Zihin kontrolü nasıl yapılır?

Z

Zihnini nasıl kontrol edebilirsin? Bir başka haliyle zihin kontrolü nasıl yapılır? Bunu gizem dolu başkasının zihnini kontrol etme olayıyla karıştırmamak gerek. Zihin kontrolü derken yaşanmış olaylarla karşı düşünce yapını geliştirmek ve değiştirmekten söz etmekteyim.

Kendi zihnini kontrol etmenin gereksiz olduğunu düşünebilirsin. Hayatın sürprizlerle dolu olan ilerleyişine yönelik hazırlıklı olman gerekir. Zihnini kontrol ederek bir şey yaşanmadan önce sonuçlarına karşı hazırlıklı olursan eğer seni derinden etkileyebilecek durumlara karşı hazırlıklı olmuş olursun. Burada sözünü ettiğim zihin kontrolü bir bakıma davranışlarını kontrol etmek anlamına gelmektedir.

Kişisel zihin kontrolü nasıl yapılır?

Zihin konusunda sahip olduğun bilgiler doğrultusunda onun davranışlarını kontrol ettiğini rahatlıkla söyleyebilirsin. Zihninin daima etki altında kalan bir yönü vardır ve bu etkide kalan noktası yakalandığı zaman hayatındaki tüm adımlarda aktif rol oynamaya başlar. Basit bir örnekle bunu açıklayabilirim; örneğin canın tatlı bir şeyler yemek istediğinde bir parça çikolata seni mutlu edebilir ama çikolatanın tamamını yersen günlük kalori ihtiyacının üzerine çıkman söz konusu olabilir. Öyleyse kendi davranışlarını kontrol edebilmeli ve zihnin her koşulda “biraz daha fazlasını isteme” arzusuna engel olabilmelisin.

Farklı Düşünmeye Çalışmak

Bireysel olarak zihnini kontrol etmek istiyorsan en önemli yol arkadaşın farklı düşünceler olacaktır. Farklı düşünmeye çalışmak bir anda sahip olabileceğin bir kabiliyet değildir. Bunun için kendini hazırlaman gerekir ve zihnini beslerken adeta onun bakımını yapıyormuş gibi hareket etmelisin.

İnsan kendini nasıl değiştirir?

 • Derin derin düşünmelere son vermelisin. Bir konu hakkında olumsuz düşünmek istemesen bile olumsuz düşünüyor olabilirsin. Derin derin düşündüğün sürece dahi sonuç değişmeyecektir aksine olumsuz düşüncenin zihninde biraz daha yer edinmesine neden olursun. Buna engel olmak için zihnini kontrol edip farklı derin derin düşünmelere son vermelisin.
 • Değişebileceğine inanmalısın. Değişebileceğine inanmazsan yakın gelecekte başarılı olamayacağın kabul etmen gereken bir gerçektir. Herhangi bir problemle olumlu düşünerek yaklaşmalısın. Zihnine değişime açık olduğun mesajını her fırsatta vermelisin. Bu sayede kendini hiç olmadığı kadar geliştirmeyi başarabilirsin.
 • Yeteneklerin konusunda iyimser olmalısın. Kendini kontrol etme konusunda beceriksiz olduğunu düşünebilirsin. Bunu ben dahil hepimiz böyle düşünebiliriz fakat bunu başarabileceğimize inanırsak kendimizi kontrol etme konusunda daha becerikli olabiliriz.
 • Kontrol etmekte zorlandığın durumları yeniden değerlendirmeye çalışın. Bir problemi aşma konusunda ciddi sıkıntılar yaşıyorsanız soluklanın ve söz konusu konuyu daha farklı biçimde ele almayı düşünün. Bunu yapabilmenin en kolay yolu problemi çözemeyecek olduğun zamanlarda kendine itici bir güç bulmaktır.
 • Genelleştirmeyi unutun. Genelleştirmek son derece sıkıntılı bir yaklaşımdır çünkü bir konuda yaşanmış olan olumsuz deneyimin gelecek denemelerde yine aynı sonuç vereceğini düşünürsün. Bir bakıma “İngilizce öğrenemiyorum o zaman Almanca da öğrenemem” demek gibidir.
 • Kişiselleştirmeyi bir kenara bırakın. Kişiselleştirmek zihnine kuracağın en büyük tuzaklardan birisidir. Kişiselleştirme yaptığın zaman kontrolünü tamamen kaybetme noktasına gelebilirsin. Bir başka ifadeyle “Herhangi bir konuda başarısız olan arkadaşının senin yüzünden başarısız olduğunu düşünmek” doğru değildir.
 • Sürekli sonuç peşinde koşmaya çalışmamalısın. Sonuç peşinde koşmak zihnine kuracağın bir başka tuzaktır ve zihnin bu tuzağa adım atma konusunda her zaman gönüllü olacaktır. Ortada herhangi bir şey yokken, eskilerin deyimiyle “ortada fol yok, yumurta yok” durumundayken bir sonuç çıkartmak için çaba göstermemelisin.
 • Felaket tellallığı yapmayın. Olumsuz düşünmek de zihin için bir tuzak görevi görmektedir. Olumsuz düşündüğün müddetçe bir işi yapabilme şansın varken dahi onu yapamazsın. Bir başka ifadeyle işten çıkarıldıktan sonra “hayatım bitti artık yeni bir işe de giremem” diye düşünmemelisin.

Faydalı Alışkanlıklara Sahip Olmak

Zihnini kontrol etmek istiyorsan hayatında sana faydalı olabilecek belirli alışkanlıklara sahip olmalısın. Bu alışkanlıklar günlük faaliyetlerden veya etkinliklerden oluşmayacaktır. Daha fazlasını yapmalı, hayatını dolu dolu yaşamak ve zihninin bu doluluğa alışmasını sağlamak için çaba göstermelisin. Zihnin halinden ne kadar fazla memnun olursa seni olumsuzluklara yöneltme konusunda bir o kadar çekingen davranacaktır.

 • Hayatının bir planının olması gerekir. Ne yapman gerektiğini, neler yapmak istediğini ve uzun vadede ne gibi hedeflere ulaşmak istediğini belirlemelisin. Hayatının en önemli hedeflerini yerine getirmek için öncelikle onları tanımlamayı denemelisin. Kariyer hedefi, mutlu bir aile hedefi veya ekonomik olarak çok iyi koşullarda bir gelecek gibi çeşitli hedeflere sahip olabilirsin.
 • Gülümsemeye çalışmalısın. Her ne kadar hayatında olumsuzluklar dolu olsa bile kendini gülmeye alıştırmaya çalışmalısın. Hayatında gülümsemeyi unutursan ne kendini ne de zihnini kontrol etmeyi başarabilirsin. Olumsuz fikirleri ve davranışları gülümseyerek dağıtabilirsin.
 • Yakın arkadaşlarınla vakit geçirmelisin. Arkadaşlarınla vakit geçirdiğin zaman mutluluğunu yükseltebilir ve daha huzurlu birisi olabilirsin. Mutluluk aynı zamanda olumsuz düşünceleri dağıtabilecek bir unsur olduğundan kendi zihnini kontrol etme konusunda daha etkin hareket edebilirsin.
 • Okuma alışkanlığına sahip olmalısın. Ne alaka diye düşünebilirsin ama sonu mutlu sonla biten hikayeler okuyarak dilediğin zaman kafanı dağıtabilir ve mutlulukla tanışmayı başarabilirsin. Okuma eylemi aynı zamanda yaşadığın stresi azaltabilecek olduğundan son derece değerli bir alışkanlıktır.

https://www.grisayfalar.com/okuma-aliskanligi-nasil-gelistirilir/

 • Kendine bir takım engeller çıkartabilirsin. Zihnini kontrol etmek istiyorsan bunun en kolay yolu ona çeşitli zorluklar çıkartmak olmalıdır. Bu biraz zahmetli iştir çünkü zihnine karşı vereceğin mücadelede aynı zamanda davranışlarını etkilemiş olacaksın. Örneğin bir şeyi yapmak istemiyorsan kendini ondan uzaklaştırmayı deneyebilir veya onu erişilmez bir yere konumlandırmayı düşünebilirsin.
 • Zihnini kontrol etme konusunda başarılı olursan kendini ödüllendirmek iyi bir fikir olabilir. Ödüller her zaman senin için iyi olacaktır çünkü gelecekte aynı adımı atma konusunda seni teşvik edeceklerdir. Bu ödüllerin çok büyük ödüller olmasına gerek yoktur. Önemli olan başarının ardından ortaya bir ödül koyabilmektir.
 • Zihnini kontrol etme konusunda başarısız olursan kendini cezalandırmalısın. Her başarının ardından bir ödül gelecekse her başarısızlığın ardından bir ceza da gelmelidir. Zihin kontrolü çok sıkıntılı bir iş olmamakla beraber başarısız olduğunda tekrar tekrar denemek için ödül sisteminin yanında ceza sistemine yer vermelisin.
 • Stresi azaltmak zorundasın. Zihnin ve bedenin birbiriyle bağlantılıdır. Zihnin bedenini stres altına sokabilir ve psikolojik olarak seni fazlasıyla yıpratabilir. Bu tür bir durumla karşı karşıya kalmak istemiyorsan stresi azaltmaya çalışmalısın.

Stres anında rahatlamak için neler yapılabilir?

Kitap Tavsiyesi – Zihin Kontrolü Silva Metodu

Zihin Kontrolü Silva Metodu adını taşıyan bu kitap Jose Silva tarafından yazılmış ve Alfa Yayınları tarafından dilimize çevrilecek okuyucularla buluşturulmuştur. Burada bahsettiğim bilgilerden çok daha fazlasını içeren bir kitap olduğu için önermek istedim. Eğer kendi zihninizi kontrol etme konusunda daha fazla şey öğrenmek istiyorsan bu kitaba göz atabilirsin.

Kitap bu konuda yazılmış olan en önemli eserler arasında yer almaktadır. Zihin kontrolü konusuna merak sarmış biriysen ve bu konuda kendini en iyi şekilde geliştirmek istiyorsan bu kitaba bir şans vermelisin. Kitapla ilgili detayları aşağıdaki bağlantıdan öğrenebilirsin.

Alfa Yayınları: Zihin Kontrolü Silva Metodu – Jose Silva

https://www.grisayfalar.com/insan-kendini-nasil-gelistirir/

Zihin kontrolü nasıl yapılır sorusuna artık bir cevap bulabildiğini düşünüyorum. Zihin kontrolü konusunda başarılı olmak istiyorsan onu farklı düşünmeye teşvik etmek zorundasın. Bu çaban sırasında hayatının kalitesini yükselten bir dizi faydalı alışkanlığa sahip olman gerektiğinden kendini geliştirme konusunda sayısız fırsat elde edebilirsin.

Yazar Hakkında

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

Yorum yap

Yorum yapıp katkı sağla...