Android için en iyi 10 Sudoku uygulaması

Sudoku en eski bulmaca türlerinden birisidir. Yaşının 100 yılı geçtiği ifade edilir. Bununla birlikte günümüzde hem bir zeka oyunu hem de rahatlatıcı bir aktivite şeklinde kullanılır. Biraz yaşın varsa bu bulmacayı gazetelerden tanıyabilirsin. Artık bu bulmacalar akıllı telefonların içerisindedir.

Sudoku en eski bulmaca türlerinden birisidir. Yaşının 100 yılı geçtiği ifade edilir. Bununla birlikte günümüzde hem bir zeka oyunu hem de rahatlatıcı bir aktivite şeklinde kullanılır. Biraz yaşın varsa bu bulmacayı gazetelerden tanıyabilirsin. Artık bu bulmacalar akıllı telefonların içerisindedir.

Sudoku bulmacalarını Android içerisinde birer uygulama olarak bulabilirsin. Sudoku gerçekten kolay bir oyun değildir. Bu nedenle birçok Android uygulama geliştiricisi uygulamasını farklı kılmak için çaba gösterir. Ben ise en beğendiğim Sudoku uygulamalarından bazılarını seninle buluşturmak istiyorum.

1. Andoku Sudoku 3

andoku sudoku 3 android sudoku uygulamalarıAndoku Sudoku 3, Android için geliştirilmiş en iyi ve en özel Sudoku oyunlarından biridir. Oyun, basit bir tasarıma, sınırsız geri alma özelliğine ve yineleme işlevine sahiptir. Bununla birlikte takılıp kalma durumunda yardım işlevi vardır. Cihaz değiştirmen durumunda bulut senkronizasyonu sağlayan bir yapıdadır.

Uygulama ayrıca dokuz zorluğu destekler. Bu rakip uygulamalardan çok daha fazladır. Ayrıca öğreticiler, renkli Sudoku desteği ve oyun istatistikleri gibi detaylar vardır. Ücretsiz sürümde reklamlar vardır ama ücretli sürümde yoktur. Sudoku macerasına başlamak istiyorsan en doğru uygulamalardan birisi bu olacaktır.

Andoku Sudoku 3 uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

2. Sudoku Free

sudoku free android sudoku uygulamalarıSudoku Free, oldukça güvenilir bir geliştirici tarafından sunulmuş bir Sudoku oyunudur. Oyun beş farklı zorluk seviyesi içerir. Bu beş zorluk seviyesinin içerisinde 1.500’den fazla Sudoku bulmacası vardır. Ek olarak oyun, zaman içerisindeki durumunu izleyebilmen için istatistik izleme ve tamamlama yüzdesi gibi istatistikleri toplar.

Çoğu Sudoku uygulaması ve oyunu oldukça basit bir yapıdadır. Bu uygulama tam olarak aynı şekildedir. Oyunun ücretsiz sürümünde reklamlar yer alırken ücretli sürümünde reklam yoktur. Bunun dışında ücretsiz ve ücretli sürüm arasında herhangi bir fark yoktur.

Sudoku Free uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

3. Sudoku – Free Sudoku Puzzles

sudoku free sudoku puzzles android sudoku uygulamalarıSudoku – Free Sudoku Puzzles uygulaması oldukça iyi özelliklere ve işlevselliğe sahiptir. Örnek vermem gerekirse uygulama çevrimdışı bir biçimde çalışır. Oyunda kaydettiğin ilerlemeyi görmen için çeşitli renk temalarına sahiptir ve oyuncu istatistiklerini içerir.

Kullanıcı açısından kullanımı son derece kolaydır ve tasarımı oldukça şıktır. Beş zorluk seviyesi vardır, bir ipucu sistemine sahiptir ve bazı özelleştirme seçenekleriyle birlikte gelir. Buna rağmen uygulamayı kullanırken biraz dikkatli olmak gerekir çünkü sayılara yanlışlıkla basma veya basamama gibi durumlarla karşı karşıya kalabilirsin.

Sudoku – Free Sudoku Puzzles uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

4. Sudoku

sudoku genina.com android sudoku uygulamalarıSudoku adını taşıyan bu uygulama genina.com tarafından geliştirilmiştir. Android platformunda yer alan en popüler Sudoku uygulamalarından biridir. Oyun dört temel zorluk seviyesi, çok çeşitli bulmacalar, sınırsız geri alma ve yineleme, bir ipucu sistemi ve bir ilerleme izleyici içerir.

Kullanıcı arabirimi çoğundan çok daha farklıdır ve sayıların büyük olmaması biraz problem yaratabilen cinstendir. Geri alma özelliği olduğu için kabus olmaktan çıkan bir durumdur. Ücretsiz sürümünde reklamlar yer alırken ücretli sürümde reklamlara yer yoktur.

Sudoku uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

5. Conceptis MultiSudoku

conceptis multisudoku android sudoku uygulamalarıConceptis MultiSudoku her ne kadar uzun ve karmaşık bir ada sahip olsa bile son derece işlevsel bir uygulamadır. Onu en iyiler arasına dahil etmemin elbette bir sebebi varı. Bu uygulama, çoklu Sudoku veya bir oyunda birden fazla Sudoku bulmacasında uzmanlaşmış bir uygulamadır.

Oyun, bulmaca başına en fazla beş tablo, birden fazla zorluk seviyesi ve sürekli olarak yeni içerikle güncellenen bir bulmaca kitaplığı içerir. Oyuncular çeşitli ücretsiz bulmacalar alırlar ve geri kalanı için ödeme yapılması gerekir. Sorun yaratan bir uygulama değildir ama bulmacaları ücretli sunması onu biraz geri planda tutan durumdur.

Conceptis MultiSudoku uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

6. Sudoku.com

sudoku.com android sudoku uygulamalarıSudoku.com aslında en popüler Sudoku uygulamasıdır. Binlerce farklı bulmacaya, günlük zorluklara, sezon merkezli Sudoku etkinliklerine, bir dizi vurgulama işlevine, bir ipucu sistemine, sınırsız geri alma işlevine ve altı zorluk seviyesi vardır. Uygulama oldukça ideal bir Sudoku uygulaması olsa bile herkes için olmadığını söylemem gerekir.

Bu uygulama Sudoku konusunda kendini geliştirmiş bireyler içindir. Çünkü oyun özellikler açısından biraz daha farklı bir yapıdadır. Örneğin, daha fazla bulmacanın kilidini açmak için video izlemeyi zorunlu kılar. Biraz zorlayıcıdır ama alıştıktan sonra bulmaca çözmenin keyfini çıkarabilirsin.

Sudoku.com uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

7. Sudoku

sudoku brainium studios android sudoku uygulamalarıSudoku adını taşıyan bu uygulama Brainium Studios tarafından geliştirilmiştir. Uygulama oldukça muazzam sayılabilecek bir tasarıma sahiptir. Çoğu uygulama gibi tonlarca bulmacaya ve özelliğe sahip olduğu unutulmamalıdır. Fakat uygulamanın farklı bir yapısı vardır.

Bu uygulama kendisini bir oyundan veya bulmaca uygulamasından ziyade öğretici bir uygulama olarak tanıtmak ister. Uygulamada karanlık tema, sınırsız geri alma ve yineleme, manzara ve portre görünüm biçimleri, birkaç tema ve beş zorluk bulunur. Ücretsiz sürümünde reklamlar yer alır ve bunun dışında ücretli sürümle bir farkı yoktur.

Sudoku uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

8. Enjoy Sudoku

enjoy sudoku android sudoku uygulamalarıEnjoy Sudoku uygulaması tamamen Sudoku keyfi çıkartmanı sağlamaya odaklanan bir uygulamadır. Ondan ekstra bir şey beklememelisin. Bununla birlikte uygulama en eski Sudoku uygulamalarından birisidir. Oyunda inanılması güç ama 17 farklı zorluk seviyesi (neden bu kadar fazla emin değilim) vardır.

Ayrıca uygulamanın gazeteden tarayarak oyun ekleme yeteneği vardır. İşlerin biraz fazla zorlaşması durumunda bir ipucu ve çözücü sistemi de bulunur. Uzun ama uzun bir zamandır (2015’ten beri) güncelleme almış değildir. Bu nedenle yatırım yapmadan önce iyice düşünmeni öneririm.

Enjoy Sudoku uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

9. Sudoku Solver

sudoku solver android sudoku uygulamalarıSudoku Solver bir Sudoku bulmaca oyunu değildir. Bu uygulama bir Sudoku çözücü uygulamasıdır. Basitçe başka bir yerden bulmacada yer alan sayıları girersin ve ilgili Sudoku çözümünü elde edersin. Biraz kolaya kaçma uygulaması gibi görünebilir ama çok zorlayıcı durumlarda kullanılabilir bir uygulamadır.

Bu uygulama özellikle Sudoku kitapları kullananlar için ideal bir uygulamadır. Ayrıca yeni başlayanlar için fazlasıyla kullanışlı olabilir. Uygulamanın tarama desteğinin olmaması eksi bir durum olsa bile hiçbir reklam olmadan ücretsiz olması en iyi yanlarından birisidir.

Sudoku Solver uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

10. Sudoku – The Clean One

sudoku the clean one android sudoku uygulamalarıSudoku – The Clean One gerçek anlamda geleceği parlak olan uygulamalardan birisidir. Hem açık hem koyu teması vardır. Basit bir kullanıcı arabirimine sahip olduğundan çok ama çok kullanışlıdır. Burada bahsettiğim uygulamalar arasında belki de en modern görünümlü olanlardan birisidir.

Uygulamada beş zorluk seviyesi vardır. Rakam vurgulama, otomatik kaydetme ve isteğe bağlı bir ipucu sistemi içerir. Peki bu kadar iyi şeye rağmen uygulamaya neden daha öne sıralarda yer vermedim? Reklamlar gerçek anlamda sinir bozucu olduğu için. Ücretli sürümü alırsan bu problemden önemli ölçüde kurtulmuş olursun.

Sudoku – The Clean One uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

Paylaşmaya ne dersin?
Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist, astrolog veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri onlarla buluşturmaktır.

Yorum yapıp katkı sağla...