6 yaş çocuklara özel 16 kitap önerisi

6. yaşındaki çocuklar bu yaşlarda kendi kendilerine okumaya başlarlar. Ama bu yaşlarda okumaya ilgileri ve yetenekleri bambaşka düzeyde olduğu için anne ve babaların onların kitap okumaya devam etmesi gerekir. Kitap okurken ise çeşitlilik oluşturmak çok önemlidir.

6. yaşındaki çocuklar bu yaşlarda kendi kendilerine okumaya başlarlar. Ama bu yaşlarda okumaya ilgileri ve yetenekleri bambaşka düzeyde olduğu için anne ve babaların onların kitap okumaya devam etmesi gerekir. Kitap okurken ise çeşitlilik oluşturmak çok önemlidir.

6. yaş çocuklar için kitap seçerken genel kural her zaman bellidir. Çocuğundan bir kitaptan bir sayfa okumasını istersin. Eğer çocuğunun ilgili sayfada beşten fazla bilmediği kelime varsa bu kitap onlar için zor demektir. Aşağıdaki seçimler buna uygun olarak yapılmıştır.

1. Harika Şeyler Yaşayacaksın

harika şeyler yaşayacaksın emily winfield martin

Emily Winfield Martin eserinde ebeveynlerin çocuklarına baktıklarında düşündükleri tüm sevgi dolu şeyleri ifade etmiştir. Güzel oluşturulmuş çizimler, bazen esprili yapılarıyla dikkat çekerler. Kostümlü çocuklarla yapılan mükemmel girişe diyecek söz yok diyebilirim.

Bu kitap, yetişkinlerin tüm çocuklara defalarca okumayı sevecekleri türden bir kitaptır. Bu açıdan her şekilde değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Çocuğun(uz)a okuyabilir veya okuması için ona bırakabilirsin.

2. Bir Balık İki Balık Kırmızı Balık Mavi Balık

bir balık iki balık kırmızı balık mavi balık dr. seuss

Dr. Seuss imzasını taşıyan bu eser öğrenme çağındaki çocukların çok seveceği eserlerden biridir. Özellikle öğrenen okuyucular için basit bir kafiyeli kitaptır. Bir erkek, bir kız ve evcil hayvanlarla dolu olan bu kitabı çocuğun çok sevecektir.

Kitap farklılıkları anlatan bir eserdir. Bu anlamda çocuğunun dünyaya bakış açısını etkileyebilecektir. Farklılıkları algılaması ve anlaması için onu bu kitapla tanıştırmak isteyebilirsin. Bu sayede çocuğun(uz)un farklılıkları kabul etmesi çok daha kolay olacaktır.

3. Ah Nerelere Gideceksin Bir Bilsen!

ah nerelere gideceksin bir bilsen dr. seuss

Dr. Seuss imzasını taşıyan bu eser çocuklar için modern klasikler arasında gösterilen bir yapıttır. Özellikle çocukların hayatın karmaşıklığını öğrenmesi için önemlidir. Öğretici, biraz eğlendirici ve aynı zamanda zihin açıcı olduğunu söylemek mümkündür.

Hikaye, isimsiz kahramanın şehri terk etme kararının anlatılmasıyla başlar. Kahraman, çeşitli geometrik ve çok renkli olan yerler arasında dolaşır. Yeni yerler ve yeni şeyler keşfetmek için dolanan kahramanımız büyük bir talihsizlikle bekleme yeri adını taşıyan uğursuz yerle karşılaşır.

4. Güvercin Otobüsü Kullanmasın!

güvercin otobüsü kullanması mo willems

Mo Willems tarafından hazırlanmış olan bu kitap son derece eğlenceli ve aynı zamanda eğiticidir. Bu eserin bir resimli çocuk kitabı olduğunu unutmamalısın. Ayrıca çocuğun okurken ona eşlik etmen çok faydalı olacaktır.

Hikayemiz bir otobüs şoförüyle ilgilidir. Bir şeyler yaşanır ve şoför otobüsü terk etmek zorunda kalır. Okuyucuya düşen görev ise güvercinin otobüsü kullanmasına izin vermemektir. Güvercin sürekli bahaneler üretecek ve okuyucuyu ikna etmeye çalışacaktır; tuzağa düşmeden ilerlemek gerekir.

5. Mimar Cem Kenar

mimar cem kenar andrea beaty

Andrea Beaty tarafından hazırlanmış olan bu eser çocukların yeteneklerini ön plana çıkarabilecek bir yapıya sahiptir. Hikayesiyle ilham verir, mimarlığın ne demek olduğunu öğretir ve çocukların ilgisini bu yöne doğru çekmeye çalışır.

Cem Kenar bina yapmak konusunda oldukça başarılı bir isimdir. Ne yazık ki onun bu başarısını kimse fark edemez. Özellikle bu durum sınıf öğretmeninin umurunda bile değildir. Günün birinde okul gezisi gelip çattığında Cem Kenar marifetlerini gösterme fırsatı elde edecektir.

6. Saftirik Greg’in Günlüğü

saftirik greg'in günlüğü 1 jeff kinney

Jeff Kinney tarafından yazılmış bu eser çocuğunu gülme krizine sokabilecek kadar güçlü bir mizaha sahiptir. Greg Heffley için okula başlama vaktidir. Ama bu onun hoşuna giden bir şey olmasa bile katlanmak zorunda olduğunun farkındadır.

Greg’in en büyük motivasyonu arkadaşı Rowley’in onunla birlikte olmasıdır. Fakat bu çok uzun sürmeyecek gibidir. Rowley’in yıldızı gün geçtikçe daha parlak hale gelir. Greg ise en iyi arkadaşının popülerliğini kendi lehine kullanma niyetindedir.

7. Vahşi Şeyler Ülkesinde

vahşi şeyler ülkesinde maurice sendak

Bir gece, Max kurt kostümü giyer ve yaramazlık yapmaya başlar. Annesi ona “vahşi şey” der ve onu yemek yemeden yatağına gönderir. Bu davranış onun biraz canını sıkar ama beklenmedik bir şey olur. Düş mü gerçek mi karar veremediği bir şey yaşanır.

O gece Max’in odasında bir orman büyümeye başlar. Ortaya çıkan okyanus Max’i vahşi şeylerine diyarına götürmek için hazırdır. Max vahşi şeyleri evcilleştirir ve kral olarak kendini taçlandırır. Her şey yolundadır ama Max kendini yalnız hissetmeye başlar ve sevdiklerinin yanına dönmek ister.

8. Sıkı Dostlar Kurbağa ve Murbağa

sıkı dostlar kurbağa ve murbağa arnold lobel

Kurbağa ile Murbağa çok iyi arkadaştırlar. Mektup yazmaktan yüzmeye, yüzmekten kayıp eşyaları bulmaya kadar her şeyi birlikte yaparak eğlenirler. Onlar için hayat böyle bir şeydir. Hayatlarını istedikleri gibi yaşarlar.

Kurbağa bir gün Murbağa’dan hikaye anlatmasını ister. Ancak Murbağa bir hikaye bulmakta zorlanır. Şöyle bir etrafına bakar, kafasının üstünde ayağa kalkar ve kafasını suya sokar ama nafile. Murbağa için son derece talihsiz bir zamandır.

9. Hiç Hata Yapmayan Kız

hiç hata yapmayan kız mark pett

Mark Pett mükemmeliyetçi olmanın ne demek olduğunu herkese göstermek üzere. Böyle bir anne ve baba olman durumunda çocuğunu doğru bir şekilde yetiştirmeyi başaramayacağını sana anlatmak için kolları sıvamış durumda.

Betül o güne kadar asla hata yapmamıştı. Mükemmel bir biçimde ilerleyen bir hayatı vardı. Adeta mükemmeliyetçiliği onu örnek göstererek anlatmak mümkündü. Ama hata yapmıştı bir kere ve en büyük kusurunun kusursuzluğu olduğunu anlamıştı.

10. Bilim İnsanı Ada Arı

bilim insanı ada arı andrea beaty

Andrea Beaty bilim insanı olmayı anlatır. Ada Arı sınırsız bir hayal gücüne sahiptir. Her zaman ama her zaman çok meraklıdır. Bir gülün dikenlerini merak eder. Bazen burundaki kılların sebebini aramaya koyulur. Elbette her şey bununla sınırlı değildir.

Evi korkunç bir kokuyla dolduğunda esrarengiz kokunun kaynağını bulmak ona bağlıdır. Başarısızlıktan hiç korkmayan Ada, keşif adına bir bilgi toplama görevine başlayarak bilimsel deneyler yapar. Fakat yaptığı deneyler her şeyin biraz daha kötüye gitmesine neden olur.

11. Bu Kitapta Hiç Resim Yok

bu kitapta hiç resim yok b. j. novak

B. J. Novak tarafından hazırlanmış bu kitap tam bir dahi ürünü diyebilirim. Çocuğun ile bire bir okuma zamanına eğlence katmak için mükemmel bir seçenektir. Başlığından anlaşılabileceği gibi kitapta hiç resim yoktur. Fakat kitap imgeler ve yaratıcılıkla doludur.

Kitabın kapağı bembeyazdır. Üzerinde ise siyah yazılar vardır. Gerçekten eserin çok sıkıcı göründüğünü söyleyebilirim. Fakat sayfalar döndükçe, vurgulanan garip sözcükler renk, yazı tipi ve boyut değiştirir. Bu sözcükler ise okuyucusunun dikkatini çekecek sözcüklerdir.

12. Köpek Adam

köpek adam dav pilkey

Dav Pilkey’in hayal gücü yüksek kaleminden çıkan bu eser yaratıcılığın en önemli örneklerinden biridir. Artık yeni bir adalet anlayışı vardır. Bir köpeğin kafası ve bir insan bedeni ile bu kahraman adaletin yılmaz bekçilerinden birisi olacaktır.

Köpek adam sahtekarların peşinden gidecek, hırsızları yakalayacak ve sincapları kovalayacaktır. Görevinin farkında olup adaletin peşinden gitmeye devam edecek mi? Yoksa tamamen içgüdülerine yenik düşüp vahşi yaşamın istediklerini mi yapacak? Kahramanınız bu konuda çok kararsız.

13. Cömert Ağaç

cömert ağaç shel silverstein

Bir çocuk, her gün onun elmalarını yer, dallarında sallanır ve gövdesinden aşağı kayar. Bu ağacın çok hoşuna gider çünkü paylaşmak onu mutlu eder. Ağacın en sevdiği şey çocukla hemen hemen her şeyini paylaşmaktır. Ama bir şeyler ters gitmeye başlar.

Çocuk büyüdükçe istekleri artar. Ağaç bu istekleri karşılamak için elinden geleni yapar. Çocuk mutludur, ağaç mutludur. Ağaç için bir şeyler hediye etmek mutluluk demektir. Ama hassas ve hüzünlü günler çok uzakta değildir.

14. Junie B. Jones ve Büyük Sarı Servis

junie b. jones ve büyük sarı servis barbara park

Barbara Park’ın bu eserini muhtemelen çocuğunla birlikte okumak isteyeceksin. Tek başına okumasına izin verirsen büyük bir eğlenceden mahrum kalmış olursun. En başından söylemem gerekirse kahramanımız tam anlamıyla bir velet gibidir.

Junie B. Jones okula başlamak üzeredir. Bunun için heyecanlıdır ama maceranın otobüse binme kısmından pek emin değildir. Onun için otobüs istenmeyen bir şeydir. Ama eve dönüşte otobüse binmek için can atmak ise bambaşka bir şey.

15. Gaston: Bir Karışıklık Hikayesi

gaston kelly dipucchio

Bu dört yavru köpeğin hikayesidir. Gaston bu köpeklerden biridir ve nasıl düzgün bir köpek olunacağı konusunda dersine en iyi şekilde çalışan bir yavrudur. Yudumlar ama salya yapmaz. Sesi çıkar ama bağırmaz. Zarafetle yürür ama asla yarışmaz. Kız kardeşleriyle ise tam bir uyum içindedir.

Bir gün parkta bulldog ailesiyle tanışır ve bu aileden Antoinette ile yer değiştirir. Yeni aileler başlangıçta iyi görünürler. Ama kahramanımız kendini pek rahat hissetmiyor gibidir. Yavrular ait oldukları yeri bulabilmek için bir şeyler yapmaya hazırlanırlar. Ama ne?

16. Pati Kedi Beyaz Ayakkabılarını Çok Seviyor

pati kedi beyaz ayakkabılarını çok seviyor eric litwin

Eric Litwin’in son derece öğretici olan hikayesiyle tanışma vakti. Pete, yepyeni beyaz ayakkabıyla sokakta yürür. Yol boyunca çilek, yaban mersini ve diğer büyük pislik yığınlarına adım atarken ayakkabıları beyazdan kırmızıya, maviye ve kahverengiye dönüşür.

Sonunda ayakkabıları ıslanır ama Pete’in umurunda değildir. Ayakkabıların rengi ne olursa olsun Pete sürekli hareket etmeye ve şarkı söylemeye devam edecektir. Çünkü onun açısından her şey yolundadır. Çocuğun(uz) kedi Pete’in hikayesiyle etkileşime girmeye bayılacaktır.

Paylaşmaya ne dersin?
Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist, astrolog veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri onlarla buluşturmaktır.

Yorum yapıp katkı sağla...