Üsküdar Kitabı (Sinan Yılmaz)

Üsküdar Kitabı, kuşkusuz göz atmış olduğum ilk ilçe kitabı olma özelliğini taşımaktadır. İstanbul’un her yeri tarihtir ve o tarihi bilmek için herkesin büyük tarihçi olmasına gerek yoktur. İstanbul’u adım adım tanımak demek yaşadığımız yerin farkına varmak demektir. Üsküdar’ı anlatan bu kitap en azından Üsküdar açısından bunu başarabilmektedir.

Üsküdar KitabıSinan Yılmaz tarafından yazılmış olan bir şehir kitabıdır. Kitapta karış karış Üsküdar gezilmekte ve bu tarihi öneme sahip olan ilçe tanıtılmaktadır. Üsküdar’ı çok daha yakından tanımanızı sağlayacak olan bu eser, ilk kez 2017 yılında Ötüken Neşriyat tarafından yayınlanmıştır.

Üsküdar Kitabı – Kitabın Konusu

Üsküdar Kitabı rastgele yazılmış bir kitap değildir. Sinan Yılmaz bir Üsküdar aşığı olarak zamanının büyük bir kısmını araştırmaya adamış birisidir. Üsküdar eski dönemlerden bugünlere kadar önemli bir yerleşim yeri olma özelliğini taşımaktadır. Sadece Türklerin yerleşmeye başladığı Osmanlı Devleti dönemi değil daha öncelerinde dahi sahip olduğu doğal güzelliklerle göz dolduran bir şehir olmuştur.

Yazar kitabında tüm bu güzelliklerin farkına varılması için Üsküdar’ı adım adım gezmektedir. Üsküdar ile özdeşleşmiş olan edebi ve tarihi kişilere değinerek tüm yönleriyle ve izleriyle bu yerleşim yerine ışık tutmaktadır. İstanbul’un “altın şehir” vasfını taşıyan bu semtini tanımak isteyenlere kılavuz olabilecek bu kitaba mutlaka meraklıların bakmasını öneririm.

Ötüken Neşriyat: Üsküdar Kitabı – Sinan Yılmaz

Bilgilendirici, Öğretici ve Rahatlatıcı

Konusunun olabildiğince daraltıldığı ve belirli bir amaca sahip olan kitaplar her zaman hoşuma gitmiştir. Sinan Yılmaz tarafından yazılan Üsküdar Kitabı da işte böyle bir kitaptır. Eser baştan aşağı Üsküdar’ı anlatır, orayı tanıtır ve aynı zamanda yaşatır. Necip Fazıl Kısakürek‘in “camları yanıyor” dediği bu semt güneş ile kurduğu ahenkle sakinlerine sakin ve huzurlu bir yaşam sunmuştur.

Üsküdar’a çok uzak olduğum için şu an ne durumdadır bilemem. Bazısı şehir planlamasının yanlış olduğunu ve tarihi öneminin gizli kaldığını söylemektedir. Belki yazarın motivasyon kaynaklarından birisi bu olmuştur. Üsküdar gizli kalmaz, çünkü Üsküdar yüzyıllardır bir yerleşim birimi olarak kullanılmaktadır. Hakkında çok şey bilinir ama bu bilinenlerin bir araya getirilmiş hali pek fazla yoktur. Söz konusu eser bunu başararak insanlara Üsküdar hakkında öğretici bir kaynak sunmaktadır.

Bir Üsküdar meraklısı veya bir Üsküdar sakini olarak bu kitabı okurken rahatladığını hissedersin. Bilmediğin sokakları öğrenirsin, bilmediğin isimlerle tanışırsın, yazılmış aşk hikayelerini içtenlikle okur ve belki duygularına hakim olamayabilirsin. Yükü oldukça ağırdır Üsküdar’ın, bu yükü insanlarla paylaşması gerekir. Paylaşamazsa gizli kaldığı düşünülür ve yıllar içerisinde yitip giden semtlerden biri haline gelir.

Üsküdar Kitabı – Tavsiye Durumu

Üsküdar Kitabı isimli şehir kitabını okumanı tavsiye eder miyim? Soruyu sormamış olduğunu düşünüyorum. Tarih meraklısıysan, Üsküdar’ı öğrenmek ve geçmişini araştırmak istiyorsan bu kitap sana yardımcı olacaktır. Kim bilir belki sen bu kitabı okuduktan sonra yaşadığın semti veya şehri araştırmaya koyulup özverili bir çalışma ortaya koymayı başarabilirsin.

Üsküdar Kitabı eserinin yazarı Sinan Yılmaz yayınlanmış diğer kitapları konusunda pek fazla bilgimin olmadığını belirtmeliyim. Bu kitabı araştırmaları ve merakı üzerine yazmış olduğunu düşünüyorum. Belki ileride Üsküdar’ın edebi ve tarihi kahramanları konusunda yeni bir kitap yayınlayarak katkılarını sürdürmeye devam eder.

Görsel Kaynağı: Üsküdar Belediyesi

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

You may also like...

Yorum yapıp katkı sağla...