Tutarlı bir insan nasıl olunur?

Tutarlı bir insan olmak pek çok kişinin hayalindeki kişilik özelliklerinden birisi olmasına rağmen insanların büyük bir kısmı bu özelliği kontrol etme konusunda başarısızdır. Tutarlı olmada başarılı olan insanların ise kendilerine özgü belirli sınırlandırmaları vardır. Bu insanlar hedef belirlemeyi severler. Sahip oldukları alışkanlıkları yönetme eğiliminde olurlar. Tutarlı oldukları sürece gerçekten anlaşılır olabileceklerinin farkındadırlar.

Tutarlı olmak isteyen bir insan öncelikle düşünce yapısını değiştirmek durumundadır. Eski düşünce yapısında onu tutarsız olmaya itecek bir takım sorunlar varsa bu sorunları ortadan kaldırarak yola çıkmalıdır. Tutarlı olabilmek sonradan kazanılabilecek bir niteliktir. Ancak sahip olunduğunda iyi yönetilmesi gereken bir nitelik olma özelliğini de taşır.

Tutarlı Bir İnsan Nasıl Olunur?

Tutarlı olabilmek gelişim için gerekli bir niteliktir. Bir çırpıda kazanılabilecek bir özellik olmadığı için insanın kendisine biraz zaman tanıması gerekir. Açık konuşmak gerekirse bunları yazıyor olabilmeme rağmen benim dahi tutarsız davrandığım noktalar vardır. Hayat boyu olmaya devam edecektir. Önemli olan bu tutarsızlıklar nedeniyle kendinizi yerden yere vurmaktan kaçınmak ve ayağa kalkıp tekrar denemektir.

1. Gerçekçi Olmak

Tutarlı olmak istiyorsanız gerçekçi olmalısınız. Tutarlı olmanın elde edilmesi zor ama değerli bir özellik olduğunun farkındayım. Bu değerli özelliğe sahip olabilmek için gerçekçi hareket etmelisiniz. Tökezlenip düşeceğiniz anlar olacaktır ama ayağa kalkıp devam edebilmesini bilmelisiniz.

Tutarlı olmak konusunda yaptığımız en büyük hatalardan birisi hayatın her alanında bu şekilde davranmaya çalışmaktır. Bu gerçekten zordur. Çocukluk döneminden itibaren sıkı sıkıya bunun öğütleriyle yaşamamış olan bireyler bunu başarmakta güçlük çekerler.

Öyleyse, belirli bir anda tutarlı olabilmek işinizi kolaylaştıracaktır. Gerçekten hangi alanda tutarlı olmak istiyorsunuz? İş hayatı, eğitim hayatı, aşk hayatı veya kişisel alışkanlıklar. Hangisinde tutarlı davranmak sizi daha fazla mutlu edecektir? Yola çıkmadan önce bunun cevabını vermelisiniz.

2. İrade Sahibi Olmak

İradenin sözlük anlamı “bir şeyi yapıp yapmamaya karar verme gücü” şeklindedir. Tutarlı bir insan olmayı istiyorsanız irade sahibi olmalısınız. Tutarlı olmak aynı zamanda istikrarlı davranmaktır. Dolayısıyla bir şeyi yapmak istemeseniz dahi onu yerine getirmenizin gerektiği durumlarda iradeye boyun eğmektir.

Bugün içinizden hiç kitap okumak gelmiyor olabilir. Bunu herkes anlayışla karşılar fakat alışkanlıklarınızda tutarlı olmak istiyorsanız istemeseniz dahi bugün belirlemiş olduğunuz miktar kadar kitap okumanız gerekir. İşte bunu yerine getirebilmek için irade sahibi olmalısınız.

Bir işi kendi iradenizle yerine getirip tutarlı olamayacağınızı düşünüyorsanız kendinizi kandırın. Gayet doğru okudunuz, kendinizi kandırarak iradenizi güçlendirebilirsiniz. Kitap okuma örneğinden yola çıkacak olursak, kitap okuma isteğinizi olmadığı bir anda dahi etrafınızda yapacak başka bir şey yoksa yine kitap okumaya yönelmeniz söz konusu olur. Haliyle etrafınızda yapacak başka şey bırakmamak kendinizi kandırarak söz konusu tutarlılığı ortaya koyabilmeniz manasına gelir.

3. Söz ve Eylem Birlikteliği

Hayat boyunca zorlanacağınız en önemli durumlardan birisidir. Ben bu konuda bazen çok tutarsız olabiliyorum. Bir anlık sinirle ağzımdan çıkan birkaç sözcük yeri geldiğinde başıma bela olabiliyor. Bu tür anlarda söz ve eylem birlikteliğini ortaya koyamamış ve haliyle tutarlılıktan uzaklaşmış oluyorum.

Tutarlı olmak söz ve eylem birlikteliğini gerektirir. Özellikle bu durum ilişkilerde veya iş hayatında daha belirgin bir biçimde ortaya çıkar. İş yerinde sırf birilerinin gözüne girebilmek için daha önce hiç yapmadığınız bir işi yapmayı kabul etmek açık bir biçimde söz ve eylem birlikteliğinden uzaklaşmak anlamına gelir. İlgili işi destek almadan yapabilmeniz söz konusu bile olmayacaktır. Tutarlı bir insan olmak istiyorsanız yapamayacağınız işlere evet demekten uzak durmalısınız.

4. Olumsuz Düşüncelerden Uzaklaşmak

Olumsuz düşünceler her türlü kişilik özelliğinin düşmanıdır. Olumsuz düşündüğünüz sürece hiçbir işi başaramazsınız. Buna tutarlı olmak veya tutarlı davranmak dahildir. Olumsuz düşüncelere sahip olduğunuzda yapabileceğiniz bir şeyi yapamazsınız. Bu durumda verdiğiniz sözleri yerine getirmek konusunda zorluklar yaşayabilirsiniz.

Olumsuz düşünceler çoğu zaman kendinizi geliştirmenize engeldirler. “Yapamam, edemem, beceremem, başaramam…” gibi pek çok sözcük olumsuz düşüncedir. Bu sözcükleri dile getirmek yerine, yeteri kadar çaba gösterirsem yapabilirim veya başarabilirim diyebilmelisiniz. Böylece tutarlı olmak konusunda kendinizi çok fazla zorlamadan hareket etmeye alışabilirsiniz.

5. Hedef Belirlemek

Genel anlamda yaşantınızda tutarlı olmak iyi bir şey olsa bile bunu yerine getirebilmek çoğu zaman zordur. Hedefler belirleyerek bunları gerçekleştirerek ilerlemek ise tutarlı olmanızı kolaylaştırır. Hedefler sizin harekete geçmeniz için iştahlı olmanızı sağlar. Hayatın herhangi bir alanında hedef belirleyerek ilerleyebilecek olmanız ise hiç kuşkusuz tutarlı olma konusunda kendinizi geliştirirken faydalanacağınız en büyük avantajlardan birisidir.

Hedefler doğrultusunda ilerlerken tutarlılıktan nasıl faydalanacağınızı kendiniz belirlemelisiniz. Yeni bir şeyler öğrenmek istiyorsanız araştırma yapmalı veya bir şeyler okumalısınız. Burada yeni bir şeyler öğrenmek hedef, araştırma yapmak veya okumak ise tutarlılığınızı ortaya koymanızı sağlayacak eylemlerdir.

Pek çok uzmanın tavsiye etmiş olduğu yapılacaklar listesi oluşturmak bu konuda işinizi kolaylaştıracaktır. Listenizde yer alanları yerine getirdikçe kazandığınız ivme sizi daha fazlasını yapmaya sevk edecektir.

6. Yavaş Hareket Etmek

Evet, biliyorum. Hayat kısa, zaman dar. Fakat, aynı anda birkaç şeyi yapabilmek bir insan için oldukça zahmetlidir. Bunun yerine aynı anda tek bir hedefle uğraşmanız çok doğru olacaktır. Tutarlı birisi olmak için hızlı hareket etmeye çalışmayın. Yavaş hareket edin ve olabildiğince kararlı olmaya özen gösterin.

Hedeflerinizi haftalara ayırın. Örneğin, kitap okuma alışkanlığı kazanmak istiyorsanız birkaç hafta günde azar azar okumalar yapın. Bu azar azar okumalar günlük yaşantınızın bir parçası haline geldiğinde bu konuda tutarlı olmayı başarmışsınız demektir. Belirlediğiniz tüm hedeflerde benzer yolu izlemelisiniz. Zorda kalmadıkça aynı anda birkaç hedefle uğraşmaya çalışmamalısınız.

7. Sınırlar Belirlemek

Tutarlı olmanızı sağlayacak en önemli unsurların başında kesinlikle sınırlar gelmektedir. Kendinizi sınırlamayı başaramadığınız sürece imkan bulduğunuz her şeyi yapmaya çalışırsınız. Bu nedenle sınırlar koyarak hareket etmelisiniz. İşten eve geldiğinizde ailenizle vakit geçirmeniz gerekiyorsa televizyonun kumandasını belirli bir saatten önce elinize almama konusunda kendinize ve ailenize söz vermelisiniz.

Sınırlamalar olmadığı sürece olabildiğince özgür hareket etmeye çalışacağınız için tutarlı davranmanız söz konusu dahi olmayacaktır. Kendinizi çok fazla zorlamadan doğru olanı yapabilmek için iradenizi ortaya koyarak hayatınızda belirli sınırlandırmalara yer vermeye çalışmalısınız.

8. Sorgulayarak Hareket Etmek

Belirlediğiniz her hedefi yerine getirme şansınız olmayabilir. Elinizdeki yapılacaklar listesinde yer alan belirli şeyleri gün içerisinde yapmamış olabilirsiniz. Bu konuda kendinizi perişan etmenizin bir manası yok ama kendinizi sorgulamanızın bir anlamı var.

Hiçbir insan mükemmel değildir. İnsan mükemmel olmaya çalıştıkça kendisini bataklığa çekecektir. Bir şeyleri yapmamışsanız neden yaptığınızı sorgulayın. Kendinize geçerli nedenler bulun. Asla bahane üretmeyin ve asla kendinizi suçlamayın. Sadece belirli görevi yerine getiremediğiniz zaman neden olmadığını açıklamaya ve anlamaya çalışın. Fırsatını bulduğunuz zaman ise ortaya çıkan bu problemi önce ortadan kaldırın, ardından hedefinizi yerine getirmeye çalışın.

9. Destekleyici Alışkanlıklar Edinmek

Tutarlı olmak istiyorsanız sahip olduğunuz alışkanlıklar konusunda kendinizi gözden geçirmelisiniz. Buna ihtiyaç duymanızın en önemli nedeni ise hayatınızda yer alan unsurların tutarlı olmanızı destekleyecek nitelikte olmasının bir gereksinim olmasıdır. Yani gün içerisinde spor salonuna gitmeniz gerekiyorsa bunu yapabilecek kapasitede olmanız gerekir. Gün içerisinde kitap okumanız gerekiyorsa bunu yapacak zamanınız olmalıdır.

Size tutarlı olma konusunda destek olacak alışkanlıkların başında elbette okuma alışkanlığı vardır. Bir şeyler okumak her gün yeni bir şeyler kazanmak anlamına gelir. Bilgi hazinenize her gün ufak bir kırıntı bile dahil etmiş olsanız bu onu büyüttüğünüz anlamına gelir. Dolayısıyla okuma alışkanlığı geliştirmeye çalışmalı ve okumaya vakit ayırmayı başarmalısınız.

[maxbutton id=”1″ ]

10. Hatalardan Ders Çıkartmak

Tutarlı olmak için kendinizi geliştirmeye özen gösterecek olsanız bile bu hatalardan uzak duracağınız anlamına gelmeyecektir. Bu süreç boyunca pek çok kez hata yapabilirsiniz. Yaptığınız hatalar sizi fazlasıyla üzebilir ve hatta motivasyonunuzu yerle bir dahi edebilir. Fakat yaptığınız hatalardan pişmanlık duymak yerine onlardan ders çıkartmaya çalışmalısınız.

Bu neden gereklidir? Hata yapıyorsunuzdur çünkü bir şeyler denemeye devam ediyorsunuzdur. Doğru yolda olduğunuzun bilincinde olmalısınız. Bir şeyler yapmasanız veya hedeflerinize ulaşmak için yolda olmasanız hata yapar mısınız? Yapmazsınız çünkü bulunduğunuz yerden bir adım ileri dahi atmayı düşünmezsiniz. Hatalara karşı hayıflanmak yerine hatalardan ders çıkartmak çok daha doğru bir tercih olacaktır.

Tutarlı bir insan olmak istiyorsanız size sunabileceğim öneriler bunlardır. Bunlar dışında pek çok tavsiye duymuş olabilirsiniz. Hepsine saygı duyacağımı bilmenizi isterim. Eğer tutarlı birisi olmak istiyorsanız aslında hayatın içerisinde nasıl davranmanız gerektiğini belirten bu önerilere kulak asmalısınız.

16 Comments

 1. Hatice Gül
 2. Yağmur
   • Yağmur
     • Yağmur
 3. ferhat
   • ferhat
     • ferhat
 4. Ayşe

Yorum yapıp katkı sağla...

Reklamlar engelli...

Bu blog yayın hayatını rahatsız edici konumlarda olmayan reklamlar sayesinde sürdürmektedir. Lütfen destek olmak adına bu blog için reklamlara izin vermeyi düşünün.

Refresh