Türk Kağanlığı ve Türk Bengü Taşları (A. B. Ercilasun)

Türk Kağanlığı ve Türk Bengü Taşları, Türk tarihine meraklı olan her birey tarafından okunması gereken bir tarih kitabıdır. Eser ummalı bir çalışmanın ürünü olduğu kadar alanında saygın bir isim olan Ahmet Bircan Ercilasun tarafından titizlikle işlenen sayfalarıyla dikkat çekmektedir. Kendi içerisinde bölümlere ayrılan kitap geçmişte yer alan atalarımız hakkında gizli saklı kalmış birçok bilgiyi okuyucusuyla paylaşmaktadır.

Türk Kağanlığı ve Türk Bengü Taşları, Ahmet Bircan Ercilasun tarafından titizlilikle yürütülmüş bir çalışmayla yazılmış tarih kitabıdır. Bu geniş kapsamlı eser Türk kağanlığı tarihinin ve bununla birlikte bengü taşlarının edebiyat ve tarih açısından incelendiği bir kitaptır. Kitap ilk olarak 2016 yılında Dergah Yayınları tarafından yayınlanarak okuyuculara takdim edilmiştir.

Türk Kağanlığı ve Bengü Taşları – Kitabın Konusu

Türk Kağanlığı ve Bengü Taşları, Türk tarihi açısından dönüm noktası sayılabilecek bir eser olmasa bile Türk tarihini anlamak açısından kıymetli bir eserdir. Eserde ilk olarak Türk Kağanlığının tarihi ele alınırken, okuyucuya geniş kapsamlı bilgi sunulmaktadır. Daha sonra ise hepimizin yazıt olarak bildiği ama aslında bengü taşları olarak ifade edilmesi gereken Köl Tigin, Bilge Kağan ve Tonyukuk bengü taşları incelenmektedir.

Üç farklı bölümden oluşan kitabın ilk bölümü tarihsel bilgilerle doludur. İkinci bölüm ise az önce ifade ettiğim gibi ölümsüz ve ebedi anlamını taşıyan bengü taşlarının bulunması, incelenmesi ve içeriğinin çözümlenmesi gibi çalışmaların detaylarına yer vermektedir. Son bölümde yani üçüncü bölümde ise incelenen bu bengü taşlarının metinlerine ayrılarak bütünsel bir çalışma ortaya konmuştur.

Dergah Yayınları: Türk Kağanlığı ve Bengü Taşları (Ahmet Bircan Ercilasun)

Merak Uyandırıcı, Öğretici ve Teşvik Edici

Türk tarihi okumayı sevdiğimi bilen bilir. Bazen çok sıkılırım okurken ama bazen kitabı elimden bırakmak istemem. İşte bu sıkılganlık durumu kitabın beni cezbetmemesinden kaynaklandığından çok aldırış etmem. Nihayetinde iyi bir kitap bulduğumu söyleyebilirim, daha derinden ve daha eskilerden bir şeyler içeren Türk Kağanlığı ve Bengü Taşları isimli bu eser.

Ahmet Bircan Ercilasun, Türk tarihi ve Türkiye için önemli bir isimdir. Kendisi oldukça saygın bir isim olduğu gibi akademik çalışmalarıyla milletine fazlasıyla katkı yapmış bir isimdir. Bu eserinde aslında bildiğimiz ama bildiğimiz halde tam olarak anlayamadığımız, kiminin dilinde yazıt, kiminin dilinde kitabe olan taşları tarihsel, dilsel ve edebi açıdan incelemiştir.

Bu kitabı okuduktan sonra Türk tarihi konusunda en temel bilgileri fazlasıyla edinmiş olacaksınız. Bu sayede ileride okuyacağınız eserlerde yer alan kavramlar size yabancı kalmayacaktır. Özellikle atalardan kalma olan ve her biri bilgelik içeren önemli eserleri daha iyi anladığınızda milli bilincin ne demek olduğunu daha yakından görebileceksiniz. Tarihinize olan merakınız artacak, öğrenmek için can atacak ve daha fazlasını okumak isteyeceksiniz.

Türk Kağanlığı ve Bengü Taşları – Tavsiye Durumu

Türk Kağanlığı ve Bengü Taşları kitabını okumanı tavsiye eder miyim? Bunca yorumdan sonra sanırım bu soruya hayır cevabı veremeyeceğim. Bir tarih meraklısıysanız özellikle Türk tarihi merakınız varsa bu kitabın kitaplığınızda bulunmasını tavsiye ederim.

Türk Kağanlığı ve Bengü Taşları kitabını değerlendirirken bu bilgilerle yetinmenin doğru olacağına inandım. Bu kitapla ilgili daha farklı düşüncelerin olabilir. Ne olursa olsun Türk tarihi gibi birçok kişinin ilgisini çekebilecek bir alanda gerçekleştirilmiş olan bu ummalı çalışmaya mutlaka göz atmanızı öneririm.

Görsel Kaynağı: Kargu

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

You may also like...

Yorum yapıp katkı sağla...