Mükemmel bir şekilde aşkı anlatan en iyi 18 kitap

Aşkı en iyi şekilde anlatan kitaplardan bir seçki oluşturmak istersen muhtemelen radarı en iyi aşk kitaplarına doğru çevirmek istersin. Aslında burada yapmak istediğim şey tam olarak bu değil. Hedefim aşk kitaplarını değil, aşkı anlatan kitapları bir araya getirmek.

Aşkı en iyi şekilde anlatan kitaplardan bir seçki oluşturmak istersen muhtemelen radarı en iyi aşk kitaplarına doğru çevirmek istersin. Aslında burada yapmak istediğim şey tam olarak bu değil. Hedefim aşk kitaplarını değil, aşkı anlatan kitapları bir araya getirmek.

Bunun için aşkı en güzel şekilde anlatan kitaplar ile bir okuma listesi oluşturmak istedim. Durum bu listenin ortaya çıkmasıyla sonuçlandı. Birçok farklı kitabı bir araya getirirken aynı zamanda farklı türlerde kitaplar bulmaya çalıştım. Bu liste ile aşk denildiğinde akıllara gelen en iyi kitapları okumuş olacaksın.

Hasretinden Prangalar Eskittim

hasretinden-pırangalar-eskittim-ahmed-arifAhmed Arif‘in ilk kez 1968 yılında yayınlanmış bu eseri şiir kitabı olma özelliğini taşır. Şiir kitabının içerisinde bugünlerde mırıldandığımız pek çok şarkıyı bulabilirsin. Kimisinin hatıralarına kimisinin ise acılarına eşlik eden bu eser aşkı anlatan en iyi kitaplar arasında yer alır.

Şiir insanın içine işler derler. Bu çok doğrudur. Okuduğun zaman kendini akan bir nehrin en hırçın dalgaları arasında buluverirsin. Çünkü mısralarda yüreğine dokunan bir şeyler vardır. Şiir aşkı anlatmak için vardır, aşk ise yaşanmak için. Sanırım bu kitabı daha farklı anlatamam.

Lavinia: Aşk Şiirleri

lavinia aşk şiirleri özdemir asafÖzdemir Asaf‘ın ilk kez 2015 yılında yayınlanmış bu eseri şiir kitabı olma özelliği taşır. Anlatımı yoğun, hissiyatı yüksektir şiirlerin. Her dizede daha fazla soluklanmak istersin okurken. Bir çırpıda bitirirsin ama tesiri bir çırpıda gelip geçmez ömründen.

Kitaba adını veren şiirin hüzün dolu bir hikayesi vardır. Bir salonda bu şiir okunduğu sırada, uğruna şiirin yazıldığı kadın salondan ayrılır. Bir anlık bir acı saplar yüreğini şairin. Hiçbir şey olmamış gibi devam etmek dahi güçtür onun için. Şair, sana gitme demeyeceğim der ve öyle bırakır.

Bir Acıya Kiracı

bir-acıya-kiracı-metin-altıokMetin Altıok‘un ilk kez 2013 yılında yayınlanmış bu eseri şiir kitabı olma özelliği taşır. Yazıldığı günden beri büyük bir ilgi odağı olmuştur. Şiirleri aşkı en güzel tarif eden şiirlerdir. Satırlarıyla aşkı hissetmene yardımcı olur ve dahası sayfası bol bir eserdir.

Naiftir şiirleri, içtenlikle yazılmış ve içtenlikle okunması gerekir. Kelimelerin özenle seçildiği her yanından bellidir. Yazılmak için yazılmamıştır hiçbirisi. Aşkı anlatmak için yazılmıştır her birisi. Birine aşkı anlatmak istiyorsan en güzel hediyelerden biridir.

Ah’lar Ağacı

ahlar-ağacı-didem-madakDidem Madak‘ın ilk kez 2002 yılında yayınlanmış bu eseri şiir kitabı olma özelliğini taşır. Şiirleri ile en ince duygulara dokunmayı başarmıştır yazar. Okuyucusu mısralarda gezinmeye davet ederken samimidir. Aşkı arayana yol gösterip adeta okumaya davet eder.

Aşkı en iyi anlatanlar şiirlerdir. Yazılış hikayeleri hep farklıdır ama gittikleri rota hep aynıdır. Aşk süzülür, sevgi süzülür ve kuşlar kanat çırpar hepsinde özgürlüğe doğru. Sonunda anlarsın neyin anlatıldığını ama hep nasıl anlatıldığı aklında takılı kalır.

Çalıkuşu

çalıkuşu-reşat-nuri-güntekinReşat Nuri Güntekin‘in ilk kez 1922 yılında yayınlanmış bu eseri aşk romanı olma özelliğini taşır. Feride büyük bir ihanete uğrar ve sonra kendini öğretmenliğe adar. Amacı hayatını geri kazanabilmektir. Anadolu şehirlerini tek tek dolaşır.

Kitap sadece aşkı anlatmaz aynı zamanda kadının toplum içerisindeki yerini sorgulatır. Romanın sosyal hayata etkisi oldukça büyüktür. Bu nedenle onun her dönemde kabul edilen bir eser olduğunu görmek mümkündür. Aşkı anlatmasının yanı sıra toplumu anlatmasıyla yönüyle de okunması gerektiğini düşünüyorum.

Suzan Defter

suzan-defter-ayfer-tunçAyfer Tunç‘un ilk kez 2015 yılında yayınlanmış bu eseri aşk ormanı olma özelliğini taşır. Roman aşkı betimlerken aynı zamanda iki farklı insanın dünyalarını okuyucuya yansıtır. Nitekim, herkesin kendi hayatına göre doğru kişiyi bekleyip durması söz konusudur.

Aşkı anlatan kitapların en önemli özelliği okunması kolay bir dille yazılmış olmalarıdır. Bu eser söz konusu niteliği taşıyan ve aşkı en iyi şekilde anlatan bir öyküye sahiptir. Eserin özellikle çok iyi durumda olan kurgusu anlatılanları çok daha okunası kılan bir niteliktir.

Soneler

soneler-william-shakespeareWilliam Shakespeare‘in ilk kez 1609 yılında yayınlanmış bu eseri şiir kitabı olma özelliğini taşır. Dünya edebiyatının en güzel örneklerinden biridir. Sevgi, kuşku, özlem ve ihanet şiirlerin ana konuları arasında yer alır. Diğer taraftan kıskançlık, umut ve hayal kırıklığı gibi duygular da vardır.

Aşkı anlatan en iyi klasik eserlerden birisi olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Usta yazarın bu ustaca hazırlanmış eseri şiirden şiire geçerken dahi sizde farklı bir tat bırakmaya yetecektir. Bu nedenle aşk hikayesi denildiğinde akla gelen eserdir.

Emily Dickinson: Seçme Şiirler

seçme-şiirler-emily-dickinsonEmily Dickinson‘ın ilk kez 1890 yılında yayınlanmış bu eseri şiir kitabı olma özelliği taşır. Aşkı en iyi şekilde anlatan bir eser olması seni eşsiz bir yolculuğa davet edecektir. Aradığın kitapta aşk, duygusallık ve şiir bir arada olsun istiyorsan bu doğru eserdir.

Yazar oldukça duygusal ve içine kapanıktır. Yazdığı şiirlerde bunların izlerini görmek mümkündür. Dizeler arasında geçiş yaparken oluşan doğal aşk kokusunu içine çekerken bir sonraki mısrada karşına çıkanlar ile aşk bataklığına düşebilirsin.

Kötülük Çiçekleri

kötülük-çiçekleri-charles-baudelaireCharles Baudelaire‘in ilk kez 1857 yılında yayınlanmış bu eseri şiir kitabı olma özelliğini taşır. Avrupa onu şiiri etkileyen en önemli insanlardan biri olarak görür. Bunda ise muhteşem bir anlatımla aktardığı duyguların etkisi oldukça büyüktür.

Eser birçok duyguyu bir arada barındıran eserlerden biridir. Aşkı anlatır ama burada anlatılan aşkı tanımlamak için üzerinde çok düşünmek gerekir. Mısraları seni duygudan duyguya doğru sürükler. İçerisinde aşkla bağlantılı tüm duyguları anlatan mükemmel şiirler bulabilirsin.

Ariel ve Seçme Şiirler

ariel-ve-seçme-şiirler-slyvia-pathSylvia Path‘in ilk kez 1965 yılında yayınlanmış bu eseri şiir kitabı olma özelliği taşır. Kitabın içerisinde yer alan şiirler oldukça dokunaklıdır. Üstelik her birisi ustaca yazılarak yaşatılmak istenen duyguları en iyi şekilde yansıtır. Bu anlamda çok özel bir şiir kitabı olduğunu söyleyebilirim.

Bu kitabı sıradan bir aşk şiirleri seçkisi olarak görmek doğru değildir. Aşkı anlatır ama içerisinde çok daha fazlası vardır. Klasik eserler arasında görülse bile şiirlerinde aşk dışında ön plana çıkan diğer durum feminizm düşüncesinin yansımasıdır.

Büyük Saat

büyük saat turgut uyarTurgut Uyar‘ın ilk kez 2002 yılında yayınlanmış bu eseri şiir kitabı olma özelliği taşır. İçerisinde yalnızlık, mutsuzluk, umutsuzluk ve umut gibi çok farklı duyguları bulabilmek mümkündür. Dizeleri aşkı bir başka anlatır ve anlatırken adeta okuyucusuna yaşatır.

Bu kitabı bir baş ucu kitabı olarak görmek mümkündür. Yazar kendisi gibi edebi anlamda dev bir eser bırakmıştır geride. Aşk vardır canı acıtan ama aynı zamanda en umulmaz duyguları yaşatan. Tekrar tekrar okuyacağın bu şiirlerle mutlaka tanışmalısın.

Sonrası Kalır 1

sonrası kalır 1 edip canseverEdip Cansever‘in ilk kez 2005 yılında yayınlanmış bu eseri şiir kitabı olma özelliği taşır. Bir şiir cennetinin içerisinde bir kelime cenneti vardır dizelerde. Öyle uçsuz bucaksız duygular bekler okuyucuyu. Salınırken aşkın sularında bir öte bir beri tekrar okumak istersin şiirleri.

Şiirler oldukça akıcı olduğundan kitabın bir çırpıda bittiğini görebilirsin. Geriye kelimelerle oluşturulmuş o büyük anlatım kalır. Tekrar okuduğunda dahi aynı hissi ve aynı duyguyu yakalayabilirsin. Aşkı anlatmak bir kenara bu kitapta tüm duyguları bulabilirsin.

Henüz Vakit Varken Gülüm

henüz vakit varken gülüm nazim hikmet ran kitapNazım Hikmet Ran‘ın ilk kez 1967 yılında yayınlanmış bu eseri şiir kitabı olma özelliği taşır. Şiir denildiğinde akla ilk gelen isimlerden biri olan yazar aynı zamanda aşk denildiğinde akla gelmesi gereken isimlerdendir. O her şeyi farklı anlatır ve aynı zamanda farklı bir şekilde yaşatır.

Şiirleri bir kalıba sığdırmak mümkün değil. O nedenle tam anlamıyla şunu anlatıyor demek çok zor diyebilirim. Ancak mısraları bir araya getiren dizeler birbiriyle kenetlenmiş durumdadır. Aşk dahil her duygunun altı ustaca doldurulmuştur.

Sevda Sözleri

sevda sözleri cemal süreya kitapCemal Süreya‘nın ilk kez 1995 yılında yayınlanmış bu eseri şiir kitabı olma özelliği taşır. Her yazarın kendi halinde olduğu gibi o da kendi halindedir. Mısralarında anlatmak istediği her şey insanın boğazına düğümlerin ve bir türlü öteye gitmek bilmez.

Aşkı anlatan kitapları arıyorsan en önemli duraklarından birisi bu eser olmalıdır. Her sayfasında aşkı ayrı bir biçimde yaşaman ve hissetmen mümkündür. Şiirler kulağına ve yüreğine bir başka gelir. Şiirlerin sakin dalgaların sahile vurması gibi yüreğine tesir ettiğini hissedersin.

Sevgi Duvarı

sevgi duvarı can yücel kitapCan Yücel‘in ilk kez 1973 yılında yayınlanmış bu eseri şiir kitabı olma özelliğini taşır. Herkesten farklıdır o. Aşk şiiri denildiğinde akıllara ilk gelen isimdir. Uçsuz bucaksız bir şiir birikimi olduğunu söylemek mümkündür ama bu eseri birçoğunun bir araya getirildiği yerdir.

Yavaş yavaş okumak, sindire sindire ilerlemek gerekir. Anlatılan aşktır sonuçta. Anlanan ise büyük bir duygu yumağıdır. Ne olduğunu anlamazsın ama aslında yazarın duygu denizinde yüzersin. Aşkı anlatan kitap arıyorsan bu sefer doğru yerdesin.

Ben Sana Mecburum

ben sana mecburum atilla ilhan kitapAtilla İlhan‘ın ilk kez 1960 yılında yayınlanmış bu eseri şiir kitabı olma özelliğini taşır. Tüm şiirlerini tek kitaba sığdırmak mümkün olmasa bile aşkı anlatanları bir araya getirmek mümkün olmuştur. Bu eserde aradığın aşkı bulabileceğinden emin olabilirsin.

Yazarın renkli ve zengin dünyasında yolculuğa çıkmak belki yorucu olabilir. Ancak bundan keyif alacağını bilmelisin. Her şiir farklı bir duyguya dokunurken yüreğine bir his bırakmış olur. Şiir denince akla gelen ilk isimlerden biridir. Aşk denince akla gelen ilk eserlerden biri yine onundur.

Senden Önce Ben

senden önce ben jojo moyes kitapJojo Moyes‘in ilk kez 2012 yılında yayınlanmış bu eseri aşk romanı olma özelliğini taşır. Sıradan bir kadının sıradan bir yaşamı olur. Kendi kasabasından hiç dışarı çıkmamış birisinden farklı bir şey beklemek doğru değildir. Buna rağmen aşkı anlatan kitaplar denildiğinde en iyi eserlerden birisini yazmayı başarmıştır.

Aşkı en iyi şekilde anlatır bu roman. Zaten içerisinde farklı bir şey bulabilmek pek mümkün değildir. Gerçekçi kurgusu ise modern dönemin en iyilerinden biri olduğunu söyleyebilirim. Sana kalan ise kitabın duygu dolu satırlarını okumaktır.

Kürk Mantolu Madonna

kürk mantolu madonna sabahattin ali kitapSabahattin Ali‘nin ilk kez 1943 yılında yayınlanmış bu eseri aşk romanı olma özelliğini taşır. Toplumsal olayları ele alışı farklıdır. Her şey okuyucunun önüne irdelenmek üzere bırakılır. Aşkı anlatırken roman utangaçtır ama bir o kadar etkilidir.

Büyük bir savaşın buhranında savrulan bir milletin derinliklerinde yaşanan değişim çatlağını en güzel bir biçimde okuyucusunun önüne getirir. Hayatın boyunca okuman gereken kitap denildiğinde ilk olarak aklına gelmesi gereken eserlerden birisi budur.

Paylaşmaya ne dersin?
Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist, astrolog veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri onlarla buluşturmaktır.

Yorum yapıp katkı sağla...