Dikkat dağınıklığı nasıl giderilir?

dikkat dağınıklığı nasıl giderilir

Dikkat dağınıklığı problemine mi sahipsin? Bu problemin önlenebilir olduğunu bilmelisin. Doğru adımlarla dikkat dağınıklığını yenmeye hazır mısın?

Bir işe başlarsın ve kısa sürede onun bitirilmesi gerektiğine inanırsın. Bir adım atarsın ve daha sonra kendini büyük bir sorununu içerisinde bulursun. Birkaç dakika çalışırsın ve sonra biraz mola vereyim diyerek çalıştığından çok daha fazla vakti sosyal medyada gezerek veya telefona bakarak harcarsın.

Dikkat dağınıklığı nasıl önlenir?

Hayatında belirttiğim gibi bir döngü varsa dikkat dağınıklığına sahipsin demektir. Dikkat dağınıklığı zamanını boşa harcamana ve son derece verimsiz vakit geçirmene neden olabilir. Hemen umutsuzluğa kapılmamalısın çünkü bu problemi yaşayan tek kişi sen değilsin.

Dikkat dağınıklığı pek çok kişide görülebilir bir sorundur ve bu sorunu aşmanın yolları vardır. Bir işi bir başkası bitirebilirken, sürekli sağda solda oyalandığın için o işi bitirmekte geri kalanlardan birisi olabilirsin. Peki dikkat dağınıklığını nasıl önleyebileceğini biliyor musun?

Hedeflerin her zaman aklında olmalı

Dikkat dağınıklığının zıttı odaklanmaktır. İlk olarak neden odaklanmaya ihtiyaç duyduğuna karar vermelisin. Alanında çok iyi birisi olmak istiyor olabilirsin. Bir işi diğerlerine göre çok daha iyi yapmak istiyor olabilirsin.

İsteğin ne olursa olsun odaklanmaya ihtiyacın vardır. Hedeflerini yerine getirebilmek için belirlediğin yolda ilerlemeye çalışmak için elinden geleni yapman gerekir. Ancak, en ihtiyaç duyduğun anda odaklanmayı başaramazsan belirlediğin hedefleri yerine getirmen mümkün olmayacaktır.

Karmaşıklığı ortadan kaldırın

Her gün yapman gereken düzinelerce işin varsa odaklanmak senin için hayaldir. Böylesi bir senaryoda odaklanmayı başarman oldukça zor olacağı için karmaşıklığı ortadan kaldırmalısın. Her bir işi temel düzeyde düşünüp azaltmaya çalışmalısın.

Standart kural gün içerisinde üç veya dört işe odaklanmaktır. Bu miktardan fazlası kaçınılmaz olarak dikkat dağınıklığı yaşamana sebebiyet verir. Yapmak istediğin her ne ise yavaş hareket etmek her zaman en idealidir çünkü hızlı hareket edersen gereğinden fazla yüke sahip olup enerjini düşürürsün.

Erkenden harekete geçin

Karmaşıklığı ortadan kaldırıp günde üç veya dört işe odaklandığın zaman işlerin yetişebilmesi için çalışmaya erkenden başlaman gerekir. Erkenden uyanmalı ve kalktıktan sonra işleri nasıl yapacağını düşünmelisin. Bunun için uyanma, kahvaltı yapma ve işe koyulma arasında denge oluşturmalısın.

Bu başlangıçta seni oldukça zorlayabilir. Bir şeyler yapabilmek için doğru zamanın gelmesini beklersen dikkat dağınıklığını kendiliğinden davet etmiş olursun. Dikkat dağınıklığı devreye girdiğin zaman iradeni sekteye uğratır ve yapman gereken işler gecikmeye başlar.

Bilmediklerini es geçmelisin

Dikkat dağınıklığı konusunda problem yaşayan insanların çoğunda bir şeyleri takılı kalma vardır. Bir konuda bilgin yoksa onu es geçmelisin. Dikkatinin oraya doğru yönelmesine izin verirsen yapman gerekenlerden geri kalmaya başlarsın ve bu seni raydan çıkarır.

Bir şeyler yapmaya çalışırken başarılı bir biçimde yoluna devam edersen ihtiyaç duyduğun ivmeyi yakalayabilirsin. Bilmediklerini es geçip bildiklerine odaklanmak ve zor olan kısımları sona bırakmak iyi bir fikirdir. Dikkat dağınıklığının kurbanı olmak istemiyorsan buna dikkat etmelisin.

İvmeye önem vermelisin

İvme hedefleri yerine getirebilmek için yakalanması gereken önemli bir düzendir. Hedefleri gerçekleştirirken geride kalmak istemiyorsan ivme kaybetmemeye çalışmalısın. İhtiyacın olan sıkı düzeni oluşturup her zaman ileriye düşünmelisin.

Bu ivmeyi istediğin her zaman yakalayamayacağını bilmelisin. Hedefin ne ise öncelikle bunun için gerekli olan işleri yerine getirmek için çaba göstermelisin. Bir başka ifadeyle, yazarlık yapmak istiyorsan her gün olmasa bile iki veya üç gün arayla bir şeyler yazmaya çalışmalısın.

Dikkat dağınıklığı gizli bir alışkanlık olabilir mi?

Dikkat dağınıklığını önlemek hemen hemen hepimizin hayalinde olan bir durumdur. Bunu başarmak için pek çok farklı yöntemi denemiş olabiliriz. Dikkat dağınıklığını önlemek için farklı alanlara bakmamız gerektiğini unutmak ciddi bir sorundur.

Burada amacım aslında günlük hayatımızın dikkat dağıtıcı unsurlarla dolu olduğunu göstermektir. Bu başlığın altında yer alanları okudukça bana hak vereceğini düşünmekteyim. En basitinden hayatında yer alan pek çok şeyin dikkat dağınıklığına yol açtığını görebilirsin.

Uygulamaları olarak dikkat dağınıklığını önlemek

Benim hayatımda dikkatimi dağıtacak çok fazla unsur var ama sürekli odaklanma problemi yaşayan birisi değilim. Gün içerisinde dikkatimi dağıtabilecek unsurları aşağıda paylaşıyorum. Bu listede yer alanları gözden geçirip kendi listeni oluşturmanı istiyorum.

 • Facebook – Facebook sürekli vakit geçirdiğim bir yer değil. Ben burayı genelde iletişim için kullanırım.
 • Twitter – Twitter sürekli vakit geçirdiğim bir yer değil. Burayı genelde yeni yazılarımı paylaşmak için kullanırım.
 • Haber Siteleri – Gün içerisinde en fazla vakit geçirdiğim alanlardan birisidir. Bol bol haber okurum ve gündemi takip etmeye çalışırım.
 • YouTube – Gerektiği zaman video izlemek, bilgi edinmek ve araştırma yapmak için buradan faydalanırım. Müzik dinlemek için kullanırım ve genelde bol bol müzik dinlerim.
 • Spotify – Müzik dinlemek için kullanırım ve genelde bol bol müzik dinlerim.
 • Ekşisözlük – Sık sık takip ettiğim adreslerden biridir.
 • E-posta Sağlayıcıları – Genel olarak e-postaları periyodik olarak kontrol ederim ama acil bir husus söz konusuysa kısa sürede e-postayı kontrol edip geri dönüş yapmaya çalışırım.
 • Yanımda Duran Kitaplar – Genelde yanımda üst üstte konulmuş ve karıştırılmayı bekleyen bazı kitaplar olur.
 • Telefon – Telefonu genelde yanımda tutmaya çalışırım ama istisnalar söz konusu olabilir.

Tüm bunlar ve hatta çok daha fazlası senin günlük listende yer alabilir. Önemli olan ne kadar az veya fazla unsurun olması değildir. Önemli olan durum çalışırken veya verimliliğin gerektirdiği anlarda bunlara karşı sergilediğin tutumdur.

Verimlilik için kapat gitsin

Gün içerisinde burada bahsettiğim unsurlarla muhakkak bir veya birkaç kez etkileşim haline geçerim. Bunların her birisi bir anlık gaflete düşmen anında vaktini sömürmeyi başarabilir. Dikkat dağınıklığını önleme konusunda aşağıdakilere dikkat etmeni öneririm:

 • Bir işle meşgulsen Facebook her zaman kapalı olmalıdır.
 • Bir işle meşgulsen Twitter her zaman kapalı olmalıdır.
 • Bir işle meşgulsen Instagram her zaman kapalı olmalıdır.
 • Bir işle meşgulsen haber sitelerine hiçbir şekilde göz atmamalısın.
 • Bir işle meşgulsen YouTube veya Spotify sadece müzik dinlemek için açık olmalıdır.
 • Bir işle meşgulsen e-posta bildirimlerin kapalı veya sessizde olmalıdır.
 • Bir işle meşgulsen telefonu her zaman sessize almalısın.

Onca maddeden bir fire verdiğimi görebilirsin. Evet, yani maalesef müziksiz yapamadığım doğrudur. Özellikle bilgisayar başında olursam müzik dinlemeden duramam. Sadece araştırma safhasında aradıklarımı bulup okumaya geçtikten sonra müziği kapatırım.

Gizli alışkanlığa dikkat etmelisin

Dikkat dağınıklığının gizli bir alışkanlık olduğunu düşünürüm çünkü etrafımızda dikkatimizi dağıtacak unsurları bulundurmamızın bazı nedenleri vardır. Bu nedenleri aşağıda sıraladım, eğer bir şekilde dikkat dağınıklığın olduğunu düşünüyorsan bu nedenlerden bazıları seninle uyumlu olacaktır:

 • Dikkatimizi dağıtacak unsurlara yakın oluruz çünkü kendimizi can sıkıntısından kurtarırız.
 • Dikkatimizi dağıtacak unsurlara yakın olarak baş etmesi zor duygulardan uzak dururuz.
 • Dikkatimizi dağıtacak unsurlara yakın olduğumuz sürece hoşlanmadığımız kimliğimizi gizleriz.
 • Dikkatimizi dağıtacak unsurlara yakın durarak diğer insanlardan uzaklaşırız.
 • Dikkatimizi dağıtacak unsurlar sayesinde memnuniyetsizlikten ve korkularımızdan uzaklaşırız.
 • Dikkatimizi dağıtacak unsurlara yakın olarak öfkelenmekten uzaklaşırız.

Kendi notlarını aldıysan sana bir soru sormak istiyorum. Tüm bunlardan uzak durmanın çok iyi bir şey olduğunu düşünüyor musun? Eğer cevabın evet ise sana kötü bir haberim var çünkü bu zorluklardan saklanmak onları çözmeni veya onların yok olmasını sağlamaz.

Yüzleşmeyi denemelisin

Artık gizlenmeyi bir kenara bırakmalısın. Dikkat dağınıklığı senin için bir alışkanlıksa o alışkanlığa veda edebilmeyi göze almalısın. Sonsuza kadar kaçamazsın, kaçtığın herhangi bir şey elbet seni bir gün yakalar ve hazırlıksız yakalandığın zaman çok daha büyük bedeller ödemek zorunda kalabilirsin.

Gün içerisinde dikkatini dağıtacak ufak tefek işlerle uğraşmak ve bu şekilde dikkatinin dağılmasını sağlamak ile sürekli olarak dikkat dağınıklığına sahip olmayı birbirine karıştırmamalısın. İlk durum genelde zihninin dinlenmesini sağlamak dikkatini bilinçli bir biçimde dağıtmakla ilgilidir.

Dikkat dağınıklığını azaltmanın 5 kolay yolu

Dikkat dağınıklığı genel olarak kendisini odaklanma problemiyle birlikte gösterir. Yeterli miktarda konsantrasyona sahip olmadığın zaman en basit hesaplamaları dahi yapmayı başaramazsın. Buna çözüm bulabilmek çok kapsamlı yollar deneyebilirsin ama basit olanlardan başlamak en doğrusudur.

Sadece beş basit adımda dahi dikkat dağınıklığını azaltmayı başarabilirsin. Bu basit adımların her birisi günlük yaşantın ile ilgilidir. Günlük yaşantına ilgili düzeni kazandırmayı başarabilirsen bir yetişkin olarak dikkat dağınıklığı ile mücadeleyi kolayca gerçekleştirebilirsin.

Gerek duyduğunda bildirimleri kapatın

Hepimizin kabul etmesi gereken bir gerçek vardır. Telefona gelen bildirimler anında dikkatimizi çeker ve bu bildirimlere bakıp hemen cevap vermek isteriz. Bu ciddi seviyelerde dikkat dağınıklığı yaşamana sebebiyet verebileceği gibi verimliliğini de düşürür.

Bir işle meşgul olurken sosyal medyadan ve gerekli olan iletişim araçlarından uzak durmaya çalışmalısın. Ben sürekli başkalarıyla iletişimde kalmak durumunda olduğumdan bunu gerçekleştiremem. Bu durumda iş önceliği oluşturmaya çalışmanı tavsiye ederim.

Aynı anda tek bir işe odaklanın

Her insan aynı anda birkaç işi yapabilme becerisine sahip değildir. Bu beceri gerçekten pek çok insanda olmayan önemli bir kabiliyettir. İşler arasında hızlıca geçiş yapmak hepimiz için oldukça kolaydır ama işlere odaklanma konusunda aynı başarıyı gösterme konusunda sıkıntı yaşarız.

Verimli olmak istiyorsan elinin altında her zaman bir iş listesi olmalıdır. Bu işleri önemlerine göre sıralamalı ve en önemliden en önemsize doğru ilerlemeye çalışmalısın. Her işten sonra mola verip nefes almayı ihmal etmezsen bu listeye başarılı bir biçimde bağlı kalabilirsin.

Arka planda müzikle çalışın

Bunu herkese önerecek olmasam bile benim için işe yarayan bir yöntemdir. Arkada müzik çaldığı zaman kendimi çok daha dinlenmiş hissettiğim için konsantrasyon konusunda çok daha az sorun yaşarım. Üstelik müziğin mutlu etme etkisi sayesinde çok daha iyi işler çıkarabilirim.

Kendini mutlu hissettiğin sürece her işi çok daha iyi ve çok daha verimli bir biçimde yapabileceğini unutmamalısın. Bu fırsatı tanıyan ve pek çok kişi tarafından değerlendirilebilecek olan şey müziktir. Müziği kısık sesle açtığın zaman onun sana sağladığı mutluluk ile dikkat sorununu azaltabilirsin.

Stresten uzak durmayı deneyin

Stres tarafından baskı altında tutulduğun zaman dikkat dağınıklığı konusunda çok ciddi sorun yaşayabilirsin. Bu sorunu ortadan kaldırmak için stresten uzak durmanın yollarını bulmalısın. En basit yöntem kısa süreliğine egzersiz yapmaktır.

Kısa süreli egzersiz yaparak hissettiğin stresi bir süreliğine dağıtmayı başarabilirsin. Bu her zaman kesin çözüm olmayabilmektedir. Strese karşı mücadele etmek için stres atmak için neler yapılabilir isimli yazımı inceleyebilirsin.

Uykuya dikkat etmelisin

Yorgun bir zihin verimsiz zihin anlamını taşır. Her yetişkin dönem dönem bu problemle karşılaşır. Çünkü bugünün acelecilik dolu olan dünyasında yeteri kadar uykuya sahip olmak pek mümkün değildir.

Gün içerisinde mutlaka 7-8 saat uyuyarak zihninin dinlenmesine yardımcı olmalısın. Bu senin konsantrasyon problemini aşmana yardımcı olacaktır. Bu uyku süresine riayet ederken biyolojik saate elinden geldiğince ayak uydurmaya çalışmalısın.

Dikkat dağınıklığını azaltmak için 3 basit taktik

Hayatımızda yer alan stres dikkatimizi bozan veya onun odaklanmasını engelleyen en önemli etkenlerden birisidir. Etrafımızda yer alan her şey aslında dikkatimize düşman durumdadırlar. Buna rağmen gerekli adımları atarak odaklanma problemini kökünden çözebiliriz

İster kabul edin ister kabul etmeyin ama dikkat dağıtıcı bir çağda yaşamaktayız. Bildirimler, metinler, videolar, müzikler ve sokak gürültüsü gibi çok fazla etken bunun içerisindedir. Bunların her birisi zihnimize gönderdikleri uyarıcılarla dikkat problemi yaşamamıza neden olabilir.

Görsel gürültüyü azaltın

Bu yöntemi eğitmenler çok sık kullanılırlar. Öğrencinin aynı anda maruz kalması gereken görsel elementlerin sayısını azaltarak onlara dikkat konusunda yardımcı olmaktadırlar. Benzer yaklaşımı çalışma çevreniz için gerçekleştirebilirsin.

Etrafında yer alan görsel gürültüyü azaltmak için o an işine yaramayan herhangi bir şeyi çalışma masandan uzak tutman yeterli olacaktır. Alternatif olarak çok daha minimal gözüken ve daha az dikkat dağıtıcı etkenin yer aldığı bir ortamda çalışmayı düşünebilirsin.

İşleri bir araya toplayın

Dikkat dağınıklığı konusunda ufak parçalarla uğraşman sana çok daha fazla yardımcı olacak olsa bile bu ufak parçaların birbirinden bağımsız olmamasına dikkat etmelisiniz. Kavrama konusunda problem yaşamak istemiyorsan işlerin bir arada olmasına özen göstermelisin.

Bir araya getirdiğin işlerde asla aynı anda birkaç şeyle uğraşmaya çalışmamalısın. Dikkat problemi yaşıyorsan bu yaşadığın problemin dozajını çok daha üst seviyelere çıkaracaktır. Aynı anda sadece tek bir işe odaklanmalısın. Böylece başarısız olacağını düşünüp dikkat dağınıklığına maruz kalmazsın.

Bilgileri gerektiğinde kullanın

Eğitmenlerin öğrenci düzeyinde kullandığı bir diğer yöntemlerden birisi budur. Bir bilgiye sahip olmak ile onu verimli bir biçimde kullanmak arasında çok ciddi farklılıklar vardır. Eğitmenler bilginin her zaman hazır olmasını ama gerektiğinde hafıza deposundan çağrılarak kullanılmasını önerirler.

İşine yarayacak olan bilginin her daim elinin altında olması önemlidir. Bu bilgi dağınık bir biçimde yer alıyorsa toparlamak için çaba gösterirken dikkatinin dağılmasına neden olabilirsin. Bu nedenle ihtiyaç duyduğun bilgiyi düzenli olacak şekilde muhafaza etmeye özen göstermelisin.

Yetişkinlerde dikkat dağınıklığını yenmek için 6 öneri

Günümüzde pek çok insan dikkat dağınıklı problemi yaşar. Bu problem bir hastalığa dönüştüğü zaman onun adına kısaca DEHB (Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu) adı verilir. Bu hastalığın çeşitli tedavi yöntemleri vardır ve genelde bu yöntemlere bağlı kalmak kişiler için çok daha doğrudur.

Sahip olduğun dikkat dağınıklığı probleminin bu düzeyde olduğunu düşünmüyorsan yapacakların az çok bellidir. Dikkatinin tam olarak hangi yöne doğru gittiğini takip etmelisin. Odaklanman gereken anlarda dikkat dağınıklığı problemi yaşamak istemiyorsan aşağıdaki önerileri dikkate almalısın.

Dikkat dağıtıcıları ortadan kaldırın

Kendini değiştirmek için vereceğin çabanın yarısını dahi çevreni değiştirmek için verirsen onu değiştirmeyi başarabilirsin. Çalıştığın ortamda dikkatini dağıtan etkenlerin neler olduğunu saptayıp onları ortadan kaldırmalısın. Basit yöntemlerde söz ettiğim gibi bunlar genelde gelen bildirimlerdir.

Bunlar yapabileceğin ufak değişikliklerdir ama dikkat konusunda seni fazlasıyla etkilerler. Çalışma alanında dikkat dağıtıcı çok fazla unsur varsa hiçbir şekilde odaklanmayı başaramazsın. Televizyon, telefon veya diğer etkenlerden hangileri sorun çıkarıyorsa onlarla arana bir süre mesafe koymalısın.

Önemli olanların öne çıkmasını sağlayın

Bir başkası tarafından söylenen bir şeyi hatırla konusunda sıkıntı yaşıyorsan yapman gereken tekrar etmektir. Tekrarlar sonrasında söylenenleri veya anlatılanları daha kolay hatırlayabilirsin. Bu yöntemi kullanarak unutmaman gereken her şeyi aklında tutabilirsin.

Önemli olan bir şeyi hatırlayamayacak kadar dikkatin dağınıksa hatırlaman gereken nesneyi veya sözleri her zaman olduğu yerden farklı bir yere koymalısın. Bir yere not aldığın şeyi her zaman sakladığın yerde değil farklı bir yerde tutmaya çalışmalısın. Bu sana fazlasıyla yardımcı olacaktır.

Zamanlı çalışın

Yapmak istediğin belirli işler için zamanlayıcı belirleyip bu şekilde çalışmak çok daha doğru bir seçenek olabilir. Dikkat dağınıklığı yaşayan kişiler genellikle zamanın bolluğundan faydalanırlar. Bu durum aslında bir yanılsamadan ibarettir çünkü zaman sınırsız değildir.

Bir ödev yapmaya çalışıyor olabilirsin veya bir projeyi tamamlamak için çaba gösteriyor olabilirsin. Yapman gereken işi bitirmek için kendine bir zaman sınırı koymaktır. Yeterli miktarda sorumluluğa sahipsen bu gerçekçi süre içerisinde işi bitirmek için dikkatinin dağılmasına izin vermezsin.

Sağlığını önemsemelisin

Dikkat dağınıklığına sahip olan insanlarda genellikle görülen belli başlık sağlık eksiklikleri vardır. Bu eksiklikler hastalık veya kronik rahatsızlık gibi şeyler değildirler. İnsanın gün içerisinde ihtiyaç duyduğu belirli niteliklere karşı duyulan eksiklerdir.

Yeteri kadar uyumazsan, yeteri kadar su tüketmeye çalışmazsan, beslenmene dikkat etmezsen veya hareketli kalmazsan dikkat dağınıklığı sorunu yaşayabilirsin. Bunların eksik olması strese açık olman anlamına gelecektir. Bu durum seni kısa sürede odaklanma problemiyle baş başa bırakacaktır.

Planlı hareket etmelisin

Ne kadar çaba gösterirsen göster odaklanma konusunda bir sınırın olacaktır. Sürekli bir işe odaklı kalamazsın. Bu nedenle planlı hareket etme becerisine sahip olman ve beraberinde bu plana ayak uydurman gerekir.

Erteleme konusunda sıkıntı yaşıyorsan dikkat dağınıklığına sahip olabilirsin. Bu seni kısa sürede bir umutsuzluğa doğru sürükleyebilir. Bu umutsuzluğu yaşatmanın gereksiz olduğunu bilerek hareket edersen gerek erteleme gerek ise dikkat dağınıklığı konusunda sıkıntı yaşamazsın.

Müzikten destek almalısın

Basit taktiklerde belirttiğim gibi müzik her zaman dikkat dağıtıcı değildir. Arka planda dikkatini dağıtmayacak şekilde müzik açarsan yapacağın işte veya çalışmada çok daha iyi bir motivasyona sahip olabilirsin. Bu konuda müziğin tonunu yaptığın işe göre ayarlaman çok daha doğru olacaktır.

Bazı işler sakin tonda müzik gerektirirken bazı işler tam tersi daha sesli müzik gerektirebilir. Örneğin, bir şeyler yazmaya çalışırken arka planda çalan müziğin sakinleştirici olmasını isteyebilirsin. Ancak spor yaparken arka planda çalan müziğin çok daha hareketli olmasını isteyebilirsin.

Çocuklarda dikkat dağınıklığını önlemek için 8 strateji

Birçok kişinin aklında bu sorunun olduğunu tahmin edebiliyorum. Çocuklarda dikkat dağınıklığı genel olarak birkaç kaynağın sonucu olarak ortaya çıkar. Endişe ve kaygı, depresyon, evlilik, taşınma, öğrenme bozukluklukları, çevresel problemler bunlardan bazılarıdır.

Bu problemlerle baş edebilmek için öncelikli olarak hangi problemin etkin geçerli olduğuna dikkat etmelisin. Çocuğunun dikkat dağınıklığını yönetmek istiyorsan öncelikle kendi tepkilerine dikkat etmelisin. Onların davranışları karşısında sakin kalıp bu şekilde cevap vermeye özen göstermelisin.

Düşünceli olmalısın

Her ne olursa olsun çocuğunda dikkat dağınıklığı olduğuna inanıyorsan düşünceli olmalısın. Dikkat dağınıklığının ortaya çıkma sebeplerini iyi araştırmalısın ve gerekirse uzman desteği almalısın. Dikkat dağınıklığına sahip olan bir çocuğa karşı yanlış adımlar atarsan onun geleceğini etkilersin.

Dikkati çabuk dağılan bir çocuğuna sahipsen onun kendi içerisinde bir mücadele verdiğini asla aklından çıkarmamalısın. Bu çocuk yetersizlik duyguları ile mücadele ettiği için bu durumda olabilir. Ona mücadelesinde destek olmanın yolu onu dışlamak veya ona ters davranmak değildir.

Bağırmaya son vermelisin

Dikkat dağınıklığı yaşayan bir çocuğa karşı yapacağın en son şey ona bağırmak olmalıdır. Bağırmak bir çözüm değildir. Problemin güçlenmesine neden olan olumsuz bir katkıdır. Çocuğunun zihninde neler olup bittiğini anlamadan ona kızmanın hiçbir geçerli sebebi yoktur.

Bu uyarıya kulak asmadan çocuğuna bağırmaya devam edersen olacaklar aslında çok nettir. Çocuğunun zihninde daha fazla kara bulut olmasını sağlarsın. Bu kara bulutların ne zaman yağmur yağdıracağı ise pek belli olmaz. Her yağdırılan yağmur dikkatinin daha fazla dağılmasına neden olur.

Kontrolcü olmayın

Dikkat dağınıklığı yaşayan bir çocuğa karşı kontrolcü olmak pek doğru değildir. Sakin olmalısın, kararlarında kesin davranmalısın ama kontrolcü olmaktan kaçınmalısın. Bunu yaparsan çocuğun ile arandaki bağı güçlendirmeyi başarabilirsin.

Sakin kalarak, beklentilerini açık bir biçimde ortaya koyarak ve çocuğuna emirler yağdırmaktan kaçınarak onu dikkat dağınıklığına karşı hazır hale getirebilirsin. Bu mücadelesinde tek başına olmadığını anlayan çocuğun başarılı olma şansı çok daha fazladır. Ona bu fırsatı tanımalısın.

İletişimi önemseyin

Dikkat dağınıklığı yaşayan bir çocuğun varsa ilk işin iletişimi güçlendirmek olmalıdır. Bu iletişim sadece onunla değil onun eğitiminden sorumlu olan öğretmenlerle de olmalıdır. Dikkat dağınıklığı problemi olan bir çocuk en ufak engeli gördüğü an ortadan kaybolmaya hazırdır.

İletişimi önemsemen durumunda onun daha dayanıklı olmasını sağlayabilirsin. Engeller karşısında mücadele etmesi için ona destek olabilirsin. Çocuğunla iletişimin alt seviyede kalmasına neden olursan yaşadığı herhangi bir problemde kaçıp bir yere saklanmaya çalışacağından emin olabilirsin.

Evdeki etkenleri kontrol etmelisin

Hayatın bir gerçeğini kabul etmelisin. Çocuklar sesleri süzgeçten geçirme konusunda yetişkinler kadar becerikli değildirler. Çocuğun ödev yaparken açık olan bir televizyon onun konsantrasyonunu sekteye uğratmak için fazlasıyla yeterlidir.

Burada bazı istisnai durumlar söz konusudur. Bazı çocuklar televizyon veya müzik sesi olan bir ortamda bir şeyler öğrenme konusunda çok daha başarılıdırlar. Çocuğun için hangisinin geçerli olduğunu keşfetmeli ve ev içerisinde buna uygun hareket etmelisin.

Verimliliği yükseltmelisin

Bir yetişkin olarak işlerini verimli bir biçimde gerçekleştirme adına elbette çocuğundan çok daha başarılı adımlar atabilirsin. Ancak, erken yaşlarda ona verimli davranma konusunda bilgiler verirsen onun yaşadığı dikkat dağınıklığına engel olabilirsin.

Büyük işleri küçük parçalara ayırmayı öğretmek başlangıç için son derece idealdir. Bu strateji çocuklarda çok fazla kullanılan bir strateji değildir. Oldukça işe yaramasının sebebi ise küçük başarılarla motivasyonu yükselen çocuğun dikkat dağınıklığı karşısında daha dirayetli olmasıdır.

Kontrol listeleri kullanın

Çocuğunun dikkat dağınıklığı gidermek istiyorsan ona kontrol listesi oluşturma alışkanlığı kazandırmaya çalışmalısın. Kontrol listeleri çocuğunun aynı anda birkaç işle uğraşmasına engel olacaktır. Aynı zamanda başarı-deneme-başarı döngüsü sürdürmesini sağlayacaktır.

Benzer alışkanlığı elbette kendin için de kullanabilirsin. Kontrol listeleri yapılacakları daha kolay organize etmeni ve onları daha kolay yoluna getirmeni sağlar. Çocuğuna örnek olmak için bu alışkanlığa önce senin sahip olman gerektiğini unutmamalısın.

Engelleyici olmamalısın

Bir anne veya baba olarak dikkat dağınıklığı yaşayan çocuğuna karşı engelleyici olmamaya çalışmalısın. Onun kendi zihninde yeteri kadar engelle boğuştuğunu kabul etmelisin. Bu konuda dikkatli olup ona yardımcı olmaya çalışırsan en iyisini yapmış olursun.

Bazı anne ve babalar çocuğuna yardım etme konusunda hata yaparlar. Karşılaştığı bir engel konusunda ona yardımcı olmak iyi bir şeydir ama engeli tamamen ortadan kaldırmak aynı kapsamda değildir. Bu ona destek olmak yerine köstek olmaktır.

Özgüvenli olmasını sağlamalısın

Dikkat dağınıklığı olan çocuklar sıklıkla güvensizlik hissine sahip olurlar. Kendilerini sürekli tehlikede hissederler. Bu hisse aileleri için değersiz olduklarını düşünmeleri dahildir ve bu konuda onlara yardımcı olmazsanız özgüven konusunda çok ciddi sorunlar yaşayacaklardır.

Çocuğuna destek olmalı, ona sevgiyi aşılamalı, ona güvenmeli ve ona destek olmalısın. Özgüven konusunda ona bu şekilde yardımcı olabilirsin. Kendine özgüven konusunda yardımcı olmak istiyorsan özgüven nasıl kazanılır isimli yazımı inceleyebilirsin.

Okuma alışkanlığı kazandırmalısın

Dikkat dağınıklığını ortadan kaldırmanın en önemli yollarından birisi okuma alışkanlığına sahip olmaktır. Çocuğunun bir şeyler okumasını sağlayarak onun dikkat dağınıklığına karşı durumunu gözden geçirebilirsin. Okuma konusunda istekli olan çocuklar bu konuda daha az problem yaşarlar.

Klasik bir öneri gibi gözükse bile çocuğuna okuma alışkanlığı konusunda destek olmalısın. Okuma alışkanlığı onun hayatına fark edemeyeceğin kadar güzel katkılar yapacaktır. Okuma alışkanlığının faydalarını merak ediyorsan okuma alışkanlığının faydaları isimli yazıma göz atabilirsin.

Dikkat dağınıklığını gidermek istiyorsan bu önerilerimi dikkate almanı tavsiye ederim. Sabırlı olmalı ve uzun süreli yolculuk için kendine zaman tanımalısın. Artık sahne senin, bu önerilerinden yararlanarak dikkat dağınıklığını giderebileceğine inanıyor musun?

Kaan Karadeniz

28 yaşındayım. Yüksek lisans öğrenimini "Bilgi ve Belge Yönetimi" bölümünde sürdürmekteyim. Psikolog veya terapist değil, araştırmacıyım. Başarının çaba ile doğru orantılı olduğuna inanlardanım.

You may also like...

Yorum yapıp katkı sağla...