Tutarlı bir insan nasıl olunur?

Kaan Karadeniz

28 yaşındayım. Yüksek lisans öğrenimini "Bilgi ve Belge Yönetimi" bölümünde sürdürmekteyim. Psikolog veya terapist değil, araştırmacıyım. Başarının çaba ile doğru orantılı olduğuna inanlardanım.

16 Cevaplar

 1. Hatice Gül dedi ki:

  Merhaba ben yazınızı çok beğendim ve yazınızı okurken notlar aldım yapmam gerekenler adına. Fakat bundan önce birkaç kez yapılacaklar listesi hazirlamistim ama yapacağım işleri sürekli erteleyerek tüm planlarımı bozmuştum. Sonra planlarımı yapmama engel olan şeyleri tek tek hayatımdan çıkarmaya ve hedefime odaklanmaya karar verdim. Önce WhatsApp ı sonra Twitter ı derken YouTube dışında bütün sosyal medya hesaplarımı sildim. Daha sonra televizyon dizileri dikkatimi çekmeye başladı ve bir zaman sonra onları da bıraktım. Şimdi ise yeniden plan hazirliyorum ve iki üç yıl önce olduğum gibi ( yani kafama taktığım şeyi yapmaya çalışmak ve bu uğurda herşeyden ödün verebilmek) olmak istiyorum.Tekrar düzenli olabilmek için,
  eski alışkanlıklarımı yeniden kazanmak için ne yapmalıyım? Bana öneriniz ne olacaktır? Cevabınızı bekliyorum.

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Merhaba,

   Sanırım size e-posta üzerinden cevap vermiştim. Bu tutarlılık ile devam etmelisiniz ama en önemlisi hedefleri çok büyük seçip kendinizi yük altına sokmamalısınız. Büyük hedefleri küçük hedeflere, küçük hedefleri ise uygun zamanlara ayırarak yapmaya çalışmalısınız. Umarım başarılı olursunuz.

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

 2. Yağmur dedi ki:

  Merhaba, kendimi birden bu sitede buldum ve bir blog açmaya karar verip açtım yazmak için sabırsızlanıyorum lakin ne yazacagımı bir türlü toplayamadım bu konuda bir fikriniz varsa almak isterim doğrusu..

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Merhaba,

   Dilediğin konuda yazabilirsin. Bir sınırı yok bunun. İlgi duyduğun bir şey bile olabilir. Bir şarkıyı dinlerken hissettiklerin, bir şiiri okurken aklına gelenler veya daha başka her şey. Blog adresin sana özel bir yer. Onu günlük olarak bile kullanabilirsin. Blog yazarlığı konusunda yardıma ihtiyacın olursa buralardayım. Bana dilediğini sorabilirsin. Bol şans dilerim…

   • Yağmur dedi ki:

    Teşekkür ederim 10 gün sonra üniversiteye başlıyorum yurtta kalacagım ve cok zaman ayıramam sanırım bu blog yazarlıga uygun mu bilemedim. ilk yazımı paylaştım 3 kişi okuyor allah razı olsun daha başarılı olmak için önerileriniz varsa almak isterim şimdiden saolun…

    • Kaan Karadeniz dedi ki:

     Blog adresiniz içinizi dökebileceğiniz bir yer olacağından belirli aralıklarla yazsanız da bir şey kaybetmezseniz. Benim gibi uzun uzun yazmak zorunda bile değilsiniz. Kısa ve öz, birkaç cümlelik paylaşımlar yapabilirsiniz. Ne üzerine olacak blog adresiniz? Kişisel bir blog mu yoksa belirli alana özgü mü yazacaksınız?

     • Yağmur dedi ki:

      Bir bayan olarak tüm bakım bilgilerimi paylaşmayı düşünüyorum saece tek bir konu üzerine odaklanmak istemiyorum açıkcası bir o daldan bir bu daldan olsa bir sakıncası olucagını sanıyorum sizce?

      • Kaan Karadeniz dedi ki:

       Hayır sakıncadan ziyade blog adresinizin ne ile ilgili olacağı önemli. Eğer kişisel blog kuracaksanız dilediğinizi yazabilirsiniz. Ancak bir konu üzerine yazacaksanız ondan uzaklaşmamanız gerekir. Sizin blog adresiniz kişisel blog olacağından pek endişe etmenizi gerektirecek bir durum yok. Dilediğiniz gibi yazabilirsiniz.

 3. ferhat dedi ki:

  öncelikle yazı için tebrik ediyorum benimde bir durumum var.çok fazla düşünüyorum herşeyi bir yola kalkışmadan önce ayrıntılarını hesaplayıp düşünüyorum bu düşünce istemsiz olarak manevi olgulardada çalışıyo ama mesela ders çalışmak yada bir program belirleyip o programa uymada sıkıntı yaşıyorum başlarda herşey güzel bir hevesle başlıyor kendime hederfler basamaklar belirliyorum ama sonra kendimi kandırırcasına kaçamak yapıyorum ve bundan kendimi alıkoyamıyorum şartlar koymaya çalışıyorum artık olumlu olan falanca bir şey oluşursa kendime çeki, düzen veririm diye bu olay bir şeyde değil sporda ibadetlerde iş hayatında okulda gündelik hayatta heryerde bu sıkıntıları yaşıyorum sizce ne yapmalıyım

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Merhaba,

   Yorum için teşekkür ederim. Ama bir yerden sonra kafam karıştı maalesef. Tekrar sormak durumundayım. Bir hedef belirlemiş olup bir plan yapmana rağmen ona sadık kalamıyor musun? Başlangıcı yapmış olmana rağmen devamını getiremiyor musun? Seni neler devamını getirme konusunda engelliyor veya devam edersen ne olacağını, devam etmezsen ne olacağını düşünüyorsun? Bu konularda bilgi verebilir misin?

   • ferhat dedi ki:

    ilk cümlelerinizde söylediğiniz gibi başlangıcı yerine getirip devamını getiremiyorum genellikle eğlenceli bulmadığım için daha eğlenceli olan oyun vs gibi şeylerle kaytarıyorum .ama belkide bu hedeflerimde eğlence aramamda bir hata olabilir …sonucunda devamını getirsem nelerin olacağını bilsemde bi süre sonra cazibesini yitiriyor hedeflerim .bunun olası kaynağının zevk alıp almamak olduğunu düşünüyorum yorumunuzu merakla bekliyorum

    • Kaan Karadeniz dedi ki:

     Şimdi daha net anladım. Bu konuda elbette yapılabilecek bir şeyler var ama benim sana yardımcı olduğum gibi sen de kendine yardımcı olmalısın. Aşağıdaki adımları bir yere not etmeni isterim. Detaylara yer vermeden geçeceğim çünkü detaylara girersem bu yorum olmaktan çıkacaktır. Öncelikle yaşadığın şeyin çok normal olduğunu bilmelisin. Yaptıkların sende sıkıntıya neden olduğu için bir şeye başlasan bile devamını getirmek konusunda pek istekli olmuyorsun. Bu nedenle yarıda bırakıp yeni bir şeyi denemeye başlıyorsun ve onda da aynı problemi yaşadığın için bu döngü devam ediyor.

     Belki biraz farklı bir örnek olacak ama aşk gibi düşünebilirsin. En başında hedefine büyük bir hayranlık duyarsın, ona aşık olursun ve bir an önce yerine getirmek için çabalarsın. Başlangıçta hiçbir engeli ve zorluğu hesaba katmadan hedefini yerine getirmek için ilk adımı atarsın ama karşına zorluklar, engeller ve buna benzer ufak tefek caydırıcı şeyler çıktığında vazgeçme noktasına gelirsin. Açıkçası dürüst olmak gerekirse vazgeçersin.

     İlk olarak daha önce başlayıp bitirmeyi başaramadığın neler varsa bunları not etmelisin. Neden başladığını ve neden bitiremediğini yazmalısın. Muhakkak her başlangıç ve bitişin belirli ortak noktaları olacaklardır. İşte senin engellerin o ortak noktalardır. Bunları ortadan kaldırmadan yeni bir hedefte başarılı olabilme şansın yoktur. Bir sonraki hedefine doğru yola çıkarken her şeyi ama her şeyi düşünmeye çalışmalısın. Bu sefer engellerin karşına sonradan çıkmasını beklemek yerine engelleri önceden hesaplamayı denemelisin.

     Son olarak gerçekçi olmalısın. Sadece örnek olsun diye yazacağım. Atıyorum günde 50-60 sayfa kitap okumak gibi bir hedefin var ama etrafında televizyon, telefon, bilgisayar ve bunun gibi çeşit çeşit dikkatini çok kolay dağıtacak şeyler varsa bunu yapamazsın. Bunu yapamayacağını görmelisin. 50-60 sayfa gibi yüksek rakamlar yerine 10-20 sayfa gibi basit rakamlar seçmeye yönelmelisin. Böylelikle her şeyi kendin için kolaylaştırmış olursun. Büyük olan hedefi ufak parçalara ayırmalısın. Her nasıl bir dilim ekmeği çiğnemek ve yutmak konusunda aşırı zorlandığın için onu üç-dört parçaya ayırıp öyle tüketmeye çalışıyorsan hedeflerin için de aynısını yapmalısın.

     Son olarak senin asıl sorunun konusunda bir şeyler yapmalısın. Bir işi yapıyorken eğlenmelisin. Bir işi yaparken eğlenmeyi başaramıyorsan gerekli motivasyona sahip olamazsın. Hedefin ne? Neden bunu yapıyorsun? Sonucunda elde edeceklerin seni gerçekten mutlu edecek mi? Bunları düşünmelisin ve mümkünse her hedefin sonucunu büyük bir mutluluk duyacağın noktaya çıkartmaya çalışmalısın. Mesela kitap okumayla arası hiç iyi olmayan bir erkeğe, kadınların kitap okuyanlara daha fazla ilgi gösterdiğini söylemek onu fazlasıyla cezbedebilir. Sen de kendine böyle ufak numaralar bulmaya çalışmalısın.

     Şimdilik benden bu kadar. Hayatta her şey gönlünce olsun, başarılar dilerim…

     • ferhat dedi ki:

      çok teşekkür ederim söyledikilerinizi dikkate alacağımdan şüpheniz olmasın inşaallah kendime çeki düzen verip başarıyı yada başarı olmasa dahi huzuru elde edicem yardımcı olduğunuz için minnettarım başrınızda size huzurlu ve mutlu bir süreklilik dilerim

 4. Ayşe dedi ki:

  Gerçekten çok güzel anlatmışsınız benim bir sorum olacak ben kendimi pek kontrol edemediğimden çoğu zaman düşünmeden konuşuyorum ve pek hoş olmayan şeylerle karşılaşıyorum sizce ne yapmalıyım ?

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Merhaba Ayşe,

   İletişim becerilerini geliştirmeyi düşünebilirsin. Buna tam olarak patavatsızlık denilebilir mi bilmiyorum ama bunu sen söylemelisin. Sence iletişim kurmaya çalışırken biraz patavatsız olabilir misin?

Yorum yapıp katkı sağla...