Ucuzayiyenler (Thomas Bernhard)

Ucuzayiyenler, Avusturyalı yazar Thomas Bernhard’ın “The Cheap Eaters” isimli kısa romanıdır. Bu kitabı bir anlatı olarak da tanımlamak mümkündür. Oldukça kısa yapısı ve okunabilir anlatımıyla edebiyattan hoşlanan herkesin ilgisini çekebilecek niteliktedir. Eğer çerezlik bir kitap arıyorsan bu kitaba şans vermeyi düşünebilirsin.

Ucuzayiyenler, Thomas Bernhard tarafından yazılmış bir kısa roman kitabıdır. Kitabın konusu bir bilim adamının kendini toplumdan soyutlayarak tamamen çalışmasına odaklanması konu edinilmiştir. Bernhard okuyucularının yabancı olmayacağı ve yeni okuyucuları tedirgin etmeyecek bu kitap, Esen Tezel‘in çevirisiyle Yapı Kredi Yayınları tarafından yayınlanmıştır.

Ucuzayiyenler – Kitabın Konusu

Ucuzayiyenler kendini toplumdan soyutlamış olan bir adamın hikayesini anlatır. Koller bir köpek ısırığı sonrasında bacağını kaybetmiştir. Bu olay sonrasında ise yaşamak için gerekli telafiyi elde etmiş ve ortaya attığı fizyonomi teorisini geliştirmek için tamamen içine kapanmıştır. Geliştirdiği teorinin merkezinde bir akşam yemeği sırasında tanıklık ettiği “ucuza yiyenler” olarak nitelendirdiği bir grup insan bulunmaktadır.

Koller her ne kadar herhangi bir insandan yardım kabul etmese bile macerasında ona eşlik edecek birisi vardır. Nedeni tam olarak belli olmayan bu yardımın ardında nelerin gizli olduğu bilinmemektedir. Her iki insan, olabildiğince suskun ve olabildiğince birbirine karşı sıfır toleransla hareket etmektedir.

Yapı Kredi Yayınları: Ucuzayiyenler – Thomas Bernhard

Benzersiz Üslupla Kısa Roman Tadı

Thomas Bernhard kendisine özgü üslubuyla dikkat çeken bir isimdir. Romanlarında bunların izlerini her türlü görebilmek mümkündür. Modern romancılığın içerisinde olan olay akışı gibi kavramlardan uzak olduğunu ifade edebilirim. Kitabın en zor yanı bu olabilir çünkü klasik romanları okumaya alışmış kişiler yabancılık yaşayabilirler.

Her ne kadar ortada böyle bir durum olsa dahi kitabı bitirdikten sonra yazarın sunduğu eşsiz okuma deneyimini tattığı için her okuyucu memnuniyet duymaktadır. Bu kitap yazarın kaleminden çıkan diğer kitaplar kadar ilgi görmüş değildir. Fakat içerisinde bir Thomas Bernhard klasiğini içerdiğini söyleyebilirim.

Kitapla ilgili yapabileceğim en ağır eleştiri belki ismi olacaktır. Orijinal adı “The Cheap Eaters” veya “The Cheap-Eaters” şeklindedir. Bir grup adam akşam yemeği yedeği restorandan en ucuz biçimde karnını doyurarak kalkıp gitmiş ve yazar bu kişileri bu şekilde adlandırmıştır. “Ucuza Yiyenler” demek mümkünken neden birleşik yazılarak yeni bir şey türetilmeye çalışılmış anlam veremedim. Maalesef kitabın adı pek hoşuma gitmedi.

Ucuzayiyenler – Tavsiye Durumu

Ucuzayiyenler isimli bu kitabı okumanı tavsiye eder miyim? Benim için çerezlik bir kısa roman niteliğindedir. Aykırı görülebilen bir üslubu olsa bile okuması kolay ve görece kısa bir kitaptır. Bir çırpıda okuyup kafa dağıtacağın bir kitaba ihtiyacın varsa bu kitaba şans verebilirsin.

Thomas Bernhard tarafından yazılmış olan bu kitabı okuduktan sonra yazarın diğer kitaplarına göz atmayı düşünebilirsin. Yazarın en başarılı eserlerinden olan Wittgeinsten’ın Yeneği ve Odun Kesmek isimli kitapları okuyabilirsin. Dilersen daha farklı kitaplar bulmaya çalışabilirsin ama her kitapta yazarın özgün üslubuyla karşılaşacağını unutmamalısın.

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

You may also like...

Yorum yapıp katkı sağla...