Android için en iyi 10 İngilizce sözlük uygulaması

İngilizce sözlükler İngilizce öğrenmek isteyenler için en iyi yardımcı uygulamalar durumundadır. Bir İngilizce sözlük uygulaması kullanışlı bir araç olabilir. Birçoğu kelime dağarcığını genişletmeye yardımcı olacak günün kelimesi gibi özellikleri vardır. Elbette bundan yararlanmak adına Android için en iyi İngilizce sözlük uygulamasını bulman gerekir.

İngilizce sözlükler İngilizce öğrenmek isteyenler için en iyi yardımcı uygulamalar durumundadır. Bir İngilizce sözlük uygulaması kullanışlı bir araç olabilir. Birçoğu kelime dağarcığını genişletmeye yardımcı olacak günün kelimesi gibi özellikleri vardır. Elbette bundan yararlanmak adına Android için en iyi İngilizce sözlük uygulamasını bulman gerekir.

İlk kez dil öğrenenler, bilmedikleri kelimeleri tanımlamada İngilizce sözlük uygulamalarını faydalı bulabilirler. Ayrıca İngilizce sözlükler Scrabble, bulmaca ve benzeri oyunlar gibi kelime oyunları için son derece kullanışlıdırlar. Buna ek olarak fazla pil tüketmedikleri için son derece işlevseldirler.

1. Google

google android ingilizce sözlük uygulamasıGoogle esasında bir arama yapma uygulamasıdır. Bu yüzden onu resmi olarak bir sözlük uygulaması olarak görmesem bile bir sözlük olarak kullanımı mümkündür. Kelimeleri aramak için kullanılabilecek bu uygulama, ses veya metin komutunu kullanarak herhangi bir kelimenin tanımını Google’a sormana yardımcı olur.

Tam teşekkülü bir sözlük uygulamasına ihtiyacı olmayan ama bir şeyin anlamını öğrenmek isteyenler için mükemmel bir çözümdür. Ayrıca çeviri, haber özellikleri ve hatırlatıcılar gibi gerekli olabilecek tüm özelliklerle birlikte gelir. Tanımlamaları sağlamaktan daha fazlasını yapan bir uygulama ihtiyacın yoksa bu uygulamayı kullanabilirsin.

Google uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

2. English Dictionary

english dictionary android ingilizce sözlük uygulamasıEnglish Dictionary en iyi ücretsiz sözlük uygulamaları arasında yer alır. Yaklaşık 250.000 kelimelik bir kelime deposuna sahiptir. Bu muhtemelen ihtiyacın olandan daha fazladır. Ayrıca pek çok yerde göremeyeceğin bazı özelliklere sahiptir.

Rastgele kelimeleri aramana izin veren bir rastgele butonu vardır. Dilersen açık ve koyu bir tema arasında seçim yapabilirsin. Bir kitabı karıştırıyormuşsun gibi bazı sevimli küçük animasyonlara dahi sahiptir. Ama en önemlisi uygulama içi satın alma ve reklam olmadan tamamen ücretsizdir.

English Dictionary uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

3. Dictionary: Merriam-Webster

dictionary merriam webster android ingilizce sözlük uygulamasıDictionary: Merriam-Webster bilinen en iyi sözlük uygulamalarından biridir. İsminin önceden beri biliniyor olması onu son derece popüler hale getirmiştir. Elbette bu popülerliği rastgele kullanma yoluna gitmiş bir uygulama değildir. Uygulamanın içi özelliklerle doludur.

Uygulamada standart kelime tanımlarına ek olarak kelime dağarcığını geliştirmek için kelime oyunları yer alır. Ayrıca entegre bir eşanlamlılar sözlüğü, örnek cümleler özelliği, sesli telaffuzlar, günün kelimesi ve daha fazlası gibi farklı niteliklere sahiptir. Tek dezavantajı reklam konusunda biraz agresif olmasıdır.

Dictionary: Merriam-Webster uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

4. Dict.cc Dictionary

dict.cc dictionary android ingilizce sözlük uygulamasıDict.cc Dictionary herhangi bir dilde hizmet verebilen en güçlü sözlük uygulamalarından biridir. Normal sözlük gibi tanımlar dahil olmak üzere pek çok tanıma sahiptir. Fakat uygulama aynı zamanda 51 farklı dil arasında çeviri yapabilme potansiyeline sahiptir.

En çok İngilizce ve Almanca diline odaklanır. Geri kalanı için de destek vardır ama bu destek İngilizce ve Almanca dilleri kadar yoktur. Ücretli sürüm inanılmaz derecede pahalıdır. Bununla birlikte uygulamanın çevrimdışı çalışmasını sağlar, reklamsız deneyim sunar, bir trivia oyunu getirir ve bir kelime izleyicisi ekler.

Dict.cc Dictionary uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

5. Advanced English Dictionary & Thesaurus

advanced english dictionary and theasurus android ingilizce sözlük uygulamasıAdvanced English Dictionary & Thesaurus ortalamadan çok daha iyi durumda olan bir uygulamadır fakat adı biraz kötüdür. Bir dizi iyi ve benzersiz özellikle birlikte gelir. Bünyesinde 1.4 milyondan fazla kelime barındırır. Böylece bir grup eşanlamlı ve zıt anlamlı kelimeler bulabilmek oldukça kolaydır.

Uygulamanın en önemli yönlerinden birisidir çevrimdışı desteğe ve kelimeleri başka bir uygulamadan kopyaladığında tanımlama gerçekleştiren bir ufak araca sahiptir. Bu özelliği devre dışı bırakma şansın vardır. Ücretli sürümü nispeten ucuz sayılabilecek durumdadır.

Advanced English Dictionary & Thesaurus uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

6. Dictionary.com

dictionary.com android ingilizce sözlük uygulamasıDictionary.com, mağazada yer alan en popüler sözlük uygulamalarından biridir. Günün kelimesi, sesli telaffuzlar, 30’dan fazla dil için bir çevirmen ve hatta kelime kökenleri dahil olmak üzere bir ton özelliğe sahiptir. Özellikler bakımından oldukça gelişmiş bir uygulama olduğu unutulmamalıdır.

Uygulama içi satın alma yoluyla ek sözlükler satın alabilirsin. Bir argo sözlüğü, deyimler sözlüğü ve tıp sözlüğü vardır. Genel olarak uygulamanın oldukça sağlam olduğunu söyleyebilirim. Fakat uygulama garip bir şekilde çeşitli anlamsız izinlere ihtiyaç duyar. Bunlar konusunda problem yaşamıyorsan kullanabileceğin en iyi sözlük uygulamasıdır.

Dictionary.com uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

7. Dictionary: WordWeb

dictionary wordweb android ingilizce sözlük uygulamasıDictionary: WordWeb, Android için geliştirilmiş en iyi ücretsiz sözlük uygulamalarından biridir. 285.000 kelimeye, 225.000 kelime tanımına ve daha fazlasına sahiptir. Ayrıca yerleşik bir eşanlamlılar sözlüğü, telaffuzlar ve daha fazlası vardır. En benzersiz özelliği ise yaygın olarak yanlış anlaşılan kelimeleri bulmaktır.

Uygulama çevrimdışı kullanılabilme özelliğine sahiptir. Tamamen ücretsizdir ve uygulama içi satın alma veya reklam içermez. Nispeten basit olan uygulama sesli telaffuzlar gibi yaygın özelliklere sahip değildir. Sesli telaffuzlar aramıyorsan bu uygulama son derece işlevseldir.

Dictionary: WordWeb uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

8. Dict Box Offline Dictionary

dict box offline dictionary android ingilizce sözlük uygulamasıDict Box Offline Dictionary, adından anlaşılabileceği gibi çevrimdışı çalışabilen bir uygulamadır. Buna ek olarak birden çok dile odaklanan sözlük uygulamaları arasında yer alır. Onlarca farklı dili destekler. Her dilin çevrimdışı kullanım için indirilebilen kendi sözlüğü vardır. İstediğin kadar dili telefonuna indirebilirsin.

Ayrıca ihtiyacın olman durumunda yerleşik bir eşanlamlılar sözlüğü içerir. Bunun dışında şaşırtıcı derecede hafif özelliklere sahip. Uygulama, cümle örnekleri, kelime düzeltme ve sesli telaffuz dahil olmak üzere temel bilgileri kapsar. Biraz basit bir İngilizce sözlük uygulaması arayanlar için ideal bir uygulamadır.

Dict Box Offline Dictionary uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

9. Pocket Thesaurus

pocket thesaurus android ingilizce sözlük uygulamasıPocket Thesaurus aslında bir sözlük uygulaması değildir. Sadece İngilizce dilini daha iyi anlamak için bir başka sözlük uygulamasıyla birlikte kullanılabilecek en iyi uygulamalardan biridir. Uygulama, 90.000’den fazla yaygın kelimeyi kapsar ve oldukça makul bir dosya boyutuna sahiptir.

Ayrıca, sözcüklerin eşanlamlılarını yalnızca seçerek görmeni sağlayan bir eşanlamlılar sözlüğü vardır. Bir iki kombinasyon ile basit bir sözlük uygulamasıyla eşleştirildiğinde oldukça iyi çalışır. Ücretsiz sürümde tahmin edebileceğin gibi reklamlar vardır ama ücretli sürümde bunlar yoktur.

Pocket Thesaurus uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

10. Dictionary (by The Free Dictionary)

dictionary the free dictionary android ingilizce sözlük uygulamasıDictionary basitçe adlandırılmış bir isme sahiptir. İngilizce sözlük arayanlar için oldukça iyi bir seçenektir. Uygulama üç farklı kaynaktan veri çeker. Webster sözlüğü, The American Heritage sözlüğü ve Roget’s Thesaurus sözlüğü üç kaynaktır. Uygulama eşanlamlı sözlük, normal sözlük, farklı dillere çeviri ve günün kelimesi özelliklerine sahiptir.

Uygulamanın çoğu bölümü çevrimdışı olarak kullanılabilir durumdadır. Ek özellikler arasında günün deyimler, sesli telaffuzlar, kelime etimolojileri, finansal sözlük ve tıbbi sözlük gibi özellikler bulunur. Ücretsiz sürüm reklam içerirken ücretli sürümde reklam yoktur.

Dictionary (by The Free Dictionary) uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

Paylaşmaya ne dersin?
Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist, astrolog veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri onlarla buluşturmaktır.

Yorum yapıp katkı sağla...