Türklerin Altın Çağı (İlber Ortaylı)

Türklerin Altın Çağı, tarih ve tarihçi denildiğinde ilk akıllara gelen isimlerden birisi olan İlber Ortaylı tarafından yazılmış popüler tarih kitabıdır. Kitapta yer alan bilgiler tarihimiz boyunca en önemli hadiselerden oluşmaktadır. Yüzyıllardan süregelen tarihimizde kırılma anı denilebilecek olayları merak ediyorsan okuman gereken ilk kitaplardan birisi budur.

Türklerin Altın Çağı, İlber Ortaylı tarafından yazılmış bir tarih kitabıdır. Kitabın içeriğinde Türk tarihine damga vurmuş önemli olaylar hakkında bilgiler yer almaktadır. Tarih okumaya meraklı olanları en iyi şekilde bilgilendirebilecek bu kitap Kronik Kitap tarafından yayınlanmıştır.

Türklerin Altın Çağı – Kitabın Konusu

Türklerin Altın Çağı kitabının içeriği dopdoludur. Yazar İlber Ortaylı, Türk tarihinde önemli sayılabilecek olaylar hakkında bilgilerini okuyucularla paylaşmaktadır. Kitapta yaşanan olaylardan yola çıkarak yapılmış güncel yorumlamalar da bulunmaktadır. Türk tarihini Anadolu tarihinin bir kısmıyla sınırlamanın yanlış olduğuna değinen kitap geçmişten günümüze kadar yaşanmış pek çok olaya değinmektedir.

Kitap yaklaşık olarak on bölümden oluşmaktadır. İlk bölümü giriş diye kabul edersek ondan sonraki ilk bölümde Emir Timur dönemi, ikinci bölümde Altın Orda Devleti, üçüncü bölümde Kırım Hanlığı hakkında bilgiler yer almaktadır. Diğer bölümlerde Türklerin Roma topraklarına adım atışı, Osmanlı Devleti döneminde Türklerin fetretten çıkışı, Yavuz Sultan Selim’in çöldeki varlık mücadelesi ve son olarak Kanuni Sultan Süleyman dönemi ele alınmıştır.

Kronik Kitap: Türklerin Altın Çağı – İlber Ortaylı

Türk Tarihine Derinlemesine Bakış

İlber Ortaylı tarafından yazılmış olan kitapları okumak zordur. Tam donanımlı bir tarihçi olsan bile genelde hocanın anlattıklarını anlama konusunda kafa karışıklığı yaşayabilirsin. Hocamızın sunduğu bilgilerin detaylarında süzülüp dururken konunun başlangıç noktasını unutabilirsin. Bu nedenle onun kitaplarını not alarak okumak daha doğru olacaktır.

İlber Ortaylı, Türk tarihinin altın çağının Osmanlı Devleti ile sınırlı olmadığını belirtmektedir. Ona göre bu altın devir Emir Timur dönemine denk gelmektedir. Bu görüşünü destekleyecek kapsamlı bilgiler sunan yazar, altın çağ kavramının içinin boşaltılmamasına dikkat çekmektedir.

Türklerin Altın Çağı kitabında hocamız aynı zamanda son dönemlerde tartışılan birçok konuya güncel yorumlar getirmektedir. Bunu yaparken yaşanmış olan olaylardan yola çıkmakta ve tarihin geleceğe ışık tutacağı fikrine sadık kalmaktadır. İlber Ortaylı’nın eserlerini yakından takip ediyorsan bu kitabı okuyarak Türk tarihi konusunda kapsamlı bilgilere sahip olabilirsin.

Türklerin Altın Çağı – Tavsiye Durumu

Türklerin Altın Çağı kitabını okumanı tavsiye eder miyim? Türk tarihi meraklısı biriysen ve İlber Ortaylı tarafından hazırlanmış çalışmaları okumaktan keyif alıyorsan bu kitaba mutlaka göz atmalısın. Tarihimizde yer alan olaylardan en önemlilerini önümüze getiren hocamız engin bilgilerini eserinde paylaşmıştır.

İlber Ortaylı tarafından yazılmış olan bu kitabı okuduktan sonra yazarın diğer kitaplarına göz atmayı düşünebilirsin. Daha önce hocamızın yazmış olduğu Yakın Tarihin Gerçekleri ve Türklerin Tarihi isimli kitapları okumanı önerebilirim. Hocamızın anlatım dili biraz ağır olmasına rağmen edineceğin bilgilerle bu dezavantajı ortadan kaldırabilmek mümkündür.

Görsel Kaynağı: Hürriyet

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

You may also like...

Yorum yapıp katkı sağla...