Kıskançlık nasıl azaltılır?

K

Kıskançlık nasıl azaltılır? Aşırı kıskançlık hayatını kabusa çevirebilme gücüne sahiptir. Sağlıklı adımlarla kıskançlığı yenmek ister misin?

Hayat boyunca karşılaşmak istemediğim en berbat sorulardan bir tanesi budur. Kıskançlık ile baş etmek çok çetrefilli bir iş olmakla beraber aynı zamanda yoğun çaba gerektirir. Bazen bu duyguyu bastırmak için ruhsuz bir insana dönüşmeyi bile göze alabilirsin.

Kıskançlık nasıl yenilir?

Ben kıskançlığın tadında kalması durumunda zararlı olmadığını düşünenlerdenim. Tadında olan kıskançlıktan kurtulmak, özellikle ikili ilişkiler söz konusu olduğunda pek tavsiye ettiğim bir şey değil. Bir bakıma ilişkiyi besleyen kanallardan birini yok yere kapatmış olursun.

Kıskançlıktan kurtulmak için geçerli bir sebebinin olması gerekir. Burada kıskançlık derken elbette aşırı kıskançlıktan söz ediyorum. Bu tür bir kıskançlık sakin ilerleyen yaşantını veya ilişkini bir anda yaşanmaz bir yer haline dönüştürebilir.

Kıskançlık duygusunu anlamalısın

İlk adım elbette kıskançlık duygusunu anlamak olmalıdır. Kıskançlık birazcık karmaşık bir duygudur. Korku, kaybetme, öfke, gıpta, üzüntü, terk edilme ve küçük düşürülme gibi birbirinden farklı duygulardan azar azar bir şeyler içerir.

Kıskançlığın içerisinde en çok hakimiyet korkuya aittir. Korku var olduğu müddetçe kıskançlık var olmaya devam eden bir duygudur. Bu nedenle ilk işin kıskançlık duygusunu ve onunla bağlantılı olan birincil duygunu fark etmek olmalıdır.

Duygularınla mücadele etmelisin

Kıskançlık kendini gösterdiği zaman ona karşı durmayı göze almalısın. Kıskançlık rahatsız edilmediği sürece etkisini güçlendirir ve hakimiyet alanını genişletir. Kıskançlık duygun korktuğun için ortaya çıktıysa basit bir biçimde korkunun sebebini düşünmeye başlamalısın.

Kıskançlık ile mücadele basit adımlardan oluşur. Doğru soruları sormalı ve dürüst cevaplar vermelisin. Kıskançlığın sebebi her ne ise onu kabul ederek daha etkili bir mücadele ortaya koyabilirsin. Diğer durumlarda ne duygularla ne kıskançlıkla mücadele etmek pek kolay değildir.

Kıskançlığın merkezine yolculuk etmelisin

Yukarıdaki adımları takip ettikten sonra kıskançlığın merkezine doğru yolculuk etmeye başlayabilirsin. Yaşadığın olumsuz düşünceleri kabullenmek elbette çok kolay olmayacaktır. Bunun için genelde en kolay yolu başkalarını suçlamaktır.

Başkalarını suçlamak gibi bir hata yapmamalısın. Bu engeli aşman mümkündür. Tek yapman gereken bu duyguyu yaşayan tek kişinin sen olmadığını bilmektir. Kıskançlık herkeste olan ama bazılarında çok fazla olan bir duygudur. Bunu kabul edersen duygusal anlamda daha rahat edersin.

Duygularını açıklamaya çalışmalısın

Kıskançlık yaşadığın zaman rahatlamak istiyorsan duygularını açıklamak iyi bir fikirdir. Bunun için doğru zamanı beklemek yerine doğru zamanın oluşmasını sağlamak için çaba göstermelisin. Kıskançlık sonucunda yakınındaki insanların canını yakmış olabilirsin.

Kıskançlık nedeniyle son zamanlarını zehir ettiğin birisi varsa uygun bir durumda ona açıklama yapmak zorundasın. Bu adım onu kıskandığını itiraf etmek anlamına gelmez. Sadece kıskançlığın temelinde yatan duyguyu ona açıklamış olursun.

Kıskanç insanla nasıl baş ederim?

Belki kendi kıskançlığından ziyade karşıdaki kişinin kıskançlığıyla baş etmek istiyor olabilirsin. Bu kendi kıskançlığın ile mücadele etmekten çok daha zor bir durumdur. En önemli adım hiç kuşkusuz araya bir mesafe koyabilmek ve bu şekilde ilerlemektir.

Aşağıdaki adımlar başkalarında yer alan ama seni artık çileden çıkarma noktasına getirmiş olan kıskançlık ile mücadele için sana yardımcı olabilirler. Bundan sonrasının tamamen senin durumu yönetebilme becerine kalmış durumdadır. Kıskançlığın bir duygu olduğunu asla unutmamalısın.

Sevgi ve kıskançlık çatışmasını fark etmelisin

Sevgi ile kıskançlık her zaman bir arada olamaz. Bir başka ifadeyle kıskançlık her zaman sevgi veya aşk nedeniyle ortaya çıkan bir durum değildir. Söz konusu duygu aynı zamanda kontrolsüzce davranmak anlamına gelir.

İnsanlar kendilerini güvende hissetmedikleri zaman daha fazla kıskançlık yaşarlar. Bunu engellemenin bir yolu yoktur. Çünkü kıskançlık çok çeşitli duyguların bir karışımı olarak yaşandığında aynı anda çok fazla duyguyla mücadele etmek gerekir. En iyi çözüm onu anlamaktır.

Araya mesafe koymalısın

Karşındaki kişi ister sevgili ister arkadaşın olsun aşırı kıskanç ise araya mesafe koymaya çalışmalısın. Sürekli kıskançlık yapan bir insanla uğraşmak son derece zordur. Çünkü bu insanlar çok fazla soru sorup seni bunaltırlar.

Karşındaki kişinin soru bombardımanından kaçıp kurtulmanın en kolay yolu aradaki mesafe koymak veya varsa mesafeyi korumaktır. Yapman gereken kendini rahat hissetmediğin sorulara cevap vermemektir. Böylece gereksiz baskıdan ve kıskançlıktan kendini kurtarmış olursun.

Gereksiz sorumluluk almamalısın

Kıskançlık söz konusu olduğunda kıskanan kişi suçlama yapmaya fazlasıyla meyilli olur. Söz konusu suçlamalarla uzaktan veya yakından bir bağın yoksa gereksiz sorumluluk almaktan kaçınmalısın. Ortaya çıkan durumun sorumlusu sen değilsen fedai gibi kendini ortaya atmamalısın.

Başkalarının davranışlarından ötürü suçlanmak ve sonucunda özür dileyen taraf olmak işin kolayıdır. Kendini bu duruma düşürmekten her zaman kaçınman gerekir. Yaşanan kıskançlıkla ilgili sorumlu sensen gerekli özeni gösterip sorunu çözmelisin ama diğer koşullarda geride durmalısın.

İlişkilerde kıskançlıkla nasıl başa çıkılır?

Daha önce pek çok kez değindiğim gibi kıskançlık tamamen kötü bir şey değildir. Kıskançlık seni tüketmeye başladığı noktadan itibaren tehlikeye dönüşür. Moshe Ratson‘ın belirttiği gibi kıskançlık çok sık yaşanmaya başladığında gerekli müdahaleyi yapman gerekir.

Günümüzde kıskançlığı tetikleyecek olan çok fazla etken vardır. Özellikle sosyal medya bu konuda başı çeken unsurlardan birisidir. Tıpkı Margarita Tartakovsky‘nin belirttiği gibi kıskançlık doğru tanımlanırsa ona yönelik sağlıklı öneriler sunabilmek mümkün hale gelebilir.

Kıskançlık nedenini öğrenmelisin

Kıskançlığın birbirinden farklı yönleri vardır. Bilimsel olarak pek çok farklı teori olsa bile erkekler sadakatten, kadınlar ise duygusal yönden rahatsızlık duymaları durumunda kıskançlık yaşanır. Bireyler belirtilen konularda rahatsızlık duymaya başlar başlamaz kıskançlık açığa çıkar.

İnsanlar reddedilmekten, kabul görülmemekten, sevilmemekten ve kaybetmekten korkarlar. Doğrudan kaybetme ile ilişkili olan bu duyguların her birisi kıskançlığı tetikleme fırsatını elde eder. Bir başka ifadeyle bir şeye karşı korku ne kadar fazla olursa kıskançlık da bir o kadar fazla olur.

İlişkiyi değerlendirmelisin

Kıskançlığı sağlıklı bir biçimde ortadan kaldırmak ve ilişkine kaldığın yerden devam etmek istiyorsan ilk yapman gereken yaşadığın ilişkiyi değerlendirmektir. İlişkin güven, saygı ve aşk üzerine kurulursa bunları gözden geçirmelisin. Sevgilin sana karşı dürüst mü?

Bu soruya vereceğin cevap olumsuz ise tasını tarağını toplayıp artık kendi başının çaresine bakmanın zamanı gelmiş demektir. Bu tür bir ilişkiyi devam ettirmeye çalışırsan bundan zararlı çıkacak olan tek kişi sen olursun. Kıskançlık ilişkiye dahil olur olmaz huzursuzluk vermeye başlar.

Kendini değerlendirmelisin

Yaşadığın ilişkiyi değerlendirirken her şeyin yolunda olduğundan eminsen artık okları kendine çevirebilirsin. Yaşadığın kıskançlığın sebebi ilişkideki problemler değilse kendini değerlendirmeye almalısın. Bu değerlendirme sırasında dürüst davranmalı ve her şeyi etraflıca düşünmelisin.

Kendini değerlendirmeye alırken sadece ilişkide sahip olduğun paya değil genel olarak hayatını gözden geçirmelisin. Kıskançlığın ortaya çıkmasını sağlayan etkenler çevrendeki sorunlar ve yetiştiriliş tarzın olabilir. Doğru saptamayı yaparsan doğru çözümü bulabilirsin.

Başkalarından destek alabilirsin

İlişkide yaşadığın kıskançlık aşırı boyutlarda ise bu durumda güvendiğin birilerinden destek almayı düşünmelisin. Herkese ilişkinin detayları ile ilgili kapsamlı bilgiler vermemelisin. Bu doğru bir destek alma yöntemi değildir.

Doğru olan düşüncelerinle ilgili fikir almaktır. Bunu yaparken destek almayı düşündüğün arkadaşını mutlaka daha önceden belirlemiş olduğun sınırların dışında tutmalısın. İkili ilişkilerde işin içerisine üçüncü bir şahsın girmesinin suyu bulandırmaktan başka bir işe yaramayacağını bilmelisin.

Kıskançlıktan ders çıkmalısın

Bu kolay bir adım değildir. Kıskançlığı yenmek istiyorsan yapabileceğin en önemli şey ondan ders çıkarmak ve bir daha yaşanmasına engel olmaktır. Bunun için iki farklı şeye ihtiyacın vardır. İlki kıskançlığını tanımlamak, ikincisi ise kıskançlıktan bir şeyler öğrenmektir.

Kıskançlık duygusunu bir gelişim kaynağı olarak kullanabilirsin. Örneğin, bir arkadaşın her elektro gitar çaldığında kıskançlık duyuyorsan bunun sebebi elektro gitar çalabilmeyi istemektir. Kıskançlığa saplanıp kalmak yerine elektro gitar çalmayı öğrenmeyi denemelisin.

Duygularını yönetmelisin

Duyguları yönetmek çok kolay gözükmese bile yapabileceğin çok basit bir şey vardır. Her kıskançlık hissettiğin zaman sakin kalmaya çalışmalı ve derin derin nefes almalısın. Bu sayede yaşadığın duygunun yoğunluğunu yönetmeyi başarabilirsin.

Özellikle ilişkilerde yaşanan kıskançlıklar büyük tartışmalara dönüşebilme potansiyeline sahiptirler. Bunun yaşanmasını istemiyorsan sakin kalana kadar çok fazla konuşmamayı tercih etmelisin. Sakinleştikten sonra sevgilinle konuşarak çözüm bulmaya çalışmalısın.

Sakin kalmaya çalışmalısın

Hemen bir önceki başlıkta belirttiğim gibi kıskançlık durumunda sakin kalmak oldukça iyi bir fikirdir. Bir ilişkide kalbini karşıdaki kişiye açmış olursun ve içeri girecek olan hemen hemen her şeyi sorgusuz kabul edersin. Bu seni kısa sürede oldukça zayıf birine dönüştürebilir.

Kontrolünü kaybettiğini düşünsen bile ilişkide olduğunu unutmamalısın. Sevmek ve sevilmek senin tercihin olduğu için karşılaşacağın riskleri en başından kabul etmiş durumda olduğunu bilmelisin. Yaşadıkların ne olursa olsun tepki vermeden önce sakinleşmeyi beklemen en doğru karardır.

Kıskançlığı açıklamaya çalışmalısın

Sevgilin seni kıskandıracak bir şeyler yaptığı zaman aşırı tepki göstermek yerine ona durumu anlatmak için çaba göstermelisin. Kıskandığını anlatmalı, tekrar olması durumunda yine bunun yaşanacağını en saygın biçimde dile getirmelisin. Kıskançlığı yenmek için bu anlamlı bir adımdır.

Kıskançlığı açıklamaya çalışırken dürüst olmak fazlasıyla önemlidir. Dürüst bir şekilde her şeyi açıklaman durumunda duygularını sürekli kontrol etmek zorunda kalmazsın. Bunun yerine duygularını kontrol etme görevini karşındaki kişiye devretmiş olursun.

Geçmişe takılı kalmamalısın

İlişkilerde yaşanan kıskançlıkların bir kısmı geçmiş ilişkilerde yaşanan durumlardan ötürü ortaya çıkabilmektedir. Geçmişte yaşadığının geçmişte kaldığını, bu ilişkinin farklı olduğunu ve ikisi arasında bağlantı kurmaktan kaçınman gerektiğini bilmelisin.

Kıskançlığın nedenini, onu harekete geçiren durumu ve sebebi anlaman durumunda ilişkinin çok daha sağlıklı ilerlemesini sağlayabilirsin. Kıskançlığın kendini geliştirmek için önemli olduğunu unutmamalısın. Bugünü ve yarını etkilemeyecek olan geçmişe çok fazla takılı kalmamalısın.

Kendine güvenmelisin

Kıskançlık konusunda yapabileceğin en iyi şey kendine güvenmektir. Kendine güvenirsen problem ne olursa olsun onu ortadan kaldırmayı başarabilirsin. İlişkini devam ettirebilmek için buna ihtiyacın olacaktır.

Kendine güvenmek düşündüğün kadar kolay olmayabilir. Bu konuda belki şekillerde destek almayı deneyebilirsin. Kendine güvenin olduğu zaman ayrılık gibi en ciddi sorunda dahi ayakta kalmayı başararak yoluna devam edebilirsin.

Karşındaki kişiye güvenmelisin

Mutlu ve sağlıklı ilişkiye sahip olmak istiyorsan ne kadar kıskanırsan kıskan sevgiline güvenmekten başka bir şansın yoktur. Sevgilini sürekli kontrol altında tutamazsın. Bu nedenle yaşadığın kıskançlığın zaman içerisinde geçip gitmesine izin vermelisin.

Bir miktar kontrol çok sakıncalı olmayabilir. Nitekim, herhangi bir kontrole sahip olmadığın kişiyi kontrol etmeye çalışmak problemlere yol açabilecektir. Kıskançlığı bir tecrübe olarak görmeli ve karşındaki kişiye güvenmeyi tercih etmelisin.

Kıskançlığı azaltmak veya kıskançlığı yenmek için bu önerilerimi dikkate alabilirsin. Kıskanç birisi olup olmadığını merak ediyorsan yorum yaparak bana ulaşabilirsin. Artık sahne senin, bu önerilerin işe yarayacağını düşünüyorsan yazımı arkadaşlarınla paylaşabilir ve bana destek olabilirsin.

Yazar Hakkında

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

Yorum yap

Yorum yapıp katkı sağla...