Yılda 200 kitap okumak: Anlamsız çaba

Yılda 200 kitap okumak gibi garip bir hedef nereden çıktı diye merak ediyor olabilirsin. Benden çıkmadı, son dönemde çeşitli blog adreslerinde ve sayısız sosyal medya hesabında bu tür bir şeyin mümkün olduğunu belirten paylaşımlardan çıkmış bir şey. Söz konusu kitap ve bir hedef olunca benim de bu konuyu ele alıp kendi fikirlerimi ifade etmem gerektiğini düşündüm.

Yılda 200 kitap okumak gibi bir hayali ortaya atanlar bunu matematiksel olarak destekleme gereği duymuşlar. Birazdan bu fikrin çıkış kaynağını paylaşacağım ve ortaya konan matematiksel veriler hakkında bilgi vereceğim. Amacım bu hayali matematiksel olarak çürütmek falan değil, amacım bu hayali yerine getirmenin anlamsız olduğunu ifade etmektir.

Yılda 200 Kitap Okumak

İlk olarak yılda 200 kitap okumak fikriyle nasıl karşılaştığımı anlatacağım. Bu fikri M. Rıdvan Özdemir’in kişisel blog adresinde gördüm. Kendisi bunun bir hayal olduğunu yani sıkça belirtilenin aksine bir hayal olduğunu savunmaktadır.

Fikrin ilk çıkış kaynağı ise Coach.me adresinde yayınlanan bir yazıdır. Bu yazı Dünya Halleri tarafından tercüme edilerek paylaşılmış ve ülkemizde popüler hale gelmiştir. Sonrasını az çok tahmin edebilirsin, bunun mümkün olduğunu veya mümkün olmadığını savunan yazılar ardı ardına paylaşılmıştır.

Yılda 200 Kitap Okumak: Matematiksel Veriler

Matematiksel olarak adım adım gidecek olursak yapılan hesap gayet basittir. Normal bir insan dakikada 400 kelime okuyabilmektedir. Ortalama bir bilim kurgu kitabında 50.000 kelime bulunmaktadır. 200 kitap için toplamda 10.000.000 yani 10 milyon kelime okumak gerekmektedir.

Normal bir insan dakikada 400 kelime okuyorsa saatte 24.000 kelime okuyabilmektedir. Yani bir insanın 10.000.000 kelimeyi okuyabilmesi için yılda ortalama 417 saate ihtiyacı vardır. Bir yıl yaklaşık 8765 saat olduğuna göre bir insanın koca yılının %21’ini kitap okumaya ayırması gerekmektedir.

Diğer bir hesap ise günlük okuma miktarı ile ilgili. Bir kitabın ortalama 200 sayfa olduğunu düşünelim. 200 kitap için bir yılda toplamda 40.000 sayfa kitap okumak gerekmektedir. 40.000 sayfa kitabı okumak için ise her gün en az 110 sayfa kitap okumak gerekir.

Yılda 200 Kitap Okumak – Sorun 1: Dil Farklılığı

Bu tür bir hayal paylaşımını yaparken nasıl dil farklılığı durumunu görmezden gelebiliriz? Araştırmanın İngilizce dili üzerinden yapıldığını ve dilimizin Türkçe olduğunu unutmamak gerekir. Evet bir insan İngilizce bir kitabı dakikada 400 kelime okuyarak bitirebilir ama Türkçe bir kitapta aynı rakamın geçerli olacağını savunmak kesinlikle mümkün değildir.

Yılda 200 Kitap Okumak – Sorun 2: Konsantrasyon

Blog adresimi takip eden biriysen benim kitap okuma konusuna verdiğim önemi artık biliyor olmalısın. Benim gibi birisi ve hatta benden çok daha iyi kitap okuyucusu olan birisi bile 365 günün her günü 110 sayfa kitap okumayı başaramaz. Birbirimizi kandırmaya gerek yok çünkü her günümüz aynı değil ve aynı olamaz.

Bir şekilde gerek hayatımızda yaşanan olaylardan ötürü gerek ise konsantrasyon problemlerinden ötürü bu hesabın şaşması mümkündür. Senin anlayacağın her gün 110 sayfa kitap okumayı başarırsan yılda 200 kitap okumayı başarabilirsin. Yoksa bu kocaman bir hayalden ibarettir.

Yılda 200 Kitap Okumak – Sorun 3: Kavrama Problemi

Hızlı okuma teknikleri konusunda eğitim aldığımızı düşünelim. Normal insandan çok daha hızlı bir biçimde kitap okuduğumuzu düşünürsek yılda 200 kitap okumak gibi bir hedefi yerine getirebilecek olmamız gerekir. Bu doğrudur, hızlı okuma yaparak bu hedefi yerine getirebilirsin.

Her ne kadar bu hayali gerçekleştirebilecek olsan bile maalesef bu anlamsız bir hareket olacaktır. Hızlı okuma asla sana okuduğunu anlama ve kavrama konusunda normal okuma kadar verimlilik sunamaz. Okumak için kitap okuyorsan kendini kandırıyorsun demektir. Anlamak ve öğrenmek için kitap okuman gerektiğinden bir hayal uğruna vaktini harcamak benim gözümde son derece boş bir çabadır.

Sonuç: Yılda 200 Kitap Okuma Çabası Gereksiz

Yılda 200 kitap okumak fikri büyük bir bağımlılık haline gelen sosyal medya kullanımına karşı ortaya atılmış bir düşüncedir. Belki sadece başlığa bakarak ve matematiksel hesapları değerlendirmeden kabul ederek bunu mükemmel bir adım olarak görebilirsiniz. Ancak neticede bu adım veya bu çaba sanıldığı kadar mükemmel değildir.

https://www.grisayfalar.com/insan-kendini-nasil-gelistirir/

Bana göre yılda 200 kitap okumak mümkün değildir. Bununla birlikte bunu yerine getirmek için çaba göstermek ise son derece manasızdır. Çünkü kitap okumak anlamak, öğrenmek ve kendini geliştirmek üzerine kurulu bir alışkanlıktır.

Görsel Kaynağı: be creator

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

You may also like...

4 Responses

 1. Fatih dedi ki:

  Standart Kitapları (roman, şiir, hikaye vs…) okumak bana zaman kaybı gibi geliyor, bunu yenmek için ilgi çekebilecek Kitaplar tavsiye edebilir misiniz…

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Merhaba,

   Yakın zamanda kitap yazılarımın tamamı buradan kaldırılmış olacak ama soruna cevap vermeye çalışayım. İlk olarak Stephan Hawking’in Zamanın Kısa Tarihi isimli kitabını okumanı öneririm. Bir roman değil bir bilim kitabıdır ama son derece akıcıdır. Zamanla ilgili çok garip ve faydalı şeyler öğreneceğinden emin olabilirsin.

 2. Merve Duran dedi ki:

  Sosyal medya hesabı kullanmadığım için bu konudan mahrum kalmıştım ta ki sizin sayfanızı takip edene kadar. Arada gelir sayfasınızı ziyaret ederim. Kendime bi şeyler katmak için değil amacım – kendime bi şeyler de katıyorum ama – daha çok sizin yorumunuzu farklı bi bakış açısını merak ettiğim zamanlarda geliyorum. Yılda 200 kitap okumak belki gerçekten hayali olabilir ama dedikleriniz de haklısınız hangi günümüz hangisine uyuyor ki? Bu hayali sanki ben yılda 200 kitap okudum demeye getirmek için yapmış bana öyle geldi ama böylesi hayallere saygı duysam da tek cevabım şudur : bi kitap okudum ki 200 kitap okumuş gibiyim.. Bence bunu demek kendi rekorunu kırmak. Bi olay daha öğrenmiş oldum teşekkürler

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Merhaba Merve,

   Bu malum fikir aslında ünlü iş adamı Warren Buffet’a ait. Kendisi her gün 400-500 sayfa falan kitap okurmuş. Ben bunun da mümkün olduğunu düşünmüyorum. Söylediğin gibi tek bir kitap bile 200 kitaba bedel olabilir. Önemli olan ondan öğrendiklerimiz, öğrendiklerimi başkalarına aktarmamız ve öğrendiklerimizi günlük yaşantımızda kullanabilmektir.

Yorum yapıp katkı sağla...