Telaşlı ve aceleci olmayı yenmek için 6 yararlı yöntem

T

Hızlı düşünen ve hızlı hareket eden biriysen telaşlı olmak gibi bir probleme sahip olabilirsin. Doğru adımlarla aceleci olmayı yenebilirsin.

Aceleci olmak yüksek stres seviyesi ile mücadele etmek anlamına gelir. Telaşlı davranmak hayatın her alanında kendini göstermeye başladığında içinden çıkılmaz bir hal alabilir. Artık aceleci ve telaşlı olmaya son vermelisin. Bunu nasıl yapacağını öğrenmek ister misin?

Özet: Telaş ve acelecilik hastalığını yenmek

Telaşlı ve aceleci olmak hayatını bir kabusa çevirebilir. Sürekli ama sürekli bir şeylere yetişmek için çaba gösterirsen enerjini yanlış kullanmış olursun. Belki bu yazıyı okurken bile aceleci davranıyor olabilirsin. Tek yapman gereken kendini anlayıp telaşlı olmayı yenmek için kendini geliştirmektir.

“Artık telaşlı ve aceleci davranmak istemiyorum.” diyorsan aşağıdaki maddeleri değerlendirmeye çalışmalısın. Bu maddelerin her birisi özettir. Daha fazlasını öğrenmek istiyorsan yazıyı incelemeye devam etmelisin:

 • Sana sunulan her teklifi ve karşına çıkan her şeyi sorgulama alışkanlığına sahip olmalısın.
 • Yeteneklerinin çok üstünde olan işlerin ve durumların sorumluluğunu almamalısın.
 • Aynı anda birçok işe değil tek bir işe odaklanmalısın.
 • Bir şeyleri yapmaya çalışmadan önce onları öncelik sırasına koyarak işini kolaylaştırmayı denemelisin.
 • Zaman yönetimi konusunda kendini geliştirmeye çalışmalısın.
 • Gerektiği zaman yavaşlamalı ve gerektiği zaman durmalısın.
 • Duygusal olarak kendini güçlendirmeye çalışmalısın.

Telaşlı ve aceleci olmak ne demek?

Zaman aciliyet duygusu vardır ve bunu insana her fırsatta yaşatır. Telaşlı ve aceleci olan insanlar bu duygudan ödün vermek istemezler. Acelecilik “daha az zamanda daha fazla şeyi başarmak için sürekli mücadele etmek ve çaba göstermek” anlamına gelir.

Telaşlı ve aceleci olan insanlar hızlı düşünürler, hızlı konuşurlar ve hızlı davranırlar. Genellikle aynı anda birçok farklı işi yapmaya çalışırlar. Zamana karşı koşmak onların en belirgin huylarıdır. Herhangi bir problem yaşamadan hızlı bir şekilde işleri halletmek için kendilerine baskı yaparlar.

Telaşa ve aceleciliğe neler sebep olur?

Telaşlı ve aceleci olan bir insanın her günü doludur. Onların günlerinde hiç boşluk yoktur. Genellikle çok çalışırlar ancak üstesinden gelemeyecekleri durum karşısında kabullenmek yerine direnmeyi tercih ederler. Sonuç olarak yapabileceklerinden daha fazlasından sorumlu olmak isterler.

Aceleci insanlar eksiklikten korkarlar. Bu yüzden bir şeylere karşı bağlantıyı kesmekten ve yavaşlamaktan hoşlanmazlar. Bir başka ifadeyle bir şeye hızlı bir şekilde cevap vermezsen kendini eksik hissedersin. Bir şeylere hayır demek onlar için çok zordur.

Telaşlı ve aceleci olmak her ne kadar istenilen bir şey olmasa bile insanlar ona karşı dirençli değildirler. Aceleci olmaya alışmak çok kolaydır. Eğer aceleci bir insansan panik döngüsü ile karşı karşıya kalırsın. Bu döngünün içerisinde savrulduğun zaman kendini yorgun hissetmeye başlarsın.

Meşgul olmak genellikle bir erdem olarak görülür ancak işin acele olduğunu düşünerek hareket etmek sonuçları değiştirir. Duraksama ve düşünme yeteneğini kaybedersin. Hatalar yaptığın her işe bulaşarak onun kalitesini azaltırlar ve verimlilik açısından ciddi sıkıntılar yaşarsın.

Aceleci ve telaşlı olmak vücudunun depresyon gibi uzun vadeli sağlık sorunlarına neden olabilecek stres hormonunu yükseltir. Aceleci olma günlük yaşantında her şeye sirayet etmeye başlar. Zihin aşırı uyarılma durumunda kilitli kalır ve kendini sürekli endişeli etmeye başlarsın.

1. Mutlaka sorgula

İlk olarak senden istenilen bir şeyi kabul etmeden önce onu sorgulama alışkanlığına sahip olman gerekir. Bir işi yapacaksın ama neden? Yapmazsan ne olacak? Yaparsan ne olacak? Bu tür çıkarımlar yapmalısın.

Telaşlı ve aceleci insanlar her şeye evet demeye yatkın insanlardır. Bu nedenle aynı anda çok fazla işle meşgul olurlar. Çünkü zamanları olmadığı halde bir şeyleri yapmayı kabul ederler. Yetkinliğin dışında olan hiçbir şeyi kabul etmemelisin.

2. Sorumluluk alma

Bir iş senden ötürü aceleye gelmemişse o konuda sorumluluk almana gerek yoktur. Başkasının yapması gereken işleri yapmamalısın. Başkasının düşünmesi gereken şeyleri düşünmemelisin. Bu zihninin eskisinden çok daha rahat olmasını sağlayacaktır.

Ancak tek başına yeterli değildir. Bilinçli olman gerekir. Gün içerisinde sana sunulmuş olan vakit sınırlıdır. Bir yere kadar çalışabilir ve bir yere kadar dinlenebilirsin. İkisini arasındaki dengeyi en iyi şekilde kurarak kendine yeni fırsatlar tanımalısın.

3. Odaklan

Bu seni en zorlayacak kısımdır. Seni acele etmeye zorlayan en önemli durum aslında elinde yapman veya yapmaman gereken çok fazla şeyin olmasıdır. Bu iş hayatı veya eğitim hayatı her alanda karşına çıkacak bir durumdur.

Örneğin, bir sınava çalışman gerekiyorsa aynı anda başka bir işle meşgul olmak gibi bir hata yapmamalısın. Odak noktan tek olmalıdır. Eğer odak noktan birden fazla olursa bu sefer diğerine yetişmek için acele etmeye ve telaşlı davranmaya başlarsın.

4. Öncelik belirle

Öncelik belirleme zamanın kısıtlı olduğu yoğun baskılı dönemlerde çok işe yarar. Stresi azaltır ve sana hareket konusunda daha fazla alan bırakır. Yapman gereken her şeyi öncelik sırasına göre yaparsan aceleci davranma problemini ortadan kaldırırsın.

Belirli bir plan içerisinde hareket etmelisin. Genel olarak en önemliden en önemsize gitmek çok daha doğrudur. Bir yapılacaklar listesi oluşturmalı ve bunu yaparken öncelik belirleyerek işini kolaylaştırmaya çalışmalısın. Böylece gereksiz telaşı üzerinden atmayı başarabilirsin.

5. Zamanını yönet

Mind Tools‘ta yapılmış “endişe ve sürekli aciliyet duygularının bir karışımından oluşur.” tanımı acelecilik için yapılmış en doğru tanımlardan birisidir. Bunu yenmek istiyorsan zaman yönetimi konusunda kendini geliştirmiş olman gerekir.

Bir günde 24 saat olduğunu unutmamalısın. Bir günün içerisinde maksimum verim alabileceğin saatler bellidir. İşlerini bu saatler arasında yapmaya çalışarak birçok şeyi daha kolay hale getirebilirsin. İnanmazsan başarılı insanların zaman yönetimi tekniklerini inceleyebilirsin.

5. Yavaşla ve dur

Her neyse uğraşıyorsak uğraşalım zaman zaman yavaşlamamız gerektiğini fark ederiz. Bu isteğe bağlı olarak atılmış bir adım değildir. Tam anlamıyla bir gerekliliktir. Bir şeyler yaparken düzenli aralar vermeli ve kendine dinlenme fırsatı tanımalısın.

Bir şeyleri yaparken aşırı aceleci davranman belki iş yükünden kaynaklı olabilir. Bu durumda iş yükünü hafifletmeye çalışmalısın. Bir süre böyle ilerledikten sonra iş yükünü daha düzenli bir şekilde eski haline getirip daha üretken olabilirsin.

Bazen ise tamamen durmak gerekir. Aşırı aceleci davranan insanlar bunu çok fark etmezler. Sürekli düşünürler ve sürekli bir şeyler peşinde koşuştururlar. Ancak zihnin ve bedenin belirli zamanlarda es vermeye ihtiyacı vardır.

6. Duygusal olarak güçlen

Acelecilik genellikle olumsuz düşüncelerin baskın olduğu durumlarda daha fazla ortaya çıkarlar. Bunu ortadan kaldırmak için olumlu düşünme konusunda kendini geliştirmeye çalışmalısın. Böylece motivasyonun yerle bir olmadan daha rahat hareket edebilirsin.

Duygusal olarak kendine yapabileceğin en önemli iyilik ise kendi kendini kontrol etmektir. Zamana karşı yarışmak ve bunu yaparken duygularınla mücadele etmek kolay değildir. Bu nedenle sabırlı olma gibi çeşitli becerilerini geliştirip kendini duygusal açıdan daha güçlü hale getirmelisin.

Umarım bu öneriler telaşlı ve aceleci olmayı yenmek konusunda sana yardımcı olur. Önerilerime eklemek istediğin bir şeyler varsa hemen yorum yapabilir veya önerilerimi beğendiysen yazımı arkadaşlarınla paylaşabilirsin.

Yazar Hakkında

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

2 Yorum

Yorum yapıp katkı sağla...

 • Allah razı olsun resmen kendimi okudum keşke bu yazı daha önce karşıma çıksaydı (keşke)olmadan yani deniycem bunlari ama nedense hiç umudum yok

  • Merhaba,

   Allah sizden de razı olsun. Adım adım ilerlemeye çalışın, hepsini bir anda yapmakla kendinizi yormayın. En başından umutsuzlukla yola çıkarsanız sonuç hüsran olur. Umut edin ve en önemlisi inanın.