Yolda (Jack Kerouac)

Yolda, Jack Kerouac’ın ve Beat Kuşağı akımının en önemli eserlerindendir. Hayatınızı size sorgulatmayı başaracak kadar etkileyici bir romandır. Jean-Louis Lebris de Kerouac, bilinen adıyla Jack Kerouac, Amerikalı bir yazar ve şairdir. Kerouac, edebiyat dünyasının geleneklerine karşı çıkan bir isim olarak tanınmaktadır. Spontane olarak gelişen olaylar eserlerinde dikkat çekici en önemli unsurlardan birisidir. Beat Kuşağı olarak bilinen edebiyat akımının öncülerinden olan Kerouac, aşırı alkol tüketmeye bağlı iç kanamadan ötürü hayatını kaybettikten sonra tüm çalışmaları basılı olarak yayımlanmıştır. En değerli eserleri On the Road, The Dharma Bums ve Big Sur isimli kitaplardır.

Orijinal dilinde On the Road adını taşıyan roman, Beat Kuşağı olarak bilinen edebiyat akımına örnek olarak verilebilecek en önemli eserlerden birisidir. Jack Kerouac ve arkadaşlarının Amerika’da gerçekleştirdikleri gezilere dayalı olarak kaleme alınan eser birçok otorite tarafından okunması gereken İngilizce eserler arasında gösterilmektedir. Dilimize Yolda olarak kazandırılan roman, Can Kantarcı‘nın çevirisiyle Ayrıntı Yayınları tarafından yayınlanmıştır.

Yolda

Romanın iki ana karakteri hikayenin anlatıcısı durumundadır. Sal Paradise ve Dean Moriarty bu iki ana karakterdir. Romanın ilk kısmında Sal Paradise’ın San Francisco’ya seyahat etmesi ile olaylar başlar. Sal Paradise bir ayrılık sonrası cesareti kırılmış bir birey olarak yaşamını sürdürmektedir. Dean Moriarty ile tanıştığında ise tüm hayatı değişmeye başlar. Dean Moriarty hayattan zevk almaya çalışan ve uzun soluklu gezileri seven bir isimdir.

Özgürlük yollardadır diyerek cepte kısıtlı parayla yola çıkan ikili çeşitli otobüs seyahatlerinden sonra Denver’a ulaşır. Sal Paradise burada biraz vakit geçirdikten sonra San Francisco’ya geri döner ve burada gece bekçiliği yapmaya başlar. Sıkılır, bu iş ona göre değildir ve tekrar yola koyulur. Sal Paradise’ın isteği aşık olacağı kızı bulmaktır. Los Angeles’a doğru yolculuk ederken otobüste Terry adında bir kızla tanışır. Onunla yolculuğunu sürdürür, Terry’nin ailesinin yanına gider ve tarlada çalışmaya başlar.

Sal Paradise bu işi de bırakır. Bıraktığı şey sadece iş olmayacaktır. Terry’i de geride bırakarak yollara düşen Sal Paradise New York’a geri döner.

Kitabın ilk bölümü bu şekilde tamamlanır. Bu bölüm dışında kitapta toplam dört bölüm daha vardır. Her birisi Sal Paradise’ın yolculukları, gittiği şehirlerde yaşadıkları ve başından geçen olaylarla ilgilidir. Son bölümde Sal Paradise, Laura adında bir kız ile tanışmıştır ve San Francisco’ya taşınma planları yapmaktadır. Bunu öğrenen Dean Moriarty ikiliye eşlik etmek için onların yanına geleceğini haber verir ancak beklenenden birkaç hafta önce oraya gider. Bu durum Sal Paradise’ın beklentisi dışındadır çünkü beş parasızdır. Beklenen yolculuğun gerçekleşmeme ihtimali vardır.

Amerika’nın Yeniden Keşfi

Sanırım bu iki oldu. Belki daha fazla. Bir kitabın özetini daha yazarken inanılmaz zorlandım. Jack Kerouac’ın Yolda isimli romanının özeti yukarıdaki gibidir diyemem ama ilk bölüm ve son bölüme ait detaylar yukarıdaki gibidir. Amacım kitapta ne anlatıldığını buraya olduğu gibi aktarmak olmadığı için bu kadar kısaltmayı başarabildim. Bazı kısımlarda kopukluklar olabilir. Eğer bu kısımlara denk gelirseniz bilmeniz gereken arada epey bir maceranın yaşandığıdır.

Yolda kitabını okuduktan sonra kendi hayatınızı sorgulamaya başlayabilirsiniz. Bunun için ne kitabı ne de yazarı suçlu bulmaya çalışmamalısınız. Yazar bir maceranın notlarını size aktarmaktadır. Bu macera Amerika’yı keşfetme macerasıdır. Alt başlıkta bu ibareyi kullanmamın temel nedeni de aslında budur.

Siz ne yaparsanız yapın bir yere çakılı kaldığınız zaman duvarların üzerinize üzerinize geldiğini hissedebilirsiniz. Bu hikayede öyle bir hissiyat yok. Bu hikayede nereye gidilirse orada yeni bir his var. Nereye gidilirse yeni bir duygu var. Bekleyiş, aşk, hüzün ve macera hepsinin bir arada olduğunu düşünebiliyor musunuz? Bir televizyon dizisini aratmayacak derecede karmaşık gelebilir ama anlatılmak istenen kitabın kahramanının, dolayısıyla yazarının dahil olduğu Beat Kuşağı akımının ne olduğudur.

Bu roman size yollarda geçen bir hayatın renkliliğini gösterecektir. Kendi sıradan hayatınızı sorgulamanızı sağlayacaktır. Hemen bir yolculuk yapmanızı bile sağlayabilecektir. Ancak en önemlisi Beat Kuşağı nedir bunun cevabını size verecektir. Unutmadan, kendinize bir iyilik yapın ve kitaptan uyarlanan filmi izlemeden önce mutlaka kitabı okumaya çalışın.

Hepinize keyifli okumalar.

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

You may also like...

Yorum yapıp katkı sağla...