Yas süreci nasıl atlatılır?

Y

Yas süreci nasıl atlatılır? Her insanın defalarca misafir olduğu yas sürecini atlatmanın yolları kişiden kişiye değişir. Dolayısıyla bu soruya net bir cevap bulabilmek veya sunabilmek mümkün değildir. Yas süreci travmayla birlikte gelirse çok uzun sürebileceği gibi hiç beklenmedik bir biçimde çok kısa da sürebilir. Bunda kişinin ortaya koyacağı tavır oldukça önemlidir.

İnsanın yakın olduğu birisini kaybetmesi onu anında yas sürecine dahil eder. Pek çok insan karşılaştığı bu acıya karşı direnmek ve onu görmezden gelmek ister. Bunu yapan her insan yas sürecini uzatmış olur çünkü bu süreci atlatmanın en önemli yolu acıyla yüzleşmektir. Yas sürecini olabildiğince hızlı atlatmak istiyorsan en ideal çözüm acıyı ve kederi yaşamaktır.

Yas süreci en etkili biçimde nasıl atlatılır?

Senin için değerli olan birini veya bir şeyi kaybettiğin zaman kendini keder girdabının içerisinde bulursun. Acı, üzüntü, unutulmak istenmeyen hatıralar ve kafanın içinde yer alan sayısız soruların hepsiyle aynı anda mücadele etmek zorunda kalırsın. Artık eskisi gibi birisi olamayacağını veya belki bir daha gülemeyeceğini düşünürsün. Bunların hepsi doğal hislerdir ama yas sürecinde ortaya çıkan bu duygularla hayat yolculuğuna devam edebilmen mümkün değildir.

Kederle Yüzleşmek

Yas sürecini hızlı bir biçimde atlatmak istiyorsan yaşadığın acı ve kederle yüzleşmek zorundasın. Bu sürecin etkisi kaybettiğin kişiye olan bağlılığına göre değişiklik yapılarda olabilecektir. Her ne olursa kaçıp saklanmak yerine acını yaşamayı denemelisin. Ağlaman gerekiyorsa ağlamalısın çünkü bunda utanacak veya sıkılacak herhangi bir durum yoktur.

 • Kayıpla yüzleşin. Ciddi bir kaybın ardından bir şeyler yapmak istersin. Gideceğin yolun iyi bir yol olacağının garantisi yoktur. Belki aşırı alkol tüketmek isteyebilir, belki aşırı uyuyabilir veya kaçmak için farklı yollar deneyebilirsin. Bu yollarla kendini iyileştiremezsin. Acıyı ertelemek demek onunla daha uzun süre yaşaman anlamına geleceğinde kayıpla yüzleşmeyi seçmelisin.
 • Ağlaman gerekiyorsa ağlamalısın. İçinden hüngür hüngür ağlamak geliyorsa bunu yapmalısın. Asla ağlamaktan çekinmemelisin. Yas sürecinde ağlamak yanlış bir şey değildir çünkü ağlamak acını dışarıya vurmanın en doğal yoludur.
 • Duygularını başkalarıyla paylaşmalısın. Sana yardımcı olabileceğine inandığın arkadaşlarınla vakit geçirmeli ve onlardan yardım almalısın. Olur da etrafında seni anlayabilecek bir arkadaşın yoksa mutlaka kendine bir danışman bulmalısın. Derdini mutlaka onunla paylaşmalısın, yaşadığın acıları ona anlatıp rahatlamaya çalışmalısın.
 • Merhametsiz insanlardan uzak durmalısın. Bir yakınını kaybettiğin zaman sana “bırak artık hüzünlenmeyi”, “bu kadar duygusal olma”, “ben bu kadar üzülmemiştim” gibi şeyler söyleme gereği duyan kişilerden uzak durmalısın. Bu insanlar seni anlamıyorlardır ve yas sürecinde sana hiçbir şekilde yardımcı olamayacaklardır. Onlardan uzak durmalısın.
 • Pişmanlık duymamaya çalışmalısın. Bu fazlasıyla zordur ama birisini kaybettiğin zaman kendini suçlu hissedersin. Yitirdiğin kişiye karşı olan tüm sorumluluklarını hatırlarsın ve belki çok daha iyi birisi olabilirdim diye düşünürsün. Geçmişi değiştiremezsin, öyleyse geçmişe takılı kalmanın anlamsız olduğunu kabul etmelisin.
 • Hatıraları saklamalısın. Kaybettiğin kişinin arkasından yas tutarken sürekli olarak onları hatırlatacak şeylerden uzak durmanı telkin edecek yakınlarınla karşılaşabilirsin. Bu seni rahatlatabilir ama aynı zamanda kendini ona ihanet etmiş gibi hissedebilirsin. Fakat bazı hatıralar seni daha cesaretli ve daha dayanıklı yapabilir, bu tür hatırlardan güç alarak geleceğe doğru daha iyi adımlar atabilirsin.
 • Yardım almayı düşünmelisin. İnsanlar hakkında ne düşünürlerse düşünsünler duygusal problemlerin için profesyonel destek almayı düşünmelisin. Bu seni çok daha güçlü bir insan haline dönüştürecektir çünkü bu ilerlemek istediğinin, hayatına devam etmek istediğinin ve kederden kurtulmak istediğinin önemli bir işaretidir. Doğru yerden doğru desteği alırsan yas sürecini daha hızlı bir biçimde atlatmayı başarabilirsin.

Mutluluk İçin Çaba Göstermek

Bir yakınını kaybettikten sonra gireceğin yas sürecinden çıkmak istiyorsan mutluluğu bulmak için çaba göstermelisin. Bunun için yapabileceğin pek çok farklı şey olabilir ama en önemlisi üzüntüden kendini uzaklaştırmaktır. Dikkatini dağıtacak şeylerle uğraşarak keder bulutlarının dağılmasını sağlayabilirsin.

İnsan nasıl olumlu düşünebilir?

 • Üzüntüden daha farklı şeylere odaklanmaya çalışmalısın. Kaybettiğin kişiyle geçirmiş olduğun en iyi anları hatırlamaya çalışabilirsin. Olumsuz düşüncelere odaklanmak yaşanmış şeylerin değişmesini sağlamayacaktır. Bunun yerine olumlu düşüncelere odaklanmalı ve söz konusu kişinin sana hayat hakkında öğrettiklerine sahip çıkmalısın.
 • Dikkatini dağıtabilecek bir şeyler bulabilirsin. Kendini meşgul tutmayı başarabilirsen kederini hatırlamak için aman dahi bulamayabilirsin. Bu konuda en önemli önerim elbette kitap okumak olacaktır. Eğer vaktin bolsa zamanlarını kitaplarla geçirerek dikkatini dağıtmayı başarabilirsin.

Okuma alışkanlığının faydaları nelerdir?

 • Güzel günleri hatırlamaya çalışın. Sahip olduğun üzüntüyle birlikte geçmişe odaklanmak durumunda bugün yaşanabilecek en güzel anları kaçırabilirsin. Kendini sadece üzüntüye bağlı tutmamalısın ve her zaman anı yaşamaya çalışmalısın.

Anı yaşamak nasıl olur?

 • Sana bırakılan mirası hatırlamalısın. Birini kaybettiğin zaman olacak gerçek bellidir. Bir daha fiziksel olarak onunla yan yana olma fırsatını elde edemeyeceksin. Fakat bu sana bırakılan mirasın yok olup gittiği anlamına gelmemelidir. Söz konusu kişi fikirleriyle, hayatına olan katkılarıyla ve sana gösterdiği hedeflerle her zaman yanında olacaktır.
 • İyi insanlarla vakit geçirmelisin. Yas sürecindeyken arkadaşlarınla çok fazla vakit geçirmek istemeyebilirsin. Fakat kendi ruh halini düzeltebilecek en doğru yöntem seni anlayan arkadaşlarınla vakit geçirmek olmalıdır. Eğlenceli, duyarlı ve seninle vakit geçirmeyi seven arkadaşlar bularak sosyal hayatını yaşamaya kaldığın yerden devam etmelisin.
 • Sahte mutluluklara karşı karnını tok tutmalısın. Hayatını normal bir biçimde devam ettirmeye çalışırken odaklanmış olduğun hedefleri yerine getirebilmek için mutluluğa daha fazla ihtiyacın olduğunu düşünebilirsin. Fakat kendini sahte mutluluklarla donatma yolunu seçersen çok kısa süre sonra kendini çok daha berbat durumda bulabilirsin.
 • Kendini toparlamak için her şeyi kendi gidişatına bırakmayı denemelisin. Zaman pek çok şeyin ilacı olabilecektir. Duygusal anlamda kendini toparlamak için herkes gibi senin de zamana ihtiyacın olacaktır. Zamanla bir şeyler iyileşmeye başladığında hayatını daha keyifli bir biçimde yaşama fırsatını elde edebilirsin.

Kendi gidişatına bırakmak: Fark ettiğim değer

 • Mutluyken mutlu olduğun için pişmanlık duymamalısın. Hepimiz bu hatayı zaman zaman yaparız, yas sürecindeyken mutlu olduğumuzda kaybettiğimiz kişiye saygısızlık yaptığımızı düşünebiliriz. Buna gerek yoktur çünkü yas sürecinin belirli bir sonu yoktur. Sen onu bitirmezsen ömrünün sonuna kadar dahi seninle beraber yaşayabilir.

Yas süreci nasıl atlatılır konusunda artık bir takım bilgilere sahip olduğunu düşünüyorum. Yas süreci doğal bir süreçtir ve bu süreç içerisinde kendini ifade etme konusunda sorunlar yaşayabilirsin. En büyük yardımcıların yaşadığın güzel anılar, yanında olmak isteyen arkadaşların ve gerektiğinde almak isteyeceğin profesyonel destektir. Yas sürecini atlatmanın en kolay yolu onunla yüzleşmek ve yüzleştikten sonra mutluluğu aramaktır.

Yazar Hakkında

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

Yorum yap

Yorum yapıp katkı sağla...