Yaşamak (Yu Hua)

Yaşamak, mülk sahibi zengin bir adamın şımarık oğlu olmaktan kurtulup iyi kalpli bir insan olma serüvenini anlatmaktadır. Bu eserin görünen yüzü diyebilirim çünkü kitapta asıl anlatılmaya çalışılan Çin Kültür Devrimi yıllarında halkın çektiği acılar ve halkta oluşan tahribatlardır. Yazar okuyucuya tattırmak istediği yemeği mutfakta gizli saklı bir biçimde değil okuyucunun gözü önünde hazırlamayı tercih etmiştir.

Yaşamak, Yu Hua tarafından yazılmış bir romandır. Kitapta zengin ve şımarık bir insanın iyi kalpli bir kişiye dönüşümü anlatılırken aynı zamanda Çin’de gerçekleşen Kültür Devrimi ve o dönemde yaşanan siyasi olaylar neticesinde halkta oluşan izlere yer verilmektedir. Ele aldığı dönemin acılarını etkileyici bir biçimde anlatabilen bu kitap, Bahar Kılıç‘ınn çevirisiyle Jaguar Kitap tarafından yayınlanmıştır.

Yaşamak – Kitabın Konusu

Yaşamak adını taşıyan okudukça insanın canını yakan bu roman bir dönem Çin’de yasaklanmış ancak daha sonra ülkenin en önemli kitaplarından birisi haline gelmiştir. Roman zengin ve aynı zamanda şımarık bir insanın iyi yürekli birisine dönüşümünü konu alır. Ailesinin tüm mal varlığını büyük bir savurganlıkla hiç etmeyi başaran Fugui artık çiftçilik ile uğraşmak zorundadır.

Çin Milliyetçi Ordusu tarafından oluşturulan baskıya dayanamayarak ailesini geride bırakmak zorunda kalan Fugui, Çin’de yaşanan iç savaş yıllarında korkular ve yoksulluk ile mücadele etmek zorunda kalır. Çin Kültür Devrimi yıllarında yaşanan sıkıntıların arasında geri dönme fırsatını elde etse bile Fugui, son yıllarını en sadık dostu öküzüyle birlikte geçirmek zorundadır.

Jaguar Kitap: Yaşamak – Yu Hua

Olumsuzluklara Karşı Mücadele Zamanı

Tam istediğim gibi her şeyi gerçekçi bir biçimde ortaya koyan tarihsel bir roman buldum diyebilirim. Bu roman Çin tarihine ışık tutmuyor olabilir ama yaşanmışlıkları tek tek okuyucusunun önüne getirmektedir. Üstelik bunu herhangi bir şekilde gizli kapaklı yapmamakta olduğu gibi sunmaktadır. Romanın değerli olmasını sağlayan en önemli etken benim için bu olmuştur.

Çekilen çilenin her anını saniye saniye yaşamanı sağlayacak bir roman ellerinin arasında duruyorken sadece anlatılanları gözünün önünde canlandırmaya çalışabilirsin. Çin’in komünizm ile tanışmasından öncesini, tanışma anını ve sonrasını ele alsa bile asıl mesela dünyanın her yerinde karşılaşılabilecek zengin ve şımarık adamın dibi boylaması ve ardından nefes almaya çalışmasıdır. Hikayenin kahramanı hayatta sahip olduğu her şeyi kumarda tüketirken gelecekte yaşayacaklarını inşa etmiş denilebilir.

Bu roman çile dolu yıllarda güle oynaya hayat yaşayan bir adamın hikayesine sahip değildir. Bu roman bir adamın iç dünyasını anlatan bir roman değildir. Bu roman döneminin sunduğu tüm çilelere ve sorunlara göğüs germek isteyen bir adamın hikayesidir. Olumsuzluklara karşı mücadele eden bir kahraman arıyorsan aradığın kahramanı bulduğunu söyleyebilirim.

Yaşamak – Tavsiye Durumu

Yaşamak isimli bu kitabı okumanı tavsiye eder miyim? Kısa süre önce yazmış olduklarımı tekrar yazabilirim. Bu kitap olumsuzluklara karşı mücadele eden bir insanın hikayesini anlatır ve aradığın buysa bu kitabı okumanı öneririm. Kitapla ilgili daha fazla söyleyebilecek bir şey bulamıyorum ve gerisini yazarın kalemine bırakıyorum.

Yu Hua tarafından yazılmış olan bu kitabı okuduktan sonra yazarın diğer kitaplarına göz atmayı düşünebilirsin. Yazarın dilimize çevrilmiş olan bir diğer eseri Yedinci Gün ismini taşımaktadır. Yazarın anlatım tarzından hoşlandıysan bu kitabı da okumanı öneririm.

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

You may also like...

Yorum yapıp katkı sağla...