Yeniden başlamak için hazır mısın?

Y

Yeniden başlamak için kendini hazır hissediyor musun? Dünyanın en planlı insanı olsan bile hayatta bazen bir şeyler yolunda gitmemeye başlar. Bu başlangıç seni alıp ıssız bir ada olduğunu düşündüğün kıyıya bırakıverir. Yeniden başlamak için çaba göstermen gerektiğini bilsen bile o cesarete sahip değilmiş gibi hareket edersin. Ben ise burada söz konusu cesarete sahip olduğunu göstermeye çalışacağım.

Hayatta bir şeye başladığın zaman her şeyin yolunda gitmesine yönelik bir büyük bir umutla ilk adımını atarsın. Bu büyük umut başarılı olmak için çaba göstermene yardımcı olur. Ancak hayatta her şey bu kadar düzgün ilerlemez. Bir şeylerin ters gitmeye başlaması neredeyse kaçınılmaz bir sonuçtur. Birden bire güneşli sıcak hava yerini yağmurlu ve fırtınalı havaya bırakır. Elinde ise yeniden başlamak dışında herhangi bir etkili çözüm olmasa bile bunu görmezden gelmek ilk aklına gelen davranıştır.

Yeniden başlamak için hazır değil misin?

Bu hayatta neyi yerine getirmek istersek karşımıza kolay veya zor bir engel çıkacaktır. Bu engel ufak bir rahatsızlıktır ama bu ufak rahatsızlık, kısa süre içerisinde büyük bir yılgınlığa dönüşür ve bizi yeniden başlamayı asla göze alamayacak hale getirir. Şimdi, yeniden başlamak için cesaretini toplamak ve bu problemi çözmek istiyorsan önce özet mahiyetinde aşağıdaki maddeleri okuyabilir ve ardından detaylı bilgi için alt başlıklara göz atabilirsin.

 1. Problemin karşına çıkan rahatsızlık olduğundan emin misin? Bir şeyler yapmaya çalışırken karşına çıkacak engeller seni yavaşlatabilir veya yolunu şaşırtabilir. Ancak problemin karşına çıkan bu engellerde değil “her şeyin sorunsuz bir biçimde hallolacağını” düşünerek yola çıkmana neden olan umudunda aramalısın.
 2. Yeniden, yeniden ve yeniden başlamalısın. Bu düşünceye sahip olmak kolay olmayacaktır. Hayatında kötü giden şeylere takılı kalıp sırf onlara odaklanırsan bu hayatta herhangi bir şey yapabilmen mümkün değildir. Bunun için yeniden ve yeniden başlama düşüncesine sahip olmalısın.
 3. İyi başlangıç yapabilme becerisine sahip olmalısın. İyi başlangıç konusunu çok fazla büyütmek doğru değildir. Hepimiz her gün bir şeyler yapmak için kendimize telkinde bulunur ama hep yarın yapacağım diye erteleriz. İşte iyi başlama bu ertelemeden uzak durup ilk adımı atabilmektir.
 4. Yeniden başlama becerisine sahip olmalısın. Hayatta her şey yolunda gitmez ve sen tekrar ama tekrar deneme cesaretine sahip olmak zorundasın. Eski hatalarından ders çıkarıp onları bir kenara bırakarak yeniden ufak bir bir adım atarak yeni bir başlangıç yapabilmelisin.

Problemin rahatsızlık olduğundan emin misin?

İlk başında bu soruyu düşünmeni istiyorum. Karşına çıkmış olan ufak rahatsızlık her şeyin berbat olmasını sağlayan asıl problem midir? Problem başından beri sahip olduğumuz “herhangi bir şey ters gitmeyecek ve her şey mükemmel olacak” temennisini barındıran umudumuz olamaz mı? Evet, aslında problem bizi yanlış yönlendiren umudumuzdan başka bir şey değildir.

Hayatta her şeyin yolunda gitmesi gibi bir durum hayatın tabiatına aykırı bir durumdur. Her zaman rahatsız edilebiliriz ve genelde zaten her zaman rahatsız ediliriz. Yapman gereken en önemli şey ilk olarak seni savunmasız ve çaresiz bırakan bu kusursuzluk umudundan bir an önce kurtulup hayatın gerçekleriyle tanışmaktır.

Yeniden, yeniden ve yeniden başlamaya ne dersin?

Savunmasız ve çaresiz olmanı sağlayan malum umuttan kurtulmayı başardıktan sonra yapman gereken ilk iş bir başka düşünceye kendini alıştırmak olmalıdır. Başlamaya, yeniden başlamaya ve yetmezse yeniden başlamaya alışmalısın. Bu güçlü alışkanlık hayatın boyunca sahip olacağın kilit güçlerden birisidir çünkü her şey ne kadar kötü giderse gitsin yeniden başlama cesaretini içinde yaşatan bir birey olmanı sağlar.

Hayatında pek çok şey kötü gidebilir. Karşına çıkan durumların zorluk seviyesi baş edemeyeceğin kadar yüksek olabilir. Her şey cam kırıkları gibi ayağına batıp canını acıtmaya başlayabilir. Eğer bunlara takılı kalırsan hiçbir yere gidemeyeceğini ve canının yanmaya devam edeceğini görmelisin. Bunun yerine her zaman yeniden başlamaya veya yeniden başlama cesaretine sahip olmaya odaklanmalısın.

İyi başlangıç yapabilme becerisine nasıl sahip olabilirim?

Yeniden başlamayı düşünmeden önce elbette her neye olursa olsun iyi başlamayı düşünmen gerekir. Birçok insan bunu yapmaz, sürekli erteler, durmadan bahaneler üretir ve hep “yarın başlayacağım, yarın yapacağım” gibi şeyler söyler. Dolayısıyla bu tür insanlar için başarılı olmak bir yana başlamak dahi mümkün olmaz. İyi başlangıç yapma becerisine sahip olmak çok zor değildir.

 • Başlamak için ufacık bile olsa bir adım atın. Sadece ufacık bir adım bile yeterlidir. Önemli olan hareket etme başarısını göstermektir.
 • Her gün ama her gün bu ufak adımın bir benzerini atmaya çalışın. Kendini buna şartlandırıp yapman gerektiğin konusunda kendini ikna etmelisin.
 • Ne kadar küçük olurlarsa olsunlar adımlarını atmaya devam etmelisin. Bu gayret ve bu çaba kısa sürede seni daha fazlasını yapmaya teşvik edebilecek çok büyük bir güce dönüştürecektir.

Bu gücü hissetmeye başladığında her şey senin için çok daha iyi olacaktır. Tek yapman gereken “yarın başlayacağım” düşüncesini kafandan silip atmaktır. İlk adımdan sonraki adımlar gün geçtikçe çok daha kolay atılır olacaktır. Kendine önemli bir iyilik yapıp zaman kaybetmeden ilk adımı atma cesaretini göstermelisin.

Yeniden başlama becerisine nasıl sahip olabilirim?

Yapmak istediğin her neyse ona başlama konusunda artık bir sıkıntı yaşamıyorsan rahatsız edildiğin zaman veya önüne güçlü bir engel çıktığı zaman neler yapacağını düşünmen gerekir. Bu tür engeller karşısında kendini çaresiz hissetmeyi tercih etmek doğru değildir. Çünkü sahip olacağın yeniden başlayabilme becerisi sayesinde tüm bu zorlukların üstesinden gelebilirsin.

 • Bir şey seni rahatsız ettiğinde ilk olarak onu anlamaya çalışmalısın. Anlamaya yönelik bu yaklaşım yaşadığın problemi tanımlama ve gereksiz yere kendini suçlamaktan vazgeçme konusunda sana yardımcı olacaktır.
 • Rahatsızlık duyma fikrini anladıktan sonra onu kafandan silip atmalısın. Bunu yapmanın en kolay yolu ise hayatın kontrol edilebilir olmadığını kabul etmek ve hayatı akışına bırakmaktır. Her şeyin değişebileceğini kabul etmeli ve planlarında değişiklikler yapabilmeyi göze almalısın.
 • Geçmişte yaptığın tüm hataları unutmalı ve yeniden başlamaya odaklanmalısın. Daha önce olduğu gibi hep ufak adımlar atmaya çalışmalısın. Eğer bir önceki denemeden yeteri kadar ders almışsan karşına bir engel çıktığında bu sefer ne yapman gerektiğini daha iyi biliyorsun demektir.
 • Hayatta karşına çıkabilecek genel problemlerin ve genel engellerin her birinin bir çözümü vardır. Sen henüz bu çözümleri keşfetmemiş olabilirsin ama bir çözüm olduğunu bilmelisin. Araştırmayı, düşünmeyi ve zamanında müdahale edebilmeyi başarmalısın.

Yeniden başlamak için hazır mısın? İşte soruyu tekrardan soruyorum. Hayat engellerle, değişimlerle, bozulan planlarla ve ufak sürprizlerle doludur. Her gün bir şeylere yeniden başlamamız gerekebilir. Her an bir şeylere yeniden başlamak zorunda kalabiliriz. Yeniden başlayabilme becerisine sahip olursak tüm bu problemlerin üstesinden daha kolay bir biçimde gelebiliriz. Ne dersin, yeniden başlama cesaretine sahip olabilecek misin?

Yazar Hakkında

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

Yorum yap

Yorum yapıp katkı sağla...