Yalnız Konuşmalar (Andres Neuman)

Yalnız Konuşmalar, can acıtıcı bir aile dramını anlatır. Hikayenin içerisinde hedefi olan bir yolculuk, iki aşk hikayesi ve üç kişinin sesi yer alır. İnsanların düşüncelerinin çeşitli deneyimler vasıtasıyla değişebileceğini anlatan kitap, abartılardan kaçılmış ve akıcı bir anlatımla okuyucusuyla buluşuyor. Bir aile dramının üzerinden anlatılan bu hikayeye eşlik etmeye hazır mısınız?

Yalnız Konuşmalar, Latin Amerika edebiyatının parlayan yıldızlarından birisi olan Andres Neuman‘ın bir eseridir. Yazmış olduğu kitaplarda okuyucusuna aynı tadı verebilen ender yazarlardan birisi olan Andres Neuman’ın bu kitabı orijinal dilinde Hablar Solos adını taşımaktadır. Kitap kendi dilinde ilk kez 2012 yılında yayınlanmıştır. 2016 yılının Nisan ayında ise Gökçegül Küçükkaya‘nın çevirisiyle Soyka Yayınevi tarafından Türkçeye kazandırılmıştır.

Yalnız Konuşmalar

Lito henüz 10 yaşındadır; çok iyi konsantre olursa hava durumunu değiştirebileceğini düşünür. Mario ise oğluna hatırlayabileceği bir anı bırakamadığı için endişeli bir babadır. Bu hedefini yerine getirebilmek için bir gezi planlar. Lito ise gerçekte her şeyden habersizdir. Mario fazlasıyla hastadır ve ölümle burun burunadır. Mario ve Lito garip coğrafyalardan geçecekleri bir yolculuğa çıkarlar.

Elena ise durmaksızın kitap okuyarak destek bulacağını umut eden birisidir ve kendi moral seviyesini zorlayacak bir maceraya atılmak üzeredir. Baba, oğul ve anne her birisinin anlatımı farklıdır; her birisi kendimizle konuşma yöntemlerimizi farklı bir biçimde yansıtır. Birisi konuşmayla, birisi düşünceyle, bir diğeri ise yazarak bunu yapabileceğimizi belirtir ama her birisi gerçekleri birbirine söyleme cesaretini kendisinde bulamaz. Böyle olsa bile her birinin sesi acıyı yansıtır.

Yalnız Konuşmalar: Zekice Kurgulanmış Roman

Andres Neuman, Latin Amerika edebiyatının parlayan yıldızlarından birisidir hatta bu anlamda geleceği olan yazarlardan birisi olarak gösterilmiştir. Yalnız Konuşmalar adını taşıyan romanında ise üç farklı anlatıcıya yer verip zekice bir kurgulama yapmıştır. Bir tarafta ölümle burun buruna olan bir baba vardır ve bu babanın tek hedefi oğluna hatırlayabileceği bir anı bırakmaktır. Hikayeyi dokunaklı kılan biraz da bu koşuldur.

Başlangıçta belirttiğim iki aşk hikayesinin kahramanlarından birisi iyi eğitimli ve iyi bir okuyucu olan Elena’dır. Elena, yaşadığı hemen hemen her şeyi yazarak kaydeden bir kadındır. Eşine aşık olmasına rağmen onun bu dünyadan göçüp gideceğine hazırlıklı olmak istemektedir, bunun için en yakınındaki isimlerden birine, doktoruna aşıktır.

Kitabı romantik bir kitap olarak tanımlayamam ama neden okunması gerektiğini anlatırken çok basit bir şey söyleyebilirim. Üç farklı anlatım, üç farklı bakış açısı sizi bekliyor olacak. Bu bir okuyucu için farklı bir deneyim olacaktır. Kurgusu akıcı ve sade olan bu kitabı okurken dikkat etmeniz gereken noktalardan en önemlisi kesinlikle cinsellik içeren kısımlardır. Dolayısıyla kitabın yetişkinler tarafından okunması gerektiğini belirtmeliyim.

Yazarın Notu: Yalnız Konuşmalar kitabı hakkında düşünceleriniz neler? Yorum yapın ve bunları benimle paylaşın. Eğer yazının faydalı bilgiler içerdiğini düşünüyorsanız yazıyı arkadaşlarınızla paylaşmayı unutmayın.

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

You may also like...

Yorum yapıp katkı sağla...