Zihninizi geliştirecek 10 zeka soruları kitabı

Gelişmiş zekaya sahip kişiler problemleri daha hızlı çözerler. Anlatılanları veya okunanları görselleştirme konusunda başarılıdırlar. Zekası gelişmiş olan insanların hafızaları diğer insanlara göre çok daha güçlüdür. Bilgili olma, öğrenme odaklı çalışma ve bunun gibi nitelikli alanlarda etkin olan kişilerden biri olmak istemez misiniz?

Zekanızı geliştirmek istiyorsanız bol bol kitap okumalısınız. Kitap okumaya ayırdığınız vakitleri eğlenceli zeka soruları çözmek için geçirebilirsiniz. Zeka soruları açısından verimli ve kaliteli kitaplar bulmakta zorlanıyor olabilirsiniz. Bu yazımda ihtiyaç duyduğunuz gibi kaliteli zeka soruları kitaplarıyla tanışmanızı sağlayacağım.

Gelişiminize Katkı Sağlayacak 10 Zeka Sorusu Kitabı

Kitap okumak zihninizin kavrama kabiliyetini geliştirir ve sizi daima eleştirel düşünmeye teşvik eder. Genel kanıya göre daha önce okumadığınız bir kitabı okumak ufkunuzu genişletme konusunda size yardımcı olur. Diğer taraftan zeka geliştirme konusunda hazırlanmış, birbirinden zor ama eğlenceli sorularla donatılmış kitaplara göz atarak kendinizi geliştirmeyi başarabilirsiniz. Bu kitaplardan birkaçına değinerek size yol göstermek ve doğru kitaplarla buluşma konusunda size yardımcı olmak için bu listeyi hazırladım.

Kıran Kırana Zeka Soruları

kiran-kirana-zeka-sorulari

Kıran Kırana Zeka Soruları isimli kitap Şakir Ural tarafından yazılmış bir kitaptır. Esasen bir matematik öğretmeni olan Şakir Ural, özellikle gençlere hitap eden zeka soruları kitabıyla epey eğlenceli ve okuması keyifli bir çalışma ortaya çıkarmıştır. Siz de vaktinizi birbirinden keyifli zeka sorularıyla geçirmek istiyorsanız bu esere mutlaka göz atmanızı öneririm.

Sorular, ipuçları ve cevaplar şeklinde üç kısımdan oluşan kitap okuyucusunu yormayacak bir düzene sahiptir. Her sorunun başında zorluk derecesini belirten yıldızlar aldığı için okuyucu sorular arasından kolayca seçim yapabilmektedir. Böylece bir soruda çok fazla vakit kaybettiyseniz daha kolay seviyedeki soruları tercih etmeyi düşünebilirsiniz.

Timaş Yayınları: Kıran Kırana Zeka Soruları – Şakir Ural

Sivri Zeka: Eğlenceli Görsel Zeka Soruları

sivri-zeka

Sivri Zeka: Eğlenceli Görsel Zeka Soruları, Ahmet Bilal Yaprakdal tarafından derlenmiş bir eserdir. Kitap özellikle görsel zeka ağırlıklı sorular arayanlara hitap etmektedir. Gençlerin görsel zekasını güçlendirebilecek bir kitap olmasıyla dikkat çeken bu kitabı görsel zeka ile ilgilenen kişilere önerebilirim.

Kitap bölümlere ayrılmış bir yapıya sahip değildir. Önsöz kısmından sonra doğrudan sorulara geçiş yapılmıştır ve içerisinde 100 tane görsel zeka sorusu yer almaktadır. Soruların tek tek ayrılmış olması ve gruplama yapılmaması, aynı zamanda soruların zorluk seviyesinin belirtilmemesi maalesef önemli bir eksikliktir ama okuyucusunu mutlu edecek bir içeriğe sahiptir.

Uğurböceği Yayınları: Sivri Zeka: Eğlenceli Görsel Zeka Soruları – Ahmet Bilal Yaprakdal

Uğurböceği Yayınları: Sivri Zeka 2: Eğlenceli Görsel Zeka Soruları – Ahmet Bilal Yaprakdal

Süper Zeka: Öğrenciler İçin Eğlenceli Zeka Soruları

super-zeka

Süper Zeka: Öğrenciler İçin Eğlenceli Zeka Soruları, Ahmet Bilal Yaprakdal tarafından derlenmiş bir eserdir. Kitap tamamen öğrencilere hitap eden bir kitaptır ve onlar için hazırlanmış özel soruları içermektedir. Halihazırda öğrenci olan çocuğunuzun gelişimine katkı sağlamak isteyen ebeveynler bu kitabı çocuklarına hediye edebilirler.

Aynı kişi tarafından derlenen bir önceki kitapta olduğu gibi bu kitapta da çoklu bölümleme yapılmıştır. Önsöz kısmından sonra sorulara geçilmiş ve her soru bir başlık altında okuyucuya sunulmuştur. Sorularda zorluk seviyesinin bulunmaması ve gruplama olmaması önemli bir eksikliktir ama kitap öğrenciler için son derece idealdir.

Uğurböceği Yayınları: Süper Zeka: Öğrenciler İçin Eğlenceli Zeka Soruları – Ahmet Bilal Yaprakdal

Uğurböceği Yayınları: Süper Zeka 2: Öğrenciler İçin Eğlenceli Zeka Soruları – Ahmet Bilal Yaprakdal

7’den 77’ye Zeka Soruları

yediden-yetmise-zeka-sorulari

7’den 77’ye Zeka Soruları, Yusuf Bitir ve Ahmet Öz tarafından yazılmış bir eserdir. Kitabın en önemli özelliği her yaş grubuna uygun zeka soruları barındırmasıdır. Bu sayede bir ailede yer alabilecek herkesin keyifle okuyacağı bir kitap haline dönüşen bu eser aile bireylerinin gelişimine katkı sağlayabilecek bir bilgi havuzu görevi görmektedir.

Zeka soruları, ipuçları ve cevaplar olmak üzere üç ana bölümden oluşan kitap okuyucusunu karıştırarak memnun edebilecek bir yapıya sahiptir. Her sorunun başında zorluk derecesini belirten yıldızların kullanılması ise soruların vakit kaybetmeden incelenmesini kolaylaştırmaktadır. En kolay sorudan en zor soruya kadar çözümleme yaparak soru çözümünü bir sürece dönüştürebilirsiniz.

Timaş Yayınları: 7’den 77’ye Zeka Soruları – Yusuf Bitir, Ahmet Öz

Kıvrak Zeka: Eğlenceli Sözel Mantık Soruları

kivrak-zeka

Kıvrak Zeka: Eğlenceli Sözel Mantık Soruları isimli bu kitap Ahmet Bilal Yaprakdal tarafından derlenmiş bir eserdir. Eğlenceli sözel mantık soruları sayesinde zihinsel yetenek ve kabiliyetlerinizi geliştirebilirsiniz. Bu kitap özellikle çocuklar ve gençler için çok daha verimlidir.

Kitap aynı seri içerisinde yer alan diğer kitaplar gibi ana bölümlere ayrılmamıştır. Her soru bir bölümdedir ve soruların zorluk seviyesini belirten herhangi bir yöntem kullanılmamıştır. Kitabın bu şekilde tasarlanmış olması, kitabın okunmasını zorlaştırmayacak bir yöntem olsa bile okuyucunun kitabı karıştırmasını ve kendisine uygun sorularla buluşmasını zorlaştırabilir.

Uğurböceği Yayınları: Kıvrak Zeka: Eğlenceli Sözel Mantık Soruları – Ahmet Bilal Yaprakdal

Uğurböceği Yayınları: Kıvrak Zeka 2: Eğlenceli Sözel Mantık Soruları – Ahmet Bilal Yaprakdal

Beyin Fırtnası: Zeka ve Mantık Soruları

beyin-firtinasi

Beyin Fırtınası: Zeka ve Mantık Soruları isimli bu eser, soru çözmek ve soru hazırlamaktan hoşlanan isimlerden birisi olan Yılmaz Ekici tarafından yazılmıştır. Kitap adının hakkını vermekte, zeka ve mantık sorularıyla kendinizi geliştirmenize yardımcı olmaktadır. Genç yetişkin bireylere hitap ettiğini düşündüğüm bu kitap birbirinden farklı zeka sorularıyla buluşmanıza yardımcı olacaktır.

Kitapta herhangi bir bölümleme veya soru gruplaması yapılmamıştır. Her soru ayrı bir şekilde ele alınarak okuyucuya sunulmuştur. Kitap okuyucusunu biraz yormaktadır çünkü sorular ayrı başlıklar halinde değil sırayla paylaşılmıştır. Her ne kadar sizi yoracak bir kitap olsa bile zeka sorularından hoşlanıyorsanız bu kitaba göz atmayı düşünebilirsiniz.

Gün Yayıncılık: Beyin Fırtınası: Zeka ve Mantık Soruları – Yılmaz Ekici

En Kral Zeka Soruları

en-kral-zeka-sorulari

En Kral Zeka Soruları bir matematik öğretmeni olan Şakir Ural imzasını taşımaktadır. Burada belirttiğim ilk kitapta olduğu gibi yazar yine başarılı bir çalışmanın altına imza atmıştır. Okuyucusunu zorlayan ama aynı zamanda düşünmeye sevk eden sorulara sahip bu kitap, zeka sorusu çözmek isteyenlerin sevebileceği bir kitaptır.

Sorular, ipuçları ve cevaplar olmak üzere üç ana bölümden oluşan kitap okuyucusuna kitabı dilediği gibi kurcalaması için gerekli imkanı tanımaktadır. Kitaptaki sorular zorluk seviyesine göre yıldız kullanımıyla detaylandırılmış ve okuyucunun dilediği soruyu seçebilmesi sağlanmıştır. Kitapta herhangi bir soruyu zor bulmanız halinde bir önceki zorluk seviyesine ait soruya kolaylıkla geçiş yapabilirsiniz.

Timaş Yayınları: En Kral Zeka Soruları – Şakir Ural

İlköğretim Matematik: Beyin Geliştirici Problemler

ilk-ogretim-matematik

İlköğretim Matematik: Beyin Geliştirici Problemler adını taşıyan bu kitap Mehmet Şekercioğlu tarafından yazılmıştır. Kitap özellikle ilköğretim seviyesindeki öğrenciler için faydalıdır. İçerisinde yer alan problemler çocukların gelişimine katkı sağlayabilecek nitelikte sorulardan oluşmaktadır.

Kitap 7 farklı bölüme ayrılmış ve sorular gruplandırılarak okuyucuya sunulmuştur. Soruların bazılarında ufak yazım hataları olsa bile soruların mantığını kavramak çok güç değildir. İlköğretim çağındaki çocuğunuzun veya yeğeninizin gelişimine katkı sağlamak istiyorsanız bu kitabı ona hediye edebilirsiniz.

Platform Yayınları: İlköğretim Matematik: Beyin Geliştirici Problemler – Mehmet Şekercioğlu

Eğlenceli Zeka Soruları

eglenceli-zeka-sorulari

Eğlenceli Zeka Soruları ismini taşıyan bu kitap Ayşe Devrim Kuralay tarafından kaleme alınmıştır. Kitap özellikle 7-12 yaş grubundaki çocuklara hitap eden bir eserdir. Eğer bu yaş grubunda yer alan bir çocuğunuz varsa bu kitabı alıp onu zeka sorusu çözmeye teşvik edebilirsiniz.

Kitap çok bölümlü yapıya sahip gibi gözükse bile işin aslı öyle değildir. Her soru bir bölüm olarak görülmüş ve soru gruplaması yapılmamıştır. Bununla birlikte soruların zorluk seviyesini belirten herhangi bir yöntem kullanılmamıştır. Buna rağmen kitabın yapısı sıkışık sayfalardan oluşmadığı için okuyucusunu çok fazla yormamaktadır.

Çilek Yayınları: Eğlenceli Zeka Soruları – Ayşe Devrim Kuralay

Beyin Takımına Zeka Soruları

beyin-takimina-zeka-sorulari

Beyin Takımına Zeka Soruları, zeka sorusu denildiği zaman pek çok kitap yazmış olan matematik öğretmeni Şakir Ural tarafından yazılmıştır. Zeka sorusu çözmeyi keyifli hale dönüştüren bu kitap sayesinde kendinizi geliştirmeyi başarabilirsiniz. Birbirinden farklı zorluk seviyesinde soruların bulunduğu bu kitap zeka sorusu çözmeyi size sevdirebilir.

Kitap yazarın diğer bölümleri gibi sorular, ipuçları ve cevaplar şeklinde üç farklı bölümden oluşmaktadır. Soruların zorluk dereceleri yıldızlarla belirtilmiştir. Bu sayede kitabın okuyucusu hangi seviyede soru çözdüğünü daha net anlayabilmekte ve gerekirse bir alt veya üst kademedeki soruyu çözmeye çalışabilmektedir.

Timaş Yayınları: Beyin Takımına Zeka Soruları – Şakir Ural

Zeka soruları çözerken eğlenmek ve aynı zamanda kendinizi geliştirmek istiyorsanız bu kitaplar size yardımcı olabilir. Zekanızı yükseltmek veya zihninizi güçlendirmek çok kolay değildir. Biraz çaba gösterip bol bol soru çözerek ve yeni soru çözme yöntemleri keşfederek zor olan bu görevi yerine getirebilirsiniz. Aynı zamanda bu kitapları çocuğunuzla birlikte çözerek onların gelişimlerine katkı sağlayabilirsiniz.

Kaan Karadeniz

28 yaşındayım. Yüksek lisans öğrenimini "Bilgi ve Belge Yönetimi" bölümünde sürdürmekteyim. Psikolog veya terapist değil, araştırmacıyım. Başarının çaba ile doğru orantılı olduğuna inanlardanım.

You may also like...

Yorum yapıp katkı sağla...