birçok insanın aşkı aceleye getirme gibi bir davranışa sahip olduğuna şahit oldum. Bunun doğru bir davranış olmadığını söylemeliyim. Kendine biraz zaman vermelisin. Aşkın aceleye gelmeyeceğini bilmelisin. Sırf aşık olmak için bir ilişkiye başlamak gibi bir hata yapmamalısın.

İşleri biraz ağırdan almalısın. Karşındaki kişinin sevdiği ve sevmediği şeyleri öğrenmeye çalışmalısın. Ortaklaşa bir şeyler yapma isteğinin olup olmadığını gözden geçirmelisin. Bir insanın kötü tarafını fark ettiğin zaman aynı bağın güçlü bir şekilde kalıp kalmadığını gözden geçirmelisin.

2. Aşk kıskançlığa yer vermez

Gerçek aşkı tanımlamak istediğinde kıskançlığı dışarıda tutman gerekir. Gerçek aşk kıskançlığa ve ben merkezciliğe yer vermez. Koruyucu olmak elbette ilişkinin bir parçasıdır. Ancak karşındaki kişiyle aranda sağlıklı bir anlayış bağı bulunmalıdır.

İlişkide çok fazla koruyucu olmak karşındaki kişinin boğulmasına neden olabilir. Sevgilin eski sevgilisi ile arkadaş kalmayı tercih ederek hala görüşmeyi sürdürüyor olabilir. Burada kıskançlık duygunu devreye sokarsan hata yapmış olursun. O artık senin sevgilin bunu unutmamalısın.

3. Aşk sana şans tanır

Aşk aslında düzenli olarak bir şansın ortaya çıkmasını sağlar. Sevgilinle bir konuda anlaşmazlığa düştüğün zaman uyum şansını elde etmiş olursun. Fikir çatışması her zaman olacaktır ama fikir çalışması işlerin sonuca ulaştırılamaması anlamına gelmez.

Her zaman kendine bir şans vermelisin. Sevgilin ile aranda algı farklılığı olabilir. Bu durumlarda uyumlu ve problem çözücü olmayı denemelisin. Hayatın en heyecan verici yanı engeller karşısında gösterdiğin çabadır. Aşkın sana şansı en iyi şekilde değerlendirmelisin.

4. Aşk beklentileri sevmez

Beklentileri ortadan kaldırmak vazgeçmek demek değildir. Sevgilinin düşündüğün şeyleri yapmasını beklememelisin. Bu doğru bir anlayış veya doğru yaklaşım değildir. Bir ilişkide beklentiler ve davranışlar birbirinden farklı olabilir.

Lisa Smith‘in belirttiği gibi aşkta “farklılıklara saygı göstermek” önemlidir. Karşındaki kişiyi kendi haline bırakman önemlidir. Bunu yapmazsan ilişkiyi tek başına yaşamış olursun ve karşındaki kişiyle arandaki bağı olabildiğince güçsüz hale getirirsin.

5. Aşk mahremiyet bekler

Aşkta yaşadığın her şey sana özeldir. Bunu başkasıyla paylaşmak gibi bir hata yapmamalısın. Özellikle sosyal medyanın çok popüler olmasıyla birlikte insanlar sorunlarını bu platformlara taşımaya başlamışlardır. Ne olursa olsun bunu asla yapmamalısın.

Aşk her yönüyle mahremiyet gerektirir. İnternet üzerinden sorunlarını elbette konuşabilirsin. Fakat bunu herkesin gözünün önünde yapmamalısın. Sorun çözmek isterken çok daha büyük bir sorun çıkartmış olursun.

6. Aşk yanlış anlaşılmalara izin vermez

Bir fikir çatışması yaşandığı zaman yanlış anlaşılmak çok kolay bir durumdur. Bunu önlemek için elinden gelen çabayı göstermelisin. Aşk yanlış anlaşılmalara pek izin vermez. Çünkü gerçekten aşıksan sevgilinin görüşlerine saygı duyarsın ve onları dinlersin.

Bir sorun üzerinden daha başka sorunlar çıkarmak oldukça sağlıksız bir yaklaşımdır. Ortada bir yanlış olması durumunda bunun neden yanlış olduğunu anlatmaya çalışmalısın. Aşk karşındaki kişiyi olduğu gibi kabul etmek demektir. Bunu aklından çıkarmamalısın.

Umarım bu bilgiler aşkın tanımını yapma konusunda sana yardımcı olur. Eklemek istediğin bir şeyler varsa hemen yorum yapabilir veya önerilerimi beğendiysen yazımı arkadaşlarınla paylaşabilirsin.

Paylaşmaya ne dersin?
Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist, astrolog veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri onlarla buluşturmaktır.

Yorum yapıp katkı sağla...