Aşk nedir? Aşkın 10 ilginç anlamı

Aşk, bir ilişkiyi güçlü tutan bir yapı taşıdır. Aşık olup olmadığını nasıl anlarsın? Bunun için aşk nedir sorusuna bir cevap bulmalısın. Bazı insanlar için aşk neredeyse her şeyi tanımlamak için kullanılabilir. Fakat söz konusu durum romantik ilişkiler olduğunda durum biraz değişir.

Aşk, bir ilişkiyi güçlü tutan bir yapı taşıdır. Aşık olup olmadığını nasıl anlarsın? Bunun için aşk nedir sorusuna bir cevap bulmalısın. Bazı insanlar için aşk neredeyse her şeyi tanımlamak için kullanılabilir. Fakat söz konusu durum romantik ilişkiler olduğunda durum biraz değişir.

Bir ilişki birçok şeyin bir araya gelmesiyle oluşur. Dostluk, cinsel çekicilik, entelektüel uyumluluk ve aşk. Aşk, bir ilişkiyi güçlü ve sağlam tutan unsurdur. Ancak, gerçekten aşık olup olmadığını nasıl anlarsın? Aşk nedir? Aşkın anlamı nedir?

1. Aşk şehvet değildir

Her ne kadar “ilk görüşte aşk” diye bir şeyin varlığına inansak bile aslında aşk hemen hissettiğimiz bir şey değildir. Aşk, güçlü bir çekim duygusu oluşturmak. Bir kişiye doğru mıknatıs ile çekildiğinizi hissediyorsanız bu aşk değildir. Bu daha çok cinsel kimyayla yani onunla sevişme isteğiyle ilgilidir.

Aşk cinsel kimyayı içerir ancak çok daha farklıdır. Çünkü aşkın inşa edilmesi zaman alan bir durumdur. Şehvet anında ortaya çıkabilen bir şeydir. Ancak sevgi, karşındaki insanın içini ve dışını tanıdıkça belirli bir süre içerisinde gelişir. Dolayısıyla aşkın gerçek anlamını arıyorsan “ilk görüşte aşk” inancına son vermelisin.

2. Aşksız bir ilişki kalıcı olmaz

Sevgilinize cinsel açıdan çok çekici davranıyor olabilirsiniz. Ancak bu eşinizi sevdiğiniz anlamına gelmez. Eşinizle birlikte sevgi dolu bir his tabanı veya ilişki tabanı oluşturmayı başaramazsanız cinsel kıvılcım söndükten sonra sıkılmaya başlarsınız. Ayrılık gibi hiç istenmeyen bir şeyin kısa süre içerisinde olmasının sebebi tam olarak budur.

Aşk dolu bir ilişki bir günde kurulmaz. Güçlü bir bağ oluşturmak için aşkın ipleriyle biraz dokuma yapmanız gerekir. Bu zaman alıcı bir iştir. Sevgilinizle düşüncelerinizi, korkularınızı, hayallerinizi ve aşkınızın kök saldığı umutları paylaştığınız sürece inşa süreci devam eder. Aşkın saygı duyulması ve acele edilmemesi gereken bir çizgisi vardır.

3. Tek bir gerçek aşk yoktur

Ruh eşi diye bir şey vardır. Bu doğruyu unutmamak gerekir. Ancak insanlar tekrar tekrar aşık olabilme kapasitesine sahiptirler. Bu olmasa bir ayrılıktan sonra toparlanmak pek mümkün olmazdı. Herkesin lise yıllarından beri devam eden bir ilişkisi yoktur. İlk denemesinde çuvallamış birisinin her daim aşka küskün olmasını beklememeliyiz.

Gerçekten aşk dolu bir ilişkinin bazı özel durumları vardır. Aşk dolu bir ilişkide birisi bir şeyler veriyorken veya sunuyorken karşılık beklentisi içinde olmaz. Diğeri için yapılanların hesabı tutulmaz. Çünkü gerçek aşkın olduğu yerde sevgiline katacağın en ufak mutluluk senin de mutlu olman anlamına gelir.

4. Aşkta hisler ortaktır

Sevgilini mutlu gördüğün zaman bir sevinç hissine sahip olursun. Onu üzgün veya depresyonda görünce sen de üzülürsün. Aşk söz konusu olduğunda sevgilinin duygusal durumunu sorun haline getirebilirsin. Onu mutlu etmek önemlidir. Çünkü o mutluysa sen de mutlusun demektir. O üzgünse istemesen bile sen de üzgün olursun.

Birine aşık olduğun zaman onun ihtiyaçlarını veya isteklerini karşılama konusunda bir uzlaşma yoluna gidersin. Ancak bunu yaparken tamamen kendini feda etmiş olmazsın. Çünkü gerçek aşkta sevgilin, kendi kişisel çıkarları için senin kendini feda etmeni istemez. Bu yaşanıyorsa onun adı aşk değil, daha çok aşkı kötüye kullanmak için kontrolcü olmaktır.

5. Aşk saygı ve nezakettir

Aşık olduğun zaman sevgiline karşı saygılı olursun ve ona karşı kibar davranırsın. Onu kasıtlı olarak incitmezsin veya onu inkar etme yoluna gitmezsin. Onun olmadığı bir ortamda konuşurken dinleyicilerin sözlerindeki sevgiyi yakalayabilmelerini sağlarsın. Aşk varsa sevgilinin arkasından konuşmak yoktur.

Aşkı yaşıyorsan hem sevgiline hem de bulunduğun topluma karşı ahlaki davranmaya çalışırsın. Aşkın varlığı daha iyi bir insan olmanı sağlar. Bunun için çaba gösterirsin, bunun için mücadele edersin. Böylece sevgilinin sana hayranlık duymasını sağlayabilirsin. Ayrıca yaşamını geliştirmek için önemli bir adım atmış olursun.

6. Aşk mutluluk kaynağıdır

Aşk olduğu sürece yalnız olduğunda bile kendini yalnız hissetmezsin. Bu aşkın oldukça güçlü bir yanıdır. Diğer kişinin aşk hissi her zaman yanında bir melek varmış gibi dolaşmana yardımcı olur. Aşk sevgilinin yalnızlığına kanat açman ve onu bu girdap gibi büyüyen histen uzak tutman anlamına gelir.

Aşk varsa kazancın kıskançlık değil mutluluk olacaktır. Sevgilin uzun bir çabanın ardından bir şeyde başarılı olduğunda, sen de kendini başarılı hissedersin. Kıskançlık duymazsın. Çünkü onun mutluluğu senin mutluluğun olur. Kıskançlık veya rekabet hissine aşkta yer yoktur. Sadece sevgilinin elde ettiği başarıyı kutlamak vardır.

7. Duygular derinleşir

İş, tatil veya diğer farklı taahhütler için ayrılmak zorunda kalsanız bile düşüncelerin her zaman onunla olur. Aşkın varlığı her an onu düşünebilmeyi gerektirir. Düşüncelerinle onun yanında olmak istersin. Ne yaptığını ve ne yapacağını merak edersin. Bu ona duyduğun sevgiden ve oluşmuş olan aşk bağından kaynaklanır.

Benzer durum cinsel ilişkide yaşanır. Aşk ile cinsel ilişki bir araya geldiği zaman aşk boyut değiştirmiş olur. Cinsel ilişki, iki kişi arasındaki en derin bağdır çünkü bu ilişki sırasında beden ve zihinler gerçek bir birleşime tanık olurlar. Aşk şehvet anlamına gelmese bile onu güçlendiren bir duygudur.

8. Kendini güvende hissedersin

İlişkide aşkın varlığı kendini güvende hissetmeni sağlar. Sevgilin yanında olduğu sürece bir güven duygusu geliştirir ve bu duyguyu istikrarlı bir biçimde yaşatmaya çalışırsın. Sevgilin seni ne olursa olsun seviyorsa bu sevgisinin koşulsuz olmasından kaynaklanır. Aşk, ruhların temiz gözükmesini sağlar.

Aşk söz konusu olduğunda ilişkide güvende olduğunu hissedersin. Zaman zaman yaşanacak olan tartışmalar sırasında herhangi bir şekilde parçalanma yoluna gitmeyeceğini bilirsin. Sevgilinle aynı fikirde olmayabilirsin. Çok uzun süre kin tutmazsın çünkü sevgilinin kötü hisler yaşamasına razı olmazsın.

9. Bir ilişkide olmayanlara göre aşk nedir?

Söylediğim gibi aşk nedir sorusunun cevabı kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Örneği ilişkisi olmayan birisine göre aşk güvenlik, tanımsız olma, alışveriş, saygı, uyumlu olma ve bağlılık anlamına gelebilir. Bunların hepsinin mantıklı birer açıklaması vardır.

 • Güvenlik: Kimine göre aşk en güvenli duygudur. Aşk, hayat yolculuğunun her köşesinde bir arkadaş, en iyi arkadaş, sevgili bulmak anlamına gelir. Bu açıdan aşkın en doğru tanımı kimine göre güven ve güvenliktir.
 • Tanımsız: Kimine göre aşk tarif edilemez ve tanımlanamaz. Klişe bir biçimde aşk nedir sorusuna “kelimelerle karakterize edilemeyen bir duygu” cevabı verilir. Bu tür insanlar aşkı diğerlerine göre biraz daha gizemli bulurlar.
 • Alışveriş: Kimine göre aşk paylaşım ve alışveriştir. Duygularını ve hayatını her gün birine açmak ve paylaşmak, sağlıklı bir ilişkiyi oluşturan şey budur. Elbette bunun karşılıklı olması gerekir. İlişkinin her iki tarafında da belirli bir alan eksikse aşk sağlıksız olur.
 • Saygı: Kimine göre aşk saygıdır. Bu tür insanlar sağlıklı bir ilişkinin saygı üzerine kurulu olduğunu düşünürler. Her kişi, diğer kişi için verdikleri taahhüdü bilir. Buna uygun hareket eder ve en önemlisi bunun bilincindedir.
 • Uyum: Kimine göre aşk kusursuz uyumdur. Bir ilişki içinde olmanın en önemli yönü uyum içinde olmaktır. Sevgilinle aynı fikirde olduğun sürece her günün sonunda onunla konuşmaktır. Aşk kusursuz uyumluluğu isteyen bir şeydir.
 • Bağlılık: Kimine göre aşk bağlılıktır. Biriyle sağlıklı bir ilişkide başarının anahtarı aslında bağlılık çabasıdır. Birinin yanında olmak gerçek bir ilişkinin ihtiyacı olan şeydir. Çaba göstermeyi ihmal ettiğimiz zaman işlerin yolunda gitmemesine neden oluruz.

10. Bir süredir birlikte olan çiftlere göre aşk nedir?

Bir ilişkisi olmayanlara göre aşkın ne olduğundan söz ettim. Şimdi bir süredir (bir yıl veya daha fazla) birlikte olan çiftlere göre aşkın ne olduğundan söz edeceğim. Bu insanlara göre aşk beraber büyümek, aynı dili konuşmak, sağlıklı iletişim kurmak ve denklik şeklindedir.

 • Savunmasızlık: Kimine göre aşk savunmasızlıktır. Aşk korkutucu olduğu için temelde birisine tüm kusurlarınızın bir haritasını vermek ve bu gücü kötüye kullanmamak için onlara inanmak anlamına gelir. Aşk insanın yapabileceği en zor şeyin gerçeğe dönüşmesini sağlar.
 • Büyümek: Kimine göre aşk beraber büyümektir. İlişkide işler her zaman yolunda gitmeyecektir. Sevgilin seni kızdıracak bir şeyler yapabilir. Ancak buna engel olarak değil, büyüme fırsatı olarak bakman her şeyi değiştirebilecektir.
 • Konuşmak: Kimine göre aşk diğer kişiyi mutlu eden şeyi bilmektir. Onun için zamanla daha iyi sevmeyi öğrenirsin. Çünkü sevgililer birbirlerini mutlu eden şeyleri bilirler. Bu yolları keşfetmek için çaba sarf ederler.
 • İletişim: Kimine göre aşk etili iletişimdir. Özellikle durum metne bağlı kaldığında pek çok farklı yanlış anlaşılma oluşması muhtemeldir. Bunun önüne geçmek için telefonda görüntülü ya da sesli konuşmaları tercih etmek daha makuldür. Nihayetinde aşk etkili iletişimdir.
 • Denklik: Kimine göre aşk denklik ve eşitlik anlamını taşır. İki insanın bir ilişkide eşit olduğu zaman aşk anlamına gelir. Eşit derecede seversin, eşit derecede saygı duyarsın ve eşit derecede önemsersin. Aşk böyle bir şeydir.
Paylaşmaya ne dersin?
Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist, astrolog veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri onlarla buluşturmaktır.

Yorum yapıp katkı sağla...