Kolay uygulanabilir 5 hedef belirleme yöntemi

K

Başarı hedeflerden oluşan bir hazinedir. Hedef belirleme yöntemlerinden yararlanarak ulaşmak istediğiniz hayat hazinesine bir adım daha yaklaşabilirsiniz.

Hayat boyunca mutlaka elde etmek istediğimiz bazı hedeflerimiz olur. Bu hedeflere gerçekçi yaklaşmak sonuca ulaşmamız konusunda gereksinim duyacağımız en önemli durumdur. Her ne kadar hepimizin hedefi olsa bile bunları ciddiye alma konusunda hepimiz aynı özveriyi gerçekleştirmekten çekiniriz. Göz ardı ederiz, umursamayız veya önemsemeyiz. Ancak hedef belirleme bize iyi bir hayat, iyi bir gelecek, güçlü ilişkiler ve değerlendirilebilecek daha fazla zaman gibi birçok konuda destek olabilmektedir.

Etkili Hedef Belirleme Yöntemleri

Hedeflerimiz aslında hayattaki rolümüzü ortaya çıkaracak unsurlardır. Bazılarımız hayal ederiz, çok güçlü ve sağlıklı hayallerimiz vardır ama bunlara ulaşmak konusunda sıkıntı yaşadığımız an hayal kırıklığını duygu masamızda misafir etmiş oluruz. Hedef belirleme bu nedenle oldukça önemlidir. Bir hayaliniz varsa mutlaka önce onu bir hedefe dönüştürmeli ve hedef belirleme yöntemlerinden yararlanarak onu elde etme konusunda kendinizi teşvik etmelisiniz.

Hedef belirleme gözünüzü korkutmamalı. Çok basit ve uygulanabilir yöntemler sayesinde kolayca hedeflerinizi belirleyebilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey buna inanmak ve harekete geçmektir.

1. Hedefleri Kaydedin

Artık kalem ve kağıt ile uğraşın, bunları kağıda yazın demek çağ dışı kalan bir görüntü çizebiliyor. Ancak emin olun en sağlıklısı hala kalem ve kağıt ikilisine güvenmektir.

Hedeflerinizi bir kenara not ederek kayıt altına almayı önemli kılan durum ise onları gerçeğe dönüştürmek veya fark edilebilir yapmaktır. Kafanızın içinde gün içerisinde birçok fikir dolaşıyor olabilir. Bunları kısa süre içerisinde unutabilirsiniz ama aklınıza gelenleri not aldığınız zaman unutma olasılığınız çok daha azdır.

Nitekim, soyut ve somut kavramlar arasındaki farklılıkları göz önünde bulundurursanız eğer, zihninizde yer alan hedefler soyuttur. Onları somut hale dönüştürmek için ise bir yerlere yazmalı ve takibini sağlamalısınız.

Hedef belirleme aşamasında hedeflerinizi kağıda yazdıktan sonra mutlaka gerçekleştirdiğiniz hedeflerin yanına bir işaret koymalı veya üstünü çizmelisiniz. Bu sayede motivasyonunuzu yüksek tutabilirsiniz. Bir şeyleri başardığını hisseden insan devam etme konusunda daima daha isteklidir.

2. Hedefleri Parçalara Ayırın

Kabul etmemiz gereken bir gerçek var. Hedefiniz ne kadar büyükse elde edilmesi bir o kadar zordur. Hedeflerinizi aşama aşama yerine getirmeniz çok daha gerçekçi bir yaklaşımdır.

Hedefler büyük olduğu zaman yolculuk süreniz de uzayacaktır. Yolculuk süreniz ne kadar uzun olursa sarf edeceğiniz efor ve göstereceğiniz gayret bir o kadar fazla olacaktır. Sonucunda elde ettiğiniz bir şeyler olmadığı için yavaş yavaş motivasyonunuzu kaybetmeye başlarsınız ve neticede ilgili hedefi elde etmek konusunda başarıya ulaşamayacağınızı düşünmeye başlarsınız.

Bu durumun yaşanmasını engellemek için mutlaka belirlediğiniz hedefi parçalara ayırmaya çalışmalısınız. Hedefin her bir parçasını tek tek yerine getirerek yola devam etmelisiniz. Sonuç olarak büyük hedefe doğru daha hızlı, daha kendinden emin ve daha istekli bir biçimde yolculuk etme şansına sahip olursunuz.

Hedef belirleme aşamasında hedefleri parçalara ayırma yöntemi her şeyin daha gerçekçi olmasını sağlayan önemli bir adımdır. Yapmanız gereken büyük hedefleri küçük hedeflere ayırmak ve adım adım ilerlemektir.

3. Hedefleri Çeşitlendirin

Genelde tavsiye edilen durum bir işe odaklanıldığında sadece onunla ilgilenmenizdir. Teoride doğru bir yaklaşımdır ve konu iş olduğunda mantığa yatkındır. Ancak iş bir alan, sağlık farklı bir alan, yaşam stili farklı bir alan ve ilişkiler farklı bir alandır. Daha saymadığım birçok farklı ana unsur hayatınızda yer alıyor olabilir ve bunların hepsi kendi içerisinde belirgin bir öneme sahiptir.

İş hayatınızda bir hedef belirlemiş durumdaysanız yaşam stiliniz açısından da bir hedef belirlemelisiniz. Sağlık yönünden bir hedefiniz olmalıdır. İlişkiler konusunda bir hedefiniz bulunmalıdır. Hayatınızda hangi alan önemli olursa olsun o alanla ilgili bir hedef mutlaka hazır durumda bulunmalıdır. Bu sayede gelişiminizi sürekli sürdürebilir ve hedeflerinize bağlılığınızı arttırabilirsiniz.

Hedef belirleme aşamasında hayatınızın farklı alanlarını düşünmek hayat kalitenizi önemsediğinizi gösterir. Hayat kaliteniz ne kadar yüksek olursa kişisel gelişiminiz konusunda ilerlemeyi sürdürme isteğiniz bir o kadar fazla olur.

4. Hedeflere Odaklanın

Her şeyi muazzam olarak yerine getirmeyi sürdürseniz bile yeri geldiğinde sizi hedeflerinizden alıkoyacak zorluklarla karşılaşabilirsiniz. Bu gibi durumlarda pes etmemeyi ve hedeflerinize bağlı kalmayı düşünmelisiniz.

Hedefleriniz başlangıçtan itibaren takip etmeniz gereken başlangıç ve bitiş sürecini izleyen durumlardır. Bu nedenle son ana kadar her hedefin takipçisi olmalısınız. Zamanı geldiğinde hedeflerinizi destekleyecek farklı unsurlar ortaya koyarak başarım sürecini güçlendirmelisiniz.

Hedef belirleme aşamasında mutlaka bağlı kalabileceğiniz ve takibini yapabileceğiniz hedefleri göz önünde bulundurmalısınız. Tutamayacağınız sözler vermemelisiniz. Hedefler kendinize verdiğiniz sözlerdir. Bu sözler yerine getirilmediği zaman mutluluk ve başarı söz konusu olmayacaktır.

5. Hedefleri Tanımlayın

Hedef belirlemenin her aşamasında başarılı olsanız bile onları tanımlama konusunda başarısız olursanız tüm çabalarınızı boşa çıkarmış olursunuz. Hedefleri tanımlarken belirli kriterlere bağlı kalmanız gerekmektedir. Bunun nedeni hedeflerin kararlı ve elde edilebilir olmasını sağlamaktır.

Hedefleri tanımlarken mutlaka belirgin olun. Hedeflerin belirgin olması demek her şeyin açık bir şekilde açıklanması ve tanımlanması demektir. Belirgin olmayan hayaller peşinde koşmaktansa belirgin olanların peşinden gitmek çok daha doğrudur.

Hedefleri tanımlarken mutlaka gerçekçi olun. Hedefler ilk olarak hayal dünyanızda ortaya çıkarlar ve ardından gerçeğe dönüşürler. Eğer hedeflerinizi hayal dünyanızda bırakırsanız veya gerçekçi olmayacak derecede büyütürseniz elde edilebilir bir hedef ortaya çıkaramazsınız.

Hedeflerinizi gerçekleştirmek için kendinize bir süre tanımalısınız. Belirli süre içerisinde bahsi geçen hedefi yerine getiremiyorsanız mutlaka hedefi gözden geçirmeli veya onu biraz daha küçük parçalara ayırmalısınız.

Hedefler hayat boyunca ilerlemenizi sağlayan unsurlardır. Hedefiniz olduğu sürece kendinize bir yön belirlemiş olursunuz. Başarı hiçbir şey yapmadığınız sürece elde edebileceğiniz bir şey değildir. Hedeflerinizi yerine getirerek başarıya ulaşabilirsiniz. Bu nedenle hedef belirlerken etkili adımlar atmanızı sağlayacak bir plana sahip olmalısınız.

Yazar Hakkında

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

2 Yorum

Yorum yapıp katkı sağla...

  • Merhaba hedefim benimde hayalimde olan yemek yapmaktı ama bu hayalim hiç bir zaman gerçekleşmedi zamanında düşünemedim şimdide yaş gereği ilgilenmiyorum içimde olan yemek aşkı dün gibi bugünde var mutfaktaki uğraşlarım beni mutlu ediyor bir yer açsam acaba yapabilir miyim kendime güveniyorum ama cesaret edemiyorum bana bir fikirde bulunabilir misiniz yukarıda sayfanızı açtığımda ev hanımlarına evde iş imkanı seçenekleri var bunlar ne kadar doğru evde bir şeyler yaparak boşlukları doldurmak istiyorum elimin lezzetine güveniyorum her bir yazılarınızdan bir şeyler öğreniyorum bu katkılarınızdan dolayı teşekkürler siz yazdıkça bilgilenmeye devam edeceğim.