Android için en iyi 10 koşu uygulaması

Egzersiz son derece önemli bir fiziksel aktivitedir. Koşmak ise en kolay egzersizlerden biridir. Çok az ekipman gerektirir ve hemen hemen pek çok yerde koşacak bir yerler bulabilmen mümkündür. Bunu yaparken kullandığın mobil cihazın koşu durumunu takip etmek istemez misin? Öyleyse en iyi koşu uygulamalarını kullanmalısın.

Egzersiz son derece önemli bir fiziksel aktivitedir. Koşmak ise en kolay egzersizlerden biridir. Çok az ekipman gerektirir ve hemen hemen pek çok yerde koşacak bir yerler bulabilmen mümkündür. Bunu yaparken kullandığın mobil cihazın koşu durumunu takip etmek istemez misin? Öyleyse en iyi koşu uygulamalarını kullanmalısın.

Android cihazındaki koşu uygulamaları egzersizini, mesafeni, egzersiz sıklığını ve hatta kalp atışlarını takip etmek için çözümler sunarlar. Her şeyi elle kaydetmekten çok daha kolay bir durumdur. Birçok uygulama bu saydıklarımı otomatik olarak gerçekleştirir. Bu sayede koşmanın keyfini daha rahat sürmeyi başarabilirsin.

1. adidas Running by Runtastic

adidas running by runtastic android koşu uygulamasıadidas Running by Runtastic, pazarda yer alan en zengin özelliklere sahip koşu uygulamalarından biridir. Temelde yapılması gereken her şeyi yapan bir uygulamadır. Fitness takibi, canlı izleme, sesli antrenörler, hedefler, çeşitli giyilebilir cihazlar için destek, diğer uygulamalar destek ve çok daha fazlası dahildir.

Uygulamanın aynı zamanda abonelik içeren sürümü vardır. Bu uygulamanın dezavantajlı yönü burasıdır. Gerçekten çok can sıkıcı bir durum olsa bile uygulamanın istenildiği gibi çalışmaması gibi bir durum söz konusudur. Buna rağmen ücretli sürüme geçiş yapmadan önce diğer alternatifleri göz önünde bulundurmak isteyebilirsin.

adidas Running by Runtastic uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

2. Google Fit

google fit android koşu uygulamasıGoogle Fit, mobil cihazlarda çalışan en iyi ücretsiz uygulamalardan biridir. Egzersiz, yakılan kaloriler ve daha fazlası dahil olmak üzere pek çok şeyi takip eder. Ayrıca çoğu giyilebilir egzersiz izleyiciyi de destekler. Wear OS, Nike+, Runkeeper, Strava ve Lifesum dahil olmak üzere pek çok uygulama desteği vardır.

Uygulama her ne kadar en iyiler arasında gösterilse bile birkaç ufak eksikliğe sahiptir. Tamamen ücretsiz olduğu düşünüldüğünde bunu görmezden gelebilirsin. Ayrıca uygulama çok kapsamlı değildir. Yeni başlayanlar için ideal bir başlangıç noktasıdır ve iyi bir ücretsiz fitness takipçisidir.

Google Fit uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

3. Map My Run by Under Armour

map my run by under armour android koşu uygulamasıMap My Run by Under Armour, koşu uygulamaları için popüler uygulamalardan birisidir. 40 milyon insandan oluşan bir topluluğa sahiptir. Bu koşu uygulaması, koşu rotalarının haritalanması, istatistiklerin takibi, hedeflerin takibi ve daha pek çok şey konusunda sana yardımcı olur.

Profesyonel sürüm daha iyi analiz, kalp atışı hızı desteği, canlı izleme ve diğer araçları ekler. Nitekim ücretsiz sürüm yeni başlayanlar ve orta seviye koşucular için oldukça idealdir. Uygulama aynı zamanda 600’den fazla farklı aktivitenin takibini de içerir.

Map My Run by Under Armour uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

4. Nike Run Club

nike run club android koşu uygulamasıNike Run Club, bir başka ücretsiz koşu uygulamasıdır. Temeller açısından oldukça iyi durumdadır. Özellikleri hem zaman hem de mesafe için bir koşu izleyicisi içerir. Ek olarak, başarılar, skor tabloları ve diğer sosyal eğlenceli şeylerle birlikte motive kalmanı sağlayacak zorluklarla karşılaşırsın.

Mesafe, hız, süre ve yakılan tahmini kalori gibi şeyleri kolayca takip edebilirsin. Wear OS için dahi destek içeren bir uygulamadır. Uygulamanın en iyi yanı sık sık güncelleme almasıdır. Elbette bu güncellemelerin bazen uygulamada bazı şeyleri bozabilmesi söz konusudur.

Nike Run Club uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

5. Couch to 5K by RunDouble

couch to 5k by rundouble android koşu uygulamasıCouch to 5K by RunDouble, yeni başlayanlar için en iyi koşu uygulamalarından biridir. Koşunu takip eder, sana çabalaman gereken adımlar ve daha fazlası konusunda bilgi verir. Buradaki temel fikir, seni dokuz hafta içinde hiç koşmamaktan 5 km. koşusu koşabilecek seviyeye çıkarmaktır.

Diğer bazı özellikleri arasında zaman ve mesafe takibi, müzikle entegrasyon ve kalp atışı hızı monitörü desteği bulunur. Bu da özellikle fiyatı için harika bir durumdur. Abonelik diye bir şey yoktur. Yalnızca çok makul sayılabilecek bir fiyata uygulamanın ücretli bir sürümü vardır.

Couch to 5K by RunDouble uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

6. Runkeeper

runkeeper android koşu uygulamasıRunkeeper, en popüler koşu uygulamaları arasında yer alır. Bunun için oldukça geçerli bir sebebe sahiptir çünkü uygulama gerçekten iyi şekilde çalışmaktadır. Uygulama çeşitli eğitim rejimleri, izleme araçları, hedefler, ilerleme raporları ve daha fazlasını içerir. Buna çeşitli giyilebilir cihazlar için destek dahildir.

Ücretsiz sürümünde temel istatistiklerin yanı sıra izleme ve günlük kayıt gibi imkanlar vardır. Profesyonel sürümde ise elbette imkanlar çok daha fazladır. Aylık abonelik gerçek anlamda pahalıdır. Bu yüzden aylık abonelik yaptırmanı önermem. Karşılayabiliyorsan doğrudan yıllık ödemeyi karşılamak çok daha doğrudur.

Runkeeper uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

7. Strava

strava android koşu uygulamasıStrava uygulaması aslında bisiklet sürenler arasında popüler bir uygulamadır. Ama uygulama aynı zamanda koşu dahil olmak üzere hemen hemen her fitness durumunu takip etmeni sağlar. Uygulama, rotanı, hızını, ivmeni, kazandığın yüksekliği ve yakılan kalorileri kaydetmeni sağlar.

Ayrıca uygulama koşularını paylaşabilmene ve arkadaşlarını takip etmene imkan tanır. Bu yönüyle sosyal açıdan son derece güçlüdür. Bu uygulamayı güzel yapan şey, temelde herhangi bir aerobik egzersizi takip edebilmektedir. Böylece tek bir formda takılı kalma gibi bir sorunla karşılaşamazsın.

Strava uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

8. Fitbit

fitbit android koşu uygulamasıFitbit uygulama indirmek zorunda kalmayanlar için ideal bir koşu uygulamasıdır. Bu biraz garip gelebilir ama demek istediğimi şöyle açıklayabilirim. Android platformunda giyilebilir teknolojik cihazlar için (akıllı kol saatleri gibi) geliştirilmiş bazı fitness uygulamaları vardır. Bu uygulama söz konusu uygulamalardan birisidir.

Temel istatistik takibi gerçekleştirir ve bunu son derece iyi bir şekilde yapar. Buna rağmen takip açısından diğerleri kadar kapsamlı değildir. Bazılarının derinlemesine deneyimler sevmediği düşünülürse çalışan bir uygulamanın olması yeterlidir. Bu uygulama sana bu konuda yardımcı olacaktır.

Fitbit uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

9. Zombies, Run!

zombies run android koşu uygulamasıZombies, Run! koşu uygulaması denildiğinde akıllara gelen en ilgi çekici uygulamalardan biridir. Sana bir hikaye anlatarak seni motive etmeye çalışır. Ne kadar uzun süre gidersen hikayenin kilidini o kadar çok açma şansın vardır. Ücretsiz sürüm bazı temel özelliklerle birlikte gelir.

Bununla birlikte bazı ek özelliklerin yanı sıra tüm hikayeyi açmak için profesyonel sürüme ihtiyacın vardır. Burada 200’den fazla hikaye görevi vardır. Zombies, Run! son derece eğlenceli bir oyunlaştırılmış koşu uygulamasıdır. Temel olarak arkanda sesler duyduğunda hızlanırsın.

Zombies, Run! uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

10. Runmore 5K Trainer

runmore 5k trainer android koşu uygulamasıRunmore 5K Trainer, yerel Wear OS desteğine sahip bir uygulamadır. Uygulamanın çalışma yöntemi oldukça basittir. Bu alanda çalışan diğer uygulamalar nasıl işlev gösteriyorsa aynı işleve sahiptir. 60 saniyelik koşunun ardından 90 saniyelik yürüyüş gibi şeylerle kolay bir başlangıç yaparsın ve 5K koşmaya doğru ilerlersin.

Kullanıcının elinin altında yer alan panel oldukça basittir ve ekstra karmaşıklık yoktur. Ücretli sürümde reklamsız kullanımla birlikte Google Fit desteği ve karanlık tema olanağı vardır. Bu uygulama işleri basit seviyede tutmak isteyenler için son derece güçlü bir uygulamadır.

Runmore 5K Trainer uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

Paylaşmaya ne dersin?
Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist, astrolog veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri onlarla buluşturmaktır.

Yorum yapıp katkı sağla...