Aşk nasıl bulunur? Aşkı neden bulamıyorum?

Aşkı bulmak ister misin? Aradığın buysa elbette bulmak istersin. Hepimiz aradığımız aşkı bulmak isteriz. Bugünlerde aradığın aşkı bulamıyor olman gelecekte bulamayacağın anlamına gelmez. Bu konuda içini ferah tutabilirsin. Her gün aynanın karşısına geçip "Aşkı neden bulamıyorum?" demeye bir son vermelisin.

Aşk nasıl bulunur? Eğer aşkı arıyorsan ve aşkı bulmak istiyorsan artık beklemeyi bir kenara bırakmalı ve yeni fırsatlar oluşturmalısın.

Aşkı bulmak ister misin? Aradığın buysa elbette bulmak istersin. Hepimiz aradığımız aşkı bulmak isteriz. Bugünlerde aradığın aşkı bulamıyor olman gelecekte bulamayacağın anlamına gelmez. Bu konuda içini ferah tutabilirsin. Her gün aynanın karşısına geçip “Aşkı neden bulamıyorum?” demeye bir son vermelisin.

1. aşkı neden bulamıyorsun?

Dünyada pek çok çift var ve sen bunlardan biri değilsin. Aynı şekilde dünyada neredeyse eşit miktarda bekar kadın ve bekar erkek var. Sen bunlardan birisin. Arkadaşların çorap değiştirir gibi sevgili değiştirirken sen suspus kalıyorsan bunun bir sebebi olmalı öyle değil mi? Dünyanın sana karşı olduğu fikrine kapılmadan önce gerçek nedeni bulmalısın.

Açık konuşmak gerekirse dünyanın sana savaş falan açtığını düşünmüyorum. Sadece sende bir şeyler eksik. Yoğun çalışma saatlerin, bir ölüyü andıran görüntün veya çok çekici olmama gibi kendince sebep bulabilirsin. Gerçekten aşkı neden bulamadığını merak ediyor musun? Aşkı bulamıyorsun çünkü aşkı bulmak için kendine fırsat tanımıyorsun.

2. Aynaya bakma zamanı

Tek başına aynaya bakmak seni ürkütüyor mu? Öyleyse bunu beraber yapalım. Neden aşkı bulamadığını düşünüyorsun? Şöyle etraflıca bir düşünmeli ve bulduğun cevapları not etmelisin. Kısa boylu musun? Çirkin misin? Sıkıcı mısın? Yeterli maddi güce sahip değil misin? Harika bir çalışan olamadın mı? Yoksa bunların hepsi mi?

Bunların hepsini birer dezavantaj kabul edebilirsin. Bazı insanlar bu dezavantajlara rağmen aşkı bulurlar. Etrafında bu insanlardan belki onlarca vardır. Peki onların işine yarayan formül sana geldiğinde neden sonuç vermez? Çünkü sen sahip olduğun tüm dezavantajların önüne çıkmasına izin veren birisisin.

Gerçek bu. Her insanın dezavantajı vardır ama bunlar ortaya çıkmadığı sürece birer engel teşkil etmezler. Dezavantajlarını sürekli açığa çıkaran biri olursan sırtında sürekli bir kum torbası varmış gibi dolaşırsın. Kendine olan güvenin yerle bir olur. Sonuç olarak her ne arıyorsan onu aramayı bırakırsın. Ancak bırakmak çözüm değildir.

3. Aşkı aramak

Gerçekten aşkı bulmak istiyorsan onu araman gerekir. Birçok insan aşkı aramanın çok iyi bir şey olmadığını söyler. Doğru zaman geldiğinde aşkın karşına çıkacağını ifade ederler. Ancak bu doğru değildir. Hiç hareket etmezsen ve hiçbir şey yapmazsan her şeyin kendiliğinden oluşmasını bekleyemezsin.

Aşkı aramayı biraz iş aramaya benzetebilirim. Arkana yaslanıp hayalindeki işin önüne çıkmasını bekleyemezsin. Bir şeyler yapmalısın, onu aramaya çalışmalısın. Bazı insanlar elbette şanslıdırlar. Aradıklarını ilk denemelerinde bulurlar. Ancak bu kural her zaman geçerli değildir. İlk denemede aradığın aşkı bulamama ihtimalin vardır.

Aşkı bulmak, iyi bir iş bulmak kadar kolay değildir. Aşkı bulmak karmaşık ve zor bir süreçtir. Onu nerede bulacağını asla bilemezsin. Hala bekarsan aşkı bulabilmek için bir şeyler yapman gerekir. Yapılacak en iyi şeylerden biri dışarı çıkmak ve yeni insanlarla tanışmaktır. Bu ilk adımın olacaktır.

Eğer aşkı arıyorsan aktif bir sosyal hayata sahip olmalısın. Aynı arkadaşlarınla sürekli aynı yerlere gitmekten söz etmiyorum. Farklı bir şeyler yapmalısın. Aşkı bulmak bir anda gerçekleşecek bir şeydir. Onunla rastgele bir noktada tanışmış olursun. Gerçekten aradığın aşkı bulmak istiyorsan temkinli olmalı ve geride kalmayı bırakmalısın.

Yeni insanlarla tanışmalı, arkadaşlar edinmeli ve yeni arkadaşlarla vakit geçirmelisin. Ne kadar çok insanla tanışırsan gerçek aşkı bulma şansın o kadar fazla olur. Bir başka ifadeyle aldığın sorumluluk kadarı sana geri dönüş yapar. Emin ol günün birinde kendin gibi biriyle karşılaşacak ve aşkı bulmuş olacaksın.

3. Fırsatlar oluşturmak

Başka arkadaşları olan çok fazla arkadaşın yok mu? Hiç fark etmez. Bir müzik kursuna, dans kursuna veya ilgilendiğin bir şey için kursa gidebilirsin. En olmadı herkese açık bir şekilde gerçekleştirilen çeşitli etkinliklere katılabilirsin. Müstakbel sevgilinle tanışmak için çok fazla fırsata sahipsin. Artık kendini tutmayı bırakmalı ve aşkı bulmalısın.

Gerçekten biraz çaba sarf edersen yeni arkadaşlarla tanışmanın ne kadar kolay olduğunu göreceksin. Yeni arkadaşlar sana başka insanlarla tanışma fırsatı tanıyacak ve onlarla kurduğun etkileşim sonucunda aşkla ilgilenen birilerini bulabileceksin. Belki sen aşık olacaksın, belki birisi sana aşık olacak. Bunu bilemezsin.

Şimdi açık bir biçimde söylemem gereken bir şey var. Aşkı ararken bol bol reddedilmeler ile karşılaşacaksın. Aşık olduğun herkesin sana aşık olmasını bekleyemezsin. Bu nedenle reddedilme ile nasıl başa çıkacağını öğrenmelisin. Birisi senden hoşlanmıyorsa yoluna devam etmelisin. Senden hoşlanan birini bulmaya çalışmalısın.

Aşkın peşinde koşarken her zaman pozitif olmalısın. Uzaktayken kimin sana baktığını bilemezsin. Her gün biraz daha sana aşık olan kişiyi hemen fark edebilme şansın yoktur. Yeni insanlarla tanıştıkça, yeni arkadaşlar edindikçe ve pozitif kalmayı başardıkça aşkın erkenden sana ulaşmasını sağlayacaksın.

Umarım bu bilgiler aşk nasıl bulunur ve aşkı neden bulamıyorum gibi sorulara çeşitli cevaplar bulmana yardımcı olmuştur. Eklemek istediğin bir şeyler varsa hemen yorum yapabilir veya yazımı beğendiysen onu arkadaşlarınla paylaşabilirsin.

Paylaşmaya ne dersin?
Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist, astrolog veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri onlarla buluşturmaktır.

Yorum yapıp katkı sağla...