Aşk mektubu nasıl yazılır?

Telefonda aşkını itiraf etmekten sıkıldın mı? Bir aşk mektubu yazmak iyi bir fikir olabilir. Gecenin geç saatlerinde aklına gelen sevgilin için şöyle birkaç satır döktürmek fena olmaz sanki. Kalbini sevgiline açmanın en iyi yolu yürekten gelen bir aşk mektubu yazmaktır. Aşk mektubunun etkili olmasını istiyorsan önce nasıl yazılacağını öğrenmelisin.

Aşk mektupları unutulmazlar. O herhangi bir sevgilinin verebileceği en iyi hediyedir. Aşk mektubu yazmanın püf noktalarını öğrenmelisin.

Telefonda aşkını itiraf etmekten sıkıldın mı? Bir aşk mektubu yazmak iyi bir fikir olabilir. Gecenin geç saatlerinde aklına gelen sevgilin için şöyle birkaç satır döktürmek fena olmaz sanki. Kalbini sevgiline açmanın en iyi yolu yürekten gelen bir aşk mektubu yazmaktır. Aşk mektubunun etkili olmasını istiyorsan önce nasıl yazılacağını öğrenmelisin.

1. Aşk mektubu neden gerekli?

Bir aşk mektubunun gücünü hafife almamalısın. Çoğu insan aşk mektubunun gücünü hafife alır. Aşk mektubu yazmak, kalpte olanı dökmekten başka bir şey değildir. Ancak bunu telefonda kolayca yapabilirsin. Ancak romantiklik söz konusu olduğunda aşk mektubunun önüne geçecek bir şey bulamazsın.

Bir mektup yazdığında sevgilin hakkında hislerini açıkça kaleme almış olursun. Üstelik mektup senin için bir tek taraflı konuşma görevi görecektir. Bir aşk mektubu kelimelerden çok daha fazlasıdır. Bir aşk mektubunun nasıl yazılacağını bilmek, bir kalbi baştan çıkarmak ve eritmek için değerli bir sanattır.

2. Aşk mektupları karmaşık mı olur?

Tam tersine, aşk mektupları karmaşık değildir. Sadece başlangıcı biraz zorlayıcıdır. Bu zorlukla aşk mektubu yazmaya çalışan hemen hemen herkes karşılaşır. En büyük şairler ve edebiyatçılar bile bu konuda zorluk yaşamışlardır. Bir aşk mektubunda bir sayfa dahi bir şey yazmamış olabilirsin. Ancak bu senin kötü bir aşık olduğunu göstermez.

O an ne hissettiğini tam anlamıyla açıklamamış olmak tamamen doğal bir durumdur. Çünkü söyleyebilecek çok şeyin vardır. Sen sadece nereden başlaman gerektiğini bilmiyorsundur. Her zaman yazmaya can attığın mükemmel aşk konutu yazmak için birazdan karşılaşacağın ipuçlarından yararlanabilirsin.

3. Romantik ortamı oluşturmalısın

Bir aşk mektubu yazmayı gerçekten anlamak istiyorsan onu hissetmek ve aşkı hayal etmen gerekir. Öncelikle bir şeyler hayal etmeyi deneyelim. Son dönemde aksiyon dolu bir film izledin mi? Filmden sonra kendini nasıl hissettin? Heyecanlı mı? Adrenalin dolu mu? Film romantik bir film olsaydı ne hissederdin? Mutlaka seni yakalayacak bir şey olurdu.

İşte bir aşk mektubu yazmak istediğin zaman kendini böyle hissetmelisin. İstediğin zaman istediğin yerde dokunaklı bir not yazamazsın. Damarlarında akan sevgiyi hissetmen gerekir. Bunun için romantik veya duygusal bir film izlemek iyi bir fikirdir. Çünkü bu tür filmler yoğun olan kelimeleri ortaya çıkarmak için sana çeşitli fırsatlar sunacaktır.

Sevgiyi hissetmek ve yaratıcılığı en üst düzeye çıkarmak için bir başka yol ise kendini romantik hissettiğin bir yerde oturmaktır. Bir çim, ay ışığında bir balkon veya bir deniz kıyısı gibi bir yerde oturarak sevgi dolu düşüncelerini kolayca kağıda aktarabilirsin. Buna ek olarak müzikten destek alabilirsin. Romantik bir müzik içindeki cevheri açığa çıkaracaktır.

6. Adım adım aşk mektubu yazmak

Aşkını ifade edebileceğin bir aşk mektubu yazmak her zaman romantik bir jest olmuştur. Her şeyden önce aşk mektubu özel bir şeydir. Bir e-posta metni, bir sosyal medya gönderisi veya sıradan bir iletişim malzemesi değildir. Romantik ve etkileyici bir aşk mektubu yazmak bir sanattır. Bunun için aşağıdaki adımları takip edebilirsin.

  1. Başlangıç: Aşk mektubuna selamlama ile başlamalısın. “Sevgili (isim),” şeklinde bir başlangıç yapmamalısın. Bunun yerine, “Sevgilime” veya “Tek gerçek aşkıma” yazabilirsin. Alternatif olarak sevgiline her zaman söylediğin “Biricik kelebeğim” gibi sözcükleri kullanabilirsin.
  2. Birinci paragraf: Mektubu neden yazdığını söylemelisin. “Bu satırlarda duygularımı anlatmak zorunda olduğum için kendimi şanslı hissediyorum” gibi bir şey yazabilirsin. Alternatif olarak “Bu mektup tıpkı sana olan sevgim gibi eşsiz olacak” diyebilirsin.
  3. Gelişme: İşte burası en can alıcı kısımdır. Burada aşkını ve hislerini anlatacaksın. Bu nedenle kendin olman son derece önemlidir. Duygusal biriysen duygusal yazmalı, komik biriysen komik bir şeyler yazmalısın. “Şu an kendimi çok şanslı hissediyorum, hayalimdeki insana bu satırlarla ulaşacağım. Seni çok seviyorum. Seni her gördüğümde o güzel gülüşünle mest oluyorum. Her gece seni düşünebildiğim için çok şanslıyım. İçimdeki aşk gün geçtikçe büyüdü, genişledi ve derinleşti. Artık tahmin edemeyeceğin kadar büyük bir şey.” gibi bir şeyler yazabilirsin.
  4. Kapanış: Kapanış kısmında yapman gereken başlangıca bağlanmalı ve geleceğe bakmalısın. “Şu an hissettiğim her şeyi yazabilmek gerçekten çok zor. Bu kelimeler sana aşkımı anlatabilmek için atabildiğim küçük adımlardır.” gibi bir şeyler yazabilirsin.
  5. İmza: Aşk mektubunda imza olmazsa olmazdır. Burada biraz daha romantik olmalısın. “Seni sevmekten usanmayan (isim)” gibi bir imza atabilirsin. Eğer kadınsan ve aşk mektubunu bir erkeğe yazıyorsan sonuna rujla bir öpücük koyabilirsin.

Sevgilinle bir yemeğe çıkmak zorunda kaldığında nasıl giyinirsin? Elbette elinden gelenin en iyisini yapmak istersin. Aynı şey aşk mektupları için de geçerlidir. Bulabileceğin en iyi kağıdı, en iyi kalemi ve en güzel zarfı almalısın. Evet, aşk mektubunu bilgisayarda yazmamalısın. Çünkü bu el yazısının yerini tutmayacaktır.

Umarım bu bilgiler aşk mektubu yazma konusunda sana yardımcı olmuştur. Eklemek istediğin bir şeyler varsa hemen yorum yapabilir veya yazımı beğendiysen onu arkadaşlarınla paylaşabilirsin.

Paylaşmaya ne dersin?
Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist, astrolog veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri onlarla buluşturmaktır.

Yorum yapıp katkı sağla...