Yapmamak: Çabasız Eylem Sanatı (Diana Renner, Steven D’Souza)

Yapmamak zaman yönetimi merkezli, hayatın akışını anlamaya yönlendiren bir kitaptır. Bu kitabın öncülüğünde hayatın akışını uymaya ne dersin?

Yapmamak, Diana Renner ve Steven D’Souza ikilisi tarafından yazılmış bir eserdir.. Bu kitap zaman yönetimi, yetenekler ve kişisel gelişim alanlarına hitap eder. Ülkemizde yayını Başak Şensoy‘un çevirisiyle Optimist Kitap tarafından gerçekleştirilmiştir.

Yapmamak kitabında neler var?

Yapmamak kitabı özellikle zaman yönetiminden yola çıkarak insanı hedefleriyle aynı nehirde yıkanmaya teşvik eder. Vermiş olduğu bilgiler doğrultusunda sürekli bir şeylere yetişmenin yanlış olduğunu öğrenebilirsin. Eylemsizlik durumundan çıkıp eylemin kendisi olmayı başarabilirsin.

Kitabın içerisine dalış yaptığında salt olarak tek bir konuya odaklanmadığını kolayca fark edebilirsin. Dünyanın sürekli değişen yapısında hareketsiz kalmanın mümkün olmadığını öğrendikten sonra bir işi birkaç yolla yapabileceğini de öğrenirsin. Böylece yeteneklerini geliştirme fırsatı elde edersin.

Kitapla ilgili genel bir izlenime sahip olmak istiyorsan kitabın içeriğini oluşturan aşağıdaki başlıkları ve bölümleri inceleyebilirsin. Bunlar arasında en çok ilgimi çekenleri koyu olarak belirttim. Bu başlıkların diğerlerine göre insana daha fazla katkı sunacağını düşünüyorum.

 • Yapmamak
  • Akış
 • Yapmanın disfonksiyonu (işlev bozukluğu)
  • Saplantı halinde yapma
  • Yaptığımız şeyi neden yapıyoruz?
 • Negatif yetenekler
  • Bırak çamur çöksün
  • Kıyıdan ayrıl
  • Nehir akacağı yönü bilir
  • Güzel eylem

Optimist Kitap: Yapmamak – Diana Renner, Steven D’Souza

Yapmamak kitabı kimlere hitap eder?

Bu kitabın içerisindeki bilgiler hayata bakış açını değiştirebilecek niteliktedir. Hayatı tamamen bir şeyleri yapmak, hedeflerin peşinden koşmak, onları başarmak ve sonrasında mutluluk duymak olarak gören biriysen bu kitabı kesinlikle okumalısın. Bu kitap hayata bakış açını etkileyecektir.

Kitabın içeriği yapmak, yapmamak, harekete geçmek, risk almak gibi unsurlarla sınırlı değildir. Kitabın sana öğretmek istediği zamanı olduğundan daha farklı şekilde değerlendirmektir. Hayatın akışında daha mutlu ve üretken bir birey olmak istiyorsan doğru kitapla tanışacağını bilmelisin.

Yapmamak kitabına benzer diğer kitaplar

Yapmamak kitabını okuduktan sonra buna benzer daha farklı kitaplar okumak isteyebilirsin. Bu konuda aşağıda sana birkaç öneri sunmayı uygun gördüm. Bu kitabın zaman yönetimi, yetenekler ve kişisel gelişim ile ilgili olduğunu aklından çıkarmamalısın.

İlk önerim, David Allen tarafından yazılmış İş Bitirici isimli eserdir. İkinci önerim ise Cal Newport tarafından hazırlanmış olan Pürdikkat isimli kitaptır. Bunlardan daha farklı önerilere ihtiyacın varsa aşağıdakilere göz atmalısın:

Kitap Adı Yazar Yayıncı
Öz Greg McKeown Koridor Yayıncılık
Boşa Gitmesin Orhan Erdem Optimist Kitap
İşler Nasıl Doğru Yapılır Atul Gawande Domingo Yayınevi
Ye O Kurbağayı Brian Tracy Arıtan Yayınevi
Sen Bitti Dediğinde Chris Voss SOLA
Ben Ne Yangınlar Gördüm Rahime Sezgin Optimist Kitap
Hızlı ve Yavaş Düşünme Daniel Kahneman Varlık Yayınları
4 Saatlik Hafta Timothy Ferriss İnkiap Kitabevi
Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı Steven R. Covey Varlık Yayınları
Blink: Düşünmeden Düşünebilmenin Gücü Malcolm Gladwell Mediacat Kitapları

Yapmamak isimli bu kitap serisini okumanı tavsiye eder miyim? İş dünyası, yetenekler, zaman yönetimi ve kişisel gelişim ile ilgili kitaplarla ilgileniyorsan bu kitabı okumalısın. Bu kitapla ilgili kendi fikirlerini paylaşmak istersen hemen kısa bir yorum bırakabilirsin.

Takibe ne dersin?Beni takip edenlere her yeni yazıyla ÜCRETSİZ bülten ulaştırırım. Beni takip etmek ister misin?

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

2 Responses

 1. Aslı Namlı dedi ki:

  Merhaba kaan Bey İyi bir kütüphaneciliğin sırrı ve arşiv nasıl oluşturulmalı?teşekkür ederim.

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Merhaba,

   Bunu mesleki olarak mı soruyorsunuz? Yoksa evinizdeki kitaplığı düzenlemek için bilgi mi istiyorsunuz? Tam olarak anlayamadığım için bir cevap veremiyorum maalesef. Biraz daha net yazarsanız yardımcı olmaya çalışırım.

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

Yorum yapıp katkı sağla...