Aşk acısı nasıl geçer?

aşk acısı nasıl geçer

Aşk acısı nasıl geçer? Hemen hemen herkes hayatının belirli bir bölümünde aşk acısı yaşayabilme potansiyeline sahiptir. Aşk acısı hayatın en ağrısız acılarından birisidir. Aşk acısını atlatıp hayatına devam edebilmek için neler yapman gerektiğini biliyor musun?

Aşk acısını atlatmak istiyorsan sana ufak bir sır vereyim. Yapman gereken hızlı bir biçimde kalbini onarmak veya iyileştirmek. Bunu söylemek elbette başarmaktan çok daha kolaydır. Ancak etkili adımlar atmayı başarırsan karşılıksız kalan aşkının acısından, reddedilmenin getirdiği tutsaklıktan ve aşkının yarım kalmasından kaynaklanan sıkıntılardan kurtulabilirsin.

Aşk acısı nasıl geçer?

Hayatın en önemli yanı aşk acısını yaşatmak istediği zaman bunu soluksuz kalana kadar hissetmeni istemesidir. Bundan kurtulamazsın çünkü hayat seni hedef belirlemişse bir şekilde o girdabın içerisine giriş yaparsın. Yaşadığının büyük bir travma olduğunu düşünürsün, hayata olan ilgin azalır, güçsüz kalırsın ve devamı çorap söküğü gibi gelir.

Aşk acısını atlatmak istiyorsan sırtında taşıdığın cephaneliğin bu savaştan çıkmana yardımcı olması gerekir. Genel olarak bu süreçte her şeyi reddetme yoluna gidersin. Nitekim senin için doğru olan aslında bu olsa bile aşk acısından kurtulabilmek için yapabileceğin çok şey olduğunu bilmelisin. Hayatın bir şekilde devam ettiğini bilirsen bakış açını değiştirmek için önemli bir adım atmış olursun.

Sıyrıkları tedaviye başlayın

Aşk acısının ortaya çıkış nedenleri çok farklı olsa can sıkıcı olduğu kesindir. Sevgilinden ayrıldıktan sonra ona öfke duyarsın, kendine kızarsın ama yetmez dünyayı suçlu bulursun. İlişkin çok kısa sürse dahi bundan kaçamazsın ve bir anda sürekli kendi değerini sorgulamaya başlarsın.

Bunları yaşadığın doğru öyle değil mi? Belki her gün bu duyguları tekrar tekrar yaşıyorsun. Buna son vermek için kendi değerini yeniden oluşturmalısın. Sahip olduğun güçlü yanlara odaklanmalısın. Sevgilinden ayrıldıktan sonra boşluğu geçici olarak doldurmak yerine kalıcı olarak doldurmaya çalışmalısın.

Yalnızlığı atlatın

İster kabul edin ister kabul etmeyin ama insan hızlı bir biçimde körelen bir varlıktır. Aşk acısı yaşadığın zaman genellikle herkesten uzak olmaya çalışıp yalnızlığı seçersin ama ne kadar yalnız kalırsan bu acıyı atlatma olasılığının bir o kadar düşük olduğunu unutursun.

Bir şekilde seni başka kimsenin sevemeyeceğine inanırsan bu pesimist davranmak anlamına gelir. Pesimist düşünenin kaynağında herkesin senin hakkında olumsuz düşünmesi yatar. Öyleyse senin hakkında olumlu şeyler söyleyebilecek insanlara yakın olarak bunun üstesinde gelebilirsin. Benzer şekilde, olumsuz gördüğün durumları sorgulayarak onların doğruluk payını belirleyebilirsin.

Kayıpları kabullenin

Acıyla gelen sıkıntı hissi doğal bir histir. Yakınında yer alan birisini kaybettiğin zaman -ölüm veya ayrılık yoluyla- kendini mücadele edilmesi zor bir travmanın içerisinde bulursun. Her ne kadar bazı insanlar bu tür durumlara karşı doğal dayanıklığa sahip olsalar bile pek çok insan bu konuda şanssız tarafta yer alır.

Bir şekilde birini kaybedersen dünyaya bakış açını dahi değiştirmeye çalışırsın. Senin için dünya artık güvenli bir yer olmaktan çok uzaktır. En azından bu düşünceye inanmak için var gücünle çaba gösterirsin. Bu çabanın en az yarısını iyileşmeye ve iyi olmaya ayırırsan yaşadığın aşk ve ayrılık açısından kurtulmayı başarabilirsin.

Suçluluk duygusundan kurtulun

Aşk acısı küçümsenmemesi gereken bir yaralama merkezidir. Bu merkezden çıkan diğer duyguların hepsi tükenip gitmeni sağlar. Suçluluk bu duygulardan en önemlisidir. Çünkü suçluluk duygusu kendi kendini mutsuz etmeni sağlar. Suçluluk oldukça sağlıksız bir duygu olduğundan ondan kurtulmanın bir yolunu bulmalısın.

Suçluluk duygusu ne sebeple ortaya çıkarsa çıksın kendini affetmeyi denemelisin. Bu konuda yapabileceğin çok şey olduğunu bilmelisin. Hayatınla barışmalısın ve tekrar hayatın tadını çıkarmalısın. Dışarıdan bakıldığında aşk acısından uzak bir birey olarak görünerek insanları fazlasıyla şaşırtabilirsin.

Derin düşüncelerden uzak durun

Aklına gelenler ister gerçek ister hayal ürünü olsun bunları derin derin düşünmeye devam etmek sağlıklı bir yaklaşım değildir. Derin derin düşünmeyi durdurmayı başaramadığın sürece yaşadığın her şey ama her şey gözünün önünden film şeridi gibi geçer. Aşk acısı yaşarken bu tuzaktan kaçmalısın.

Derin düşüncelere hapsolmak istemiyorsan diğer insanların seninle aynı düşünceye sahip olmadığını en başından kabul etmelisin. Bir hata yapmışsan veya bir eksiğin varsa bir daha aynı yoldan geçmemeye özen gösterirsin. Benzer yaklaşıma sevgilinden ayrıldıktan sonra da sahip olmalısın.

Hata saplantısını yenin

Sevgilinden ayrılışın bir hata nedeniyle gerçekleşmişse bu durumda yaşayacağın acı çok daha büyük olacaktır. Bunun sebebi yaptığın hataya saplantılı kalıp onu her gün yaşayacak bir biçimde canlı tutmaktır. Aşk acısının üstesinden gelmek istiyorsan doğru olanın bu olmadığını kabul etmen gerekir.

Bu tür durumlarda başkalarından destek almak dışında pek çaren yoktur. Sana gerçekleri anlatmak ve göstermek için etrafındaki güvendiğin insanlardan yardım almalısın. Hayatının hatasını yaptığını düşünsen bile bunun üstesinden gelebilecek güce sahip olduğunu kabul etmelisin.

Kendine olan saygını pekiştir

Kendine olan saygın problemli seviyede yer alıyorsa yaşadığın aşk acısından kurtulmak için yetersiz kalabileceğini kabul etmelisin. Kendine olan saygın azalmaya başladığı an kendini daha fazla sorgularsın. Yapmadığın hataları bile yaptığını düşünerek sürekli kendini eleştirirsin ve yaşadığın acının his kuvveti çok daha güçlü seviyelere çıkmış olur.

Yakaladığın ilk fırsatta kendine olan saygını iyileştirmeyi denemelisin. Bunu yapabilmek için güçlü yanlarını belirlemelisin. Bunların değerli nitelikler olduğunu kabul etmelisin. İradeni devreye sokarak ihtiyaç duyduğun saygıyı geri kazanmak için çaba göstermelisin.

Hatayı dönüştür

Yaşadığın ilişki bir hata nedeniyle son bulmuşsa kendini çaresiz hissedebilirsin. Genel olarak bu süreçte kendine yüklendikçe yüklenirsin ve daha önce de belirttiğim gibi kendine olan saygını yitirirsin. Kendini suçlu bulmak kontrolün dahilinde olan bir şeydir ve bunu değiştirmenin bir yolunu bulmak senin elindedir.

Yaşadığın acıyı daha az hissetmek istiyorsan söz konusu hatayı tekrarlamaktan kaçınmak yeterli değildir. Yaptığın hatayı olumlu bir davranışla değiştirmek her zaman mümkün olmayabilir ama bir sonraki denemede başarılı olmak istiyorsan daha bilgili ve daha hazırlıklı olman gerektiğini bilmelisin.

Reddedilme duygusundan kurtul

Reddedilme karşısında hissedeceğin aşk acısı vücudunda yaşanacak fiziksel bir sakatlıkla duyduğun acının bir benzeridir. En azından insan beyni söz konusu acıyı bu şekilde yorumlar. Reddedilmenin getirdiği duygusal yükün seni ele geçirmesini istemiyorsan ondan kurtulmanın bir yolunu bulmalısın.

Zihninin içinde sürekli seni rahatsız edecek bir duyguya sahip olursan geçmişi hatırlamak durumunda kalırsın. Bu sefer geçmişten yola çıkarak yeni kararlar vermeye çalışıp hata yaparsın. Acının vücuduna daha fazla yayılmasına izin vermeden sağlığına kavuşmayı denemelisin.

Karşılıksız aşk durumunda ne yapılır?

Tüm kalbinle ve ruhunla birini sevmek istersin ama bazen gerçekler hayallerini yıkabilir. Duyduğun aşka karşılık bulamayabilirsin. Hayallerini süsleyen o mutluluk duygusu artık hayatını acı ve üzüntüyle süslemeye hazırdır. Ancak bu acının üstesinden gelmek için göstereceğin çaba pek çok şeyi değiştirebilecektir.

Acıdan kaçmanın bir yolu yok

Reddedilmek insanı yaralar. Kalp kırıklığı kendisini hemen belli eder. Acıyı derinden yaşadığını anında hissedersin. Kalbin çok kırılmamış olmasa bile çok kırıldığını düşünürsün. Ağrılar ve sızılar vücuduna yayıldığında ise aşk acısını derinden yaşadığını anlarsın.

Duygusal acı ile fiziksel acının aynı düzeyde olduğunu kabul etmen gerekir. Aşk acısı yaşadığında yaralandığını kabul etmelisin ama bir köşeye sinmek yerine yaralarını iyileştirmeye çalışmalısın. Acıdan kaçmanın bir yolu yoktur ama onu hafifletip iyileştirmenin yolları vardır.

Aşk acısı sana özgü değil

Karşılıksız olarak yaşadığın aşkta tek başına olduğunu düşünüyorsan hata yapıyorsun demektir. İnsanların büyük bir kısmı hayatının belirli alanında karşılıksız aşk yaşamıştır. Aşkına karşılık alamadığın zaman ortaya çıkacak üzüntü, yalnızlık ve kalp kırıklığı sadece sana özel değildir.

Genelde sürekli olarak kendine can acıtıcı sorular sormaya çalışırsın. Bir şekilde direksiyonu sağlıksız beslenme alışkanlığına doğru kırarsın bol bol çikolata, kurabiye, dondurma gibi şeyler tüketirsin. Bunlar sana tanıdık geliyor öyle değil mi? Her insana tanıdık gelir ama bazı insanlar bu konuda yalnız olmadıklarını bilerek hareket edip kendilerini kurtarırlar.

Karşılıksız aşk hayatın bir parçası

Karşılık bulamayacağın halde birisine aşık olmak hayat boyunca sık sık karşına çıkabilecek bir durumdur. Özellikle çocukluk ve gençlik döneminde ihtiyaç duyduğun insanların yanında olmamasıyla çok sık karşı karşıya kaldıysan bu karşılıksız aşk döngüsünün sürekli devam edeceğini bilmelisin.

Bir kişiye duyduğun aşkı itiraf etmene rağmen kabul görmemişse aynı kişiye aşık olmaya devam edebilirsin. Bunun en büyük sebebi çocukluk döneminde yaşadığın yarı yolda bırakılma durumuna bir çözüm bulmaya çalışmaktır. Bu çözümü yanlış yerde aradığını fark edene kadar karşılıksız aşkın hayatında yer edineceğini bilmelisin.

Karşıdaki kişinin acı çekmesi

Karşılıksız aşktan ötürü acı çekiyorsan aynı durumun sevdiğin kişi için de geçerli olduğunu bilmelisin. Seven olarak en büyük acıyı senin yaşadığını düşünebilirsin. Bu büyük bir olasılıkla doğrudur ama karşı tarafa hediye ettiğin duyguları unutmamalısın.

Sevildiğini bilip karşılık veremeyen veya vermeyen kişi seçimi ne olursa olsun suçluluk, endişe ve kaygı ile mücadele etmek durumunda kalır. Kendilerini birer kurban olarak dahi görebilirler. Karşılıksız aşkın acısını senin kadar karşı tarafın da çektiğini bilirsen kendi yoluna devam etmek için bir motivasyon kaynağı elde etmeyi başarabilirsin.

Takibi bırakman gerekli

Sevdiğin insana yaklaşmak için her fırsatı denersin. Bunu yapmak için hayatının en zor adımlarını dahi atmak zorunda kalabilirsin. Aşkının karşılıksız olduğunu anladığında ise genellikle çok daha fazla yaklaşarak bir çözüm bulmayı denersin.

Bu yaklaşım seni rahatsız edecektir. Üstelik yaşadığın aşk acısını her zaman körükleyerek senin kurtulmana izin vermeyecektir. Aşkına karşılık bulamamış durumdaysan tekrar denemenin bir anlamı yoktur. Her seferinde aynı cevabı alacağını görmeli ve kendine misyon edindiğin aşkın takibini bırakmalısın.

Aşk acısını atlatmak için neler yapılır?

Aşk acısı yaşayan bir bireyin bu acıyı atlatması için tıpkı zayıflamak isteyen bir kişi gibi hareket etmesi gerekir. Her nasıl zayıflamak isteyen kişi sağlıklı beslenme, düzenli egzersiz yapma ve kaliteli uyku çekme gibi davranışlara sahipse senin de hayatını iyileştirmeyi başaracağın alışkanlıklara sahip olman gerekir.

İyimser ol

Aşk acısının ortaya çıkardığı stresten kurtulmak için günlük yaşantında daha iyimser olmaya çalışmalısın. Madalyonun hep iyimser tarafına göz atarak bunu başarabilirsin. İyimser olman durumunda stresle mücadele için ihtiyaç duyduğun çözüme kavuşabilirsin.

Umudunu yitirme

Tünelin ucundaki ışığı görebilmek için her zaman umuda ihtiyacın olacaktır. Belki artık kaybettiğin aşkı geri kazanmanın bir yolu olmayabilir ama hayata tutunmak için bir yola sahip olduğunu kabul etmen gerekir. Bunun için küçük hedefler belirleyip onları yerine getirerek umudunu diri tutmalısın.

Durumu kabullen

Aşk acısını çekme sebebin ne olursa olsun durumu kabullenmek iyi bir fikirdir. Burada mütevazi davranıp kendini çukurun derinliklerine doğru yollamaktan kaçınmalısın. Her zaman dediğim gibi güçlü yanlarını bulmalısın ama bu sefer onları geliştirecek alışkanlıklar keşfetmelisin.

İletişimi önemse

Her ne kadar aşk acısı gibi bir problemle karşılaştığın zaman yalnız kalmak istesen bile bu davranıştan vazgeçmenin yolunu bulmalısın. Daha sağlıklı olabilmek için senin iyileşmen için gerekli sorumluluğu alacak olan arkadaşlarınla iletişim halinde olmalısın.

Memnuniyeti dile getir

Aşk acısı çeken bir birey için neredeyse imkansız gibi gözüken bu durumu başarırsan kısa süre içerisinde yaşadığın acıyı atlatmayı başarabilirsin. Yapman gereken bulunduğun durumdan memnuniyet duymaktır. Her zaman daha kötüsünün olabileceğini hatırlaman yeterli olacaktır.

Yaşama amacını hatırla

Hayatta yaşama amacına sahipsen ondan daha büyük keyif alacağın bir gerçektir. Bu amaç olmadığı sürece kendini bitkin ve yorgun hissedebilirsin. Özellikle aşk acısının getirdiği yükümlülükler karşısında sorun yaşayabilirsin. Yaşama amacını hatırlamak bu problemi aşmana yardımcı olacaktır.

Egzersiz yap

Belki çok ciddi bir biçimde spor yapmakla uğraşmaktan hoşlanmıyor olabilirsin ama düzenli egzersiz yapmak mutluluk için ihtiyaç duyduğun hormonların harekete geçmesine yardımcı olacaktır. Aşk acısı nedeniyle kendini yıkımın eşiğinde hissediyorsan kendini bu şekilde yenilemeyi başarabilirsin.

Sağlıklı beslen

Tükettiğin gıdaların tamamı ruh halini ve enerji seviyeni etkiler. Üstelik bu etki kısa ve uzun vadeli şeklinde iki farklı biçimdedir. Aşk acısı çekenlerin çikolata dalmasının sebebi bellidir. Çikolata mutluluk hissi uyandırır ama bunda aşırıya kaçmak uzun vadede insanın zararına bir durumdur.

Uykuna dikkat et

Birçok kişi farkında olsa bile insanlar genellikle uyku sağlığından ödün vermeyi tercih edebilirler. Bunun sonucu depresyon, endişe ve kaygı gibi çok çeşitli durumların ortaya çıkmasıdır. Aşk ile aranda olan durum sana zaten sıkıntı yaratırken işin içine bir de uyku sorununu dahil etmemeye özen göstermelisin.

Güneş ışığını ihmal etme

Güneş ışığı vücudun ihtiyaç duyduğu düzeyde D vitamini depolanmasını sağlayan doğal bir kaynaktır. Bu kaynaktan kendini mahrum bırakırsan ruh halini toparlaman çok mümkün değildir. Üstelik enerji seviyenin düşük olması doğrudan kendini eve kapatman ile ilgili olabilecektir. Ne yapıp edip düzenli bir biçimde dışarı çıkıp yürüyüşler yapmayı düşünmelisin.

Aşk acısından kurtulmak kolay olmasa bile bu önerilerimi dikkate alarak bunu başarabilirsin. Aşk acısı nasıl geçer diye kara kara düşünmeyi bir kenara bırakmalısın. Artık sahne senin, bu önerilerin aşk acısı konusunda sana yardımcı olabileceğini düşünüyor musun?

Kaan Karadeniz

28 yaşındayım. Yüksek lisans öğrenimini "Bilgi ve Belge Yönetimi" bölümünde sürdürmekteyim. Psikolog veya terapist değil, araştırmacıyım. Başarının çaba ile doğru orantılı olduğuna inanlardanım.

You may also like...

Yorum yapıp katkı sağla...