Yabancı (Diana Gabaldon)

Yabancı, benzersiz hikayesi, tarihsel detayları, romantik, fantastik ve bilim kurgusal ögeleri ile hafızalardan silinmeyecek bir Diana Gabaldon romanıdır. Diana Gabaldon, Amerikalı bir yazardır. Adını Outlander serisine ait kitaplarla duyuran yazar, tarihi roman ve macera türüne ait kitaplarıyla tanınmaktadır. Outlander serisinin ilk kitabı olan Outlander en başarılı romanlarından biridir. Dragonfly in Amber, Voyager, Drums of Autumn, The Fiery Cross, A Breath of Snow and Ashes, An Echo in the Bone ve Written in My Heart’s Own Blood isimli romanlar serinin diğer kitaplarıdır.

Outlander, 20. yüzyılda yaşayan Claire Randall isimli bir hemşirenin zaman yolculuğu yaparak 18. yüzyıl İskoçya’sına gitmesini ve burada yaşadığı maceraları anlatmaktadır. Kitap dilimize Yabancı olarak çevrilmiştir. Kitabın çevirisi Seden Gürel tarafından yapılırken, yayını ise Epsilon Yayınevi tarafından gerçekleştirilmiştir.

Yabancı (Diana Gabaldon)

Claire Randall ve eşi profesör Frank Randall, İkinci Dünya Savaşı’nın ardından ikinci bir balayına çıkma kararı alırlar. Balayı için belirledikleri yer Inverness şehridir. Frank ailesinin geçmişiyle ilgili araştırmalarını sürdürürken Claire, Craigh na Dun tepesi civarında menhir adı verilen taşların bulunduğu yere bitki toplamaya gider. Claire birden bire taşlardan gelen ilgi çekici bir ses duyar. Sese doğru ilerler ve Frank’ın atası Kaptan Jack Randall ile karşılaşır.

Kaptan Jack Randall onu himayesine almadan önce İskoç bir adam Claire’i bayıltır ve onu kendi partisine götürür. İskoçlar, yoldaşları Jamie‘nin çıkık kolunu düzeltmeye çalışırlarken, Claire sahip olduğu kabiliyetleri sayesinde çıkık kolu yerine getirir. Bu sırada ise Jamie’nin MacKenzie klanından olduğunu öğrenir. Bunu öğrenir öğrenmez Claire geçmişe yolculuk ettiğini öğrenir, kendisi ailesini görmek için Fransa’ya yolculuk eden İngiliz bir dul olarak tanıtır. İskoçlar ona inanmaz ve onu Leoch Kalesi’ne götürür. Claire burada eve dönmenin yollarını aramaya başlar.

İskoçların gözünde Claire güvenilir birisi değildir. İskoç kültürünün dışında kaldığı için ona a adını verirler. MacKenzie klanının şefi ise onun bir İngiliz casus olduğunu düşünür. Sahip olduğu hemşirelik becerileri ise herkesin saygısını kazanmasına yardımcı olur. MacKenize klanının lideri Colum ise ona şüpheyle yaklaşmaya devam eder. Onu kardeşi Douglas ile kira ve bağış toplamaya gönderir. Bu sırada Kaptan Jack Randall sorgulamak adına Claire’in kendisine gönderilmesini ister. Douglas, Randall’a teslim edilmekten kurtulması için Claire’a Jamie ile evlenmesini tavsiye eder.

Claire ve Jamie evlenir ama bu durum onu rahatsız eder. Tekrar Craigh na Dun tepesine çıkmak ister. Bu girişimi başarısız olur. Leoch Kalesi’nde şifacı olarak görev almayı kabul eder. Bu görevi sırasında Geillis Duncan adında biriyle tanışır. Bu kadın tıpkı ona benzeyen biridir. Birlikte çalıştıkları sırada büyücülük ile suçlanırlar. Jamie bu sırada ortalarda yoktur ama tam zamanında gelerek Claire’i kurtarır.

Claire mutsuzdur. Jamie ile konuştuklarında durumu anlatır. Jamie onu Craigh na Dun tepesine götürür ve Claire’den gitmek veya kalmak arasında bir seçim yapmasını ister. Claire, Jamie ile kalmayı tercih eder. Bir süre mutlu bir şekilde yaşamayı sürdürürler ama bir ihanet sonucu Claire, Jamie ve adamları Kaptan Jack Randall tarafından ele geçirilir. Kaptan Jack Randall, Claire’i kendisinin olması için zorlar. Jamie ise onu bırakıp kendisini almasını söyler. Kaptan Jack Randall bu teklifi kabul eder. Claire’i ormanlık bir alanda tek başına bırakır.

Bir süre sonra Claire, Jamie’nin annesinin eskiden taliplisi olan Sir Marcus MacCannoch ile tanışır. MacCannoch adamlarıyla birlikte harekete geçer ve Jamie’yi bulunduğu hapishaneden kurtarır. Jamie fiziksel ve cinsel olarak saldırıya uğramıştır. Claire onun yaralarını iyileştirmeye çalışır. Claire ve Jamie kendini toparladıktan sonra Jamie’nin manevi babasının yardımıyla Fransa’ya kaçarlar.

Yabancı: Tarihsel, Romantik, Kısmen Rahatsız Edici

Dile kolay. 800 sayfadan fazla bir eser önünüzde duruyor ve siz, doğal olarak bunu neden okumalıyım diye düşünüyorsunuz. Düşünürsünüz, hatta vazgeçersiniz ama geri gelip şöyle bir sayfasına bari bakayım dersiniz. İşte o bir sayfaya bakmak sizi kitabın sonuna kadar getirir. Diana Gabaldon’un Yabancı isimli romanı bunu başarıyor.

Kitaba yönelik eleştiriyi son bölümlerde okuyacağınız cinsel anlatımlar üzerinden yapabilirsiniz. Merakınızı baltalamak istemem ama kocaman hikayenin içerisinde o tür anlatımları sorun etmeyeceğinizi söyleyebilirim. Diğer taraftan, kitabın uzun olması canınız sıkabilir. Başlangıçta zorlanabilirsiniz ama kitabı okurken zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız bile.

Yerinde araştırmalar, doğru çıkarımlar ve mükemmel bir kurgu ile ortaya konmuş tarihi romanlardan birisi sizi bekliyor. Yabancı romanını okurken bunu hissediyorsunuz. Her şey tarihsel kalmıyor. Romantizm, fantastik kurgular, zaman yolculuğu gibi bilim kurgu ögeleri hepsi tek bir romanın içerisinde buluşuyor. Gerisi sadece okuyucuya kalıyor; okumak ve romanın tadını çıkarmak.

Tekrar tekrar dile getirmek istemiyorum ama cinsel ögeler veya temalar içeren kitapları okumaktan hoşlanmıyorsanız bu kitaptan uzak durabilirsiniz. Kimseyi bir kitaptan uzaklaştırmak gibi bir niyetim yok ama belirli anlatıları veya ögeleri herkesin kabul etmeyeceği bir gerçektir. Edebiyat dünyasının en iyi eserlerinden birisi olmasına rağmen Yabancı isimli romanda sadistliğe doğru evrilen bir karakterin bulunması ve bunu cinsellik üzerinden gerçekleştirilmesi oldukça eleştiriliyor. Bu eleştiriye katılmamak elde değil. Nitekim, bir kitabı sırf bu yüzden tozlu raflara kaldırıp bir daha el sürmemek de doğru değil. Kısacası seçim sizin.

Hepinize keyifli okumalar.

Diana Gabaldon’un Yabancı isimli romanını okuduysanız lütfen düşüncelerinizi yorum yaparak dile getirin.

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

You may also like...

Yorum yapıp katkı sağla...