Amazon’un okunması gereken 100 kitap önerisi

Amazon dünyanın en büyük dijital kitap satıcısı konumunda olan bir yerdir. Elbette bundan söz ederken global olarak Amazon'dan söz ediyorum. Bugün seni Amazon'un mutlaka okunması gereken kitaplar listesiyle tanıştırmak istiyorum.

Amazon dünyanın en büyük dijital kitap satıcısı konumunda olan bir yerdir. Elbette bundan söz ederken global olarak Amazon’dan söz ediyorum. Bugün seni Amazon’un mutlaka okunması gereken kitaplar listesiyle tanıştırmak istiyorum.

Bu okuma listesindeki kitaplar aslında Amazon.com tarafından oluşturulmuş bir listedir. Bugüne kadar yayınlanmış kitaplardan oluşan özel bir seçkidir. İçerisinde her renkten, her telden eserler bulabilmek mümkündür.

1. 1984

1984 george orwellGeorge Orwell’ın ilk kez 1949 yılında yayınlanmış bu eseri distopik roman ve bilim kurgu romanı özelliklerini taşır. Winston Smith, Okyanusya’da yaşayan ve Londra’daki iktidar partisinin bir üyesidir. Winston nereye adım atarsa atsın attığı her adımı takip eden birisi vardır.

Parti Okyanusya’daki her şeyi kontrol edebilme gücüne sahiptir. Halkın tarihinden konuştuğu dile kadar her şey kontrol altındadır. Son dönemde ise bir isyanı önlemek için çeşitli önlemler almaktadır. Muhalif düşüncelere sahip olmanın yasak olduğu bu toplumda farklı olmak mümkün değildir.

2. Zamanın Kısa Tarihi

zamanın-kısa-tarihi-stephen-hawkingStephen Hawking’in ilk kez 1988 yılında yayınlanmış bu eseri popüler bilim kitabı özelliklerini taşır. Kitabın ev sahipliği yaptığı bilgiler herkesin anlayacağı dilde yazılmıştır. Bir fizikçinin gözünden koca evreni yalın bir biçimde anlatabilmek bu kitapla mümkün olmuştur.

Kitabın ilk bölümleri madde, enerji, uzay ve zamana odaklanır. Başlangıçtaki 2. ve 3. bölümlerde zaman ve zamanın birbiriyle ilişkili bir boyutta birleşmesini tartışılır. Ortada yer alan 4. ve 5. bölümde ise atom altı seviyelerde madde ve enerji değişimleriyle ilgili incelemeler vardır.

3. Müthiş Dahiden Hazin Bir Eser

müthiş-dahiden-hazin-bir-eser-dave-eggersDave Eggers’ın ilk kez 2000 yılında yayınlanmış bu eseri anı kitabı özelliklerini taşır. Dave, beş hafta içerisinde, kanserden ötürü anne ve babasını kaybetmiştir. Kitapta, Dave ve kardeşlerinin yaşanan bu hazin olaydan sonra ortada kalışları anlatılır.

Her kelime özenle seçilmiştir. Her kelimenin ucunda bir hiciv vardır. Kitap okuyucunun sorumsuzluktan olgunluk ve kabul edilmeye kadar geçen yolculuğu takip edebilmesi sağlanmıştır. Eser bu sayede okuyucuyu unutulmaz ama gerçekten kırıcı bir anıyla baş başa bırakır.

4. Uzaklara Giden Yol

uzaklara-giden-yol-ishmael-beahIshmael Beah’ın ilk kez 2007 yılında yayınlanmış bu eseri anı kitabı özelliklerini taşır. Kitap, Sierra Leone’de gerçekleşen bir iç savaş sırasında isteksiz bir çocuk asker olan yazarın gerçek hikayesini içerir. Henüz on iki yaşındayken, Beah’ın köyü bir grup asker tarafından saldırıya uğrar.

Karışıklık, şiddet, ve savaşın belirsizliği arasında Beah, kardeşi ve arkadaşları yiyecek ve barınak bulmak için köyden köye dolaşırlar. Her gün hayatta kalma mücadelesi verirler. Çocuklar yiyecek çalmak gibi asla beceremeyecek oldukları çeşitli davranışlarda bulunurlar.

5. Alice Harikalar Ülkesinde

alice harikalar ülkesinde lewis carollLewis Carroll’un ilk kez 1865 yılında yayınlanmış bu eseri çocuk romanı ve macera romanı özelliklerini taşır. Alice, bir nehir kıyısında serinlerken dikkatini çeken garip bir şey olur. Gördüğü beyaz tavşanın peşine takılır ve onu takip etmeye başlar.

Alice, tavşanın girdiği delikten aşağı iner ve kapılarla kaplı büyük bir koridora ulaşır. Bir masanın üzerindeki anahtarı kullanarak açabileceği küçük bir kapı bulur. Kapının ardında son derece güzel bir bahçe vardır ama Alice kapıdan geçmek için oldukça büyüktür.

6. Angela’nın Külleri

angela'nın külleri frank mccourtFrank McCourt’un ilk kez 1996 yılında yayınlanmış bu eseri anı kitabı özelliklerini taşır. Angela, Frank’e hamile kaldıktan sonra çocuğunun babası Malachy ile evlenir. Angela, büyüyen çocuklarını büyütmek için mücadele ederken Malachy her kazandığını alkole yatırır.

Frank’ın küçük kız kardeşi aniden ölür ve Angela depresyona girer. McCourt ailesi İrlanda’ya dönmeye karar verirler. Ancak ailenin etrafındaki kara bulutlar dağılmaz. Angela’nın dibe doğru yolculuğu sürer. Frank’ın iki küçük kardeşi ölür. Malachy ise parayı içkiye yatırmaya devam eder.

7. Orada Mısın? Benim, Margaret

orada-mısın-benim-margaret-judy-blumeJudy Blume’un ilk kez 1970 yılında yayınlanmış bu eseri genç yetişkin romanı özelliklerini taşır. Margaret Simon yaklaşık on bir yaşında genç bir kızdır. Ailesi başka bir şehre taşınmaya karar verdiğinde mücadele farklı bir kültüre alışma mücadelesi verecektir.

Margaret’in aklını kurcalayan tek sorun elbette bu değildir. Henüz on iki yaşına yeni ayak basacakken insanların farklı bir konuyla ilgilendiğini görür. Herkes onun hangi dine mensup olduğunu merak eder. Doğruyu söylemek gerekirse Margaret henüz bir seçim yapmamıştır.

8. Madde-22

madde 22 joseph hellerJoseph Heller’in ilk kez 1961 yılında yayınlanmış bu eseri savaş romanı özelliklerini taşır. Yossarian tam anlamıyla devrinin en talihsiz insanlarından biridir. Yapmak istediği tek şey evine dönmektir ama bunu bir türlü başaramaz. Hedefine ulaşabilmesi için mücadele etmesi gerekir.

Her şeyden önce hayatta kalması şarttır. Herkes onun ölmesini ister. Önceliği hayatta kalmak olan Yossarian, artık kendisine zimmetli olmuş olan bu dertle boğuşmak zorundadır. Her ne kadar sürekli karşısına türlü türlü engeller çıksa bile pes etme taraftarı değildir.

9. Charlie’nin Çikolata Fabrikası

charlienin-çikolata-fabrikası-roald-dahlRoald Dahl’ın ilk kez 1964 yılında yayınlanmış bu eseri çocuk romanı özelliklerini taşır. Aslında her şey altın bileti bulmakla alakalıdır. Fakat Charlie’nin hayallerinin önünde önemli bir engel vardır. Bucket ailesi son derece fakirdir.

Fakirlik, açlık, ısınmak için yakacak bir şeylerin olmaması ve daha büyük sıkıntılar ailenin etrafını sarmıştır. Charlie’nin hayatını aydınlatan tek şey ise onlarla aynı mahallede bulunan Willy Wonka’nın sahibi olduğu çikolata fabrikasıdır. Bu fabrika tüm çocukların hayalini süsleyen bir yerdir.

10. Örümcek Ağı

e. b. white örümcek ağı kitapE. B. White’ın ilk kez 1952 yılında yayınlanmış bu eseri çocuk romanı özelliklerini taşır. Wilbur dertle birlikte doğar. Doğduktan hemen sonra Papa Arable’ın hedefi olur. Ancak sekiz yaşındaki Fern Arable buna itiraz eder. Wilbur’un evcil hayvan olması için babasını ikna eder.

Fern bir anlamda Wilbur’a annelik yapıyordur. Çok geçmeden Wilbur eve sığmayacak kadar büyür. Bu yüzden Fern onu amcası Homer Zuckerman’a vermek zorunda kalır. Wilbur, gittiği çiftlikte yeni arkadaşlar edinir. Gri örümcek Charlotte ise en iyi arkadaşı herkes için en iyi arkadaştır.

11. Saftirik Greg’in Günlüğü

saftirik greg'in günlüğü 1 jeff kinneyJeff Kinney’in ilk kez 2007 yılında yayınlanmış bu eseri çocuk romanı ve mizahi roman özelliklerini taşır. Greg Heffley, ortaokuldaki ilk gününe hazırlanırken erkek kardeşi Rodrick’in hedefi olur. Rodrick, annesi ona okul malzemeleri aldığı için onunla alay eder.

Greg’in ayrıca Manny adında her istediği olan ve hiçbir zaman başı derde girmeyen bir küçük kardeşi vardır. Babası Fran, Greg’in dışarı çıkıp spor yapan birisi olmasını ister. Fakat o tüm gününü video oyunları oynayarak geçirir. Babasının bu durumdan hiç ama hiç hoşlanmaz.

12. Dune

dune frank herbert kitapFrank Herbert’in ilk kez 1965 yılında yayınlanmış bu eseri bilim kurgu romanı özelliklerini taşır. Dük Leto Atreides’in artan gücünden çekinen İmparator Corrino, Baron Vladimir Harkonnen’i kullanarak Atreides ailesinin ortadan kaldırılmasını planlar.

İmparator, Baron’a seçkin ölüm komandoları Sardaukar’ın kullanım hakkını tanır. Bununla birlikte hanedanlar arasındaki kan davalarını kullanarak Atreides’in üstüne gidilmesini sağlar. Dük Leto Atreides hemen hemen her koldan kuşatılmıştır. Kurtuluş mümkün müdür?

13. Fahrenheit 451

fahrenheit 451 ray bradbury kitapRay Bradbury’nin ilk kez 1953 yılında yayınlanmış bu eseri distopik roman ve bilim kurgu romanı özelliklerini taşır. Guy Montag, fütüristik bir Amerikan şehrinde kitap yakan bir itfaiyecidir. Montag’ın dünyasında, itfaiyeciler onların söndürmek yerine yakmaya başlarlar.

Bu toplumdaki insanlar kitap okumazlar, doğanın tadını çıkarmazlar, kendi başlarına vakit geçiremezler, bağımsız düşünemezler ve anlamlı konuşmalar yapamazlar. Bunun yerine çok hızlı araç sürerler, çok fazla televizyon izlerler ve kulaklarına takılı aletlerle sürekli radyo dinlerler.

14. Las Vegas’ta Korku ve Nefret

las-vegasta-korku-ve-nefret-hunter-s.-thompsonHunter S. Thompson’ın ilk kez 1971 yılında yayınlanmış bu eseri otobiyografik roman özelliklerini taşır. Raoul Duke, parlak kırmızı bir üstü açık araba kullanırken kendinden geçmek üzeredir. Kendisi ve yanındaki yolcusu çok miktarda uyuşturucu almıştır.

Duke, Las Vegas’taki Mint 400 motosiklet yarışıyla ilgilenen bir gazetecidir. Yanında aynı zamanda avukatı olan arkadaşlarını beraberinde getirmiştir. Kiralık arabalarının bagajı çeşit çeşit uyuşturucu doludur. Üstelik Duke, bu iş için dergiden aldığı parayı çoktan harcamış durumdadır.

15. Tüfek, Mikrop ve Çelik

tüfek mikrop ve çelik jared diamondJared Diamond’un ilk kez 1997 yılında yayınlanmış bu eseri tarih ve bilim kitabı özelliklerini taşır. Kitabın asıl amacı farklı ülkelerin farklı şekillerde gelişmesini açıklamaktır. Yazar, ülkesinin tarihi ve Yeni Gine’nin sömürgeleştirilmesi ile ilgilenen siyasetçi Yali’nin sorusunu cevaplar.

Neden bazı toplumlar diğerlerinden daha fazla gelişmiştir? Kitapta cevabı aranan soru budur. Yazar, avcı-toplayıcı toplumların bugün endüstriyel olanlardan bazı yönler açısından daha üstün olduklarını iddia eder. Ona göre toplumlar arasında değişen gelişme oranlarının asıl nedeni başkadır.

16. Harry Potter ve Felsefe Taşı

harry potter ve felsefe taşı jk rowlingJ. K. Rowling’in ilk kez 1997 yılında yayınlanmış bu eseri fantastik roman özelliklerini taşır. Petunia Teyze’nin kız kardeşi Lily, James Potter’la evlenmiş ve büyücünün dünyasında güçlü bir çift olmuştur. Fakat onlar kötü Voldemort tarafından öldürülmüşlerdir.

Harry Potter’ın alnında ise büyük bir yara izi bırakmıştır ama o Voldemort’tan kurtulan tek büyücü olmuştur. Baş büyücü Albus Dumbledore, İngiltere’deki büyü okulu Hogwarts’a katılmaya hazır olana kadar Harry’nin Dursley ailesiyle büyümesine karar vermiştir.

17. Soğukkanlılıkla

soğukkanlılıkla-truman-capoteTruman Capote’un ilk kez 1965 yılında yayınlanmış bu eseri polisiye roman özelliklerini taşır. Clutter ailesinden dört kişi çiftliklerinde ölü bulunur. Herkes çok şaşkındır. Çünkü bu ailenin kimseyle bir derdi yoktur. Üstelik yanında çalıştırdıkları işçilere iyi imkanlar sunan bir aile olarak bilinirler.

Bu cömertlik hayatta kalmalarına yetmeyecektir. Kimsenin ne olduğunu anlamadığı bir zamanda dördü birden pompalı tüfekle vahşice öldürülmüştür. Olayı çözebilmek için ortada herhangi bir ipucu dahi yoktur ama çok geçmeden kapsamlı bir soruşturma başlatılmıştır.

18. Dert Yorumcusu

dert-yorumcusu-jhumpa-lahiriJhumpa Lahiri’nin ilk kez 1999 yılında yayınlanmış bu eseri kısa hikaye kitabı özelliklerini taşır. Das ailesi Hindistan’da tatile çıkarlar. Bay Das, Bay Kapasi ile onları Güneş Tapınağı’na götürmeleri için anlaşır. Yolda durduklarında kızları Tina’yı kimin tuvalete götüreceğini tartışırlar.

Tapınağa ulaşıp çeşitli fotoğraflar çektikten sonra yakındaki bir manastırı görmek isterler. Oraya gittiklerinde manastırın etrafı maymunlarla sarılır. Dinlenmek için oturduklarında Bayan Das, Bay Kapasi’ye içini dökmeye başlar. İşler rayından çıkmak üzeredir. Çünkü Das ailesinden biri eksiktir.

19. Hayat Sil Baştan

hayat-sil-baştan-kate-atkinsonKate Atkinson’ın ilk kez 2013 yılında yayınlanmış bu eseri tarihi roman ve mizahi roman özelliklerini taşır. Genç, isimsiz fakat güzel bir kadın küçük bir partiye katılır. Bu sıralarda yıl 1930’dur. Orada askeri liderler vardır ve en önemlisi görmek istediği en büyük lider oradadır.

Liderlerin en büyüğü Hitler’dir. Hitler, kadınla flört etmeye başlar ve kadın bunun farkındadır. Her şey istediği gibi gider. Tam onu öldürmeye çok yaklaşmışken bir şeyler ters gider. Hitler hayatta kalır ve kadın başarısız olur. Bundan sonra adım adım kararmaya başlar.

20. Küçük Ev

küçük-ev-laura-ingalls-wilderLaura Ingalss Wilder’ın ilk kez 1932 yılında yayınlanmış bu eseri çocuk romanı özelliklerini taşır. Laura sadece dört yaşındadır. Laura ailesiyle birlikte ormandaki bir kulübede yaşarlar. Babasını Pa ve annesini Ma diye çağırır. Bu kulübeyi kardeşi Mary, Carrie ve köpeği Jack ile birlikte paylaşır.

Laura ve ailesi bu bölgeyi yeni keşfeden bir ailedir. Bir bakıma ailesi bölgeyi keşfetmeye başlamış olan büyüyen öncü nüfusun bir parçasıdır. Yaşamları zaman zaman çok zordur. Çünkü yemek için aile kendi başının çaresine bakmak zorundadır.

21. Lolita

lolita vladimir nabokov kitapVladimir Nabokov’un ilk kez 1955 yılında yayınlanmış bu eseri yetişkin romanı özelliklerini taşır. Humbert Humbert, ev sahibinin küçük kızına aşıktır. Küçük kız ise daha henüz 12 yaşındadır. Üstelik Humbert aşkından geri adım atma taraftarı değildir.

Sırf Lolita’ya daha yakın olabilmek için Bayan Haze ile evlenmeyi kabul eder. Tek arzusu romantik duygularının peşinden gitmektir. Ancak bunun başına açacak işlerden pek haberdar değildir. Onun dünyasındaki romantizme gerçek dünyada yer yoktur.

22. Kolera Günlerinde Aşk

kolera-günlerinde-aşk-gabriel-garcia-marquezGabriel Garcia Marquez’in ilk kez 1985 yılında yayınlanmış bu eseri aşk romanı özelliklerini taşır. Doktor Urbino’nun ölümü herkesi şaşkına çevirir. Yaşadığı şehir için çok çaba sarf etmiş olan bu insanın ölümü kimsenin inanmak istemediği bir şeydir.

Yaşananlardan en çok etkilenenler dul eşi Fermina Daza ve doktorun elli bir yıldır ölmesini bekleyen Florentino Ariza olmuştur. Florentino, Fermina’nın ilk aşkıdır. Bu ölüm Florentino’yu umutlandırır çünkü artık dul olan Fermina’yı tekrar kazanabileceğini düşünür.

23. Ben Çok İyi Bir Gün Konuşacak

ben-çok-iyi-bir-gün-konuşacak-david-sedarisDavid Sedaris’in ilk kez 2000 yılında yayınlanmış bu eseri deneme özelliklerini taşır. Kitap iki bölüme ayrılmıştır. İlk bölümde birkaç istisna hariç yazarın erken yaşlarındaki hayatına, ikinci bölümündeki ise daha yeni olan yıllara yer verilmiştir.

Birinci bölümde yazarın çocukluk yıllarından hikayeler vardır. Çocukluk yıllarında babasının tam zıttı olması, kız kardeşleriyle iyi geçinmesi ve annesiyle bir şeyler paylaşmasına yer verir. İkinci bölümde ise yazar farklı bir kültürle olan etkileşiminden ve uyum sağlama macerasından söz eder.

24. Middlesex

middlesex-jeffrey-eugenidesJeffrey Eugenides’in ilk kez 2002 yılında yayınlanmış bu eseri tarihi roman özelliklerini taşır. Türk-Yunan savaşı patlak verdiğinde Lefty ve Desdemona ABD’ye kaçarlar. Burada kuzenleri Lina Zizmo ve eşi Jimmy Zizmo ile birlikte yaşamaya başlarlar.

Lefty ve Desdemona aslında kardeştirler. Ancak ABD’ye göç etmeden önce Yunan Ortodoks kilisesinde evlenmişlerdir. ABD’ye geldiklerinde bu sırrı kimseyle paylaşmaması için Lina ile anlaşırlar. Lina onlara söz verir çünkü kendisinin de en az onlarınki kadar alışılmışın dışında bir sırra sahiptir.

25. Geceyarısı Çocukları

geceyarısı-çocukları-salman-rushdieSalman Rüşdi’nin ilk kez 1981 yılında yayınlanmış bu eseri büyülü gerçeklik romanı özelliklerini taşır. Saleem Sinai, 15 Ağustos 1947 tarihinde gece yarısı doğmuş biridir. Bu tarih aynı zamanda Hindistan’ın İngilizlerden bağımsızlığını aldığı tarihtir.

Saleem yavaş yavaş otuz birinci yaş gününe yaklaşıyordur. Artık vücudunun çatlamaya ve parçalanmaya başladığına dair inancı vardır. Saleem ölümünün yaklaştığından epey bir korkuyordur. Tüm bu korkusunun ötesinde Padma isimli sadık ve sevgi dolu bir arkadaşı vardır.

26. Persepolis

persepolis-marjane-satrapiMarjane Satrapi’nin ilk kez 2000 yılında yayınlanmış bu eseri otobiyografi romanı özelliklerini taşır. On yaşındaki bir kız çocuğu olarak yazar, İran’da kültürel devrim çağrısı yapanlar tarafından okula giderken bir örtü giymek zorunda kalır. Bu kültürel devrim beraberinde protestoları getirmiştir.

Dini olmayan Fransız okulu kaldırılmıştır. Kız ve çocuklar eğitimi ayrı ayrı yerlerde görmeye başlamışlardır. Annesi değişimleri protesto eder ve resmi Avrupa’daki gazetelerde görünen biridir. Yazarı çok derinden bir korku sarsa bile ileride bir gün son peygamber olacağına inanmaya başlamıştır.

27. Portnoy’un Feryadı

portnoyun-feryadı-philip-rothPhilip Roth’un ilk kez 1969 yılında yayınlanmış bu eseri psikolojik roman ve mizahi roman özelliklerini taşır. Kitap, Portnoy’un ebeveynlerine, mastürbasyonla deneyimlerine ve genç yaştaki cinsel ilişkiye girmek deneyimlerine odaklanır.

Yahudi kökenli olan Portnoy, İsrail’e hacca gitmek zorunda kaldığında sık sık müstehcen suçlar karşısında cinsel takıntılar üretmeye başlar. Her fırsatta kendisini ve kitabını savunur. Ancak hiçbir zaman kitabın kirli sözlerle dolu olduğunu gizlemez.

28. Gurur ve Önyargı

gurur ve önyargı jane austenJane Austen’ın ilk kez 1813 yılında yayınlanmış bu eseri aşk roman özelliklerini taşır. Charles Bingley adında zengin bir genç Netherfield Park’ın malikanesini kiralamıştır. Bu haber civar köylerde büyük bir heyecan uyandırır. Özellikle Bennet ailesinin heyecanı daha bir başkadır.

Bennet ailesinde evlenmemiş beş kız vardır. Anneleri, bu durum karşısında son derece mutsuz ve çaresizdir. Bennet ailesi, Bay Bingley ile aynı baloya katılırlar; Bay Bingley baloda çoğu zamanı Jane Bennet ile birlikte geçirir. Ancak Elizabeth Bennet onun kadar şanslı değildir.

29. Sessiz Bahar

sessiz bahar rachel carsonRachel Carson’ın ilk kez 1962 yılında yayınlanmış bu eseri bilim kitabı ve çevre kitabı özelliklerini taşır. Kasabada sayısız bitki ve meyve çeşitlerine eşlik eden güzel bir bitki örtüsü vardır. Aniden gökten beyaz bir toz gelir ve günler içinde her şey ölmeye başlar.

İnsanlık, son yıllarda çevreyi kimyasal ve teknolojik ilerlemeler kullanarak değiştirme imkanını elde etmiştir. İnsanlık doğanın ortaya çıkan tehditlere karşı uyum sağlama şansını elinden almıştır. Bunu ise doğa üzerinde kullanıldığı çeşitli kimyasallarla gerçekleştirmiştir.

30. Kavalier ve Clay’in Akıl Almaz Maceraları

kavalier-ve-clayın-akıl-almaz-maceraları-michael-chabonMichael Chabon’ın ilk kez 2000 yılında yayınlanmış bu eseri tarihi roman ve mizahi roman özelliklerini taşır. Josef Kavalier, eski büyü öğretmeni Kornblum’un yardımıyla Prag’a kaçmıştır. Kaçarken cansız bir kil gövdesi olan Prag Golem’inin tabutunda gizlenmiştir.

Sammy, şu anda Joe olarak bilinen kuzeninin mükemmel bir sanatçı olduğunu anlar. Sammy çizgi roman çizmesi için Joe’ya yardım eder. Bu arada Shelly Anapol’ün yeni bir Superman tipi çizgi roman hazırlayabileceğini söyler. Süper kahramanları Escapist böyle ortaya çıkar.

31. Malcolm X

malcolm-x-alex-haleyAlex Haley’in ilk kez 1965 yılında yayınlanmış bu eseri biyografi kitabı özelliklerini taşır. Malcolm X, Omaha’da Malcom Little olarak dünyaya gelir. Midwest, bu dönemde, ayrımcılık ve ırkçı şiddetle doludur. Malcolm’un ailesi, zulüm ve şiddet görmeye devam edecekleri Michigan’a taşınırlar.

Beyazlar Malcolm’un babasını öldürürler. Annesinin ise akıl hastanesine gitmesine neden olurlar. Malcolm sekizinci sınıfı tamamladıktan sonra üvey kız kardeşi Ella ile birlikte yaşamak için Boston’a taşınır. Boston’a gelişi hayatını değiştirmeye başlar ve Malcolm bambaşka biri olur.

32. Kitap Hırsızı

kitap hırsızı markus zusakMarkus Zusak’ın ilk kez 2005 yılında yayınlanmış bu eseri tarihi roman ve genç yetişkin romanı özelliklerini taşır. Liesel, annesi ve kardeşi Werner trene binerek Münih’e gitmek için yola çıkarlar. Yolculuk sırasında Werner aniden ölür. Liesel ve annesi cesedi gömmek için trenden inerler.

Bu sırada Liesel mezar kazıcıların birinden bir kitap çalar. O ve annesi, Liesel’in koruyucu ebeveynleri Hans ve Rosa Hubermann tarafından yetiştirileceği Molching adlı kasabaya gitmek için tekrar yola düşerler. Liesel başlangıçta üvey ebeveynlerini sevmez ama zaman geçtikçe alışır.

33. Oscar Wao’nun Tuhaf Kısa Yaşamı

oscar-waonun-tuhaf-kısa-yaşamı-junot-diazJunot Diaz’ın ilk kez 2007 yılında yayınlanmış bu eseri büyülü gerçeklik romanı özelliklerini taşır. Cabral ailesinin üç kuşağının, Dominik diktatörü Raafel Trujillo tarafından lanetlendiğine inanılır. Lola, Yunior ve Oscar, Cabral ailesinin kötü şansının nedeninin anlamaya çalışırlar.

Ailenin laneti, iki güzel kızı olan zengin cerrah Abelard Cabral ile başlar. Trujilo döneminde, diktatörün seçtiği herhangi bir kadınla cinsel ilişki talep etmesi yaygındır. Bu sefer gözü Ablelard’ın büyük kızı Jacquelyn’e dikmiştir. Ancak onu elde edemeyince aileyi lanetlemiştir.

34. Düzeltmeler

düzeltmeler-jonathan-franzenJonathan Franzen’in ilk kez 2001 yılında yayınlanmış bu eseri modern roman özelliklerini taşır. Enid ve Alfred Lambert orta batıdaki küçük St. Jude kasabasında yaşayan bir yaşlı çifttir. Günleri can sıkıntısı, yalnızlık ve Enid’in istifçiliği üzerine çekişmelerle geçer.

Monotonluğu kırmak ve Alfred’in kötüleşen bedeninden uzaklaşmak için bir gezi yapmayı planlarlar. Geziye katılacakları tekne New York’tan kalkacaktır. Buraya seyahat ederler ve orta yaşlı oğulları Chip’i ziyaret ederler. Ancak bu ziyaret kente ayak uydurmuş Chip’in hiç hoşuna gitmez.

35. Beyaz Şehirdeki İblis

beyaz-şehirdeki-iblis-erik-larsonErik Larson’un ilk kez 2002 yılında yayınlanmış bu eseri biyografi kitabı ve gerçek suç kitabı özelliklerini taşır. Chicago, 1890’da hızla büyüyen bir şehirdir. ABD’nin halihazırda kurulmuş olan doğu şehirlerine kendini kanıtlamak ister. Bu nedenle Dünya Fuarı’na ev sahipliği yapacaktır.

Chicago’nun önde gelen mimarlarından Daniel Burnham ve John Root, Dünya Fuarı için binalar üzerinde sanatsal kontrol sahibi olurlar. Burnham ve Root bir takım oluşturmak için kolları sıvarlar. Bu sırada kendini H. H. Holmes olarak tanıtan bir doktorla tanışırlar.

36. Anne Frank’ın Hatıra Defteri

anne frank'ın hatıra defteri anne frankAnne Frank’ın ilk kez 1947 yılında yayınlanmış bu eseri otobiyografi kitabı özelliklerini taşır. On üçüncü doğum gününde Anne Frank’ın ailesi ona bir günlük verir. Bu onu son derece heyecanlandırır çünkü artık tüm gizli düşüncelerini yazabileceği bir şeye sahiptir.

Anne Frank zengin bir sosyal yaşamı olmasına rağmen tanıdığı herkes tarafından yanlış anlaşıldığını düşünen biridir. Günlüğünü günlük olaylar, düşünceleri, okul notları ve erkekler hakkında yazılarla doldurmaya başlar. Ancak bir ay içerisinde bir işgalle tüm hayatı değişir.

37. Aynı Yıldızın Altında

aynı yıldızın altında john green kitapJohn Green’in ilk kez 2012 yılında yayınlanmış bu eseri genç yetişkin romanı ve aşk romanı özelliklerini taşır. On yedi yaşındaki Hazel Grace Lancaster, isteksiz olmasına rağmen annesinin emriyle hastalarının destek grubuna katılmak zorunda kalır.

Kanseri nedeniyle düzgün nefes almak için portatif bir oksijen tankı kullanıyordur. Toplantılarından birinde genç bir çocuğa gözü takılır ve adının Augustus Waters olduğunu öğrenir. Augustus Waters, Ortak arkadaşları Isaac’i desteklemek için oradadır.

38. Damızlık Kızın Öyküsü

damızlık kızın öyküsü margaret atwoodMargaret Atwood’un ilk kez 1985 yılında yayınlanmış bu eseri bilim kurgu romanı ve distopik roman özelliklerini taşır. Offred, totaliter ve teokratik bir devlet olan Gilead Cumhuriyeti’nde bir damızlık kızdır. Düşük üreme oranları sebebiyle damızlık kızlar elit çiftlere çocuk doğurmakla görevlidir.

Offred, komutan ve karısı Serena Joy’a hizmet eder. Serena Joy geleneksel değerlerin yılmaz savunucusudur. Her ay belirli bir döngü söz konusu olduğunda Offred komutan ile ilişkiye girmek zorundadır. Offred’in özgürlüğü tüm kadınların özgürlüğünde olduğu gibi tamamen kısıtlıdır.

39. Pooh Köşesindeki Ev

pooh-köşesindeki-ev-a.-a.-milneA. A. Milne’nin ilk kez 1928 yılında yayınlanmış bu eseri çocuk romanı özelliklerini taşır. Pooh, arkadaşı Piglet’e gitmek üzere yola çıkar. Hava karlı ve çok soğuktur. Pooh, havayla ilgili bir şarkı besteler ve bunu Eeyore’a söylemek ister ve Piglet’i çağırır.

Pooh, Piglet’e şarkıyı öğretir. Eeyore ile buluşacakları noktaya geldiklerinde ortada kimse yoktur. Pooh beklerken Eeyore için bir ev yapmaya başlar. Piglet ise ormanın diğer tarafında bir çubuk yığını gördüğünü söyler. Tüm bunlar yaşanırken Eeyore, Christopher Robin’e gitmek üzeredir.

40. Açlık Oyunları

açlık oyunları suzanne collinsSuzanne Collins’in ilk kez 2008 yılında yayınlanmış bu eseri bilim kurgu romanı ve macera romanı özelliklerini taşır. Katniss Everdeen, Açlık Oyunları’na katılacakların seçildiği toplanma gününde uyanır. Annesi ve küçük kız kardeşi Prim uyuyordur. Babası ise yıllar önce ölmüştür.

Toplanma günü gecesinde belediye başkanı Kuzey Amerika iktidarlarının nasıl çöktüğünü ve Panem ülkesinin nasıl büyüdüğünü anlatan bir konuşma yapar. Capitol ve bölgeler arasında başlayan savaşı Capitol kazanır. Capitol her yıl yenilgiyi hatırlatmak için Açlık Oyunları düzenler.

41. Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği

yüzüklerin efendisi yüzük kardeşliği jrr tolkienJ. R. R. Tolkien‘in ilk kez 1954 yılında yayınlanmış bu eseri fantastik roman özelliklerini taşır. Orta Dünya’da bir şeyler ters gidiyor. Yüzüğün onları bulması bu terslikten sadece birisi. Artık bir araya gelip mücadele etmek zorundalar.

Orta Dünya’nın kontrolü bir yüzüğün içerisine hapsedilmiştir. O yüzük ise Bilbo Baggins’in elindedir. Yüzüğü ortadan kaldırabilmek için kuzeni Frodo Baggins’i ikna eder. Ancak yüzüğün taşıyıcısı olmak büyük tehlikelerle yüzleşmek ve mücadele etmek anlamına gelir.

42. Karısını Şapka Sanan Adam

karısını-şapka-sanan-adam-oliver-sacksOliver Sacks’ın ilk kez 1985 yılında yayınlanmış bu eseri psikoloji kitabı ve bilim kitabı özelliklerini taşır. Kitap, agnozi, afazi, Korsakoff sendromu, epilepsi, Tourette sendromu ve otizm dahil olmak üzere geniş ve karmaşık bir dizi nörolojik bozukluğu araştırır.

Kitabın içerisinde norolojik bozuklukları araştıran 24 kısa makale vardır. Bu garip hikayelerin her biri tuhaf ve zorlu bir nörolojik durumla yaşayan bireysel hastaların öyküsüne odaklanır. Yazar, nörolojik olay öykülerinin merkezinde insan konusunu restore etmeyi hedef haline getirmiştir.

43. Yol

yol cormac mccarthyCormac McCarthy’nin ilk kez 2006 yılında yayınlanmış bu eseri bilim kurgu romanı özelliklerini taşır. Adsız adam ve onun oğlu, ABD’nin güneydoğusunda yer alan engebeli arazilerinde dolaşırlar. Karşı karşıya kaldıkları koşulların şakası yoktur. Çünkü böylesine denk gelebilmek çok zordur.

Çürümüş cesetler, yangından zarar gören manzaralar, terk edilmiş kasabalar ve yıkık evler bunlardan bazılarıdır. İki gezgin, dünya üzerinde cinayete, tecavüze ve yamyamlığa bulaşmamış ender insanlar olarak yaşamlarını sürdürerek hayatta kalmaya çalışırlar.

44. Güneş De Doğar

güneş-de-doğar-ernest-hemingwayErnest Hemingway’in ilk kez 1926 yılında yayınlanmış bu eseri tarihi roman özelliklerini taşır. Jake, Paris’te gazeteci olarak görev yapan I. Dünya Savaşı gazisidir. Cohn bir savaş gazisi değildir, kız arkadaşıyla birlikte Paris’te yaşayan Yahudi asıllı bir yazardır.

Cohn içindeki huzursuzluğu atabilmek için Jake’in ofisine gelir. Onu Güney Amerika’ya gitmeye ikna etmek için çaba gösterir. Jake bunu reddeder ve Cohn’u başından savmak ister. Gittikleri gece kulübünde Jake’in hayatının aşkı olan Lady Brett Ashley’le karşılaşırlar ve Jake’in sıır ortaya çıkar.

45. Taşıdıkları Şeyler

taşıdıkları-şeyler-tim-obrienTim O’Brien’ın ilk kez 1990 yılında yayınlanmış bu eseri tarihi roman ve savaş romanı özelliklerini taşır. Alpha Company’deki askerlerin görevlerine getirdikleri çeşitli şeyler vardır. Jibrit, morfin, M-16 tüfekler ve M&M şekerleri gibi çeşitli fiziksel nesneler vardır.

Roman, farklı bölümlerde farklı karakterleri anlatarak devam eder. İlk bölümde, sakinleştirici ve sigara içen savaş konusundaki çeşitli endişelerini sürekli homurdanarak dile getiren düşük rütbeli bir asker olan Alpha Company’nin ölen ilk üyesi Ted Lavender anlatılır.

46. Aç Tırtıl

aç-tırtıl-eric-carleEric Carle’ın ilk kez 1969 yılında yayınlanmış bu eseri çocuk kitabı özelliklerini taşır. Eserde çeşitli çizimlerden ve resimlerden destek alınarak bir tırtılın yaşam döngüsü anlatılır. Bu yaşam döngüsü en ince ayrıntısına kadar işlenerek tırtılın yaşamı ele alınmıştır.

Yumurtadan çıkış ile başlayan hikaye tırtılın kelebeğe dönüşmesine kadar devam eden süreci ele alır. Aç tırtıl sayfalar arası yolculuğunu sürdürürken bir yandan okuyucusunun kalbinde yer edinmeyi başarır. Kelebek olduğunda ise özgürlüğe uçuşunu okuyucusuyla birlikte kutlar.

47. Söğütlerdeki Rüzgar

söğütlerdeki rüzgar kenneth grahameKenneth Grahame‘ın ilk kez 1908 yılında yayınlanmış bu eseri çocuk romanı özelliklerini taşır. Köstebek evde bahar temizliği yaparken canı çok sıkılır. Temizlik aletlerini yere fırlatır ve yollar boyunca tavşanların arasından ve çayırlardaki çimlerin içinden geçerek nehre doğru ilerler.

Köstebek ile Fare nehirde tanışırlar. İkisi çabucak dost olurlar. Bu arkadaşlık, Köstebek’in Fare ile arkadaş olan Porsuk, Su Samuru ve Kurbağa ile arkadaş olmasını sağlar. Ancak herkes birbiriyle tanıştıktan sonra maceranın ve talihsizliklerin ardı arkası kesilmez.

48. Parçalanma

parçalanma-chinua-achebeChinua Achebe’nin ilk kez 1958 yılında yayınlanmış bu eseri tarihi roman özelliklerini taşır. Okonkwo, birbirine bağlı dokuz köyden oluşan bir konsorsiyumun parçası olan aşağı Nijeryalı Umuofia klanının zengin ve saygın bir savaşçısıdır.

Okonkwo babası Unoka’nın yaptıklarının etkisinde kalmış biridir. Babası itibarsız bir şekilde ölmüştür. Buna cevaben Okonkwo klancı, savaşçı, çiftçi ve aile sağlayıcısı olmuştur. Nwoye yaşındaki oğlu ise onun aksine tembeldir. Okonkwo, Nwoye’nin Unoka gibi başarısız olacağının düşünür.

49. Bülbülü Öldürmek

bülbülü öldürmek harper leeHarper Lee‘nin ilk kez 1960 yılında yayınlanmış bu eseri dramatik roman özelliklerini taşır. Scout Finch için en büyük zorluk hayatı anlamaktır. Çünkü ne yapsa başarılı olamaz. Tam şansının yaver gittiğini düşündüğü anda kötülüklerle karşı karşıya kalır.

Kötülük insanlığın doğasına hakim durumdadır. Zaman hızlıca akıp geçerken Finch insanlara ve insanlığa olan inancını kaybetmeye başlar. Artık her şeyden umudunu kesmesi an meselesidir. Buna rağmen insanlık adına direnmeye devam eder.

50. Boyun Eğmez

boyun-eğmez-laura-hillenbrandLaura Hillenbrand’ın ilk kez 2010 yılında yayınlanmış bu eseri tarihi roman ve savaş romanı özelliklerini taşır. Louie, olimpiyatlarda ülkesini temsil eden bir koşucudur. Savaş sırasında gerçekleşen bir uçak kazasında öldüğü belirtilir. Ancak Louie, savaş bittikten bir sonra sonra evine döner.

Louie, bir salda uzun bir deniz yolculuğu yapar. Ardından bir Japon savaş esiri olarak yıllar boyunca zalimce muamele görmesine rağmen hayatta kalmayı başaran inanılmaz dayanıklı bir adamdır. Biraz içsel güç ve biraz şans ile hayata tutunmayı başarır.

51. Bebekler Vadisi

bebekler-vadisi-jacqueline-susannJacqueline Susann’ın ilk kez 1966 yılında yayınlanmış bu eseri aşk romanı özelliklerini taşır. Anne Welles, New York şehrine gelerek Bellamy ve Bellows’un hukuk bürosunda çalışmaya başlar. Hızlı bir şekilde Henry Bellamy için vazgeçilmez biri olmayı başarır.

Bir pansiyonda oda kiralar ve burada Ethel O’Neill ile tanışır. Anne, Allen Cooper’ın ilgi odağında olsa bile onun aklında savaştan dönen Lyon Burke vardır. Şarkı söylemediği ve dans edemediği gerçeğine rağmen oyunculuk için uğraşan bir model olan Jennifer North ise bir müşteridir.

52. Talihsiz Serüvenler Dizisi

talihsiz-serüvenler-dizisi-daniel-handlerDaniel Handler’in ilk kez 1999 yılında yayınlanmış bu eseri fantastik roman ve genç yetişkin romanı özelliklerini taşır. Violet, Klaus ve Sunny Baudelaire plajda güzel bir gün geçirirken kara haberle sarsılırlar. Aileleri trajik bir yangında ölmüşlerdir.

Haberi veren Bay Poe adında bir bankacıdır. Bütün evleri yanıp kül olmuştur. Bay Poe onlara yeni bir koruyucu bulma ve ebeveynlerinin geride bıraktığı dev serveti gözetme sözü verir. Bay Poe çocukları Kont Olaf’a götürür. Ancak bu adamın tek hevesi servete konmaktır.

53. Zamanda Kıvrılma

zamanda kıvrılma madeleine engleMadeleine L’engle’ın ilk kez 1962 yılında yayınlanmış bu eseri bilim kurgu romanı ve fantastik roman özelliklerini taşır. Bayan Whatsit karanlık ve fırtınalı bir akşamda Murry’lerin evine gelir. Her ne kadar eksantrik bir serseri gibi görünse bile aslında Meg’in düşüncelerini okuyabilen biridir.

Meg’in annesini, “tesseract” konusunda bilgilendirirken bunun bir zamanda kıvrılma olduğunu dile getirir. Bu kıvrılma sayesinde Meg ve onun arkadaşları zamanda yolculuk yapacaklardır. Yolculuğun hedefi ise Meg’in babası Bay Murry’i kurtarmak olacaktır.

54. Bel Canto

bel-canto-ann-patchettAnn Patchett’in ilk kez 2001 yılında yayınlanmış bu eseri aşk romanı ve gerilim romanı özelliklerini taşır. Bir diva olan Roxanne Cross, büyük bir Japon elektronik şirketi başkanı Katsumi Hosokawa’nın doğum günü partisinde sahnede almak üzere küçük bir Latin Amerika ülkesine gelir.

Latin Amerika yetkilileri, Hosokawa’yı Cross’un performansı vaadiyle ülke başkanının evine hapsetmiş durumdadır. Hedefleri ise Hosokawa’nın ülkelerinde bir fabrika kurmasını sağlamaktır. Ancak Hosokawa’nın fabrika kurmak gibi niyeti yoktur. O, Cross’un sesine ve operaya aşıktır.

55. Sevilen

sevilen-toni-morrisonToni Morrison’un ilk kez 1987 yılında yayınlanmış bu eseri büyülü gerçeklik romanı ve tarihi roman özelliklerini taşır. Eski bir köle olan Sethe, on sekiz yaşındaki kızı Denver’la birlikte yaşıyordur. Sethe’nin kaynanası Baby Suggs, sekiz yıl öncesine kadar onlarla birlikte yaşardı.

Baby Suggs’in ölümünden hemen önce, Sethe’nin iki oğlu Howard ve Buglar evden kaçmıştır. Sethe, yıllardır evinde misafir olduğuna inandığı kötü niyetli bir hayaletin kötü niyetli varlığı nedeniyle çocuklarının kaçtığına inanır. Ancak Denver, herkesin aksine bu hayaleti seven biridir.

56. Koşmak İçin

koşmak-için-christopher-mcdougallChristopher McDougall’ın ilk kez 2009 yılında yayınlanmış bu eseri bir sağlık kitabı ve spor kitabı özelliklerini taşır. Yazarın bir problemi vardır. Koşmayı seven biridir ama bedeni aynı düşüncede değildi. Ayağındaki acının ne olduğunu ve nasıl tedavi etmesi gerektiğini keşfetmek ister.

Uzmanlar koşmanın vücudu için doğal olmadığını söylerler. Koşmak isterse kortizon almaya ikna olması gerektiğini söylerler. Alternatif olarak artık koşmaya son vermesi gerekir. Uzmanlara rağmen yazar koşma tutkusunu sonlandırmaz. Bunun yerine daha fazla şey araştırmaya başlar.

57. Gözyaşı Kapısı

gözyaşı-kapısı-abraham-vergheseAbraham Verghese’nin ilk kez 2009 yılında yayınlanmış bu eseri tarihi roman özelliklerini taşır. Hintli bir rahibenin ve İngiliz bir doktorun ikiz bebekleri olur. Ancak rahibe Mary Joseph Praise doğum sırasında ölür ve doktor Thomas Stone olay yerinden kaçar.

İkiz bebekler, hastanedeki doktorlar Hema ve Ghosh tarafından büyütülürler. Marion ve Shiva’nın Genet adında bir ortak arkadaşları vardır. Marion, Genet’e aşıktır. Evlendikleri zaman onunla birlikte olmak ister. Genet ise beklemeyi reddedip ikiz kardeşiyle ilişkiye girer.

58. Cesur Yanınızı Kucaklayın

cesur-yanınızı-kucaklayın-brene-brownBrene Brown’ın ilk kez 2012 yılında yayınlanmış bu eseri kişisel gelişim kitabı özelliklerini taşır. Kitap, temel duyguların özünde ne kadar kırılgan olduklarına odaklanır. Sadece korku, endişe ve utanç değil aynı zamanda aşk, neşe ve tutku gibi duygular da bunun içindedir.

Yazar, hayatımız boyunca kırılganlıklara ulaşarak onları kucaklama cesaretini göstermemiz gerektiğini ifade eder. Çünkü insanlar için onların kötü veya iyi olduğunu söylemek mümkün değildir. Dahası her insan için kırılgan noktalar zayıflık değil güç anlamına gelir.

59. Kayıp Kız

kayıp-kız-gillian-flynnGillian Flynn’ın ilk kez 2012 yılında yayınlanmış bu eseri gizem romanı ve gerilim romanı özelliklerini taşır. Nick Dunne’in evlilik yıl dönümü. Aynı gün karısı Amy Elliott Dunne ortadan kaybolur. Dunne çifti birkaç yıl önce New York’tan Missouri’ye taşınmıştır. Amy bu karardan pek hoşlanmaz.

Dunne ailesi için son günler çok stresli geçer. Bu stres onların işlerini kaybetmesiyle iki kat artmıştır. Nick kız kardeşinin yanında çalışsa bile Amy hiçbir zaman iş bulabilme şansına sahip olamamıştır. Amy ortadan kaybolmadan önce evlilikleri büyük bir krizin ortasındadır.

60. Büyük Umutlar

büyük umutlar charles dickensCharles Dickens’ın ilk kez 1860 yılında yayınlanmış bu eseri eleştiri romanı özelliklerini taşır. Pip yaşadığı hayattan ve çevresinden pek memnun değildir. Her şey doğal bir şekilde olmuştur ama onun memnuniyetsizliği bir türlü bitmez.

Zaman geçtikçe Pip sosyal sınıf atlar. Sosyal sınıf atlayınca yeni hayatından daha mutlu olacağını düşünür. Ancak gerçek bambaşkadır. Yeni hayatı büyük pişmanlıkları beraberinde getirir. Düşmüş olduğu durumu ahlaksızlık olarak yorumlar ve yapay olan her şeyden kurtulmaya çalışır.

61. Görülmeyen Adam

görülmeyen-adam-ralph-ellisonRalph Ellison’ın ilk kez 1952 yılında yayınlanmış bu eseri kültürel roman özelliklerini taşır. Onun görünmezliği fiziksel bir durum değildir. Sadece başkaları onu görmeyi reddetmesinin bir sonucu olarak böyle bir durum ortaya çıkmıştır.

Görünmezliği nedeniyle dünyadan saklanır, yer altında yaşar ve Monopolated Light & Power firmasından elektrik çalar. 1.369 ampulü aynı anda yakar ve en sevdiği şarkıyı dinlemeye başlar. O, hayatının ve görünmezliğin hikayesini yazmak için yaşamını devam ettiren biridir.

62. Mutfak Sırları

mutfak-sırları-anthony-bourdainAnthony Bourdain’ın ilk kez 2000 yılında yayınlanmış bu eseri otobiyografi kitabı özelliklerini taşır. Bourdain, bir yaz tatili sırasında Fransız mutfağıyla tanışır. Bu tanışma yiyecek sevgisinin itici gücü olur. Tatilde yemeklerin birçoğunu tatma fırsatı elde eder.

Üniversite yılları sırasında rastgele bir şekilde bir restoranda çalışmaya başladığında restoran hayatına ilk adımını atmış olur. Bourdain, yalnızca yemeğin değil aynı zamanda restoran mutfaklarının özel dünyasını yaşayan ve kontrol eden aşçıların gücüne tanık olur.

63. İnsanın Anlam Arayışı

insanın anlam arayışı viktor e. franklViktor Emil Frankl’ın ilk kez 1946 yılında yayınlanmış bu eseri otobiyografi kitabı özelliklerini taşır. Bu kitabın asıl amacı bir insanın yaşamında anlam bulmak için kullanabileceği bakış açısını sunmaktır. Otobiyografik tarzda yazılmış olan kitap keşfetmeye yönelik yöntemleri sıralar.

Açıklayıcı bir dil kullanılarak yazarın Nazi toplama kampında yaşadıkları anlatılır. Her şey hapishanenin başlangıcındaki tepkilerle ve gözlemlerle başlar. Spesifik olarak toplama kampının koşulları hakkında detaylar ve okuyucunun anlaması için özel terimler hakkında bilgi verilir.

64. İnsanın Esareti

insanın-esareti-w.-somerset-maughamW. Somerset Maugham’ın ilk kez 1915 yılında yayınlanmış bu eseri otobiyografik roman özelliklerini taşır. 20. yüzyılın başında 9 yaşındaki Philip Carey yetim kalmıştır. Blackstable’da yaşayan amcasının yanına gönderilmiştir. Amcası yeğeninden pek hoşnut olmamıştır.

Philip evde bulduğu kitaplarla vakit geçirir. Gönderildiği okulda ayakları yüzünden alay konusu olur. Bu alaycı durum onu çok çekingen ve korkak yapmıştır. Artık acı çekmenin kaderi olduğuna inanmış durumdadır. Tüm başına gelenleri yeteri kadar inançlı olmamasına bağlar.

65. Yolda

yolda jack kerouacJack Kerouac’ın ilk kez 1957 yılında yayınlanmış bu eseri seyahat romanı özelliklerini taşır. Dean Moriarty pervasız ve neşeli bir adamdır. New York City’e gelir ve Sal Paradise ile arkadaş olur. Bu arkadaşlıkla aşağı yukarı üç yıl süren huzursuz yolculuklar başlamış olur.

Otobüs yolculukları ve maceracı otostopçu kaçışların bir araya gelmesiyle birlikte Sal, çok fazla hayali kurulan batıya gitme hayalini kurar. Ertesi yıl Dean yine ortaya çıkar ve Sal’ın düzenli olan hayatını mahveder. İkili batıya doğru yolculuk ederken çok daha çılgın olan maceraları başlatmış olurlar.

66. Mezbaha 5

mezbaha 5 kurt vonnegut kitapKurt Vonnegut’un ilk kez 1969 yılında yayınlanmış bu eseri savaş romanı ve tarihi roman özelliklerini taşır. Billy Pilgrim komik görünümlü zayıf bir gençtir. II. Dünya Savaşı sırasında orduya hazırlanan biridir. Güney Carolina’da bir papaz asistanı olur.

Billy’nin babası, Billy denizaşırı sefere çıkıp bir piyade alayına katılmadan kısa bir süre önce bir av kazasında ölmüştür. Piyade alayına katılan Billy, Bulge Muharebesi sırasında Alman hattının gerisinde yakalanır. Yakalanmadan hemen önce ise hayatının tamamını tek bir taramada görür.

67. Masumiyet Çağı

masumiyet-çağı-edith-whartonEdith Wharton’un ilk kez 1920 yılında yayınlanmış bu eseri aşk romanı özelliklerini taşır. Newland Archer, güzeller güzeli May Welland ile birlikte olduğundan son derece mutluydu. Bununla birlikte dünyası May Welland’ın kuzeni Kontes Ellen Olenska’nın gelişiyle adeta mahvolur.

Kontes Olenska söylemleri ve kıyafetleriyle New York aristokrasisini alt üst etmeyi başarır. Son derece güçlü olan Bayan Manson Mingot başkanlığındaki aile onu iyi bir topluma kazandırma yolunu seçerler. Archer ve May ise onunla arkadaş olmanın gerekli olduğunu düşünürler.

68. Çavdar Tarlasında Çocuklar

çavdar tarlasında çocuklar j. d. salingerJ. D. Salinger’ın ilk kez 1951 yılında yayınlanmış bu eseri genç yetişkin romanı özelliklerini taşır. Holden Caulfield kendi başına takılan bir isimdir. Bir yanı insanlarla etkileşimi ve iletişimi öğütler ama diğer yanı yetişkinlerin dünyasını büyük bir sahtelik olarak görür.

Holden Caulfield artık dördüncü okulundadır. Son üçünde başarısız olduktan sonra geldiği bu okulda da kaderi aynıdır. Başarısız bir öğrenci olduğu için okuldan atılacaktır. Fakat tüm başına gelenler bununla sınırlı olmayacaktır.

69. Suyun Rengi

suyun-rengi-james-mcbrideJames McBride’ın ilk kez 1995 yılında yayınlanmış bu eseri otobiyografi kitabı özelliklerini taşır. Polonyalı Yahudi olan Ruth McBride genç bir kızken Amerika’ya gelir. Ruth, Kuzey Carolina’dan siyah bir adam olan Andrew Dennis McBride ile evlenerek dünya evine girer.

Bu birliktelikten dünyaya gelen James McBride, çocukluğunu ırk ve kimlik sorunlarının üstesinden gelerek geçirmeye çalıştı. Ruth, küfürbaz babası ve uyuşuk annesi Mameh ile tüm bağlarını koparmayı tercih eder. Ona göre önceki yaşamının tartışılabilir bir yanı yoktur.

70. Seçilmiş Kişi

seçilmiş kişi lois lowryLois Lowry’nin ilk kez 1993 yılında yayınlanmış bu eser genç yetişkin romanı özelliklerini taşır. Jonas, tüm acı, korku, savaş ve nefreti ortadan kaldıran bir fütüristik toplumda yaşar. Ön yargı yoktur çünkü herkes temelde aynı görünüyor ve aynı davranıyordur.

Toplum aynı zamanda seçimi de ortadan kaldırmıştır. On iki yaşına giren toplumun her üyesine yeteneklerine ve ilgi alanlarına göre bir iş verilir. Burada her şey planlıdır. Planın dışına çıkmak isteyenin bulunması oldukça güçtür. Hedef insanların daha rahat yaşamasını sağlamaktır.

71. Kuzey Işıkları: Altın Pusula

altın pusula philip pullmanPhilip Pullman’ın ilk kez 1995 yılında yayınlanmış bu eseri fantastik roman özelliklerini taşır. Oxford Üniversitesi’ne bağlı olan Ürdün Koleji alimleri tarafından korunan genç bir kız olan Lyra Belacqua ve yardımcısı Pantalaimon, müdürün odasındaki gardıropta saklanıyordur.

Lyra amcası Lord Asriel’in müdür tarafından zehirleneceğini öğrenir. Onun hayatını kurtarır. Daha sonra ise Lord Asriel’in garip bir maddeden bahsettiğini duyar. Bu maddeyi araştırmak için dünyanın en kuzeyine gitmek zorundadır.

72. Muhteşem Gatsby

muhteşem gatsby f. scott fitzgeraldF. Scott Fitzgerald’ın ilk kez 1925 yılında yayınlanmış bu eseri tarihi roman özelliklerini taşır. Minnesota’lı genç bir adam olan Nick Carraway, tahvil işi hakkında bilgi edinmek için New York’a taşınır. Long Island’ın West Egg semtinde yeni zenginlerin yaşadığı bir yerde ev kiralar.

Nick’in West Egg’deki komşusu Gotik bir konakta yaşayan ve her cumartesi gecesi abartılı düzenleyen Jay Gatsby adlı gizemli bir adamdır. Yeni zenginlerin ve servetlerini göstermek isteyenlerin yaşadığı bu ortamda onun varlığı büyük bir tuhaflıktır.

73. Şimşek Hırsızı

şimşek hırsızı rick riordanRick Riordan’ın ilk kez 2005 yılında yayınlanmış bu eseri fantastik roman özelliklerini taşır. Percy Jackson, disleksi ve DEHB rahatsızlıkları olan on iki yaşında bir çocuktur. Bilinmeyen nedenlerden dolayı kendisini sık sık okuldan atılmış bir şekilde bulur.

Müzeye gerçekleştirilen bir okul gezisi sırasında Nancy Bobofit, Percy’nin arkadaşı Grover’a zorbalık yapar. Percy arkadaşını korur ama aynı zamanda fıskiyeye düşmekte olan Nancy’i yakalar. Ancak, Nancy fıskiyeye itildiğini düşünür ve yaşananlar konusunda Bayan Dodds’a yalan söyler.

74. Küçük Prens

küçük prens antonie de saint exuperyAntonie de Saint-Exupery’nin ilk kez 1943 yılında yayınlanmış bu eseri çocuk romanı özelliklerini taşır. Bir uçak pilotu Sahra Çölü üzerinde kaza yapar. Kaza uçağına zarar verir ve pilot çok az yiyecekle hayat mücadelesi vermeye başlar. Aniden ortaya küçük sarışın bir çocuk çıkar.

Çocuk pilottan bir koyun çizmesini ister. İkili arkadaş olurlar. Pilot, küçük prensin Astreoid 352 dediği ama insanların Astreoid B-612 olarak bildiği bir gezegenden bahsedir. Küçük prens gezegenini bakımını üstlenir. Kötü tohumların büyümesini engellerken bir gül filizlenir ve prens ona aşık olur.

75. Etobur – Otobur İkilemi

etobur-otobur-ikilemi-michael-pollanMichael Pollan’ın ilk kez 2006 yılında yayınlanmış bu eseri bilim kitabı ve sağlık kitabı özelliklerini taşır. Amerika’nın yeme bozukluğu vardır. Artık pek çok kişinin beden kitlesi kontrolden çıkmış durumdadır. Yazar, artık kimsenin ne yiyeceğini bilmediğini öne sürer.

İnsanlar diğer canlıların aksine çok fazla yiyecek seçeneğine ve çok fazla bilgiye sahiptirler. Bu da akşam yemeği için neye sahip olacağı konusunda makul bir karar vermeyi zorlaştıran bir durumdur. Bu sorun özellikle gıda tercihlerinin bol olduğu ülkelerde çok daha büyüktür.

76. Hayalet Gişe: Milo’nun Akıl Almaz Serüveni

hayalet-gişe-norton-justerNorton Juster’ın ilk kez 1961 yılında yayınlanmış bu eseri çocuk romanı özelliklerini taşır. Milo oldukça sıkılmıştır. Bir gün beklemediği bir paket alır. Bu bir gişeden başka bir şey değildir. Elektrikli oyuncak arabası içinden geçtiğinde kendisini fantastik bir hayal dünyasında bulur.

Milo, gittiği hayal dünyasındaki ülkenin başkentlerinden birine giderken bekçi Tock ile tanışır. Şehre geldiğinde burada mektuplar ve kelimeler dünyasına başkanlık eden Kral Azaz ile tanışır. Azaz, Milo’yu, yüzlerce metre havada yer alan bir kaledeki iki prensesi kurtarmakla görevlendirir.

77. Gizli Tarih

gizli-tarih-donna-tarttDonna Tartt’ın ilk kez 1992 yılında yayınlanmış bu eseri psikolojik roman özelliklerini taşır. Altı kişiden oluşan arkadaş grubu son derece özel olan ve Profesör Julian Morrow tarafından yürütülen bir Antik Yunan çalışmaları programında yer alır.

Morrow sicili çok temiz değildir. Bu nedenle denizaşırı ülkeye gitme konusunda bazı problemler yaşaması olasıdır. Morrow, daha çok kendi çalışmasına odaklanarak diğer insanları umursamaz bir tavır içerisindedir. Ama öğrencilerinden çok hoşlanır ve onları desteklemeyi düşünür.

78. Medyum

medyum-stephen-kingStephen King’in ilk kez 1977 yılında yayınlanmış bu eseri korku romanı ve psikolojik roman özelliklerini taşır. Jack Torrance bir bakıcı içi işin Overlook Otel’de bir mülakata girer. Otel yakında kış için kapanacaktır ancak gözetimsiz bırakılması söz konusu değildir.

Otelin menajeri Ullman, Jack’e işi verme konusunda çeşitli endişelere sahip. Jack’in kendisinin ve ailesinin kar yağmaya başladığında otelde tamamen izole edileceğinden emin olmak ister. Jack, rolü üzerinde çalışacağını ve eşi Wendy ve oğlu Danny’nin ona eşlik edebileceğini belirtir.

79. Yabancı

yabancı albert camusAlbert Camus’un ilk kez 1942 yılında yayınlanmış bu eseri polisiye roman ve felsefi roman özelliklerini taşır. Meursault, Cezayir’de yaşayan genç bir adamdır. Annesinin ölümünü bildiren bir telgraf aldıktan sonra Marengo’ya gider.

Marengo’ya seyahati boyunca uyumayı tercih etmiştir. Geldiğinde yaşlılar evinin müdürü ile konuşur. Müdür, Meursault’un annesini görmesine izin verir ancak Meursault bunu yapamaz. Çünkü annesinin vücudu çoktan tabutta mühürlenmiştir. Bu nedenle tabutun açılması teklifini reddeder.

80. Zemberekkuşu’nun Güncesi

zemberekkuşunun-güncesi-haruki-murakamiHaruki Murakami’nin ilk kez 1994 yılında yayınlanmış bu eseri büyülü gerçeklik romanı özelliklerini taşır. İşsiz bir avukatın asistanı olan Toru Okada kayıp kedilerini bulmak için görevlendirilmiştir. Toru Okada evlerin ardındaki kapalı alana göz atarken May Kasahara tarafından fark edilir.

May onu verandada oturmak ve başıboş kediler için popüler bir mekan olan terk edilmiş bir eve bakmak için ikna eder. Terk edilmiş olan ev sürekli kiracılarına kötü şans getiren bir yerdir. Evin orada bir boş kuyu vardır. Toru bu kuyunun içine girip biraz düşünmeye vakit ayıracaktır.

81. O Yılın Büyüsü

o-yılın-büyüsü-joan-didionJoan Didion’un ilk kez 2005 yılında yayınlanmış bu eseri otobiyografi kitabı özelliklerini taşır. Kitap, yazarın eşi John Gregory Dunne’nin ölümünün ertesi gününde kızı Quintana’nın hastalığının ağırlaşmasıyla girdiği keder girdabını anlatır.

2003 yılında John ve Joan yoğun bakım ünitesinde komada olan kızlarını ziyaret etmek için hastaneye giderler. O akşamın ilerleyen saatlerinde John kalp krizi geçirir. Hastaneye ulaştırıldıktan kısa süre sonra ise hayatını kaybeder. Joan ise olanlara inanmakta ve kabullenmekte zorluk çeker.

82. Kaldırımın Bittiği Yer

kaldırımın-bittiği-yer-shel-silversteinShel Silverstein’ın ilk kez 1974 yılında yayınlanmış bu eseri şiir kitabı ve çocuk kitabı özelliklerini taşır. Kaldırımın bittiği yerde yazarın dünyası başlar. Orada televizyona dönüşen bir çocukla ve balina yiyen bir kızla tanışacaksın. Unicorn ve Bloath burada yaşarlar.

Çöpü dışarı atamayacak olan Sarah Cynthia Sylvia Stout yine burada yaşar. Gölge yıkadığın ve elmas bahçeleri diktiğin yer yine burasıdır. Ayakkabıların uçtuğu, kız kardeşlerin açık artırma yaptığı ve timsahların dişçiye gittiği dünya ile tanışmalısın.

83. Vahşi Şeyler Ülkesinde

vahşi şeyler ülkesinde maurice sendakMaurice Sendak’ın ilk kez 1963 yılında yayınlanmış bu eseri çocuk romanı ve fantastik roman özelliklerini taşır. Max zorlu bir gece geçiriyordur. Tabi bu zorlu gecenin annesi, oyuncak ayısı, ailenin köpeği gibi çeşitli misafirleri vardır.

Max’in annesi artık yaramazlıkları kaldıramadığından onu odasına gönderir. Fakat çok güçlü hayal gücüne sahip olan Max bu zaman aşımını kontrol altında tuttuğu vahşi topraklara yelken açarak değerlendirir. Vahşi şeylerin kralı olur ve tekrar çocuk olmaya karar verene kadar öyle kalır.

84. Selected Stories

selected-stories-alice-munroAlice Munro’nun ilk kez 1996 yılında yayınlanmış bu eseri kısa hikaye kitabı özelliklerini taşır. Kitabın içerisinde yer alan hikayelerin her biri kendine özgüdür. İlk hikaye “kelebeğin doğuşu” ismini taşır ve yetişkin bir anlatıcının gözünden altıncı sınıf öğrencilerinin anlatılması söz konusudur.

Bir başka hikayede, genç bir kadın anlatıcı, çocuklarının hemen ulaşmadan önce yaşadıkları hayatın büyük gizemlerini öğrenme deneyimini anlatır. Diğer bir hikayede ise yıllardır evli olan bir çiftin olası Alzheimer sonuçlarıyla karşı karşıya kalması anlatılır.

85. All The President’s Men

all-the-presidents-men-carl-bernsteinCarl Bernstein ve Boob Woodward ikilisinin ilk kez 1974 yılında yayınlanmış bu eseri tarih kitabı özelliklerini taşır. Kitap, Watergate skandalının ardındaki hikayeyi anlatır. Her şey demokratların merkezinde yaşanan bir hırsızlıkla başlamıştır. Ancak bundan çok daha karmaşıktır.

Hikaye iki muhabirin en yüksek devlet kademesindeki aldatmaca girişimini ortaya çıkarmak için kaynaklarla nasıl çalıştığını anlatır. 1972 yılında Watergate otelinde yaşanan soygunun dikkate değer olmasını sağlayan demokratların kalesi olarak bilinen yerde gerçekleşmiş olmasıdır.

86. Breath, Eyes, Memory

breath-eyes-memory-edwidge-danticatEdwidge Danticat’ın ilk kez 1994 yılında yayınlanmış bu eseri tarihi roman özelliklerini taşır. Sophie Caco, Haiti’deki Croix-des-Rosets’teki okuldan çıkarak pek okuma yazma bilmeyen teyzesi Atie’yle birlikte paylaştığı eve gelir.

Teyzesinde bir üzüntü olduğunu fark eden Sophie onu bu durumdan kurtarmak ister. Sophie el yapımı bir Anneler Günü kartını Atie’ye sunar. Ancak Atie, el yapımı bu kartın, kız kardeşi ve Sophie’nin bulunamayan annesi Martine’ye ait olduğu konusunda ısrarcı olur.

87. Love Medicine

love-medicine-louise-erdrichLouise Erdrich’in ilk kez 1984 yılında yayınlanmış bu eseri tarihi roman özelliklerini taşır. June Morrissey bir kar fırtınası sebebiyle yaşamını yitirir. June’un ailesi cenazeden sonra bir araya gelirler. Albertine Kashpaw biraz geç kalır çünkü annesi June’un öldüğünü ona geç haber vermiştir.

June’un oğlu King ve onun kötü muamele görmüş karısı Lynette ve ihmal edilen oğullarıyla birlikte oradadır. Albertine’nin hassas kuzeni Lipsha biraz gecikmiştir. Fakat ikili Kuzey Işıkları tarafından oluşturulan manzarayı birlikte seyredeceklerdir.

88. Moneyball

moneyball-michael-lewisMichael Lewis’ın ilk kez 2003 yılında yayınlanmış bu eseri spor kitabı ve ekonomi kitabı özelliklerini taşır. Asıl hikaye Oakland Athletics adını taşıyan beyzbol takımının ardı ardına maç kazanmasıyla başlar. Bu takım ligin en fakir takımlarından biri olmasına rağmen müthiş işler başarmıştır.

Her ne kadar beyzbol maçlarında para kazanıyor gibi görünse bile yazar bazı yüksek maaşlı ekiplerin yine de kazanamadığını fark etmiştir. Ancak Oakland Athletics ligde en düşük ikinci maaşı sunan takımlardan biri olmasına rağmen diğerlerinden daha fazla normal sezon maçı kazanmıştır.

89. Out of Africa

out-of-africa-isak-dinesenIsak Dinesen’in ilk kez 1937 yılında yayınlanmış bu eseri otobiyografi kitabı ve anı kitabı özelliklerini taşır. Kitap bir çiftliğin hikayesini anlatır. Çiftlik şu anda Kenya olan Nairobi dışındaki Ngong tepelerinin eteğindedir. Altı bin metre yükseklikte yer alır.

Çiftlikte kahve yetiştirilir. Ancak altı bin dönümlük alanın sadece bir kısmı tarım için kullanılır. Toprağın geri kalan kısmı yerlilerin yaşadığı ormanlık alanıdır. Çiftlikteki yerlilerin çoğu Kikuyu kabilesinin üyesidir. Çiftlikte yaşamaya karşılık yılın belirli günlerinde çalışmayı kabul etmişlerdir.

90. Team of Rivals

team-of-rivals-doris-kearns-goodwinDoris Kearns Goodwin’in ilk kez 2005 yılında yayınlanmış bu eseri biyografi kitabı özelliklerini taşır. Kitap, ABD Başkanı Abraham Lincoln ve onun kabinesinde görevli bazı isimlerin biyografisidir. 1860 yılında ABD’nin yeni Cumhuriyetçi Partisi, başkanlık adayını göstermek için bir araya gelirler.

Parti, Amerikan İç Savaşı sırasındaki siyasi parçalanmanın ortasında doğmuştur. Bu dönemde ABD, Güney ve Kuzey’de kölelik sorunuyla boğuşmuştur. ABD’nin liderleri yıllardır bu tür gerilimlere geçici çözümler üretmişlerdir. Nihayetinde bu artık büyüyen bir sorun haline gelmiştir.

91. The Immortal Life of Henrietta Lacks

the-immortal-life-of-henrietta-lacks-rebecca-sklootRebecca Skloot’un ilk kez 2010 yılında yayınlanmış bu eseri biyografi kitabı özelliklerini taşır. Kitap, beşinci çocuğunun doğumundan sonra rahim ağzı kanseri teşhisi konan Afrika kökenli bir Amerikalı olan Henrietta Lacks’ın hikayesini anlatır.

Onun bilgisi veya rızası olmadan doktorları hücrelerini toplamışlardır. Birçok çığır açan bilimsel keşiflere yol açan ölümsüz bir hücre dizisi olan HeLa’yı oluşturmak için onu kullanmışlardır. Ancak bundan doktorlar dışında kimsenin haberi olmamıştır.

92. The Liars’ Club

the-liars-club-mary-karrMary Karr’ın ilk kez 1995 yılında yayınlanmış bu eseri anı kitabı özelliklerini taşır. Kitap, yazarın çalkantılı çocukluğunun bir hatırasıdır. Karr’ın ailesi, ondan iki yaş büyük olan kız kardeşi Lecia, petrol rafinerisinde çalışan babası Peter ve dengesiz annesinden oluşur.

Anı, birçok insanın kaçınmak isteyeceği türden bir çocukluk tarif eder. Mary’nin ailesi sürekli kavga eder ve sonunda boşanırlar ama tekrardan evlenirler. Annesinin alkolizm ve diyet haplarına bağımlılığı bazen çocuklarını öldürme teşebbüsüne kadar uzanacak olaylara yol açar.

93. Goodnight Moon

goodnight-moon-margaret-wise-brownMargaret Wise Brown’ın ilk kez 1947 yılında yayınlanmış bu eseri çocuk kitabı özelliklerini taşır. Kitap, odadaki her şeyi tarif ederek başlar. Buna bir telefon, bir balon, ayın üstünden atlayan bir ineğin resmi, sandalyede oturan ayılar ve diğer pek çok şey dahildir.

Romanın anlatıcısı bütün bu şeyleri az bile olsa ayrıntılı bir şekilde tarif etmeye devam eder. Okuyucuların bildiği tek şey ise küçük yeşil bir odada olduklarıdır. Aniden anlatıcı uyumaya karar verdiğinde odada yer alan hemen hemen her şeye iyi geceler dileyerek veda eder.

94. The Long Goodbye

the-long-goodbye-raymond-chandlerRaymond Chandler’ın ilk kez 1953 yılında yayınlanmış bu eseri gizem romanı ve polisiye roman özelliklerini taşır. Philip Marlowe, 1949 yılında bir gece kulübünün hemen dışında Terry Lennox ile tanışır. 1950 yılında Lennox, Tijuana’ya gitmek isteyen Marlowe’un evine gelir.

Marlowe daha sonra Lennox’un karısını öldürdüğünü öğrenir. Müfettişleler, Marlowe’un olayda Lennox’a yardım ettiğini söylerler. Marlowe hapishaneden tahliye edildiğinde Lennox’un intihar ettiğini ve ona bir not bıraktığını öğrenir.

95. The Looming Tower

the-looming-tower-lawrence-wrightLawrence Wright’ın ilk kez 2006 yılında yayınlanmış bu eseri tarih kitabı ve politik kitap özelliklerini taşır. Kitap, 11 Eylül saldırısına yol açan olayların kapsamlı bir anlatımıdır. Hikayenin içinde yer alan insanlar, fikirler, terörist planlar ve Batı’nın istihbarattaki başarısızlıkları yer alır.

Kitap, hikayenin tüm ögelerini inceleme fırsatı sunarak 11 Eylül 2001 tarihine nasıl gelindiğini anlatmaya çalışır. Kitap aynı zamanda yeni bilgilerin zenginliği ve algının derinliği sayesinde, devam eden terör tehditleriyle etkili bir şekilde mücadele edilebileceğinin altını çizer.

96. The Poisonwood Bible

the-poisonwood-bible-barbara-kingsolverBarbara Kingsolver’ın ilk kez 1998 yılında yayınlanmış bu eseri tarihi roman özelliklerini taşır. 1959 yılında Nathan Prince adlı son derece abartılı bir vaftiz eşini ve dört kızını Afrika’nın aydınlanmayan ruhlarını kurtarmak için Kongo’nun kalbine doğru sürer.

Anne Orleanna her şeyi pasif olarak kabul eder. Rachel normal hayatından geri kaldığı için epey kızgındır. Beş yaşındaki maceracı Ruth May epey heyecanlıdır. Babası kadar dini inancı yüksek Leah ise coşkuludur. Leah’ın ikizi Adah dilsiz olmasına rağmen mükemmel bir gözlemcidir.

97. The Power Broker

the-power-broker-robert-a.-caroRobert A. Caro’nun ilk kez 1974 yılında yayınlanmış bu eseri tarih kitabı ve biyografi kitabı özelliklerini taşır. Kitap, Robert Moses ve New York’taki parklar, köprüler, otoyol sistemleri, Birleşmiş Milletler binası ve diğer yapıların inşasının hikayesidir.

Robert Moses, New York şehri için bir altyapı inşa etme hayali olan genç bir adamdır. Yale Üniversitesi ve Oxford Üniversitesi eğitimlerini tamamladıktan sonra ideallerinin peşinden giderek New York’a döner. Yapmak istediklerini yapabilmek için güce ihtiyaç olduğunu fark eder.

98. The Right Stuff

the-right-stuff-tom-wolfeTom Wolfe’un ilk kez 1979 yılında yayınlanmış bu eseri tarih kitabı ve bilim kitabı özelliklerini taşır. Kitap, Amerika’nın Project Mercury adını verdiği uzay programına duyulan merak üzerine kaleme alınmıştır. Projeye katılacak olan kişilerin üzerine yoğunlaşan bir araştırma söz konusudur.

Wolfe, askeri yaşam tarzını, basının işlevini ve cesaretin doğasını araştırarak Amerikan kültürünün kalbine doğru yolculuk eder. Her ne kadar olgusal olsa bile kitap olayların tanımlanmasında ve konuşmaların yeniden canlandırılmasında kişiyi özgür bırakan bir yapıdadır.

99. The World According to Garp

the-world-according-to-garp-john-irvingJohn Irving’in ilk kez 1978 yılında yayınlanmış bu eseri modern roman özelliklerini taşır. Jenny Fields zengin bir aileden gelir ancak ailesinin istediği gibi bir koca bulmaya odaklanmak yerine ders çalışmaya ve hemşire olmaya karar verir.

Bir gece Jenny tiyatrodayken, bir asker tarafından taciz edilir. Jenny bu müdahale karşısında askeri yaralar. Olaydan sonra, ailesi kızlarının bir tür cinsel protesto içerisinde olduğunu düşünür. Ancak gerçekte Jenny’nin erkeklere herhangi bir ilgi göstermemesi söz konusudur.

100. Jimmy Corrigan: The Smartest Kid on Earth

jimmy-corrigan-chris-wareChris Ware’in ilk kez 1995 yılında yayınlanmış bu eseri grafik roman ve çizgi roman özelliklerini taşır. Jimmy Corrigan hayatında ilk kez babasıyla buluşacak otuz altı yaşında bir adamdır. Jimmy, zorba bir anneye ve çok sınırlı bir sosyal yaşama sahiptir.

Jimmy, annesine haber vermeden babasıyla tanışmayı kabul eder. Bu deneyim onun için streslidir. Zira babası olmasa bile annesi dışında başka biriyle zorlukla iletişim kuracaktır. Jimmy ve babası birlikte çok az şey yaparlar. Babası iyi niyetli olsa bile ona karşı biraz düşüncesiz davranır.

Paylaşmaya ne dersin?
Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist, astrolog veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri onlarla buluşturmaktır.

Yorum yapıp katkı sağla...