Uçan Süpürge: İyi Yürekli Cadı ve 4 Kafadar (J. Donaldson)

Uçan Süpürge – İyi Yürekli Cadı ve 4 Kafadar, bir cadı ve kedisinin süpürge üzerinde uçarken başlarına gelen talihsiz bir olayla başlar. Talihsizlik sonunda talihe dönüşür ve cadı kaybettiği eşyalarını bulur. Uçan süpürgeye binmek isteyen hayvanlar ona yardım edebileceklerini söylerler ama cadının talihsizliği son bulur mu?

Uçan Süpürge – İyi Yürekli Cadı ve 4 Kafadar, Julia Donaldson tarafıdnan yazılmış ve Axel Schefflertarafından resimlenmiş bir çocuk kitabıdır. Yazmış olduğu birbirinden kaliteli çocuk kitapları ile bilinen Julia Donaldson’ın bu kitabı orijinal dilinde ilk kez 2001 yılında yayınlanmıştır. Kitap, Ali Berktay‘ın çevirisiyle İş Bankası Kültür Yayınları tarafından 2016 yılında Türkçeye kazandırılmıştır.

Uçan Süpürge – İyi Yürekli Cadı ve 4 Kafadar

Cadı ve kedisi mutlu bir biçimde gökyüzünde uçarlarken birden rüzgar şiddetlenir. Önce cadının şapkası gider daha sonra sihirli değneği! Talihsiz cadının yardımına üç hayvan koşar, hayvanlar kayıp eşyaların hepsini bulurlar. Cadıya uçan süpürgeye binmelerine izin verirse eşyaları geri vereceklerini söylerler. Bu tehlikeli bir iştir, süpürge hepsini taşıyabilecek midir? Dahası bu kafadarlar felaket yaşandığında cadıyı aç ejderhadan koruyabilecekler midir?

İyi Yüreli Cadının Sevimli ve Eğlenceli Hikayesi

Bir cadının yer aldığı hikaye ne kadar sevimli ve eğlenceli olabilir? İşte bu kitaptaki kadar! Julia Donaldson o kadar güzel ve keyifli bir iş çıkarmış ki okurken eğlendiğinizi kesinlikle hissediyorsunuz. İyi niyetli bir cadı ve onun mırıl mırıl mırıldayan kedisiyle önce gökyüzünde uçuyoruz, ardından kayıp eşyaları bulmaya koyuluyoruz.

Yazar çocuklara ne tür hikayeler ve kitaplar sunulması gerektiğini çok iyi bilen birisi. Yazdığı kitaplar göz önünde bulundurulduğunda bu çıkarımı yapmak çok zor olmuyor. Kitabın içerisinde yer alan satırlar birbiriyle ahenkli bir biçimde ilerliyor ve adeta bir şarkıyı andırıyor. Şiirsel anlatımın etkisini fazlasıyla hissedebiliyorsunuz.

Çocukları okumaya teşvik etmek için bu tür resimli kitaplara ihtiyaç olduğu kesin. Resimli kitaplar çocuklara daha ilgi çekici gelebilmektedir. Fakat her şey resimleri hazırlamakla bitmiyor. Elbette onlara ilgi çekici gelebilecek bir hikaye sunmalısınız. Bu kitapta bu hikaye yer alıyor. Kitap çocukların eğlenmesini ve onların daha fazla kitap okumasını sağlıyor. Çocuğunuza kitap okumayı aşılamak istiyorsanız tavsiyem Julia Donaldson gibi yazarların resimli kitaplarını okuyarak işe başlamanızdır.

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

You may also like...

Yorum yapıp katkı sağla...