Titana Saldırı 10 (Hajime İsayama)

Titana Saldırı 10, 104. acemi birliğe bağlı keşif birliğinin Utgard Kalesi’nin içerisine hapsedilmesi ve Titanlarla mücadelelerinin konu alır. Rose Duvarı yıkılmıştır, ekibin hiçbir savaş ekipmanı yoktur ama vazifeleri Titanların yolu üzerinde yer alan kasabaları tahliye etmektir. Geceyi Utgard Kalesi’nde geçirmek belki de alacakları en iyi karar gibi gözükür. Gece olduğunda ise hareket etmemesi gereken Titanların kalenin etrafına konuşlandığını fark ederler.

Titana Saldırı 10, Hajime İsyama tarafından oluşturulan manga kitabı serisinin 10. cildidir. 2009 yılından bu yana yayınlanmaya devam eden serinin bu cildi ilk kez 2013 yılında yayınlanmış. Dilimize ise Sibel Sökel‘in çevirisiyle Gerekli Şeyler tarafından 2016 yılında kazandırılmıştır.

Titana Saldırı 10: Kitabın Konusu

Keşif için gönderilen birlik Utgard Kalesi’nin içerisine sıkışıp kalır. Titanlar kalenin etrafını sarmıştır. Reiner ve Bertholt, kulelerden birisini yıkmaya çalışan Titanla savaşır. Fakat, Reiner bu mücadele sırasında Titan tarafından ısırılır. Titanlar, lider Titan tarafından ortaya çıkarılmaya devam ederken Ymir, Krista‘yı çağırır ve onu Titana dönüştürerek diğerleriyle mücadele etmeye çalışır.

Tüm bunlar olup biterken Eren, Mikasa ve ekibin geri kalanları diğer Titanlarla savaşmaya çalışırlar. Krista gerçek adının Historia Reiss olduğunu açıklar. Reiner ve Bertholt, Eren’i ikna etmeye çalışırlar ve bir süre sonra Titan oldukları belli olur. Eren çılgına döner. Öfkesinden kontrolden çıkar. Her birisi Titana dönüşür ve birbiriyle mücadele etmeye başlar.

Yavaş İlerleme ve Etkileyici Son

Titanlara Saldırı serisinin bu sayısı çok fazla virajlara sahip. Serinin okuyucuları, bu cildi okudukları zaman kesinlikle oldukça şaşıracaklar. Titanlara Saldırı 10, diğer ciltlere nazaran biraz daha yavaş ilerliyor. Gizli kalan çok fazla gerçek ortaya çıkıyor ama serinin ana soruları cevapsız kalmaya devam ediyor.

Serinin sıkı takipçisiyseniz bu cildi okuduktan sonra bir sonraki cildi okumak için can atacaksınız. Ortaya çıkan gerçeklerin hikayenin geri kalan kısmını ne şekilde etkileyeceği büyük bir merak konusu. Bunun yanında Eren’in geleceğinin ne olacağı akıllara gelen en önemli sorulardan bir tanesi.

Hikayenin çok yavaş ilerlediğini belirtmiştim. Serinin sır gibi saklanan gerçekleri ortaya çıktıktan sonra biraz hızlandığını hissediyorsunuz. Tüm bunları düşünecek olursak, hikayelerde yaşanan büyük kırılmalar pek hoşunuza gitmiyorsa okuduğunuz/okuyacağınız bu cilt hoşunuza gitmeyecek demektir. Sürprizlere açık olmanızı öneririm.

Titanlara Saldırısı manga olarak yayınlanmaya devam ediyor. Belki yıllar sonra böyle olmayacak ama bu seriyi anime olarak izlemek yerine okumak isterseniz baştan sona serinin tamamına göz atmanızı tavsiye ederim. Serinin içerisinde yer alan ciltlerden birkaçı büyük şaşkınlıklar yaratabilecek niteliktedir. Titanlara Saldırı 10, bu ciltlerden bir tanesidir.

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

You may also like...

Yorum yapıp katkı sağla...