Zamanda Kıvrılma (Madeleine L’engle)

Zamanda Kıvrılma, Madeleine L’Engle tarafından kaleme alınan, genç okurlara hitap eden bilim kurgu temalı roman serisinin ödüllü ilk kitabıdır. Madeleine L’Engle içerisinde Zamanda Kıvrılma kitabının da yer aldığı, dört kitaptan oluşan bilim kurgu temalı gençlik romanlarıyla tanınan bir Amerikalı yazardır. L’Engle yazdığı kitapların neredeyse hemen hemen hepsinde dini inancı ile modern bilime olan ilgisini bir araya getirerek ilerlemiştir. Zamanda Kıvrılma kitabı ortaya koyduğu bu sentezin en başarılı şekilde kurgulandığı kitaplardan birisidir.

Kitap orijinal dilinde A Wrinkle of Time adını taşımaktadır ve dilimize Zamanda Kıvrılma olarak çevrilmiştir. Yaklaşık 220 sayfadan oluşan kitabı dilimizde Arkadaş Yayıncılık yayınlamıştır. Zamanda Kıvrılma, halihazırda gizli bir proje (tesseract) üzerinde çalışan ve devlete bağlı olarak çalışmalarını yürüten bir babaya sahip olan genç bir kızın hikayesini konu almaktadır. Kitabın içeriği konusunda size özet bir biçimde bilgi verdikten sonra kitabı neden okumanız gerektiğini sizlerle paylaşacağım.

Zamanda Kıvrılma (Madeleine L’Engle)

Hikayenin kahramanı Meg Murry adında bir genç kızdır. Annesi oldukça güzel olan bir bilim insanıdır, babası da aynı şekilde bir bilim insanı olarak çalışmalarını sürdürmektedir. Meg’in üç tane kardeşi vardır. Bunlardan ikisi 10 yaşında olan ikiz çocuklar, diğeri ise 5 yaşında olan ufak kardeştir. Ufak kardeş Charles Wallace Murry aslında bir dahidir ve insanların zihinlerini okuyabilmektedir.

Kitap şiddetli bir fırtınanın yaşandığı esrarengiz bir gecede başlamaktadır. Herkesin uykusu kaçmıştır çünkü fırtına çok şiddetlidir. Meg kardeşi Charles’ı da alarak annesinin yanına gider. Ardından kitabın garip karakterlerinden Mrs. Whatsit aileyi ziyaret ederek huzursuzluğun nedeninin tesseract adında bir proje olduğunu belirtir.

Bir süre sonra Meg bu projenin başında babasının olduğunu öğrenir ve ortadan bir sır gibi kayboluşunu buna bağlar. Meg ve Charles bir süre sonra Meg’in okuldan arkadaşı ve aynı zamanda ileride aşk yaşayacakları Calvin O’Kefee ile karşılaşırlar. Bu üçlü ortadan kaybolan Meg ve Charles’ın babasını bulmaya koyulurlar.

Yola çıkan çocuklar kentin yakınındaki esrarengiz eve doğru yolculuğa çıkarlar. Charles buranın Mrs. Whatsit’e ait olduğunu bilmektedir. Çocuklar daha sonra Mrs. Whatsit’in yakınları olan Mrs. Who ve Mrs. Which ile tanışırlar.

Esrarengiz üçlü çocukları Uriel adı verilen bir gezegene doğru yolculuğa çıkarırlar. Çocuklar burada bir kahin ile bir araya gelirler ve kahin dünyanın karanlık güçler tarafından çevrelendiğini çocuklarla paylaşır. Bu noktadan sonra çocuklar asıl görevlerine odaklanırlar. Meg ve Charles’ın babasının hapsedildiği gezegeni tespit ederler ve gezegene doğru yolculuk ederler.

Ancak her şey sanıldığı kadar kolay olmayacaktır. Charles gezegende babasının yerini bulmak için gezegenin işleyişi olan zihin kontrolü içerisinde kendisini bırakır. Meg, Calvin ile birlikte babasını bulur ancak Charles’ı geride bırakarak başka gezegene geçerler. Meg burada bir tür zehre maruz kalır ancak daha sonradan iyileşir.

Esrarengiz üçlü tekrar sahneye çıkar ve Meg’in Charles’ı kurtarması gerektiğini belirtir. Bu sefer yolculuk zihin kontrolü altında bulunan Charles’ın yanıdır. Meg onu oradan kurtarabilecek güce sahip tek kişidir ve zihin kontrolünün sevgiyi kontrol altına alamadığını fark ederek kardeşini kurtarmaya çalışır. Diğer esrarengiz üçlü ise Calvin ve çocukların babası Murry’i dünyaya geri getirirler. Aile tekrar bir araya gelmektedir.

Bu Kitabı Neden Okumalıyım?

Zamanda Kıvrılma kitabının içeriği kısmen bu şekilde. Sizi modern bilim ve bilim kurgu dünyası içerisinde daha farklı birçok durum bekliyor olacaktır. Kitabı önemli kılan unsur da aslında budur. Çocuklar için hazırlanmış olağanüstü derecede iyi bir bilim kurgu hikayesidir.

Kitap içerisinde size yabancı olacak bazı dini referans ve atıfları görebilmeniz mümkün ancak odak noktanız bu olmamalıdır. Hikayenin bilim kurgusal serüvenine kendinizi bıraktığınız zaman bir çırpıda, fazla sorgulama yapmadan dört kitaptan oluşan serinin ilk kitabını okumuş olursunuz.

Bu kitabı çocuklarınıza mutlaka okuyun ve kendilerini bilim kurgu ile erken yaşlarda tanıştırın. Hayal güçlerinin gelişmesini sağlayabilir ve yaratıcılıklarının gelişimi konusunda onlara destek olabilirsiniz.

Nitekim, ister oldukça genç bir birey olun, isterseniz orta yaşlı bir birey, bu kitabı okumayı düşünmelisiniz. Belki çocukların hayatına renk kattığı kadar sizin hayatınıza renk katma potansiyeline sahip olamayabilir ancak kurgusal hikayelerin çocuklar için neden önemli olduğunu anlamak konusunda size yardımcı olabilir.

 

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

You may also like...

Yorum yapıp katkı sağla...