Agresif ve zor insanlarla nasıl iletişim kurulur?

İletişimde agresiflik önemli bir stres kaynağıdır. Bu nedenle, agresif iletişim tarzı olan insanlarla iletişim kurmak için iddialı olmalısın.

İletişimde agresiflik önemli bir stres kaynağıdır. Bu nedenle, agresif iletişim tarzı olan insanlarla iletişim kurmak için iddialı olmalısın.

Bir arkadaşın, ailenden bir birey veya sevgilin ile iletişim kurarken agresiflik ve zorluk karşısında sıkıntı yaşamış olabilirsin. Aslında, bu iletişim tarzı kişinin büyüdüğü ailede geçerli olan bir iletişim tarzı olabilir. Agresif iletişim tarzı başkalarının haklarını görmezden gelme durumudur.

Özet: Zor insanlarla nasıl iletişim kurulur?

Agresif iletişim tarzı hayatın her alanında karşına çıkabilir. Agresif iletişim, karşıdaki kişinin duygusal gücünü bastırmak için kullanılır. Bu durumla karşılaştığın zaman kendini mağdur gibi hissedersin. En önemlisi tüm ilişkinin basit bir iletişim probleminden ötürü kötü gitme olasılığı vardır.

“Agresif insanlarla nasıl iletişim kurulur? Zor insanlarla nasıl iletişim kurulur?” gibi sorulara cevaplar arıyorsan aşağıdaki maddelere göz atabilirsin. Bu maddelerin her birisi özettir. Daha fazlasını öğrenmek istiyorsan yazıyı okumaya devam etmeni öneririm:

 1. Agresif iletişim neler getirir?
 2. Sağlıklı iletişim faydaları nelerdir?
 3. İddialı iletişim nedir?
 4. İletişim tarzımı nasıl öğrenirim?

1. Agresif iletişim neler getirir?

Agresif iletişim ile töhmet altında kalan bir ilişki çatışması seni birçok farklı yönden etkileyebilir. Özellikle stres seviyeni ve sağlık seviyeni etkiler. İlişkilerinde yer alan gerçek iletişim eksikliği nedeniyle agresif insanlar başkalarını stres havuzuna itmekten geri durmazlar.

Agresif iletişim karşısında kullanılacak en güçlü araç iddialı olmaktır. Atılgan olmak sana bir çıkış yolu sunabilir. Ancak atılganlık ile agresifliği birbirine karıştırmamak önemlidir. Aralarındaki en önemli fark atılganlık ile başkalarının ihtiyaçlarına ve haklarına saygı duyuyor olmandır.

Atılgan olduğunda her iki tarafın itibarını korumuş olursun. Kendi ihtiyaçlarını ve haklarını ifade edersin. Böylece daha sağlıklı ilişkiler ve artan yaşam memnuniyeti elde edersin. Agresiflik, ilişkilerde yaşanabilecek tek iletişim problem değildir. Ama atılganlıkla çözüm bulmak mümkündür.

2. Sağlıklı iletişimin faydaları nelerdir?

Agresif iletişim karşısında sana yardımcı olabilecek en önemli şey iletişim teknikleri hakkında bilgi sahibi olmaktır. İddialı iletişim teknikleri başkalarıyla sağlıklı sınırlar çizerek iletişim kurmanı sağlar. Böylece karşıdan gelen bir saldırganlığa karşı bir savunma geliştirmiş olursun.

Bu tür sağlıklı iletişim teknikleri aynı zamanda başkalarına karşı gösterilebilecek istenmeyen agresifliği veya saldırganlığı ortadan kaldırabilir. Bunu başararak iletişimlerde oluşabilecek çatışmaları önleyerek ilişkini sağlığını iyileştirmeyi başarabilirsin.

3. İddialı iletişim nedir?

İddialı olmak, başkalarının ihtiyaçlarını dinlerken ve onlara saygı duyarken ihtiyaçlarını dile getirmek demektir. Bu duygularını sakin bir şekilde ifade etmek, neden bu şekilde hissettiğini açıklamak ve başkalarının tahmin etmesini beklemek yerine istediğini sormak anlamına gelir.

İddialı iletişim yolunu tercih ederek aynı zamanda iyi bir dinleyici olmak ve yalnızca başkalarının ihtiyaçlarını anlamaya çalışmak ile kalmayıp onlarla iletişim kurma yoluna gidersin. Bu nedenle iddialı iletişimde atılgan davranmak önemlidir.

Atılganlık, pasif bir iletişim tarzına sahip olanlar için biraz saldırgan bir tutum gibi hissedilebilir. Tam tersi şekilde agresif bir iletişim tarzına alışkın olanlara ise pasif gelebilir. Atılganlık ve saygının kesin kural olduğu bir ailede yetişmediysen bu iletişim tarzına uyum sağlaman zaman alabilir.

4. İletişim tarzımı nasıl öğrenirim?

Alışılmış iletişim tarzın hakkında ne biliyorsun? Agresiflik, iddialılık veya pasiflik tarzlarından hangisine daha yatkınsın. İşte bunu öğrenebilmek için kendini kısa süreliğine sınamaya almalısın. Aşağıdaki soruları kendine sorarak bunu kolayca yapabilirsin:

 • Başkalarının görüşlerini merak eder misin? Yoksa sadece kendi düşüncelerini mi paylaşırsın?
 • Başkaları seninle aynı fikirde değilse üzülür müsün?
 • İnsanlara üstten bakarak mı konuşuyorsun? Konuşurken onları rahatsız ediyor musun?
 • İnsanların rahat olup olmadıklarını kontrol ediyor musun? Yoksa sadece kendi gündemini mi paylaşıyorsun?
 • İnsanların moralini düşürüyor musun?
 • Kendin için nasıl ayağa kalkacağını biliyor musun?
 • Uyumsuz olmadan fikirlere nasıl karşı çıkılacağını biliyor musun?
 • Başkalarının ihtiyaçlarını ihlal etmeden ihtiyaçlarını nasıl karşılayabileceğini biliyor musun?

Yukarıdaki sorular kendi iletişim tarzını anlama konusunda sana yardımcı olabilir. Kendinden emin değilsen bu tür bir iletişim problemine sahip olup olmadığını gözden geçirmek için mutlaka sağlıklı iletişim teknikleri hakkında daha fazla bilgi edinmeye çalışmalısın.

Umarım bu yazı zor insanlarla iletişim kurma konusunda sana yardımcı olmuştur. Eklemek istediğin bir şeyler varsa hemen yorum yapabilirsin. Dilersen aşağıdan e-posta listeme katılarak tüm yazılarımdan anında haberdar olabilirsin.

Paylaşmaya ne dersin?
Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist, astrolog veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri onlarla buluşturmaktır.

Yorum yapıp katkı sağla...