Tutarlı bir insan nasıl olunur?

T

Tutarlı bir insan olmak pek çok kişinin hayalindeki kişilik özelliklerinden birisi olmasına rağmen insanların büyük bir kısmı bu özelliği kontrol etme konusunda başarısızdır. Tutarlı olmada başarılı olan insanların ise kendilerine özgü belirli sınırlandırmaları vardır. Bu insanlar hedef belirlemeyi severler. Sahip oldukları alışkanlıkları yönetme eğiliminde olurlar. Tutarlı oldukları sürece gerçekten anlaşılır olabileceklerinin farkındadırlar.

Tutarlı olmak isteyen bir insan öncelikle düşünce yapısını değiştirmek durumundadır. Eski düşünce yapısında onu tutarsız olmaya itecek bir takım sorunlar varsa bu sorunları ortadan kaldırarak yola çıkmalıdır. Tutarlı olabilmek sonradan kazanılabilecek bir niteliktir. Ancak sahip olunduğunda iyi yönetilmesi gereken bir nitelik olma özelliğini de taşır.

Tutarlı Bir İnsan Nasıl Olunur?

Tutarlı olabilmek gelişim için gerekli bir niteliktir. Bir çırpıda kazanılabilecek bir özellik olmadığı için insanın kendisine biraz zaman tanıması gerekir. Açık konuşmak gerekirse bunları yazıyor olabilmeme rağmen benim dahi tutarsız davrandığım noktalar vardır. Hayat boyu olmaya devam edecektir. Önemli olan bu tutarsızlıklar nedeniyle kendinizi yerden yere vurmaktan kaçınmak ve ayağa kalkıp tekrar denemektir.

1. Gerçekçi Olmak

Tutarlı olmak istiyorsanız gerçekçi olmalısınız. Tutarlı olmanın elde edilmesi zor ama değerli bir özellik olduğunun farkındayım. Bu değerli özelliğe sahip olabilmek için gerçekçi hareket etmelisiniz. Tökezlenip düşeceğiniz anlar olacaktır ama ayağa kalkıp devam edebilmesini bilmelisiniz.

Tutarlı olmak konusunda yaptığımız en büyük hatalardan birisi hayatın her alanında bu şekilde davranmaya çalışmaktır. Bu gerçekten zordur. Çocukluk döneminden itibaren sıkı sıkıya bunun öğütleriyle yaşamamış olan bireyler bunu başarmakta güçlük çekerler.

Öyleyse, belirli bir anda tutarlı olabilmek işinizi kolaylaştıracaktır. Gerçekten hangi alanda tutarlı olmak istiyorsunuz? İş hayatı, eğitim hayatı, aşk hayatı veya kişisel alışkanlıklar. Hangisinde tutarlı davranmak sizi daha fazla mutlu edecektir? Yola çıkmadan önce bunun cevabını vermelisiniz.

2. İrade Sahibi Olmak

İradenin sözlük anlamı “bir şeyi yapıp yapmamaya karar verme gücü” şeklindedir. Tutarlı bir insan olmayı istiyorsanız irade sahibi olmalısınız. Tutarlı olmak aynı zamanda istikrarlı davranmaktır. Dolayısıyla bir şeyi yapmak istemeseniz dahi onu yerine getirmenizin gerektiği durumlarda iradeye boyun eğmektir.

Bugün içinizden hiç kitap okumak gelmiyor olabilir. Bunu herkes anlayışla karşılar fakat alışkanlıklarınızda tutarlı olmak istiyorsanız istemeseniz dahi bugün belirlemiş olduğunuz miktar kadar kitap okumanız gerekir. İşte bunu yerine getirebilmek için irade sahibi olmalısınız.

Bir işi kendi iradenizle yerine getirip tutarlı olamayacağınızı düşünüyorsanız kendinizi kandırın. Gayet doğru okudunuz, kendinizi kandırarak iradenizi güçlendirebilirsiniz. Kitap okuma örneğinden yola çıkacak olursak, kitap okuma isteğinizi olmadığı bir anda dahi etrafınızda yapacak başka bir şey yoksa yine kitap okumaya yönelmeniz söz konusu olur. Haliyle etrafınızda yapacak başka şey bırakmamak kendinizi kandırarak söz konusu tutarlılığı ortaya koyabilmeniz manasına gelir.

3. Söz ve Eylem Birlikteliği

Hayat boyunca zorlanacağınız en önemli durumlardan birisidir. Ben bu konuda bazen çok tutarsız olabiliyorum. Bir anlık sinirle ağzımdan çıkan birkaç sözcük yeri geldiğinde başıma bela olabiliyor. Bu tür anlarda söz ve eylem birlikteliğini ortaya koyamamış ve haliyle tutarlılıktan uzaklaşmış oluyorum.

Tutarlı olmak söz ve eylem birlikteliğini gerektirir. Özellikle bu durum ilişkilerde veya iş hayatında daha belirgin bir biçimde ortaya çıkar. İş yerinde sırf birilerinin gözüne girebilmek için daha önce hiç yapmadığınız bir işi yapmayı kabul etmek açık bir biçimde söz ve eylem birlikteliğinden uzaklaşmak anlamına gelir. İlgili işi destek almadan yapabilmeniz söz konusu bile olmayacaktır. Tutarlı bir insan olmak istiyorsanız yapamayacağınız işlere evet demekten uzak durmalısınız.

4. Olumsuz Düşüncelerden Uzaklaşmak

Olumsuz düşünceler her türlü kişilik özelliğinin düşmanıdır. Olumsuz düşündüğünüz sürece hiçbir işi başaramazsınız. Buna tutarlı olmak veya tutarlı davranmak dahildir. Olumsuz düşüncelere sahip olduğunuzda yapabileceğiniz bir şeyi yapamazsınız. Bu durumda verdiğiniz sözleri yerine getirmek konusunda zorluklar yaşayabilirsiniz.

Olumsuz düşünceler çoğu zaman kendinizi geliştirmenize engeldirler. “Yapamam, edemem, beceremem, başaramam…” gibi pek çok sözcük olumsuz düşüncedir. Bu sözcükleri dile getirmek yerine, yeteri kadar çaba gösterirsem yapabilirim veya başarabilirim diyebilmelisiniz. Böylece tutarlı olmak konusunda kendinizi çok fazla zorlamadan hareket etmeye alışabilirsiniz.

5. Hedef Belirlemek

Genel anlamda yaşantınızda tutarlı olmak iyi bir şey olsa bile bunu yerine getirebilmek çoğu zaman zordur. Hedefler belirleyerek bunları gerçekleştirerek ilerlemek ise tutarlı olmanızı kolaylaştırır. Hedefler sizin harekete geçmeniz için iştahlı olmanızı sağlar. Hayatın herhangi bir alanında hedef belirleyerek ilerleyebilecek olmanız ise hiç kuşkusuz tutarlı olma konusunda kendinizi geliştirirken faydalanacağınız en büyük avantajlardan birisidir.

Hedefler doğrultusunda ilerlerken tutarlılıktan nasıl faydalanacağınızı kendiniz belirlemelisiniz. Yeni bir şeyler öğrenmek istiyorsanız araştırma yapmalı veya bir şeyler okumalısınız. Burada yeni bir şeyler öğrenmek hedef, araştırma yapmak veya okumak ise tutarlılığınızı ortaya koymanızı sağlayacak eylemlerdir.

Pek çok uzmanın tavsiye etmiş olduğu yapılacaklar listesi oluşturmak bu konuda işinizi kolaylaştıracaktır. Listenizde yer alanları yerine getirdikçe kazandığınız ivme sizi daha fazlasını yapmaya sevk edecektir.

6. Yavaş Hareket Etmek

Evet, biliyorum. Hayat kısa, zaman dar. Fakat, aynı anda birkaç şeyi yapabilmek bir insan için oldukça zahmetlidir. Bunun yerine aynı anda tek bir hedefle uğraşmanız çok doğru olacaktır. Tutarlı birisi olmak için hızlı hareket etmeye çalışmayın. Yavaş hareket edin ve olabildiğince kararlı olmaya özen gösterin.

Hedeflerinizi haftalara ayırın. Örneğin, kitap okuma alışkanlığı kazanmak istiyorsanız birkaç hafta günde azar azar okumalar yapın. Bu azar azar okumalar günlük yaşantınızın bir parçası haline geldiğinde bu konuda tutarlı olmayı başarmışsınız demektir. Belirlediğiniz tüm hedeflerde benzer yolu izlemelisiniz. Zorda kalmadıkça aynı anda birkaç hedefle uğraşmaya çalışmamalısınız.

7. Sınırlar Belirlemek

Tutarlı olmanızı sağlayacak en önemli unsurların başında kesinlikle sınırlar gelmektedir. Kendinizi sınırlamayı başaramadığınız sürece imkan bulduğunuz her şeyi yapmaya çalışırsınız. Bu nedenle sınırlar koyarak hareket etmelisiniz. İşten eve geldiğinizde ailenizle vakit geçirmeniz gerekiyorsa televizyonun kumandasını belirli bir saatten önce elinize almama konusunda kendinize ve ailenize söz vermelisiniz.

Sınırlamalar olmadığı sürece olabildiğince özgür hareket etmeye çalışacağınız için tutarlı davranmanız söz konusu dahi olmayacaktır. Kendinizi çok fazla zorlamadan doğru olanı yapabilmek için iradenizi ortaya koyarak hayatınızda belirli sınırlandırmalara yer vermeye çalışmalısınız.

8. Sorgulayarak Hareket Etmek

Belirlediğiniz her hedefi yerine getirme şansınız olmayabilir. Elinizdeki yapılacaklar listesinde yer alan belirli şeyleri gün içerisinde yapmamış olabilirsiniz. Bu konuda kendinizi perişan etmenizin bir manası yok ama kendinizi sorgulamanızın bir anlamı var.

Hiçbir insan mükemmel değildir. İnsan mükemmel olmaya çalıştıkça kendisini bataklığa çekecektir. Bir şeyleri yapmamışsanız neden yaptığınızı sorgulayın. Kendinize geçerli nedenler bulun. Asla bahane üretmeyin ve asla kendinizi suçlamayın. Sadece belirli görevi yerine getiremediğiniz zaman neden olmadığını açıklamaya ve anlamaya çalışın. Fırsatını bulduğunuz zaman ise ortaya çıkan bu problemi önce ortadan kaldırın, ardından hedefinizi yerine getirmeye çalışın.

9. Destekleyici Alışkanlıklar Edinmek

Tutarlı olmak istiyorsanız sahip olduğunuz alışkanlıklar konusunda kendinizi gözden geçirmelisiniz. Buna ihtiyaç duymanızın en önemli nedeni ise hayatınızda yer alan unsurların tutarlı olmanızı destekleyecek nitelikte olmasının bir gereksinim olmasıdır. Yani gün içerisinde spor salonuna gitmeniz gerekiyorsa bunu yapabilecek kapasitede olmanız gerekir. Gün içerisinde kitap okumanız gerekiyorsa bunu yapacak zamanınız olmalıdır.

Size tutarlı olma konusunda destek olacak alışkanlıkların başında elbette okuma alışkanlığı vardır. Bir şeyler okumak her gün yeni bir şeyler kazanmak anlamına gelir. Bilgi hazinenize her gün ufak bir kırıntı bile dahil etmiş olsanız bu onu büyüttüğünüz anlamına gelir. Dolayısıyla okuma alışkanlığı geliştirmeye çalışmalı ve okumaya vakit ayırmayı başarmalısınız.

[maxbutton id=”1″ ]

10. Hatalardan Ders Çıkartmak

Tutarlı olmak için kendinizi geliştirmeye özen gösterecek olsanız bile bu hatalardan uzak duracağınız anlamına gelmeyecektir. Bu süreç boyunca pek çok kez hata yapabilirsiniz. Yaptığınız hatalar sizi fazlasıyla üzebilir ve hatta motivasyonunuzu yerle bir dahi edebilir. Fakat yaptığınız hatalardan pişmanlık duymak yerine onlardan ders çıkartmaya çalışmalısınız.

Bu neden gereklidir? Hata yapıyorsunuzdur çünkü bir şeyler denemeye devam ediyorsunuzdur. Doğru yolda olduğunuzun bilincinde olmalısınız. Bir şeyler yapmasanız veya hedeflerinize ulaşmak için yolda olmasanız hata yapar mısınız? Yapmazsınız çünkü bulunduğunuz yerden bir adım ileri dahi atmayı düşünmezsiniz. Hatalara karşı hayıflanmak yerine hatalardan ders çıkartmak çok daha doğru bir tercih olacaktır.

Tutarlı bir insan olmak istiyorsanız size sunabileceğim öneriler bunlardır. Bunlar dışında pek çok tavsiye duymuş olabilirsiniz. Hepsine saygı duyacağımı bilmenizi isterim. Eğer tutarlı birisi olmak istiyorsanız aslında hayatın içerisinde nasıl davranmanız gerektiğini belirten bu önerilere kulak asmalısınız.

Yazar Hakkında

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

18 Yorum

Yorum yapıp katkı sağla...

 • Merhabalar, yazınıza denk gelip okudum ve aşırı beğendim öncelikle elinize, kaleminize sağlık. Ben kurumsal bir şirkette çalışıyorum ve istifamı verip KPSSye hazırlanmaya karar verdim. Yazdığınız başlıkların tümünü düşünmüştüm, cümlelerinizle hemfikirim. Ama istikrar konusunda hep sorun yaşadım bugüne kadar. Şimdiyse hayatımda ilk defa böyle radikal bir karar aldım. Yazdıklarınız gibi yapacağımı düşünerek bu yola koyuldum ama uygulamaya geçiremezsem diye bir korku uyanıyor geçmişteki istikrarsızlıklarım yüzünden. Bu konuda bir görüşünüz ya da öneriniz var mıdır? Tüm yazdıklarınızı yürekten uygulamak isteyip ders çalışmak istiyorum mesela fakat nasıl yapabilirim? Nasıl uygulamaya geçirebilirim? Yardımcı olursanız çok mutlu olurum.

  • Merhaba,

   Bu tür bir tereddüt içerisinde olmanız gayet doğal. Birçok insan bunun gibi bir probleme sahip olabilir. Yapmanız gereken kademeli olarak ilerlemeyi seçmektir. Bir anda her şeyi yapmak yerine ivme yakalayarak hareket etmelisiniz. Örneğin, bugün 30 dakika ders çalıştınız diyelim. Bunu bir hafta bu şekilde devam ettirmelisiniz. 2. veya 3. haftada kendi durumunuza göre bunu 45. dakika yapmalısınız. Sonra 60 dakika…

   Bu şekilde ilerlerseniz kendinizi daha rahat hissedersiniz. Hem derslerle kendinizi boğmamış olursunuz hem de ilerleme kaydettiğinizi görebilirsiniz. Dakika üzerinden ilerlemek istemiyorsanız konu üzerinden ilerleyebilirsiniz. Örneğin, matematik çalışmak istiyorsunuz diyelim. Elinizin altında çalışmanız gereken toplam 15 konu olsun. Bu 15 konuyu 30 güne yaymalısınız. Her konuya 2 gün ayırmalısınız. Tabi bunu yaparken elinizin altında bir takvim çizelgesi olmalıdır. Yani ilerlediğinizi size gösterebilecek maddi bir şey bulunmalıdır.

   Bu önerilerimi dinlerseniz çok daha rahat edersiniz. En azından ne yapmanız gerektiğini bilirsiniz ve en önemlisi ne zaman yapacağınızı bilirsiniz. Ayrıca bir haftanın tüm günlerini ders çalışmaya ayırmamalısınız. Kendinize özgü bir gün olmalıdır ve bugün içerisinde kendinize vakit ayırmalısınız.

 • Merhaba ben yazınızı çok beğendim ve yazınızı okurken notlar aldım yapmam gerekenler adına. Fakat bundan önce birkaç kez yapılacaklar listesi hazirlamistim ama yapacağım işleri sürekli erteleyerek tüm planlarımı bozmuştum. Sonra planlarımı yapmama engel olan şeyleri tek tek hayatımdan çıkarmaya ve hedefime odaklanmaya karar verdim. Önce WhatsApp ı sonra Twitter ı derken YouTube dışında bütün sosyal medya hesaplarımı sildim. Daha sonra televizyon dizileri dikkatimi çekmeye başladı ve bir zaman sonra onları da bıraktım. Şimdi ise yeniden plan hazirliyorum ve iki üç yıl önce olduğum gibi ( yani kafama taktığım şeyi yapmaya çalışmak ve bu uğurda herşeyden ödün verebilmek) olmak istiyorum.Tekrar düzenli olabilmek için,
  eski alışkanlıklarımı yeniden kazanmak için ne yapmalıyım? Bana öneriniz ne olacaktır? Cevabınızı bekliyorum.

  • Merhaba,

   Sanırım size e-posta üzerinden cevap vermiştim. Bu tutarlılık ile devam etmelisiniz ama en önemlisi hedefleri çok büyük seçip kendinizi yük altına sokmamalısınız. Büyük hedefleri küçük hedeflere, küçük hedefleri ise uygun zamanlara ayırarak yapmaya çalışmalısınız. Umarım başarılı olursunuz.

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

 • Merhaba, kendimi birden bu sitede buldum ve bir blog açmaya karar verip açtım yazmak için sabırsızlanıyorum lakin ne yazacagımı bir türlü toplayamadım bu konuda bir fikriniz varsa almak isterim doğrusu..

  • Merhaba,

   Dilediğin konuda yazabilirsin. Bir sınırı yok bunun. İlgi duyduğun bir şey bile olabilir. Bir şarkıyı dinlerken hissettiklerin, bir şiiri okurken aklına gelenler veya daha başka her şey. Blog adresin sana özel bir yer. Onu günlük olarak bile kullanabilirsin. Blog yazarlığı konusunda yardıma ihtiyacın olursa buralardayım. Bana dilediğini sorabilirsin. Bol şans dilerim…

   • Teşekkür ederim 10 gün sonra üniversiteye başlıyorum yurtta kalacagım ve cok zaman ayıramam sanırım bu blog yazarlıga uygun mu bilemedim. ilk yazımı paylaştım 3 kişi okuyor allah razı olsun daha başarılı olmak için önerileriniz varsa almak isterim şimdiden saolun…

    • Blog adresiniz içinizi dökebileceğiniz bir yer olacağından belirli aralıklarla yazsanız da bir şey kaybetmezseniz. Benim gibi uzun uzun yazmak zorunda bile değilsiniz. Kısa ve öz, birkaç cümlelik paylaşımlar yapabilirsiniz. Ne üzerine olacak blog adresiniz? Kişisel bir blog mu yoksa belirli alana özgü mü yazacaksınız?

     • Bir bayan olarak tüm bakım bilgilerimi paylaşmayı düşünüyorum saece tek bir konu üzerine odaklanmak istemiyorum açıkcası bir o daldan bir bu daldan olsa bir sakıncası olucagını sanıyorum sizce?

     • Hayır sakıncadan ziyade blog adresinizin ne ile ilgili olacağı önemli. Eğer kişisel blog kuracaksanız dilediğinizi yazabilirsiniz. Ancak bir konu üzerine yazacaksanız ondan uzaklaşmamanız gerekir. Sizin blog adresiniz kişisel blog olacağından pek endişe etmenizi gerektirecek bir durum yok. Dilediğiniz gibi yazabilirsiniz.

 • öncelikle yazı için tebrik ediyorum benimde bir durumum var.çok fazla düşünüyorum herşeyi bir yola kalkışmadan önce ayrıntılarını hesaplayıp düşünüyorum bu düşünce istemsiz olarak manevi olgulardada çalışıyo ama mesela ders çalışmak yada bir program belirleyip o programa uymada sıkıntı yaşıyorum başlarda herşey güzel bir hevesle başlıyor kendime hederfler basamaklar belirliyorum ama sonra kendimi kandırırcasına kaçamak yapıyorum ve bundan kendimi alıkoyamıyorum şartlar koymaya çalışıyorum artık olumlu olan falanca bir şey oluşursa kendime çeki, düzen veririm diye bu olay bir şeyde değil sporda ibadetlerde iş hayatında okulda gündelik hayatta heryerde bu sıkıntıları yaşıyorum sizce ne yapmalıyım

  • Merhaba,

   Yorum için teşekkür ederim. Ama bir yerden sonra kafam karıştı maalesef. Tekrar sormak durumundayım. Bir hedef belirlemiş olup bir plan yapmana rağmen ona sadık kalamıyor musun? Başlangıcı yapmış olmana rağmen devamını getiremiyor musun? Seni neler devamını getirme konusunda engelliyor veya devam edersen ne olacağını, devam etmezsen ne olacağını düşünüyorsun? Bu konularda bilgi verebilir misin?

   • ilk cümlelerinizde söylediğiniz gibi başlangıcı yerine getirip devamını getiremiyorum genellikle eğlenceli bulmadığım için daha eğlenceli olan oyun vs gibi şeylerle kaytarıyorum .ama belkide bu hedeflerimde eğlence aramamda bir hata olabilir …sonucunda devamını getirsem nelerin olacağını bilsemde bi süre sonra cazibesini yitiriyor hedeflerim .bunun olası kaynağının zevk alıp almamak olduğunu düşünüyorum yorumunuzu merakla bekliyorum

    • Şimdi daha net anladım. Bu konuda elbette yapılabilecek bir şeyler var ama benim sana yardımcı olduğum gibi sen de kendine yardımcı olmalısın. Aşağıdaki adımları bir yere not etmeni isterim. Detaylara yer vermeden geçeceğim çünkü detaylara girersem bu yorum olmaktan çıkacaktır. Öncelikle yaşadığın şeyin çok normal olduğunu bilmelisin. Yaptıkların sende sıkıntıya neden olduğu için bir şeye başlasan bile devamını getirmek konusunda pek istekli olmuyorsun. Bu nedenle yarıda bırakıp yeni bir şeyi denemeye başlıyorsun ve onda da aynı problemi yaşadığın için bu döngü devam ediyor.

     Belki biraz farklı bir örnek olacak ama aşk gibi düşünebilirsin. En başında hedefine büyük bir hayranlık duyarsın, ona aşık olursun ve bir an önce yerine getirmek için çabalarsın. Başlangıçta hiçbir engeli ve zorluğu hesaba katmadan hedefini yerine getirmek için ilk adımı atarsın ama karşına zorluklar, engeller ve buna benzer ufak tefek caydırıcı şeyler çıktığında vazgeçme noktasına gelirsin. Açıkçası dürüst olmak gerekirse vazgeçersin.

     İlk olarak daha önce başlayıp bitirmeyi başaramadığın neler varsa bunları not etmelisin. Neden başladığını ve neden bitiremediğini yazmalısın. Muhakkak her başlangıç ve bitişin belirli ortak noktaları olacaklardır. İşte senin engellerin o ortak noktalardır. Bunları ortadan kaldırmadan yeni bir hedefte başarılı olabilme şansın yoktur. Bir sonraki hedefine doğru yola çıkarken her şeyi ama her şeyi düşünmeye çalışmalısın. Bu sefer engellerin karşına sonradan çıkmasını beklemek yerine engelleri önceden hesaplamayı denemelisin.

     Son olarak gerçekçi olmalısın. Sadece örnek olsun diye yazacağım. Atıyorum günde 50-60 sayfa kitap okumak gibi bir hedefin var ama etrafında televizyon, telefon, bilgisayar ve bunun gibi çeşit çeşit dikkatini çok kolay dağıtacak şeyler varsa bunu yapamazsın. Bunu yapamayacağını görmelisin. 50-60 sayfa gibi yüksek rakamlar yerine 10-20 sayfa gibi basit rakamlar seçmeye yönelmelisin. Böylelikle her şeyi kendin için kolaylaştırmış olursun. Büyük olan hedefi ufak parçalara ayırmalısın. Her nasıl bir dilim ekmeği çiğnemek ve yutmak konusunda aşırı zorlandığın için onu üç-dört parçaya ayırıp öyle tüketmeye çalışıyorsan hedeflerin için de aynısını yapmalısın.

     Son olarak senin asıl sorunun konusunda bir şeyler yapmalısın. Bir işi yapıyorken eğlenmelisin. Bir işi yaparken eğlenmeyi başaramıyorsan gerekli motivasyona sahip olamazsın. Hedefin ne? Neden bunu yapıyorsun? Sonucunda elde edeceklerin seni gerçekten mutlu edecek mi? Bunları düşünmelisin ve mümkünse her hedefin sonucunu büyük bir mutluluk duyacağın noktaya çıkartmaya çalışmalısın. Mesela kitap okumayla arası hiç iyi olmayan bir erkeğe, kadınların kitap okuyanlara daha fazla ilgi gösterdiğini söylemek onu fazlasıyla cezbedebilir. Sen de kendine böyle ufak numaralar bulmaya çalışmalısın.

     Şimdilik benden bu kadar. Hayatta her şey gönlünce olsun, başarılar dilerim…

     • çok teşekkür ederim söyledikilerinizi dikkate alacağımdan şüpheniz olmasın inşaallah kendime çeki düzen verip başarıyı yada başarı olmasa dahi huzuru elde edicem yardımcı olduğunuz için minnettarım başrınızda size huzurlu ve mutlu bir süreklilik dilerim

 • Gerçekten çok güzel anlatmışsınız benim bir sorum olacak ben kendimi pek kontrol edemediğimden çoğu zaman düşünmeden konuşuyorum ve pek hoş olmayan şeylerle karşılaşıyorum sizce ne yapmalıyım ?

  • Merhaba Ayşe,

   İletişim becerilerini geliştirmeyi düşünebilirsin. Buna tam olarak patavatsızlık denilebilir mi bilmiyorum ama bunu sen söylemelisin. Sence iletişim kurmaya çalışırken biraz patavatsız olabilir misin?