Yeteneklerini kazanca dönüştürmeye ne dersin?

Y

Yeteneklerini kazanca dönüştürmek ister misin? Gayet basit bir soru yöneltiyorum ve cevabını merak ediyorum. Üniversiteden mezun olmadan önce veya üniversiteden mezun olduktan sonra iş bulma sıkıntısı yaşarım diye düşünüyorsan ömrünün en verimli dönemlerinden birisini yetenek yatırımına ayırmalısın. Böylece işsiz kalma korkusu olmadan yeteneklerini kazanca dönüştürmeyi başarabilirsin.

Bir dönem yeteneklerimden bir tanesini kullanarak para kazandığımı söyleyebilirim. Ancak, seçtiğim yol maalesef yok pahasına çalışmakla aynı anlama geldiğinden kulvar değiştirmek zorunda kaldım. Şu an çok daha az kazanıyorum ama daha üretken durumdayım ve sadece kendim için çalışıyorum. Sana bu yeteneklerden bazısını sunacağım ve işsiz kalmak gibi bir derdi artık sırtında taşımaktan kurtulmana yardımcı olacağım.

Yeteneklerini kazanca dönüştürmek ister misin?

Aşağıda bugünün dünyasına fazlasıyla değer gören yeteneklerden bazılarına yer verdim. Bunlardan hangisine sahip olursan ol serbest çalışarak dahi kendi geçimini sağlayabilirsin. İşin en iyi tarafı bir firmada çalışmak istediğin zaman tüm bu yeteneklerin her birisinin maaşına pozitif katkı sunacak cinsten olmasıdır. Her zaman olduğu gibi öncelikle aşağıdaki maddelerden yazının özetini okuyabilirsin ve dilersen alt başlıklardan ekstra bilgi alabilirsin.

  1. Doğal dil işleme becerini geliştirmeyi düşünebilirsin. Doğal dil işleme konusu biraz teknik bir mesele olsa bile son dönemde bu alanda fazlasıyla ihtiyaç vardır. Kendini bu alanda geliştirip profesyonel firmalarla çalışma başarısını gösterebilirsin.
  2. Sosyal medya yönetimi becerisine sahip olmayı deneyebilirsin. Her firma kendini sosyal medyada ön plana çıkartmak ister. Bu konuda en etkili yöntemleri biliyorsan ve her geçen gün öğrenmeye devam ediyorsan kendini bu alanda geliştirebilirsin.
  3. Tasarım konusunda kendini geliştirmek isteyebilirsin. Tasarım çok geniş kapsamlı bir alan olsa bile kendine bir alt dal bulup o alana yoğunlaşmayı deneyebilirsin. Grafik tasarım, site tasarımı veya kullanıcı deneyimi tasarımı gibi çeşitli alanlara yönelebilirsin.
  4. İçerik oluşturma becerisine sahip olmayı deneyebilirsin. İçerik oluşturma becerisine sahip olmak için yazma kabiliyetinin olması gerekir. Eğer iyi yazabilen birisiyim diyorsan kendini bu alanda geliştirmeye odaklanmak iyi bir fikir olabilir.
  5. Programlama öğrenebilirsin. Programlama her zaman lazım olacak bir beceridir. Eğer teknolojiyle yakından ilgileniyorsan PHP veya MySQL gibi programlama dillerinden birisini öğrenerek kendini en iyi şekilde geliştirmeyi deneyebilirsin.
  6. Uygulama geliştiricisi olabilirsin. Akıllı telefonlar varsa onları daha kullanışlı hale getiren uygulamalar da olacaktır. Bir süre daha popüler olması beklenen bu alanda başarılı olabilmek için ise rekabete açık birisi olman gerekmektedir.
  7. Çevirmenlik yapmayı deneyebilirsin. Çevirmenlik her zaman bir ek gelir kaynağı olarak düşünülmüştür. Özellikle İngilizce, Arapça, Rusça ve Almanca dillerinden herhangi birisini biliyorsan bu alanda kendini geliştirmen düzenli olarak gelir elde edebileceğin bir alanda aktif olmanı sağlayabilir.
  8. Danışmanlık yapabilirsin. Alanında kendini ispatlamış bir bireysen artık firmalara veya insanlara bu konuda danışmanlık yapabilirsin. Mesela içerik oluşturma konusunda yetkin biriysen insanlara veya firmalara içerik oluşturma konusunda danışmanlık yaparak kazanç sağlayabilirsin.

Doğal dil işleme yeteneği

Aslında içerisine dalmak istersen çok fazla teorik bilgiyle boğuşmak zorunda kalabileceğin bir alandır. Teknik bir beceridir ve en önemlisi alanında çok iyi olman gerekir. Genellikle yine profesyonellerle çalışmak durumunda kalacağından diğer tüm yeteneklerden her zaman bir adım öndedir.

Tanımını en basitinden yapmak gerekirse insanın günlük kullandığı dili yapay zekaya öğretmek veya anlatmak olarak ifade edilebilir. Günden güne gelişen teknolojinin bir getirisi olarak ses komutlarıyla aktif edilebilen araçların çıkması nedeniyle popülerliğini gitgide yükseltmektedir. Haliyle bu alanda aktif olup kendini kanıtlamak isteyen firmaların büyük bir kısmı serbest çalışan kişiler arasından seçimler yaparak mevcut fonksiyonlarını geliştirmeye veya yeni fonksiyonlar ekleyerek araçlarının çok daha kullanışlı olmasını sağlamaya çalışırlar.

Sosyal medya pazarlama yeteneği

Pazarlama hep ilgi çekici bir alan olmuştur çünkü bir markanın değerlerini yükseltme konusunda işe yararlığı ortadadır. Günümüzde ise bu pazarlama teknikleri yoğunlukla sosyal medya gibi herkesin aktif olduğu ortamlarda daha işlevsel bir biçimde kullanılır hale gelmiştir. Artık her marka sosyal medyada aktif olup varlık göstermek için uğraşır.

Sosyal medya pazarlamacılığı günden güne gelişen bir alan olduğu için bu alanda aktif kalıp son gelişmeleri takip etmek gerekir. Eğer bunu başarabilen ve en etkili sosyal medya pazarlama yöntemlerini uygulayabilen birisi olursan firmalar serbest olarak dahi seninle çalışmaktan çekinmeyeceklerdir. Onların ihtiyaç duyduğu tek şey güvenilir bir biçimde marka bilinirliği oluşturmaktır ve senin sunman gereken de tam olarak budur.

Tasarım yeteneği

Tasarım dediğime bakmayın çünkü çok geniş bir alandır. Bu alanın alt dallarının dahi alt dalları bulunmaktadır ve sıkı durun, firmaların bu tür tasarım meselelerine artık ihtiyaçları vardır. Sosyal medyada farklık göstermek istediklerinde dahi doğru tasarıma sahip görsellerle bunu yapıp takipçilerinin ilgisini çekmek zorunda olduklarından her zaman becerikli insanlarla çalışmak isterler.

Eğer kendini bir tasarım alanında ama özellikle grafik tasarım alanında geliştirmeyi başarırsan hiçbir yere bağlı olmadan dahi çalışıp yeteneğini paraya dönüştürebilirsin. Bugün alanında profesyonel olan bir kişinin site tasarımı gerçekleştirmesi bile milyarlarla ifade edilebileceğini söyleyebilirim. Hangi tasarım alanında aktif olup kendini geliştirirsen geliştir bir şekilde tutunacak bir dal bulmayı başarabilirsin.

İçerik oluşturma yeteneği

Şu an sahip olduğum ve aktif olarak kullandığım yetenek diyebilirim. İnternet ortamındaki pazarlama dünyasında herkesin kabul ettiği bir gerçek vardır. “İçerik kraldır” adını taşıyan bu gerçek pazarlama çalışmalarının odak merkezinde yer alır. Markaların her birisi düzenli olarak işe yarar, bilgilendirici ve eğlendirici içerikler yayınlayarak takipçilerini memnun etmek zorunda olduklarından genelde içerik oluşturma konusunda yaratıcı kişilerle çalışma eğilimindedirler.

İçerik oluşturma becerisine sahip olmak istiyorsan ek olarak yazma becerisine sahip olman gerektiğini unutmamalısın. Eğer firmalarla çalışmak istemiyorsan benim gibi kendi başına bir şeyler yapmaya çalışabilir, kendi markanı oluşturmayı deneyerek kendine yetecek kadar kazanım elde edebilirsin. Ben henüz bunu başaramadım tabi orası ayrı.

Programlama yeteneği

Bilgisayar işlemleri odaklı bir dünyada yaşamaya alışman gerekir. Her gün yeni yazılımlar, yeni algoritmalar ve buna benzer şeyler geliştirilmektedir. Programlama becerisi bunun için fazlasıyla önemlidir ama bu alandaki en büyük zorluk bir dönem öğrendiğinin ileride işe yaramayacak durumda olabilmesidir. Yani sürekli kendini yenilemeyi başaramadığın zaman maalesef bu alanda tutunamazsın.

Bugüne odaklanacak olursak MySQL, PHP ve R gibi programlama dillerinin yoğun bir biçimde kullanıldığını söyleyebilirim. Bunlardan birisini bile öğrenmek sana muazzam katkı sağlayabilir. Her dilden biraz öğrenmek yerine bir dilden çok daha iyi olmaya çalışmak yazılım dünyasında çok daha değerlidir. Uzmanlık alanın neyse ona sadık kalarak kendini geliştirmeyi denemelisin.

Uygulama geliştirme yeteneği

Pek çok insanın akıllı telefon kullandığını düşünürsek artık uygulamaların en az bilgisayar yazılımları kadar popüler olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Android ve iOS platformlarına özgü uygulama geliştirme becerisine sahip olabilirsen gerek serbest olarak çalışıp gerek ise büyük bir firmada çalışıp çok kazanç elde edebilirsin. Burada önemli olan uygulama geliştirme ve kullanıcı deneyimi tasarımı becerilerinin bir arada entegre bir biçimde işe yaramasıdır.

Bu alanın en büyük dezavantajı ise rekabetin bol olmasıdır. Bu rekabette ayakta kalmak istiyorsan sahip olman gereken en önemli nitelik ise son gelişmeleri sıkı sıkı takip edip herkesten bir adım önde olmaya çalışmaktır. Son geliştirme araçları hakkında ne kadar fazla bilgi edinirsen uygulama geliştirme yeteneğinin bir o kadar daha kaliteli olacaktır.

Çeviri yeteneği

Çeviri yeteneği hakkında aslında pek fazla şey söylemeye gerek yok. Yıllardır ek gelir kaynağı olarak dahi kullanılmıştır. Bir dilden bir dile çeviri yapabilecek kapasiteye sahipsen bunu kazanca dönüştürebilirsin. Bir dönem yaptığım işti ama çok uğraş göstermeye rağmen aşırı az kazandırıyor olduğundan bu alanda çalışmayı bırakmıştım.

Şu anda ise her şey çok daha iyi durumda diyebilirim. İhtiyacın olan tek şey bir yabancı dili günlük konuşma diline çevirebilecek kapasiteye sahip olmaktır. Tabi bilimsel çalışmalar çok daha fazla yetkinlik gerektirdiğinden bu konuda daha kendini epey bir geliştirmen gerekebilir. İngilizce, Rusça, Arapça ve Almanca dillerinden herhangi birisini çeviri yapabilecek kalitede öğrenmen durumunda yeteneğini kazanca dönüştürebilirsin.

Danışmanlık yeteneği

İşte bu beceri diğerlerinden biraz farklı. Bir konuda danışmanlık yaparak para kazanabileceğin doğru ama bunun için söz konusu alanda epey aktif olman ve beraberinde kendini ispatlamış olman gerekir. Yani üniversite yıllarında edinilebilecek bir yetenek değildir ama temellerini bu dönemlerde atmayı başlarsan ileride çok daha rahat edebilirsin.

Bir alanda danışmanlık yapabilmek için o alanda çalışıyormuş gibi aktif olup her zaman yeni gelişmeleri takip etmelisin. Burada ek becerilere ihtiyacın olabilir çünkü iyi bir danışman olmak istiyorsan sorunları hızlıca görebilmeli ve analitik düşünme kabiliyetinden destek alarak sorunlara hızlı çözümler getirmelisin. Eğer sorunları hızlıca tespit edip onları çözüme kavuşturma konusunda yetersiz olduğunu düşünüyorsan danışmanlık ile ilgilenmeni pek önermem.

Sahip olduğun yetenekleri kazanca dönüştürmek mi istiyorsun? Öyleyse yaşadığın dönemde en çok ihtiyaç duyulan alanlara yönelik becerilere sahip olmalısın. Burada söz ettiğim yetenekler daha uzun yıllar aktif olacaklarından hangisini öğrenirsen öğren senin için faydalı olacaktır. Tekrar ifade etmem gerekirse bu alanlardan birisinde uzmanlaşmış olmak bağımsız olarak çalışıp tüm maddi ihtiyaçlarını karşılamanı sağlayabileceğinden yatırımını ilgi duyduğun alana yönelik yapmanı öneririm.

Yazar Hakkında

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

Yorum yap

Yorum yapıp katkı sağla...