Yüksek Gerilim (Harlan Coben)

Yüksek Gerilim, polisiye romanlar konusunda kendisini kanıtlamış bir isim olan Harlan Coben’in gerilim ve sırlarla dolu kitabıdır. Kitabın kahramanı Myron Bolitar, kendisinden yardım isteyen bir kadına yardım etmek isterken beklenmedik gelişmeler yaşanır. Hayatının en acı gerçeklerinden birini öğrenmeye hazırlanan Myron, aynı zamanda yalanlarla boğuşmak zorunda kalır.

Yüksek Gerilim, Harlan Coben‘in oluşturmuş olduğu Myron Bolitar serisinin 10. kitabıdır. Yazar kendisinden bekleneni gerçekleştirerek okuyucuları şaşırtacak gerilim, sırlar ve yalanlar içeren bu kitaba imza atmıştır. Kitap orijinal dilinde Live Wire adıyla ilk kez 2011 yılında yayınlanmıştır. Dilimize ise Derya Engin‘in çevirisiyle 2016 yılında Martı Yayınları tarafından kazandırılmıştır.

Yüksek Gerilim: Kitabın Konusu

Eski bir tenisçi olan Suzze T ile rock yıldızı eşi Lex günün birinde anonim olarak kendilerine ulaşan Facebook mesajıyla karşılaşırlar. Mesaj, bu iki çiftin doğmamış çocuklarını ilgilendiren bir mesajdır ve çocuğunun babasının bir başkası olabileceğinden bahseder. Bu mesajın ardından Lex evi terk eder ve Suzze T, Myron Bolitar‘a gelerek ondan evliliğini kurtarması için yardım ister.

Myron bir süre sonra Lex’i bulur ama beklenmedik birisiyle karşılaşır. Karşılaştığı kişi yıllar önce ailesini terk eden erkek kardeşiyle birlikte olan baldızı Kitty‘dir. Myron bir yandan Suzze için uğraşırken bir yandan kayıp kardeşini bulmaya çalışır. Ansızın gelen Suzze’in ölümüyle sarsılır. Artık hayatında yer alan yalanlarla boğuşma vakti gelmiştir.

Yüksek Gerilim: Sürükleyici ve Düşündürücü

Harlan Coben‘in üslubu farklıdır. Bu farklılık sizi kitabın içerisine doğru çeker. Gerilim ve polisiye romanlarla ilgileniyorsanız ve yerli veya yabancı yazar ayırt etmiyorsanız onun adını mutlaka duymuş olmalısınız. Harlan Coben’in üslubu farklıdır. Bu farklılık sizi kitabın içerisine doğru çeker. Karakterleri oluşturma tarzı ve her birinin geçmişinde yer alan düşündürücü detaylar sayesinde kitaplarını okurken düşünmeye başlarsınız. Aklınızda daima “Sonunda ne olacak?” sorusu yer alır.

Harlan Coben’in bu romanının en önemli özelliği ise size hayat boyunca edinebileceğiniz en değerli öğütlerden birini vermesidir. Bu öğüt, hayatın sonsuza kadar devam etmeyeceği ve anı yaşamak gerektiğiyle ilgilidir. Belki bilindik bir şey olabilir. Fakat güçlü bir hikaye ile ortaya konduğu zaman etkisinin her zamankinden daha farklı olması kaçınılmaz bir durumdur.

Kitabın muazzam bir yapıt olmasını engelleyen unsur ise aynı seri içerisinde yer alan diğer kitaplarla geliştirilmiş olan tadın tekrardan okuyucuya yansıtılmasıdır. Yazarın kaleminden yeni bir şey çıkmamıştır. Kitabın kahramanı artık genel anlamda hayatı sorgulamaya başlamıştır. Yaşanan tek değişiklik budur. Bu durum, serinin içerisinde bir şeylerin bozulmaya başladığı hissini verebilir. Hiç kuşkusuz, yazar gerilim romanları ve polisiye romanlar konusunda kendini ispatlamış bir isimdir. Kitaplarını okunur kılan da bu kalitesidir. En iyi yaptığı şey okuyucuyu kitabın içerisine çekebilmektir. Yüksek Gerilim kitabında bu yaşanmakta mıdır? Evet, yaşanmaktadır. Ne olduğunu anlamadan kendinizi hikayenin içerisinde bulabilirsiniz. Fakat yazarın yabancısı değilseniz bir şeylerin eksik kaldığını hissedebilirsiniz.

Gerilim romanlarından hoşlanıyorsanız Harlan Coben’in kitaplarına mutlaka göz atmalısınız. Dilimize kazandırılmış olan Yüksek Gerilim adını taşıyan bu eserine şans vermenizi öneririm çünkü bu alanda başarılı eserler ortaya koymak çok kolay değildir. Anlayacağınız, bunu başarabilen bir yazarın kitabını tavsiyelerim arasında görmeniz gayet doğal bir sonuçtur. Keyifli okumalar.

Takibe ne dersin?Beni takip edenlere her yeni yazıyla ÜCRETSİZ bülten ulaştırırım. Beni takip etmek ister misin?

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

2 Responses

  1. Yunus Emre dedi ki:

    Harlan Coben…
    En sevdiğim yazardır polisiye,aksiyon vb. sevenler için şiddetle tavsiye ettiğim bir yazardır.En güzelide sonu nasıl acaba ? 🙂

Yorum yapıp katkı sağla...