Ulysses (James Joyce)

Ulysses, bu romanın hayranı bol olmakla birlikte okurken sıkılan ve yarıda bırakan pek çok meraklısı da olmuştur. Bu eser sıradan bir roman olmaktan ziyade bulmaca gibi yapısıyla dikkat çeken ama yazılış mantığı yakalandıktan sonra büyük bir keyfe dönüşen bir yapıttır. Modern edebiyat tarihinin en etkileyici kitaplarından birisini okumak hoşuna gidecekse aradığın kitaplardan birisi bu romandır.

Ulysses, James Joyce tarafından karmaşık bir biçimde yazılmış modern bir roman kitabıdır. Kitap, “tüm/mevcut hareketin gösterisi” olarak edebiyatta yer edinmiştir. İlk çevirisi bundan yıllar önce Nevzat Erkmen tarafından yapılmış ve Yapı Kredi Yayınları tarafından yayınlanmıştır; yıllar sonra ise eser, Armağan Ekici‘nin çevirisiyle Norgunk Yayıncılık tarafından tekrardan basılmıştır.

Ulysses – Kitabın Konusu

Ulysses, Dublin’de yaşayan Leopold Bloom isimli bir gezginin 16 Haziran 1904 tarihinde başından geçenleri anlatmaktadır. Ulysses, Odysseus olarak bilinen kahramanın Latinceye çevrilmiş halini temsil etmektedir. Zaten roman Homer‘ın yazmış olduğu destansı şiirin kahramanı olan Odysseus ve bu kitabın kahramanı olan Leopold Bloom arasında benzerlikler taşımaktadır. Romana yirminci yüzyılın modernliğiyle birlikte İrlanda’nın Britanya ile olan ilişkileri dahil edilmiştir.

Kitap toplamda üç ana bölümden ve on sekiz alt bölümden oluşmaktadır. “Telemachiad” adını taşıyan birinci ana bölümde Telemachus, Nestor ve Proteus isimli alt bölümler yer alır. “Odyssey” adını taşıyan ikinci ana bölümde Calypso, Lotus Eaters, Hades, Aeolus, Lestrygonians, Scylla ve Charybids, Planctae, Sirens, Cyclops, Nausicaa, Oxen of the Sun ve Circe isimli alt bölümler yer alır. Son bölüm olan “Nostos” isimli üçüncü ana bölümde ise Eumaeus, Ithaca ve Penelope isimli alt bölümler yer alır.

Yapı Kredi Yayınları: Ulysses – James Joyce

Norgunk Yayıncılık: Ulysses (James Joyce)

Okuması Zor Ama Keyif Verici

Ulysses isimli bu romanı okumak gerçekten zordur. Kitabın ilk basılış hikayesini göz önünde bulundurduğumuz zaman bu zorluğu anlamak çok daha kolay olabilir. Karmaşık bir yapıya sahip olduğu için yapılan çevirilerde dahi epey zorlanılmıştır. Özellikle Nevzat Erkmen tarafından yapılan ilk çevirinin hikayesi bile her şeyi anlatmaya yetmektedir.

Nevzat Ekmen çeviriye başladıktan sonra yarın bitecek, yarın bitecek, yarın bitecek diye kendisini epey hırpalamıştır. Buna rağmen eser 4-5 yıl gibi uzun bir sürede çevrilerek yayına hazır hale getirilmiştir. Bu çevirinin zorlayıcı olması kitabın orijinal yapısının da aynı şekilde karmaşık olmasından kaynaklanmaktadır.

Bu eseri okumak istiyorsan daha önce bol bol roman okumuş olmanı öneririm. Kitabın bir mantığı bulunmaktadır ve önemli olan bu mantığı yakalayabilmektir. Başlangıçta bunu başaramazsan üzülmemeli ve yakaladığın yerden itibaren geriye dönerek eseri tekrar okumalısın. Böylece eseri okurken arzuladığın keyfi tam olarak yakalayabilirsin.

Ulysses – Tavsiye Durumu

Ulysses kitabını okumanı tavsiye eder miyim? Sorduğun kabahat çünkü edebiyat dünyasının en önemli eserlerinden birisi söz konusudur. Bu kitabı okumak için ihtiyacın olan sadece birazcık roman okuma geçmişidir. Yeni bir okuyucunun bu kitabı okuyabileceğini pek sanmıyorum.

Ulysses kitabını değerlendirirken bu bilgilerle yetinmenin doğru olacağına inandım. Bu kitabı okuduktan sonra belki James Joyce tarafından yazılmış olan diğer eserleri okumayı düşünebilirsin. Dublinliler ve Finnegan Uyanması isimli kitaplar yazarın diğer önemli eserleridir.

Görsel Kaynağı: Kargu

Photo by maxf

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

You may also like...

Yorum yapıp katkı sağla...