Yaşam kalitemi yükselten faydalı alışkanlıklarım

Y

Yaşam kalitesini yükseltmek… Kulağına sanki çok büyük bir işmiş gibi geliyor öyle değil mi? Aslında büyük bir iş çünkü yaşam kalitesinin içerisine senden bağımsız olarak pek çok şey dahil olur. Bunları kontrol etme şansın yoktur ama belirli alışkanlıklara sahip olduğun zaman yaşam kaliteni yükseltmeyi veya onu korumayı başarabilirsin.

Yaşam kalitesi kendimizi yaşadığımız toplum içerisinde nasıl gördüğümüz ile ilgili bir durumdur. Kuramsal, sosyolojik veya felsefi tanımlamalara hiç girmeyeceğim çünkü benim işim bu değil. Bu yazı kapsamında benim üzerime düşen görev yaşam kalitemi muhafaza etmemi sağlayan faydalı alışkanlıklarımdan bazısını seninle tanıştırmaktır. Alışkanlıklarım burada bahsedeceğim alışkanlıklarla sınırlı değildir ama en önemlileri bunlardır.

Faydalı Alışkanlıklarla Yaşam Kalitesini Yükseltmek

Yaşam kalitesini önemsemiyor olabilirsin, belki böyle bir şeyin varlığından haberdar bile olmayabilirsin. Ancak böyle bir şey gerçekten var ve senin toplumun içindeki durumun bu kalite unsuru üzerinden değerlendirilir. Ben yaşam kalitemi yükseltmek için özel çabalar içerisine girmiyorum. Yaptığım tek şey sahip olduğum alışkanlıkları iyileştirmek ve onların sunduğu faydalardan yararlanarak yaşam kaliteme katkı sağlamaktır.

Sahip olduğum faydalı alışkanlardan birkaçını seninle paylaşacağım. Çünkü bu alışkanlıklara senin de kolayca sahip olabileceğini ve yaşam kaliteni yükseltebileceğini düşünmekteyim. Bunlar dışında daha farklı alışkanlıklar yaşam kalitesine katkı sağlayabilir mi? Sorunun cevabı elbette evettir. Benim bu alışkanlıklardan bahsetmiyor oluşum sizi yanıltmasın. Sahip olduğun her faydalı alışkanlık yaşam kalitene katkı sağlayabilir.

Okuma Alışkanlığı

İlk bahsedeceğim alışkanlık elbette okuma alışkanlığı olacak. Okuma alışkanlığı benim için hayatın kaynağı gibidir. Hayatımı kurtaran ve hatta hayatımı düzene sokan, sahip olduğum için gurur dolu olmamı sağlayan bir alışkanlıktır. Bu alışkanlığı bu kadar övüyor olmamı abartı bulabilirsin ama gerçekten hayatımda yeri büyüktür.

https://www.grisayfalar.com/okuma-aliskanligi-nasil-gelistirilir/

Üniversiteden mezun olduktan sonra hayat bana biraz acımasız davrandı diyebilirim. Çok acımasız olduğunu söyleyemem tabi çünkü benden daha kötülerini yaşayan insanlara saygısızlık etmiş olurum. Kısacası mezuniyet benim için “keşke hiç mezun olmasaydım” cümlelerini kurmama vesile oldu. Gel zaman, git zaman hiçbir şey değişmedi. İşsizliğin pençesinde bir sağa bir sola savrulup durdum.

Durum değişti mi? Pek sayılmaz, en azından işsizlik kısmında hala bir gelişme yok. Gelişme olan tek durum ise hayatımın seyri oldu ve bunu okuma alışkanlığıyla başardım. Artık yokuş aşağı koşarak iner bir durumda değilim. Düz bir yolda epey yavaş adımlarla ilerlemekteyim ve karşıma çıkan fırsatları değerlendirmeye çaba göstermekteyim.

Okuma alışkanlığını geliştirdiğim günden beri daha fazla şey yazabiliyorum, daha fazla bilgi edinebiliyorum, daha farklı düşünebiliyorum ve bununla birlikte hayatın anlamsız gelmesiyle falan ilgilenmiyorum. Yaptığım tek şey farklı kurguları okumak ve okurken kah heyecanlanmak, kah hüzünlenmek, kah öfkelenmek ve kah gülmek. Okuma alışkanlığım olmasaydı depresyon duvarına toslamak ve o duvarın dibinde yığılıp kalmak beni bekleyen son olacaktı.

Okuma alışkanlığı sana da katkı sağlayabilir mi? Belki benim kadar etkili olmasa bile mutlaka bir yönden hayatının farklılaşmasını sağlayacaktır. Artık daha kaliteli bir yaşama sahip olduğunu düşünmeye başladığın an bunun etkisini görebileceksin. Çok değil, günde 20-30 dakika ayırıp birkaç sayfa okumak bile bu alışkanlığı geliştirmek için yeterli olacaktır.

Yazma Kabiliyeti ve Alışkanlığa Dönüşüm

Çok kabiliyetli bir yazar değilim. Hele kitap yazarı olduğumu hiç düşünmüyorum. Nedense o kısım bende büyük bir soru işareti durumunda. Belki denesem, belirli kurgular oluşturmaya çabalasam bunu başarabilirim. Şimdilik blog yazarlığı ile yetiniyorum ama ilerleyen zamanlar neyi gösterir bilemiyorum. En azından Zamanında Vazgeçmeli şeklinde kısa bir deneme yapmış olmak bile benim için keyif verici oldu.

Günde rahatlıkla 1.000 kelime yazmaktayım. Sadece bu blog değil, bunun dışında görev aldığım birkaç sitedeki yazılarımı hesaba katarsak bu rakamı ikiye ve hatta üçe katlıyor olabilirim. Araştırma yapmak bana epey keyif verdiği için bunu her gün yapmaktayım. Bir şeyler okumak ve izlemek araştırmamın içerisinde yer alan aşamalardan olduğu için gün içerisinde bilgi bombardımanına tutulduğumu pek gizlemeyeceğim.

Bu kadar bilgi yığını içerisinde kaybolduğumu unuttuğum an bir şeyler üretmek imdadıma yetişir. Hemen elde ettiğim bilgileri harmanlayarak yazıya dökme ihtiyacı hissederim. Bu benim yazma kabiliyetimi geliştirdiği gibi bir yanımın her zaman yazarlığa göz kırpmasını sağladığı için kendimi epey mutlu hissetmekteyim. Yıllar içerisinde sayısız blog yazısının altına imza atmış olsam bile yorulduğumu söyleyemem.

Yazma kabiliyeti ve bunu bir alışkanlığa dönüştürmek yaşam kaliteme nasıl katkı sağladı? Aslında bunun bir soru olması gerekmiyor çünkü ben bunu her fırsatta dile getiriyorum. Yazmak hayatıma anlam kattığı kadar tutunacak bir amaca sahip olmamı sağlıyor. Evet, bir kitap yazarı olmak için yolun başında bile olabilirim ama blog yazarı olmak, insanların yazdıklarımı okuması ve değerli bulması benim için yeterli oluyor.

Hayatımda önemli bir yere sahip olan okuma alışkanlığı ve yazma alışkanlığı yaşam kalitemi fazlasıyla yükseltmektedir. Bu alışkanlıklarım sayesinde hayatımda bir amaca sahibim. Ne yapmak istediğimi ve ne olmak istediğimi daha net görebiliyorum. Hayatına katkı sağlaması için edinmesi ve geliştirmesi kolay bu alışkanlıklara bir şans vermeni öneririm.

Yazar Hakkında

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

2 Yorum

Yorum yapıp katkı sağla...

  • Merhaba Kaan, hayattaki tüm olumsuzluklara rağmen iyimser kalabilip yeni yollar açabildiğin için senin adına, kendim adıma ve toplumumuz adına çok mutlu oldum. İyiki varsın, yazılarınla güç veriyorsun.. Gelecek biz yılmayanların öncülüğünde gelişecek 😉

    • Merhaba,

      Çok teşekkür ediyorum bu iyi düşüncelerin için. İnsanlara yardımcı olabilmek benim için büyük bir mutluluk. Bunu başardığımı görebilmek gerçekten huzur verici bir şey. Yeni yazılarımı takip etmeyi unutmamanı rica ediyorum. Her zaman daha iyisini yazabilmek için geri bildirimlere ihtiyacım var çünkü. 🙂