Vampir Şövalye 19 (Matsuri Hino)

Vampir Şövalye 19, Matsuri Hino tarafından yazılan ve aynı adı taşıyan manga serisinin 19. cildidir. Seri, vampirler, avcılar ve sıradan insanları bir arada işlemektedir. Bu ciltte Cross Akademisi’nin gece sınıfından mezun olacak öğrencilerini bekleyen kaderin ne olduğu öğrenilir.

Vampir Şövalye 19, Matsuri Hino tarafından yazılan serinin son kitabıdır. Artık yolun sonuna gelinmiştir ve gece sınıfından mezun olacak öğrencilerin kaderi belli olacaktır. Orijinal dilinde 2012 yılında Vampire Knight 19 adıyla yayınlanan kitap, 2016 yılında Akılçelen Kitaplar tarafından Türkçeye kazandırılmıştır.

Vampir Şövalye 19: Kitabın Konusu

Kanama Kuran kendi kaderini tayin edecek kararı vermiştir. Vampirlerle mücadele edebilmek için oluşturulacak silah onun kanını taşıyacaktır. Kalbi sökülecek ve ateşin içerisinde işlenerek vampirleri durduracak silah, kanlı gül, oluşturulacaktır. Bu senaryo Kanama Kuran’ın sonu anlamına gelmektedir ama Yuki Cross bu sonu görmeyi istememektedir. Yuki Cross ve Zero Kiryuu, anılarla mücadele etmeye devam etmektedirler. Kanama Kuran, Yuki Cross ve Zero Kiryuu bir araya gelerek vampirlerle son bir yüzleşme gerçekleştireceklerdir. Eğer Kaname Kuran, kalbini feda etmeden önce vampirler onu öldürürse insanlar çok büyük bedeller ödeyecektir.

Serinin Beklenmedik Sonu

Vampir Şövalye serisinin resmi olarak bitişi anlamına gelen son kitapta serinin okuyucularının biraz şaşırdığını düşünüyorum. Shoujo Manga türünü yakından takip eden kişiler mutlu sonlara alışkındırlar. Fakat bu sefer mutlu son farklı bir şekilde işlemiştir. Yazarın orta yol bulduğunu düşünebilirsiniz.

2004 yılında başlayan yolculuk resmi olarak 2013 yılında sona erdi. Aradan yıllar geçtikten sonra ise serinin son kitabı Türkçeye çevrildi ve yayınlandı. Aslında bu durumu çok fazla eleştirmek doğru olmaz. Sonuçta birçok manga kitabı, anime olarak televizyonda yayınlanıyor ve insanlar bunları izlemeyi daha doğru buluyorlar. Bununla birlikte Amerikan veya Avrupalı izleri taşıyan çizgi roman serilerinin dahi çok az ilgi duyulduğu bir ülkede, Japon kültürünün izlerini taşıyan çizgi romanların çok fazla okunmasını beklemek doğru olmaz.

Fakat emin olun hızlı ve keyifli okunan çizgi romanlara her zaman şans verilmelidir. Bu kitabı tavsiye etmemin genel nedeninin bu olduğunu düşünebilirsiniz. Okunması hızlı, normal romanlara göre daha kolay ve anlaşılır olan bu kitaplar okumanın vakit alıcı olduğuna inanan kişileri memnun edebilir.

Vampir Şövalye 19 kitabına geri dönecek olursak; seri dokunaklı ve buruk bir biçimde son buluyor.Yazar Matsuri Hino, klasik mutlu sonlardan dışarı çıkarak farklı olma yoluna gitmiş. Serinin son kitabı Yuki Cross ve Kaname Kuran arasındaki ilişkiyi öne çıkarıyor ve üçüncü karakter Zero Kiryuu’yu biraz dışa itiyor. Sonun farklı olması biraz anlaşılır olmasını etkilemiş olabilir ama yeniden okuduktan sonra aslında çok kötü bir son olmadığı görülebilir. Manga kitaplarına merakınız varsa zaten seriyi takip ediyor olmalısınız. Vampir Şövalye 19 serisinin son kitabı olarak okunmayı bekliyor.

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

You may also like...

2 Responses

  1. mad world dedi ki:

    Animesini izlemiştim, oldukça sürükleyici bir seri. Mangalarını da en yakın zamanda alıp sonunu getireceğim.

Yorum yapıp katkı sağla...