Tüm zamanların en iyi 24 bilim kurgu kitabı

tüm zamanların en iyi bilim kurgu kitapları

Bilim kurgu ile oluşturulmuş bu okuma listesiyle en unutulmaz klasiklerle ve en çok satan modern kitaplarla buluşabilirsin.

Bilim kurgu kitaplarının en önemli özelliği toplumda yer alan karmaşık fikirleri kabul edilebilir şekilde yansıtmalarıdır. Klasikleşmiş bilim kurgu romanları toplumlara yaptıkları büyük etkilerle adından söz ettirirler. Aradığın kitap uzay maceraları ve teknolojiyle iç içe olacaksa ilk adresin bilim kurgu kitapları olmalıdır.

1. Marslı

Andy Weir‘ın ilk kez 2012 yılında yayınlanmış bu eseri bilim kurgu romanı ve macera romanı olma özelliğini taşır. Mars’a ilk ayak basan insan olmayı başaran astronot Mark Watney artık farklı bir ilkten kendini kurtarmak durumundadır. Çünkü o aynı zamanda Mars’ta ölen ilk insan olma yolundadır.

Türlü türlü terslikler başarılı astronotun hayatta kalma şansını her geçen gün biraz daha azaltır. Elinde avucunda yer alan hemen hemen her şeyi stoklama yoluna gider. Amacı yıllar sonra gerçekleşecek olan Ares görevine kadar hayatta kalmaktır.

2. Mahşer

Stephen King‘in ilk kez 1978 yılında yayınlanmış bu eseri korku romanı ve bilim kurgu romanı olma özelliğini taşır. Büyük bir araştırma yapılırken biyolojik denek elden kaçırılır. Bu denek artık insanlığın korkulu rüyası olmaya adaydır çünkü üzerinde taşıdığı hastalık herkese bulaşabilme özelliğine sahiptir.

İnsanlığın sonu hızla yayılan hastalık nedeniyle tehlikeye girmiştir. Bir türlü yakalanamayan ve önüne çıkan herkesi kendine benzeten deneğin bir şekilde yakalanması gerekir. Bunun için korkusuz ve kaybedecek birini bulmak, bir kahraman yaratmak gerekir ama onu bulmak çok kolay olmayacaktır.

3. Ender’in Oyunu

Orson Scott Card‘ın ilk kez 1985 yılında yayınlanmış bu eseri bilim kurgu romanı ve fantastik roman olma özelliğini taşır. Dünya imparatorluk anlayışıyla yönetilmekte ve sürekli saldırı tehdidi altındadır. Bu tehditlere karşı koyabilmek için yöneticiler çocuk askerler yetiştirme yoluna gider.

Egemen güçler için artık koloniler için savaşmak değil gerçekleşmesi muhtemelen üçüncü saldırıya karşı koyabilmek önemlidir. Bunun için stratejik düşünme becerisi yüksek komutanlara ihtiyaç vardır. Ender Wiggin bu kutsal görevi üstlenmeye hazırdır ama öncelikle son testi geçmek zorundadır.

4. Başlat

Ernest Cline‘ın ilk kez 2011 yılında yayınlanmış bu eseri bilim kurgu romanı ve fantastik roman olma özelliğini taşır. Yıkımın eşiğindeki bir dünya söz konusudur ve bu dünyada yaşamak neredeyse yaşamamak ile eşdeğer durumdadır. İnsanlar kendilerine bir sanal dünya oluşturarak burada yaşamayı tercih ederler.

Sanal dünya tıpkı gerçek yaşam gibidir. Tek farklılık oluşturulan sanal dünyaya sahip olan kişinin ölümüyle oranın da bir kaos ortamına dönmeye başlamasıdır. Geride kalan mirasa ise başlatılan ödül avcılığını başarılı bir biçimde tamamlayacak kişi olacaktır.

5. Kızıl Yükseliş

Pierce Borwn‘ın ilk kez 2014 yılında yayınlanmış bu eseri bilim kurgu romanı ve fantastik roman olma özelliğini taşır. Uzun bir süredir halkının yaşaması için çaba gösteren Darrow artık yolun sonuna gelmiştir. Yolun sonunda onu bekleyen ölüm değil büyük bir isyandır.

Darrow’un isyan etmesine neden olan gerçek ise yönetici sınıfının onun gibi insanları köle olarak çalıştırdığını öğrenmesidir. Öfke artık kontrolden çıkmak üzeredir. Azrail göreve hazırdır. Onu kandıran ve ona yalan söyleyen herkes yaptıklarının bedelini ödemekle yükümlüdür.

6. Geliş

Ted Chiang‘ın ilk kez 2002 yılında yayınlanmış bu eseri bilim kurgu kitabı ve kısa hikaye kitabı olma özelliğini taşır. Dr. Sarah Bank çok önemli bir bilimsel araştırma üzerinde çalışan ekibe davet edilir. Ekibin temel görevi uzaylılarla iletişim kurabilmektir.

Ekibin bir diğer görevi uzaylıların dünyaya geliş sebebini öğrenmek ve onların dünya teknolojisi hakkında bilgi edinmelerini engellemektir. Ancak her şey yolunda gitmeyecektir. Ekip uzaylılar tarafından getirilen iletişim aracını incelemeye devam ederken geçmişe, bugüne ve geleceğe kronolojik olarak seyahat ederler.

7. Otostopçunun Galaksi Rehberi

Douglas Adams‘ın ilk kez 1979 yılında yayınlanmış bu eseri bilim kurgu romanı ve fantastik roman olma özelliğini taşır. Arthur Dent’in başında çok büyük bir dert vardır. Evi yıkılmak üzeredir ve ne yaparsa yapsın buna engel olamayacağının farkındadır.

Aslında yıkılan sadece evi değil aynı zamanda dünyadır. Arthur ve Ford yıkılan dünyadan bir şekilde kaçmayı başarırlar ama nereye gideceklerini bilmezler. Galakside rastgele dolaşmaya başladıklarında bitmek bilmeyen bir yolculuğun içerisinde olduklarını maalesef fark edemezler.

8. Dune

Frank Herbert‘in ilk kez 1965 yılında yayınlanmış bu eseri bilim kurgu romanı ve fantastik roman olma özelliğini taşır. Arrakis adını taşıyan çöl gezegeni sahip olduğu kaynaklarla evrenin en değerli gezegenlerinden biridir. Üstelik bu gezegeni yönetmek ve kontrol etmek oldukça güçtür.

Bu gezegeni kontrol etmesi için oraya gönderilen Atreides Hanedanlığı beklenenden hızlı bir şekilde güçlenir. Tüm hanedanlıkların bağlı olduğu imparatorluk bundan son derece rahatsız olur. Astreides Hanedanlığı, en büyük düşmanları Harkonnen Hanedanlığı ve imparatorluk tarafından saldırıya uğramak üzeredir.

9. Ben, Robot

Isaac Asimov‘un ilk kez 1950 yılında yayınlanmış bu eseri bilim kurgu romanı ve fantastik roman olma özelliğini taşır. Susan Calvin yıllar boyunca aynı yerde çalışmış robotlardan anlayan bir psikologdur. Robotlar için belirlenmiş üç kuralda zincirin kırılması durumunda neler olabileceğini bilen en önemli kişidir.

Robotların yaygınlaşmasıyla birlikte oyunun kuralları değişmeye başlar. Yalan söyleyen robotlar, zihin okuyan robotlar ve kendini diğerlerinden gizleyen robot gibi çok farklı çeşitler ortaya çıkmaya başlar. En önemlisi kurallara sadık kalarak her koşulda insanlığı korumak için görevlendirilmiş süper robotlar ortaya çıkar.

10. 1984

George Orwell‘ın ilk kez 1949 yılında yayınlanmış bu eseri bilim kurgu romanı olma özelliğini taşır. Totaliter bir sistemin içerisinde yaşamak oldukça güç olmasına rağmen insanlar buna boyun eğmişlerdir. Büyük Birader onları sürekli izlemekte ve kontrol etmektedir.

Winstom Smith bir şekilde Büyük Birader’e inanmamayı tercih etmek ister ama neredeyse imkansızdır. Zaman geçtikçe yapılan propagandalar ile beyni yıkanmaya başlar. Özgürlük ellerinin arasından kayıp giderken çaresizdir ve artık özgürlüğünü kaybetme korkusuyla yaşamak zorundadır.

11. Vakıf

Isaac Asimov‘ın ilk kez 1951 yılında yayınlanmış bu eseri bilim kurgu romanı olma özelliğini taşır. Hari Seldon imparatorluğun parçalanacağını ve halkının yıllar boyunca yoksulluk çekeceğini tahmin eder. Bu parçalanmanın etkisini azaltmak için çeşitli girişimler başlatır.

Girişimleri başarısızlıkla sonuçlanır çünkü Gaal Dornick’e tahminlerini anlatırken tutuklanır. İmparatorun karşısına çıkarıldığında ona tercihi zor olan iki seçenek sunulur. Doğrudan ölümü tercih edecek veya sürgün edilecektir. Seldon sürgün edilmeyi seçer ve bu sürgün Vakıf tarafından çok önceden planlanmıştır.

12. Bitmeyen Savaş

Joe Haldeman‘ın ilk kez 1974 yılında yayınlanmış bu eseri bilim kurgu romanı ve savaş romanı olma özelliğini taşır. William Mandella dünya genelinde yaşayan insanlardan akıl, eğitim ve fiziksel güç olarak çok daha iyi durumdadır. Bu nedenle hakkında pek bilgi olmayan Tauran uzaylıları ile savaşmak için seçilir.

Eğitimler ve hazırlıklar ağır şartlarda geçse bile hazırlıklar tamamlanır. Yıllar boyunca sürecek savaş çoktan başlamıştır ama William Mandella istemeden dahi olsa gelecekte neler olacağını görür. En önemlisi bitmek bilmeyen bu savaşta yöneticilerin aldığı kararlarla sivil insanların hayatlarını nasıl etkilediklerini öğrenir.

13. 2001: Bir Uzay Efsanesi

Arthur C. Clarke‘ın ilk kez 1968 yılında yayınlanmış bu eseri bilim kurgu romanı olma özelliğini taşır. Uzay araştırmaları tam gaz devam ederken insanlık önemli bir eşiğin kıyısındadır. İnsanlar ilk kez güneş sisteminin derinliklerine gitme şansını elde etmişlerdir.

Maalesef ilk kez güneş sistemine doğru yola çıkan insanların başına türlü türlü aksilikler gelir. Bu macera başarısızlıkla sonuçlanmak üzeredir. Üstelik masaya yatırılan her fikir çaresizliği simgeler. Buna rağmen umutsuzluğa kapılıp yok olmak yerine bir şekilde insanlar kurtuluş yolunu bulmak zorundadırlar.

14. Seçilmiş Kişi

Lois Lowry‘ın ilk kez 1993 yılında yayınlanmış bu eseri bilim kurgu romanı olma özelliğini taşır. Jonas’ın yaşadığı yerde hayat güvende olmakla birlikte her şey bir düzenin parçasıdır. İnsanların hayatı özenle planlanmış ve onlara sunulan kurallar açık bir biçimde belirtilmiştir.

Yaz yoktur, kış yoktur, renk yoktur. İnsanlar nadiren karar verme fırsatına sahiptirler. Hiç kimse farklı şeyler söyleme şansına sahip değildir. Jonas uzman olacağı alanda eğitim almaya başladığında seçilmiş kişiyle tanışır. Bu tanışmadan bir süre sonra Jonas içinde bulunduğu toplumu değiştirmek için kaçmaya karar verir.

15. Algernon’a Çiçekler

Daniel Keyes‘in ilk kez 1966 yılında yayınlanmış bu eseri bilim kurgu romanı olma özelliğini taşır. Charlie Gordon akıllı bir insandan çok daha fazlasını olmak istemektedir. Bunun için gerçekleştirilecek bir operasyonda gönüllü olarak denek olmak için başvurmuştur.

Charlie Gordon, deneyler sonrasında zeka aşılanmış bir fare olan Algernon ile labirent yarışına sokulur. Charlie Gordon gelişimini tamamladıkça yarışı kazanmayı başarır. Her şey yolunda gitmesine rağmen kendisinin duygusal açıdan yetersiz olduğunu öğrendiğinde hayatı olmak istediğinden farklı bir yöne doğru gider.

16. Androidler Elektrikli Koyun Düşler Mi?

Philip K. Dick‘in ilk kez 1968 yılında yayınlanmış bu eseri bilim kurgu romanı ve fantastik roman olma özelliğini taşır. Yaşanan büyük bir dünya savaşının ardından radyoaktif toz bulutu dünyaya yayılır. Birçok bitki ve hayvan türü ortadan kalkar. İnsanlar hayatta kalmak için Mars’ta koloni kurarlar.

Şehirlerde nüfus sorunları ortaya çıkar. Her şeyin fiyatı aşırı derecede artış göstermeye başladığında Mars’ta koloni kuran kişiler bir müdahalede bulunmak isterler. Koloniciler göç ettiklerinde özel olarak tasarlanmış android fikrini ortaya atarlar ve bunların köle olarak kullanılmasını önerirler.

17. Mezbaha 5

Kurt Vonnegut‘un ilk kez 1969 yılında yayınlanmış bu eseri bilim kurgu romanı olma özelliğini taşır. Billy Pilgrim zamanında sıkışıp kalmıştır. Sürekli hayatının farklı kesitlerine doğru yolculuk eder. Bir savaş esiridir, bir göz doktorudur ve aynı zamanda karbonmonoksit zehirlenmesi nedeniyle ölen zengin bir kızla evlenmiştir.

Bir uçak kazasında hayatta kalmayı başardıktan sonra kaçırılır ve Tralfamadore gezegenine götürülür. Bu gezegende yaşayanlar insanların asla ölmediklerini geçmişte yaşamaya devam ettiklerini düşünürler. Billy Pilgrim geçmişte yolculuk etmeye başlar ve sonunda kendisini Dresden şehrinde bulur.

18. Karanlığın Sol Eli

Ursula K. Le Guin‘ın ilk kez 1969 yılında yayınlanmış bu eseri bilim kurgu romanı ve fantastik roman olma özelliğini taşır. Genly Ai dünyadan gelen ve Ekumen adına çalışan bir elçidir. Görevi Gethen adını taşıyan gezegende yer alan Karhide isimli ülkenin Ekumen organizasyonuna dahil olmasını sağlamaktır.

Gethen adını taşıyan gezegen Ekumen tarafından kış olarak adlandırılmıştır. Çünkü bu gezegen Buz Devri’nin pençesindedir. Genly Ai sürekli soğukla mücadele etmek zorundadır. Ancak görevini yerine getirmek için bu acımasız soğuğa boyun eğmemek zorundadır.

19. Üç Cisim Problemi

Liu Cixin‘in ilk kez 2007 yılında yayınlanmış bu eseri bilim kurgu romanı olma özelliğini taşır. Çin, Kültür Devrimi ile uğraşırken yaşayan insanların davranışları değişmeye başlar. Bir bilim adamı olan Ye Wenjie yaptığı bir hatanın bedelini ödemek zorundadır.

Ona sunulan teklif gayet açıktır. Radar Peak bölgesinde yer alan Red Coast Base bölgesinde gerçekleştirilen operasyona dahil olacak veya yaptıklarının cezasını çekecektir. Ye Wenjie operasyona dahil olur ve dış dünyaya gönderdiği sinyallerden birisine bir gün cevap gelir. Ancak bu bir cevap değil apaçık bir uyarıdır.

20. Kıyamet Kitabı

Connie Willis‘in ilk kez 1992 yılında yayınlanmış bu eseri bilim kurgu romanı ve fantastik roman olma özelliğini taşır. Mary Ahrens’in Kivrin adındaki bir tarihçiyi 1320 yılına göndermeye hazırlanır. Kurallara göre araştırmacıların tarihçileri çok eski dönemlere göndermeleri yasaktır ama bu kural çiğnenmek üzeredir.

Kivrin geçmişe doğru gönderilir. Ancak projenin başındaki bilim adamlarından birisi virüs sebebiyle yaşamını yitirir ve ardından şehri virüs kaplar. Bilim adamları bu salgınla boğuşurken Kivrin’in durumu da en az onlar kadar kötüdür. Çünkü gönderildiği yıl Kara Ölüm olarak adlandırılan büyük veba salgınının olduğu yıllardır.

21. İstasyon On Bir

Emily St. John Mandel‘in ilk kez 2014 yılında yayınlanmış bu eseri bilim kurgu romanı olma özelliğini taşır. Ünlü bir aktör olan Arhur Leander, Kral Lear oyununda sahne alırken oyunun ortasında yaşamını yitirir. Jeevan elinden geleni yapmasına rağmen onu hayatta tutmayı başaramaz.

Bu acı olayın yaşandığı gece Jeevan’ın telefonu çalar ve arayan bir doktor arkadaşıdır. Rusya’dan gelen bir uçağın ölmek üzere olan hasta yolcularla dolu olduğunun haberini verir. Bu hastalık neredeyse herkesi ölümle burun buruna getirebilecek güce sahip değildir. Artık toplumlar parçalanarak yok olmaya mahkumdurlar.

22. Dünyaya Düşen Adam

Walter Tevis‘ın ilk kez 1963 yılında yayınlanmış bu eseri bilim kurgu romanı olma özelliğini taşır. Gerçekte bir uzaylı olan dünyaya geldiğinde tek bir planı vardır. Adını Thomas Jerome Newton olarak değiştiren bu adam kısa süre içerisinde para kazanarak kendi gezegenine geri dönmek ister.

Bir patent avukatı olan Oliver Farnsworth ile tanıştıktan sonra para getirecek patentlere sahip olur ve bir holding kurar. Her şey yolunda gitmekte ve evine dönebilecek kadar para kazanmayı başarmak üzeredir. Artık eve dönüş yapıp yapmama konusunda bir karar vermek zorundadır.

23. Zamanda Kıvrılma

Madeleine L’Engle‘ın ilk kez 1962 yılında yayınlanmış bu eseri bilim kurgu romanı ve fantastik roman olma özelliğini taşır. Meg Murry okul hayatında problemleri olan genç bir kızdır. Kardeşi Charles Wallace ondan biraz daha farklıdır ama her zaman sezgileriyle insanların ne diyeceğini tahmin edebilen biridir.

Meg’in annesi sürekli çocuklarıyla ilgilense bile eşi yıllar önce ortadan kaybolmuştur. Meg ailesini sevmesine rağmen sıradan göründükleri için onlardan hoşlanmamaktadır. Bir gece çok büyük bir fırtına yaşanır ve eve davetsiz bir misafir gelir. Bu misafir anlattıklarıyla Murry ailesini şaşırtır ama aynı zamanda onları korkutur.

Umarım bu bilim kurgu kitapları hayatına değer katabilirler. Kitaplar hakkında aklına takılan bir şeyler varsa bunları yorum olarak bana ulaştırabilirsin. Yazımı beğendiysen arkadaşlarınla paylaşabilir ve yazılarımdan haberdar olmak için aşağıdan ücretsiz abonelik gerçekleştirebilirsin.

Kaan Karadeniz

28 yaşındayım. Yüksek lisans öğrenimini "Bilgi ve Belge Yönetimi" bölümünde sürdürmekteyim. Psikolog veya terapist değil, araştırmacıyım. Başarının çaba ile doğru orantılı olduğuna inanlardanım.

You may also like...

Yorum yapıp katkı sağla...