Arkadaşın sana saygı gösteriyor mu? 15 işaret

Arkadaşlık senin için ne ifade ediyor? Seçtiğimiz arkadaşlar söz konusu olduğunda hepimizin beklentileri ve standartları vardır. Ortak temel faktörler ise dürüstlük, saygı, sadakat ve güvenilir olma şeklindedir. Peki, saygının kaybolduğu bir arkadaşlık söz konusuysa ne olur?

Arkadaşlık senin için ne ifade ediyor? Seçtiğimiz arkadaşlar söz konusu olduğunda hepimizin beklentileri ve standartları vardır. Ortak temel faktörler ise dürüstlük, saygı, sadakat ve güvenilir olma şeklindedir. Peki, saygının kaybolduğu bir arkadaşlık söz konusuysa ne olur?

Arkadaşın sana kasıtlı olarak saygısızlık ediyor olabiliyor mu? Yoksa hayatında zor bir dönemden geçiyor olabilir mi? Arkadaşlığının kötüye doğru gittiğini hissediyorsan dikkat etmen gereken bazı önemli işaretler vardır. Bunlara dikkat ederek kendini korumayı başarabilirsin.

1. Seni ve başkasını kıskanıyor

Bir mutlu haberle karşılaştığımız zaman ilk yapacağımız şey mutlu haberi paylaşmak için arkadaşlarımıza ve sevdiklerimize ulaşmaktır. Fakat, arkadaşın ne kadar küçük veya büyük olursa olsun başarılarını duymaktan gerçekten memnun değilse ortada bir çıkar çatışması var demektir.

Bu durum arkadaşının senin çıkarlarını özünde barındırmadığı anlamına gelir. Seni kutlamak yerine geri çekilmeye çalışıyorsa veya iyi haberin hakkında olumsuz yorum yapıyorsa görünen köy kılavuz istemeyecektir. Arkadaşın sana saygı duymuyor demektir.

2. Arkadaşlığın tek taraflı olması

Arkadaşlığın devam etmesi için her şeyi yaptığını hissettin mi hiç? Belki arkadaşın için her zaman yolundan çekilebilirsin ama karşılığında asla aynı şeyi yapmadıklarını fark ettin mi? Bu durumda saygısızlık söz konusu olabilecektir.

Arkadaşına yardım etme konusunda istekli olman iyi bir şeydir. Fakat yeri geldiğinde arkadaşın sana iyilik yapmaktan geri duruyorsa bir sorun var demektir. Bu bencilliktir ve saygısızlığın nihai işaretidir. Bu işaretleri erkenden fark edersen tek taraflı arkadaşlığı başarıyla sonlandırabilirsin.

3. Arkanı kollamıyor

Gerçek bir arkadaş sen yokken dahi seni korumayı bilir. Ama sana hiç saygısı olmayan bir arkadaş seni desteklemeyi pek umursamaz. Bunun yerine tüm dedikodulara ve gıybetlere katılmayı tercih eder. Böyle bir arkadaşa sahip olup olmadığını merak ediyorsan çok basit bir formül var.

Arkadaşın, başkaları hakkında sana bir şeyler yetiştiriyor mu? Eğer yetiştiriyorsa, senin hakkında başkalarına bir şeyler yetiştirme ihtimali oldukça yüksektir. Arkanı kollasaydı diğer insanlarla senin hakkında dedikodu yapmazdı. Bu ciddi bir saygısızlık işaretidir.

4. Asla özür dilemiyor

Burada yazdıklarımı okuyorsan muhtemelen arkadaşlarınla aranda bir problem var demektir. Belki de arkadaşın senin canını sıkacak bir şey yaptı. Olabilir mi? Bunun normal bir şey olup olmadığını merak ediyorsun? Bu yüzden buradasın ve bu satırları okuyorsun.

En iyi arkadaşlıkların bile zorlayıcı ve incitici zamanları olur. Ancak çoğu insan hataları için özür diler ve güveni yeniden inşa etmek için çok çalışır. Kötü haber ise biraz daha farklıdır. Arkadaşın davranışından dolayı özür dilemezse kesinlikle sana veya duygularına saygı duymuyor demektir.

5. Sınırlarına saygı duymuyor

Sınırlar her ilişkide çok önemlidir. Aile, arkadaşlar ve sevgili ile olan ilişkide çok değerlidirler. Sınırlar, etrafındaki insanlara neye değer verdiğini, nelere katlanmak istediğini ve senin için neyin uygun olmadığını söylerler.

Onlar olmasaydı, insanlar senin üzerinde yürür ve zamanından ve enerjinden faydalanırdı. Örneğin, dakik olmanın senin için önemli olduğunu açıkça belirtiyor olabilirsin. Yine de her buluşmada gülünç bir şekilde geç kalan arkadaşlara sahip olabilirsin. Bu açıkça saygısızlıktır.

6. Dürüst değil

Herhangi bir ilişkinin en önemli kısmı sence nedir? Bence güvendir. Güven olmadan arkadaşına güvenemezsin. Onun seni aldatmaya çalışmayacağını başka türlü bilemezsin. Güven her ne kadar siyah ve beyaz olmasa bile iyi arkadaşların hata yaptığı zamanlar olabilir.

Her zaman sana karşı dürüst olmayan bir arkadaş gerçek bir arkadaş değildir. Sana yalan söyleyerek güvenini defalarca kötüye kullanmak, sahtekar olduğunun önemli bir göstergesidir. Bu aynı zamanda gerçeği bilme hakkına saygı göstermemesi anlamına gelir.

7. Verdiği sözü tutmaz

Güvenilir olmamanın bir başka yönü de arkadaşının verdiği söze sadık kalmamasıdır. Ne zaman buluşmaya karar verirsen asla zamanında gelmeyen biriyle karşı karşıya olduğun zaman bu seni kesinlikle bezdirecek bir durumdur.

Planlar yaptığında son dakika seni bilgilendirecek veya daha da kötüsü seninle temasa geçmeden seni bekletecek olabilir. Durum ne olursa olsun, verdiği sözü tutmayan bir arkadaş sana saygı duymuyor demektir. En azından bu örnekte zamanına değer vermediğini görebilirsin.

8. Seni başkalarının önüne koyar

Arkadaşın seni başkalarının önünde utandırıyor mu? Başkalarının dikkatini çekmek için seninle dalga mı geçiyor? Eğer öyleyse, arkadaşın seni basitçe kendisi iyi görünmek için seni kullanıyor demektir. Bunu ise toplum içinde kaba davranarak yapar.

Güvensizliğini maskelemenin en basit yönlerinden biri budur. Bu acımasızca bir davranıştır. Bunu yapan herhangi bir arkadaşının arkadaşlığını hak etmediğini bilmelisin. Seni küçümsüyor ve utandırıyor ise nasıl hissettiğini çok az düşünüyor demektir.

9. Seni etkilemiyor ve bunu biliyor

Samimi bir şekilde kabul etmeliyim. Her birimizin başımızı belaya sokan en az bir arkadaşı vardır. Bu iyi veya kötü bir durumdur. Sonuç olarak onunla çılgınca zaman geçiriyoruz. Ancak onun iyi bir arkadaş olduğunu biliyorsak durum biraz daha karmaşık bir hal alacaktır.

Peki, arkadaşın seni kasıtlı olarak hayatın için ciddi sonuçları olabilecek kötü seçimler yapmaya zorluyorsa ne olacak? Seni felakete hazırladığını bilir ama yine de bundan keyif alabilir. Seni kötü kararlar almaya ikna edecek ve sonrada ortadan kaybolacaktır. Bu saygısızlık değil de nedir?

10. Hayatında sana öncelik vermiyor

Seni önemsemediğini açık bir şekilde gösteren bir kişiyle arkadaş olmaya devam etmen elbette doğru olmayacaktır. Bu seni öncelik listesinin en altında görmesi anlamına gelir. Bu durumda senin sağlığını dahi umursamayacak kadar ileri gidebilecektir.

Arkadaşın kendisi için her şeyden feragat etmeni beklese bile buluşmak istediğinde veya bir iyiliğe ihtiyacın olduğunda yapacak farklı bir işe sahip olabileceklerdir. Sana hayatında öncelik vermemiş olmak, sana saygı duymadığının en önemli göstergelerinden birisidir.

11. Seni kontrol etmek istiyor

Kontrolcü bir arkadaş gerçek bir arkadaş değildir. Daha kötüsü, birisi üzerinde kontrolü kullanmak bir tür manipülasyon gerçekleştirmektir. Bu apaçık bir saygısızlıktır. Çünkü seçim özgürlüğünün, fikirlerinin ve arzularının ortadan kalkması anlamına gelir.

Kontrol, düşük benlik saygısına sahip olmaktan gelir. Her zaman karar verme durumunu arkadaşına bırakarak sana karşı üstünlük duygusu hissetmesini sağlaman anlamına gelir. Böyle bir durumda adaleti unutabilirsin. Çünkü artık senin yerine karar verecek birisi olacaktır.

12. Seninle ilgilenmiyor

Hiç arkadaşınla konuşurken onun kapının ucunda beklediğini hissettin mi? Bir başka ifadeyle şundan bahsediyorum. Arkadaşın seninle ilgileniyormuş gibi yapıp aslında seni dinlemiyor olabilir mi? Senin sorunlarını dinlemek yerine sürekli kendi sorunlarını mı anlatıyor?

Yardım veya tavsiye almak istediğinde onlara ulaştığın zaman kendisi hakkında konuşmaya devam ediyorsa buna tahammül edemeyebilirsin. Bu apaçık bir saygısızlık örneğidir. Çünkü senin anlatacaklarının yanında söyleyeceği şeylerin çok daha önemli olduğunu düşünür.

13. Seni rakip olarak görüyor

Arkadaş kimdir? Arkadaş senin hayallerini destekleyen ve gerektiğinde seni neşelendiren kişidir. Arkadaşlık böyle bir şeydir. Bir arkadaş başarılı olduğunda diğeri onun için mutlu olmalı ve sıkı çalışmalarını en iyi şekilde kutlamamalıdır.

Fakat arkadaşın seni rakip olarak görüyorsa senin yükseklere doğru nişan almandan rahatsız olacaktır. Bir başka ifadeyle başarısız olduğunu görmek isteyecektir. İster aşk hayatında ister işte olsun her başarılı olduğunda bunu kendisine karşı yapılmış bir kişisel darbe olarak görecektir.

14. Sana karşı duyarsız

Arkadaşın sana karşı düpedüz kabaysa ve bundan hiç pişmanlık duymuyorsa, arkadaşlığını ciddi bir şekilde yeniden değerlendirmenin zamanı gelmiş demektir. Bu sadece duygularına karşı saygısızlık anlamına gelmez. Aynı zamanda nezaket ve şefkat eksikliği anlamına gelir.

Duygularını incitmek istemiyormuş gibi davranabilirler. Fakat bundan sadece bir kez yırtma şansları vardır. Bu kasıtlı bir eylemdir ve yollarını değiştirmek niyetinde olmadıkları gayet açıktır. Söz sırası şimdi sende, bu saygısızlığa katlanmaya devam edecek misin?

15. Zihinsel olarak tükenmiş hissediyorsun

Bu maalesef en acımasız durumlardan birisidir. Saygısız bir arkadaşının zihinsel anlamda üzerindeki etkisi düşündüğünden çok daha fazla olacaktır. Karşılığında sana hiçbir şey vermeyecek ve sana hiçbir değer katmayacak bir insanla arkadaşlık kurmaktan daha kötü bir şey yoktur.

Bir yandan onu önemsediğin doğrudur. Ama öte yandan kullanıldığını ve faydalanılan insan olduğunu görüyor olabilirsin. Bu derinlerde bunun iyi bir arkadaşlık olmadığını bilirsin. Bu iç savaşı devam ettirmek ve sonlandırmak senin elindedir. Zihinsel kaosa kapı aralamamanı öneririm.

Paylaşmaya ne dersin?
Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist, astrolog veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri onlarla buluşturmaktır.

Yorum yapıp katkı sağla...